גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:35

יום המסחר הרביעי לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת כאשר ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד ת"א 90 ננעל ללא שינוי. 

מניית בנק פועלים  איבדה כ-2% לאחר הדוחות.

גילת  זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט  ושטראוס  עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי.

בשעה זו וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם סחר.

15:15

יום המסחר הרביעי לשבוע ממשיך להתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם.

אחרי שאתמול הביעו המשקיעים בארה"ב אופטימיות זהירה לגבי עתיד מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, הטון לגביה התהפך בעקבות חקיקה שקודמה בסנאט האמריקאי, אשר מביעה תמיכה במפגינים בהונג קונג נגד סין - במה שעשוי לסבך את הדיונים בין ארה"ב לבין סין בעניין מלחמת הסחר.

בבית ההשקעות אקסלנס ציינו בסקירתם השבועית, כי "למרות התגובות החדות לעיתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא בכל מקרה איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית, ממספר סיבות".

בין אלה מציינים באקסלנס כי היקף הסחר בין שתי המדינות מדוד, כי המטבע הסיני ,"עבר ברקע פיחות וספג חלק גדול מהמכסים", וכן כי "חברות מסוגלות להעביר חלק משמעותי מפסי הייצור המיועדים לשוק האמריקאי/סיני למדינות צד שלישי", וכן כי "חלק מהסחורה המיוצאת כנראה מוסווית כייצור של צד שלישי".

עוד ציינו בהתייחס למצב השוק, כי "בשנים האחרונות חלו מספר שינויים מבניים בשוק ההון שעשויים להתגלות כבעייתיים במקרה של ניסיונות הנזלה. בנוסף, לאחרונה התרחשו מספר אירועים שעשויים להעיד על רגישות השוק למצוקת נזילות".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניית הפועלים  נחלשת בכ-3%-2% על רקע פרסום הדוחות הכספיים של הבנק לרבעון השלישי של השנה, בשהם הציג שחיקה ברווחיו. מניית בזק  יורדת בשיעורים דומים, אחרי שבתקופה האחרונה נהנתה מסנטימנט חיובי, ומניית טבע   איבדה כ-4%-3%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית עזריאלי  מטפסת בכ-3%-2% על רקע פרסום דוחות כספיים, וזו של שטראוס  מגיבה לתוצאות הרבעון השלישי שלה בעלייה של כ-2%. בין המניות הדואליות בולטת זו של אופקו  , שמתחזקת בכ-3%.

עוד על רקע פרסום דוחות כספיים, מניית אלקטרה נדל"ן  צוללת בכ-9%-8% וזו של אשטרום נכסים  נחלשת בכ-5%.

מניית אלקו  יורדת בכ-5%-4% על רקע פרסום דוחות החברה הבת אלקטרה נדל"ן, ודוחות החברה הבת הנוספת, אלקטרה , שמנייתה נחלשת בכ-2%.

מניית חילן  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, ונחלשת בכ-2%-1% אחרי צלילה של 8% שרשמה אתמול, גם כן במחזור מסחר גדול, בהמשך לפרסום דוחותיה הכספיים.

עוד במסחר, כמה מהחברות הפועלות בתחום האנרגיה הירוקה הודיעו על זכייה במכרז של רשות החשמל בקשר להקמת תחנות כוח קטנות המייצרות חשמל באמצעות גז טבעי. מהן, מניית או.פי.סי  מטפסת בכ-4%-3%.

חברת אקסלנז ביוסיינס  דיווחה על "הצלחה בניסוי קליני רב-מרכזי לחיזוי אירועים קליניים" בקשר לפעילות שהיא מפתחת, ומנייתה קופצת בכ-12%.

חברת מיי סייז  הודיעה על קבלת התראה מהנאסד"ק על אי-עמידה בדרישות להון עצמי, ומנייתה צונחת בכ-14%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית. חברת סטרווד ווסט  דיווחה על חילוקי דעות שהתגלעו בינה לבין אחד מהמלווים שלה, וסדרת האג"ח שלה נחלשות בכ-3%-2%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

13:00

נמשכות הירידות בת"א, והמדדים המרכזיים מאבדים 0.6%-0.5%. מניית טבע   מאבדת 4%. אתמול הבטיחה החברה גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח בחו"ל. מניית פועלים  ממשיכה לרדת ומאבדת 3% בעקבות פרסום הדוחות החלשים, ומניית בזק  יורדת ב-2.4%.

בצד החיובי של מדד ת"א-35 בולטות מליסרון  ושפיר הנדסה  בעליות של 4%-3.5%, ואחריהן מניית עזריאלי  שממשיכה להתחזק לאחר פרסום דוחות טובים. 

מניית או פי סי אנרגיה  מזנקת לאחר שהודיעה היום כי היא פועלת מול הלקוחות להתקשרות בהסכמים להקמת תחנות כוח קטנות ואספקת חשמל.

מניית אלקטרה נדל"ן  צונחת ב-10%, לאחר שהחברה דיווחה על ירידה בהכנסות ברבעון השלישי. 

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר (ד') בירידות שערים של כ-0.5% במדדים המובילים, בהובלת ירידות של כ-3% במניית טבע , שסוגרת פער ארביטראז' שלילי מניו יורק, ושל כ-2.2% במניות בנק הפועלים , שפרסם דוחות הבוקר. המניה נסחרת במחזור הגדול ביותר היום.

בצד החיובי סוגרת מניית אופקו   פער ארביטראז' ומטפסת בכ-3% ומניית שטראוס מטפסת בישעור דומה אחרי שדיווחה על עלייה ברווחים ברבעון השלישי. איי.אפ.אפ   מטפסת גם היא לאחר שחזרה עם פער חיובי מניו יורק, ומניית קבוצת עזריאלי  מטפסת בעקבות פרסום דוחות. 

שתי חברות האשראי, ישראכרט  וכאל, פרסמו גם הן הבוקר את דוחותיהן הכספיים לרבעון השלישי.  ישראכרט, שהפכה לחברה ציבורית בחודש אפריל השנה בעת שבנק הפועלים ביצע הנפקה ראשונית של מניותיה בבורסה, דיווחה על רווח נקי של 83 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2019, ירידה של 9.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. המתחרה הגדולה שלה, חברת כאל הנמצאת בשליטת בנק דיסקונט, רשמה רווח נקי של כ-52 מיליון שקל, שיפור של 33% לעומת הרבעון המקביל. 

08:30

בנק הפועלים  דיווח הבוקר על ירידה של 22% ברווחי הרבעון השלישי של 2019. הבנק בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר דיווח כי הרווח הנקי ברבעון השלישי הסתכם ב-736 מיליון שקל, בהשוואה ל-950 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של כ-22.5%, זאת בין היתר עקב ירידת ערך בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף וכן בהשפעת מדד שלילי. 

06:15

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ד') על רקע נעילה מעורבת בוול סטריט ופסימיות בנוגע להתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק עלה ב-0.2%, ומדד S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, אופקו הלת' חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של כ-5%, ואיי.אפ.אפ עם פער חיובי של 1.7%. בצד השלילי טבע חוזרת עם פער שלילי של 4.3%.

אתמול (ג') ננעל המסחר בתל אביב בעליות שערים: מדד ת"א 35 עלה ב-0.4%, מדד ת"א 125 הוסיף 0.5%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-0.9%.

אמש באירופה ננעלו הבורסות במגמה מעורבת, לאחר שבשעות הצהריים נסחרו בשיא של ארבע שנים. מדד פוטסי ננעל בעלייה של 0.1%, הדאקס נותר כמעט ללא שינוי עם עלייה סמלית של 0.05%, והקאק הצרפתי ירד ב-0.4%. מדד סטוקס 600 הכלל-אירופי עלה ב-0.2%. 

עוד כתבות

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

ארה"ב חוששת מהצעות לשינויים בינלאומיים של חוקי המיסוי

כך כתב שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין במכתב ל-OECD ● מנושין קרא למדינות להשעות את המסים שהן מתכננות על שירותים דיגיטליים עד שיגובש הסכם בינלאומי

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מהישיבה ועד כתב אישום נגד ראש הממשלה: מי אתה שי ניצן?

פרקליט המדינה, שי ניצן, מסיים את תפקידו בקרוב, ומפנה את השולחן לקראת סיום הקדנציה בהגשת כתבי אישום חסרי תקדים ● כך הפך נער הישיבה לאיש המכריע בתיקי השחיתות החמורים בתולדות המדינה ● האזינו

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל