גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

אילן ארד-קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס
אילן ארד-קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

בימים האחרונים טיפסו מדדי המניות S&P 500 ודאו ג'ונס בארה"ב לשיאים חדשים, על רקע הורדות הריבית, עונת דוחות כספיים טובה יחסית לחברות האמריקאיות ודיווחים על הגעה להסכם סחר ראשוני בין ארה"ב לסין. האם המגמה החיובית תימשך בחודשים הקרובים, או שמדדי המניות טיפסו גבוה מדי?

אם תשאלו את אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, התשובה, שלא במפתיע, אופטימית: "להערכתנו, המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020. אנחנו לא רואים מיתון עולמי מתרחש בשנה הקרובה. אולי באירופה, אבל לא בשאר הכלכלות המובילות בעולם", הוא אומר בראיון ל"גלובס". 

"עם זאת, צריך גם לזכור שאנחנו בשלב מאוד מתקדם של הסייקל הכלכלי. לכן, לדעתי, לא צריך לקחת את הסיכון שגלום בתיקי ההשקעות באיגרות חוב של חברות עם דירוגים נמוכים או במח"מ (משך חיים ממוצע) ארוך - כלומר, צריך להיצמד לאג"ח בדירוגים גבוהים במח"ם בינוני. באג"ח הממשלתי אפשר להשקיע במח"מ ארוך יותר". 

יצירה, בית השקעות צעיר, הפועל בהיקף צנוע למדי בתחום קרנות הנאמנות, הוקם לפני כשנתיים וחצי. מאז, גדל היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל. בית ההשקעות מוחזק על ידי חברת יצירות, שעשויה להפוך בעתיד לחברה ציבורית, שכן בכוונת בעל השליטה בה, גיא ניסנזון, לרשום אותה למסחר בארה"ב בשוק שמעבר לדלפק (OTC). ניסנזון מחזיק בכ-50% מיצירות, שעם בעלי המניות בה נמנים גם מנהלי החברה, הכוללים מלבד המנכ"ל ארד-קשת את עמית ביליה, מנהל ההשקעות של יצירה, ואת שמואל ילשביץ, מנהל השיווק.

"אנחנו מנהלים כיום חמש קרנות נאמנות בקטגוריות שונות - החל בקרן 90/10 (90% מניות והשאר אג"ח) ועד לקרן מנייתית. שלוש מהן יגיעו במרץ 2020 לשלוש שנות פעילות", אומר ארד-קשת. "כל עוד אתה נמצא במדידה של עד 12 חודשים, אתה בבעיה קשה, מכיוון שיש הרבה בתי השקעות שפותחים כמעט בכל שנה כמה קרנות בכל קטגוריה, ואז אחת מהן מגיעה לצמרת בדרך כלל. הציבור, לצערי, נמשך בעיקר לקרנות שעשו תשואה טובה בשנה האחרונה, ולא מסתכל על הטווח הארוך ועל גודל הקרן. יש פערים עצומים באותה קבוצה בין קרנות דומות של אותו בית השקעות. אנחנו החלטנו, כמדיניות, לפתוח רק קרן אחת בכל קטגוריה, כי אנחנו מאמינים ביכולות שלנו".

דמי הניהול שגובה יצירה בקרנות שלה נעים בין 0.64% בקרנות ה-10/90 וה-20/80, ועד ל-1.45% בקרן הגמישה. 

לדברי ארד-קשת, "בחו"ל יש מדד חשוב מאוד שנקרא 'ימי נזילות', שמשמעותו בתוך כמה ימי מסחר אתה יכול להנזיל את הקרן במקרה של משבר או גל פדיונות. אנחנו יכולים להנזיל את הקרנות בתוך יום או יומיים - מהר מאוד. אף אחד לא מתייחס למדד הזה, שהוא מאוד מאוד חשוב. מתי חושבים על זה? בימי משבר".

לכם קל להתנזל בגלל שאתם קטנים מאוד.

ארד-קשת: "גם, אבל לא רק. חייבים להתחיל להפעיל את מדד 'ימי הנזילות' גם בישראל. יש בתי השקעות גדולים - בעיקר אלה שהקרנות שלהם מתמקדות בהשקעה בארץ, וגם בהשקעה בנכסים פחות סחירים - שיכולים להיכנס לבעיה גדולה במקרה של משבר וגל פדיונות. השוק כאן מאוד מאוד קטן, כך שהמשקיע המקומי חייב לצאת להשקעות בחו"ל".

"יש התפתחות עצומה בתחום האנרגיה הסולארית"

יש לדעתכם עוד מקום לעליות בשוק המניות האמריקאי? 

ארד-קשת: "לדעתנו, יש כמה תחומי טכנולוגיה שיהיו קטרים לשוק בשנים הקרובות, ובהם פריסת רשתות דור 5 בסלולר, האינטרנט של הדברים (IoT), מחשוב ענן, רכב חשמלי ואוטונומי, ועוד". 

לדברי ביליה, מנהל ההשקעות של יצירה, "יש כמה מהפכות שקורות עכשיו במקביל. לא היתה תקופה כזאת ב-100 השנים האחרונות. בתחום הרכב יש מהפכה גדולה, וה-AI (בינה מלאכותית) זאת מהפכה עצומה. יותר זול כיום להפיק אנרגיה באמצעות שמש לעומת כל אנרגיה אחרת - הרבה יותר זול מגז טבעי. יש התפתחות עצומה בתחום האנרגיה הסולארית בכל העולם. לדעתי, אנחנו רק בתחילת התהליך - התחום הזה ימשיך להתפתח בעשור הקרוב. הבעיה העיקרית היא שנדרשת השקעה מאוד גדולה בתשתיות, בהולכה - וזו אחת הסיבות שהתחום בארץ לא מתפתח מהר מספיק".

באילו מניות אתם מזהים פוטנציאל עליות?

ביליה: "סולאראדג', שהיא למעשה המוח שמאחורי המערכות הסולאריות. כששוק האנרגיה הסולארית צפוי לצמוח ביותר מ-100% בחמש שנים, וזאת בתחזית שמרנית, סולאראדג' שומרת על יתרון טכנולוגי ונתח שוק משמעותי.

"חברה נוספת היא מיקרון (MU), שביססה את עצמה כאחת הספקיות המובילות בעולם הזיכרונות. החברה פונה לשווקים מגוונים יותר, עם תמהיל מוצרים רחב יותר, כשגורם המחזוריות העיקרי, מחשבי ה-PC, הופך לפחות ופחות משמעותי, ומצד שני מחשוב הענן, המובייל וה-IoT נהפכו למשמעותיים יותר בתמהיל מוצרי החברה. השילוב עם מהפכת הבינה המלאכותית, התפתחות מחשוב הענן וה-Data Centers יוצרים ביקושים גבוהים למוצרי החברה וצפויים לתת רוח גבית למחזור עסקים חיובי ארוך יותר, עם עליית מחירים משמעותית יותר. באופן כללי, תעשיית הזיכרונות צומחת בקצב מהיר. בחודשים האחרונים מחירי שבבי הזיכרון התאוששו, ועם הקלה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, מיקרון צפויה לצאת למחזור חיובי נוסף".

"גם סייברארק, חברת אבטחת המידע הישראלית המספקת פתרונות ניטור, ניהול ואבטחת חשבונות לפי הרשאה, נמצאת בתנופת צמיחה אדירה. סייברארק מספקת את יחסי התפעול והרווחיות הטובים ביותר בענף. אחרי הירידה מהשיא, הנקודה הנוכחית מהווה, להערכתנו, נקודת כניסה טובה".

איזה סקטורים נוספים נראים לכם אטרקטיביים להשקעה?

ביליה: "התעשיות הביטחוניות בארה"ב, למשל. הצבא האמריקאי מיושן יחסית, אז הם מתחילים כעת להפנות תקציבים גדולים להתחדשות הצבא והצי. זה בא לידי ביטוי בחברות כמו לוקהיד מרטין, רייתאון ואחרות".

בארץ נרשמו עליות חדות השנה בסקטור הנדל"ן המניב. יש שם עדיין הזדמנויות?

ביליה: "הסיבה המרכזית לעליות החדות בסקטור הנדל"ן היא ירידת הריבית. ברגע שהבינו שהריבית כאן לא עולה, ובעולם היא יורדת, התחיל מהלך עליות מרשים בסקטור. בפעילות עצמה של חברות הנדל"ן המניב אין בינתיים שינוי משמעותי, אז כרגע אין לנו המלצה כלשהי על הסקטור. אנחנו נייטרלים".

יש סקטור אחר בישראל שנראה לכם אטרקטיבי?

ארד-קשת: "אנחנו מעדיפים את הסקטור הפיננסי בישראל לעומת חו"ל. הבנקים בארץ נראים לנו פחות מסוכנים לעומת בנקים בחו"ל, כי הם יותר מתרכזים בפעילות הליבה של בנקים ונסחרים במחירים סבירים עדיין".

ביליה: "גם חברות ה-IT בארץ, כמו חילן ומטריקס, נראות אטרקטיביות. סקטור המוליכים למחצה בעולם יצא באחרונה מסייקל שלילי, שהתחיל בסוף 2018, ורואים כיום חברות גדולות שמגדילות את ההשקעות שלהן ומקימות מפעלים חדשים לצד השקעה בציוד. גם חברות כמו נובה וטאואר הישראליות אמורות ליהנות מזה. כפי שזה נראה, יש לא מעט חברות בסקטור שיטפסו לשיאים חדשים במהלך 2020". 

אז בסך-הכול אתם אופטימיים לקראת 2020 ?

"כן", משיב ארד-קשת. "לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, יש אינטרס להגיע להסכם כזה או אחר עם סין לקראת הבחירות לנשיאות בנובמבר. הוא כמובן יציג את זה כהישג. הוא לא רוצה לראות מחירים עולים בוול מארט או ברשתות האחרות שמוכרות מוצרים סיניים, אם המכסים יעלו שוב". 

*** אין באמור לעיל משום המלצה כלשהי להשקיע בנייר ערך מסוים. כל המשקיע בניירות ערך שהוזכרו בכתבה עושה זאת על דעתו בלבד.

גיא ניסנזון: "יצירה צריכה לגדול עוד הרבה בתחום קרנות הנאמנות"

גיא ניסנזון, בעל השליטה בבית ההשקעות יצירה, התפרסם לאחר שהקים בשנת 2000 את חברת אקספון 018, שהובילה מהלך להוזלת השיחות הבינלאומיות בישראל, הרבה לפני שמשה כחלון, בתפקיד שר התקשורת, הוביל להורדת מחירים דרמטית בתחום הסלולר. כיום מנסה ניסנזון (45) להביא לשינוי משמעותי גם בשוק קרנות הנאמנות.

אביו של ניסנזון, חיים ניסנזון, הוא ממייסדי חברת ציוד האלקטרוניקה הצבאית ראדא, ודודו, מאיר ניסנזון, שימש בעבר מנכ"ל IBM ישראל. ב-2013 היה ניסנזון שותף לאקזיט בחברת NTS, שנסחרה במקביל בבורסות תל-אביב וניו יורק. החברה נמכרה בעסקת מיזוג לתוך חברה אמריקאית, לפי שווי של 83 מיליון דולר. NTS, שאותה ניסנזון ניהל והוביל, הייתה גלגולה של אקספון, שנמכרה כמה שנים קודם לכן לחזי בצלאל תמורת כ-5 מיליון דולר, ושבמועד מכירתה עסקה בהקמת תקשורת בארה"ב. את מניותיו ב-NTS (כ-8%) המיר ניסנזון בעסקת המיזוג במניות החברה הרוכשת.

לדברי ניסנזון, "אנחנו מתכוונים לרשום את יצירות (החברה האם של יצירה; ק"י) בבורסה שמעבר לדלפק בארה"ב - רישום רגיל, ללא גיוס הון. במאי האחרון גייסה יצירות כ-5 מיליון שקל, כך שכעת אין לנו צורך בגיוסים נוספים. אחרי שנגדל קצת, בכוונתנו לפתח עוד רגליים, כמו פעילות גמל, בנקאות להשקעות ועוד. אבל קודם כל אנחנו צריכים לגדול עוד הרבה בתחום קרנות הנאמנות. כיום אנחנו מנהלים כ-220 מיליון שקל בקרנות שלנו, ובקרוב 3 הקרנות הראשונות שהקמנו ב-2017 יגיעו לטווח של שלוש שנים, שזה טווח זמן קריטי עבור קרנות.

"עד היום גדלנו בעיקר באמצעות שיווק מפה לאוזן. אנחנו בחמישייה הפותחת בכל הקטגוריות שבהן אנחנו פועלים, אבל היועצים עדיין מתקשים להמליץ עלינו, כי אנחנו חדשים יחסית. אנחנו מצפים לגידול יותר מאסיבי החל במרץ 2020, כשנגיע לשלוש שנות פעילות, ואז היועצים בבנקים יוכלו להתחיל להמליץ עלינו בלי לחשוש שהם יצטרכו לספק הסברים למישהו מעליהם. אם נמשיך להיות בצמרת, אנחנו צופים גידול משמעותי בכניסת הכספים לקרנות". 

עוד כתבות

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

הארווי ווינסטיין / צילום: אנדרו קלי, רויטרס

הארווי ויינשטיין הגיע להסדר תביעות אזרחי בגובה 47 מיליון דולר עם הנפגעות והנושים

לפי תנאי ההסכם, ויינשטיין ושותפיו לשעבר, בהם חברי מועצת המנהלים של אולפן ההפקות שלו לשעבר, לא הודו בביצוע עבירות

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

מתחדש המאבק המשפטי נגד HOT בסוגיית הפריסה האוניברסלית

בפנייה למשרד התקשורת במסגרת מיצוי הליכים משפטיים בטרם פנייה לבג"ץ, עמותות "הצלחה" ו"צדק פיננסי" דורשות לקבל לידיהן מהמשרד את תוכניות העבודה של HOT, שנועדו להוכיח כי החברה עומדת במתווה המדיניות המקל שנקבע לה

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

בוריס ג'ונסון, פדרו סנצ'ז, סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס

הדמוקרטיה הכי פחות יציבה במערב? גם במדינות האלה הממשלות נופלות חדשות לבקרים

3 מערכות בחירות בבריטניה בתוך 4 שנים, 4 בספרד בתוך 4 שנים, 61 ממשלות באיטליה מאז תום מלחמת העולם השנייה ושתי מערכות בחירות בשנתיים באוסטריה - הן חלק מהסיפור של הדמוקרטיות המודרניות ● "גלובס" מביא את הלקחים העיקריים שניתן ללמוד מהעשור האחרון באירופה

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

"מקווה שמחקריו רציניים יותר": מדוע הגיש נשיא התאחדות התעשיינים תלונה לנשיא הטכניון?

חודש וחצי לפני הבחירות לנשיא ההתאחדות, המרוץ בין שמואל דונרשטיין וד"ר רון תומר מתחמם ● הבעת תמיכה בדונרשטיין מצד פרופ' אהוד קינן, נשיא הפקולטה לכימיה בטכניון, מסעירה בימים האחרונים את ההתאחדות והובילה את הנשיא היוצא שרגא ברוש להגיש תלונה נגד פרופ' קינן