גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט נסוגה מהשיא בצל הדיווח כי "השלב הראשון" של הסכם סחר לא יקרה השנה

המדדים המובילים בניו יורק נסוגו מהשיא בצל הדיווח שמאפיל על הציפייה להשגת הסכם בין סין לארה"ב ● בסנאט הועברה הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים ● בורסות אירופה ננעלו בירידות ● הנפט קפץ

אילוסטרציה: shutterstock
אילוסטרציה: shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט נסוגו מרמת השיא בצל הדיווח כי השלב הראשון של הסכם סחר בין סין לארה"ב לא צפוי לקרות השנה. מדד הנאסד"ק איבד 0.5%, הדאו ג'ונס ומדד S&P 500 איבדו 0.4% מערכם.

22:00

מחיר הנפט מזנק ביותר מ-3% בהמשך לדוח המלאים בארה"ב של ה-EIA מהשבוע החולף, שהצביע על עלייה צנועה מהצפוי של 1.4 מיליון חביות לעומת התחזית לעלייה של 1.6 מיליון חביות.

21:00

בכירי הבנק המרכזי האמריקאי מסכימים באופן כללי כי אין צורך בהורדת ריבית נוספת אלא אם התנאים הכלכליים ישתנו באופן משמעותי, כך עולה מפרוטוקול ישיבת חברי הפד לקראת החלטת הריבית בה חתך הפד את הריבית בפעם השלישית מאז חודש יולי השנה. עוד עולה מפרוטוקול הישיבה האחרונה של הפד כי המדיניות המוניטרית ככל הנראה תישאר היכן שהיא כל עוד הנתונים מהכלכלה לא יביאו להערכה מחודשת של התחזית. הדברים הללו דומים במהותם לעשות שנשא היו"ר ג'רום פאואל בסנאט מוקדם יותר החודש.

20:00

לאחר מסחר הססני סביב רמת שיא כל הזמנים, כאשר המדדים קובעים שיאים באופן עקבי ללא תיקון במשך שישה שבועות של עליות, בורסות וול סטריט תפסו כיוון שלילי במהלך חד על רקע הדיווח ב"רויטרס" שצוטט מקורבים לבית הלבן שאמרו כי "השלב הראשון" של הסכם סחר בין סין לארה"ב כבר לא ייחתם בשנה הנוכחית.

מדד הנאסד"ק מאבד 0.7%, הדאו ג'ונס ומדד S&P 500 מאבדים 0.6% ומדד הפחד (VIX ) קופץ בכ-10%.

לפי הדיווח ב"רויטרס" נראה כי דרישותיה של סין להורדת תעריפים גדולה יותר מכיוון ארה"ב נענתה בדרישות גבוהות יותר מצד האמריקאים. לפי המקורבים לבית הלבן השלב הראשון לא ייצא לפועל בעוד שטראמפ ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין אמרו בחודש אוקטובר האחרון כי החתימה קרובה ועשויה להגיע תוך חמישה שבועות. אם לא תירשם התקדמות כלשהי בין הצדדים, נזכיר כי ב-15 לדצמבר אמורים להיכנס לתוקף תעריפים שהטילה ארה"ב על מוצרים סיניים בהיקף של 156 מיליארד דולר.

מוקדם יותר היום הסנאט בארה"ב העביר הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים. לאחר מכן טראמם אמר כי שיחות הסחר בין המעצמות עדיין מתקיימות. עם זאת, נזכיר כי אתמול איים טראמפ בהעלאת מכסים נוספים אם סין לא תסכים לחתום על הסכם סחר. 

לדברי אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס: "להערכתנו אין תרחיש סביר שבו ייחתם הסכם סחר שלם - מה שהופך כל תגובת שוק שנשענת על אופטימיות להזדמנות פעולה. בנוסף, למרות התגובות החדות לעתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא בכל מקרה איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית, ממספר סיבות, בניהן שהיקף הסחר בין ארה"ב לסין מדוד, כשהמטבע הסיני עבר ברקע פיחות וספג חלק גדול מהמכסים, כשחברות מסוגלות להעביר חלק משמעותי מפסי היצור המיועדים לשוק האמריקאי/הסיני למדינות צד שלישי וכשחלק מהסחורה המיוצאת כנראה תקציר מוסווית כיצור של צד שלישי".

18:40

בורסות אירופה ננעלו בטריטוריה האדומה בצל פסימיות לגבי השגת הסכם סחר בין סין לארה"ב. מדד הדאקס איבד 0.46%, הקאק השיל 0.25% והפוטסי הבריטי ירד ב-0.84%.

בוול סטריט נמשך הלחץ על המדדים קרוב לשיא כל הזמנים, וזאת בהמשך לאמירה של הנשיא טראמפ אתמול כי יטיל מכסים נוספים על סין אם זו לא תסכים לחתום על הסכם סחר. היום אמר טראמפ כי "שיחות הסחר נמשכות".

 

17:40

מלאי הנפט בארה"ב ירד זה השבוע הרביעי ברציפות, כך לפי נתוני ה-EIA. בשבוע שהסתיים ב-15 בנובמבר מלאי הנפט האמריקאי עלה ב-1.4 מיליון חביות. התחזיות של האנליסטים של S&P Global היו לעלייה של 1.6 מיליון חביות.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בטריטוריה האדומה, ובכך המדדים נסוגים משיא כל הזמנים שנרשם אתמול. מדד דאו ג'ונס מאבד 0.2% בפתיחה, הנאסד"ק משיל 0.25% ומדד S&P 500 מאבד 0.15%.

הנשיא טראמפ איים אתמול בהעלאת מכסים נוספים אם סין לא תסכים לחתום על הסכם סחר. בהמשך לחוסר הוודאות סביב שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, הסנאט בארה"ב העביר הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים.

מנייתה של טרגט  מזנקת ב-10% לאחר שהחברה העלתה תחזיות לאחר רבעון שלישי מוצלח. את הרבעון החולף סיימה החברה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים בשוק להכנסות של 18.22 מיליארד דולר. הרווח למניה הסתכם ב-1.36 דולרים - מעל לתחזיות שצפו רווח של 1.19 דולרים למניה. התחזיות של החברה עצמה היו לרווח בטווח של 1.24-1.04 דולרים למניה. המכירות בחנויות זהות עלו ב-4.5% לעומת הצפי לעלייה של 3.5%, ותחזית של טרגט עצמה לצמיחה של 3.4%. לשנה כולה צופה החברה רווח בטווח של 6.45-6.25 דולרים - לעומת הערכות האנליסטים בשוק לרווח של 6.18 דולרים למניה, ולעומת התחזית הקודמת שלה לרווח בטווח של 6.2-5.9 דולרים למניה.

15:45

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בשעה זו בירידות ומאותתים על נסיגה מהשיא שקבעו המדדים המובילים אמש. ברקע, הנשיא טראמפ אמר כי הוא יעלה את המכסים על סין בשיעור גבוה יותר אם הם לא יסכימו לסגור את הסכם הסחר.

13:30

נמשכות הירידות בבורסות אירופה ומדד סטוקס אירופה 600  מאבד 0.8%. עם ירידות של כ-1.5% במגזרי המשאבים הבסיסיים והנפט והגז.

חברת SIX, מפעילת הבורסה לני"ע השוויצרית, אמרה כי הצעתה ל-BME, מפעילת הבורסה בספרד, "אטרקטיבית מבחינה פיננסית" לבעלי המניות של BME , על רקע מאבק רכישה עם המפעילה האירופית יורונקסט.

הבנק האירופי המרכזי (ECB) הזהיר בסקירת היציבות הפיננסית שלו היום, כי נטילת סיכונים פיננסיים מוגזמת והאטה ברווחיות הבנקים מציבות אתגרים משמעותיים לכלכלת גוש האירו. 

מניית Micro Focus  הבריטית מזנקת לאחר שחברת התוכנה הודיעה כי היא צופה כי ההכנסות והרווחים שלה לשנה כולה יעמדו בתחזיותיה. 

מניית Nexi  האיטלקית מטפסת לאחר שהתקשורת באיטליה דיווחה כי Intesa Sanapaolo במגעים על שותפות אסטרטגית עם הבנק. 

מניית קמעונאית השיפוצים לבית קינגפישר  הבריטית צונחת לאחר דיווח על ירידה במכירות ברבעון השלישי, בעוד שמניות Rheinmetall  צונחות לאחר שהחברה הגרמנית לייצור נשק קיצצה את תחזית המכירות השנתית שלה.   

10:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל היום (ד') בירידות שערים, על רקע המתיחות שיצרה התבטאותו של הנשיא טראמפ שיעלה המכסים על סין אם לא יושג הסכם בין המדינות.

מדד סטוקס אירופה 600 נופל ב-0.7% בהובלת ירידות של יותר מ-1% במגזרי הבנקים והמשאבים הבסיסיים, כשכל הבורסות והמגזרים נסחרים בטריטוריה השלילית.

בארה"ב יעקבו היום המשקיעים אחר הליך ההדחה של הנשיא טראמפ. באסיה נסגר המסחר בירידות בהובלת בורסות קוריאה ואוסטרליה.

06:45

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום בירידות שערים, על רקע איומו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להעלות את המכסים על סחורות סיניות אם שתי המעצמות הכלכליות לא יגיעו להסכם.

בורסת שנחאי  מאבדת 0.4%, ובהונג קונג יורד מדד הנג סנג  ב-0.6%. הבנק המרכזי בסין הוריד את ריבית הפריים שלו על הלוואות לשנה ולחמש שנים ב-0.05% לעומת החודש הקודם, ל-4.15% ול-4.8%, בהתאמה.   

מדד ניקיי  ביפן מאבד 0.8%. נתוני היצוא לחודש אוקטובר ביפן מראים על צניחה של 9.2% לעומת שנה קודמת, הרבה יותר מהתחזיות שעמדו על ירידה של 7.6%. 

מדד S&P/ASX 200  באוסטרליה צונח ב-1.4%, עם ירידות של 1.5% בתת-מדד הפיננסים, על רקע צניחה במניות ארבעת הבנקים הגדולים במדינה. זאת לאחר שהפיקוח על הלבנת כספים ומימון טרור באוסטרליה פתח בהליך להטלת קנס על ווסטפק.

בקוריאה משיל מדד קוספי  1.2%.

המשקיעים בשווקים מחפשים ודאות בנושא הסחר לקראת הדדליין לחתימת הסכם בין ארה"ב לסין ב-15 בדצמבר. בתאריך זה אמורה לחול העלאת מכס על יצוא סיני לארה"ב.

אתמול (ג') אמר טראמפ כי הוא "פשוט יעלה את המכס אפילו גבוה יותר" על סחורות סיניות אם לא ייחתם הסכם בין בייג'ין לוושינגטון. 

המסחר בוול סטריט ננעל אמש במגמה מעורבת: הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק המשיך ועלה ב-0.2% ואילו מדד S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי.

עוד כתבות

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאיים, זו הונאה"

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

"מקווה שמחקריו רציניים יותר": מדוע הגיש נשיא התאחדות התעשיינים תלונה לנשיא הטכניון?

חודש וחצי לפני הבחירות לנשיא ההתאחדות, המרוץ בין שמואל דונרשטיין וד"ר רון תומר מתחמם ● הבעת תמיכה בדונרשטיין מצד פרופ' אהוד קינן, נשיא הפקולטה לכימיה בטכניון, מסעירה בימים האחרונים את ההתאחדות והובילה את הנשיא היוצא שרגא ברוש להגיש תלונה נגד פרופ' קינן

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

זהר גנדלר, ניזאר מישעאל, תמר קידר הריס, כאיד אבו עייאש וגארי ג'ייקובס  / צילום: הבא טורעאני

מדעי החיים האמיתיים: מי הגיעו למפגש של הקרן היהודית-ערבית NGT3

וגם: היו"ר וידמן והמנכ"ל פרשר ממזגים מחלקות בבנק מזרחי טפחות

 

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

מתחדש המאבק המשפטי נגד HOT בסוגיית הפריסה האוניברסלית

בפנייה למשרד התקשורת במסגרת מיצוי הליכים משפטיים בטרם פנייה לבג"ץ, עמותות "הצלחה" ו"צדק פיננסי" דורשות לקבל לידיהן מהמשרד את תוכניות העבודה של HOT, שנועדו להוכיח כי החברה עומדת במתווה המדיניות המקל שנקבע לה

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

אנדרו אביר / צילום:ליאור מזרחי

אנדרו אביר: "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד ד', אין לנו שום בעיה לרכוש את כל הסכום"

על רקע לחצי הייסוף הצפויים מכניסתה של ישראל למדד ה-WGBI, בבנק ישראל מרסנים את הציפיות להתחזקות השקל, לצד המשך גל רכישות המט"ח בשוק מאז הודעת הריבית האחרונה

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל