גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בחמישייה הפותחת של הבורסה: קבוצת הנדל"ן עזריאלי כבר בשווי של 32 מיליארד שקל, לאחר עוד דוח חזק

הרווח הנקי צמח ברבעון השלישי ב-9% ל-289 מיליון שקל ● מתחילת השנה רשמה הקבוצה שיערוכי נכסים ב-175 מיליון שקל, בעיקר מפעילות המשרדים, שתרמו לזינוק של 30% ברווח בתקופה זו ל-990 מיליון שקל

דנה עזריאלי, יו"רית קבוצת עזריאלי / צילום: איל יצהר
דנה עזריאלי, יו"רית קבוצת עזריאלי / צילום: איל יצהר

ענקית הנדל"ן המניב עזריאלי  סיכמה הבוקר (ד') רבעון חיובי נוסף, עם שיפור של 9% ברווח הנקי שלה, שהצטבר לסכום נאה של 289 מיליון שקל, לצד מגמה חיובית שהציגה בפרמטרים התפעוליים המרכזיים. בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי עזריאלי בכ-30%, והגיעו ל-990 מיליון שקל. זאת לאחר שמוקדם יותר השנה נהנתה הקבוצה שבשליטת היו"רית דנה עזריאלי, משיערוכי נכסים ניכרים.

עזריאלי היא חברת הנדל"ן הגדולה בבורסה, ומנייתה, הנמצאת כיום סביב רמות השיא שלה, מגיבה היום בחיוב לתוצאות ומשלימה זינוק של כ-50% מתחילת השנה, המשקף לחברה שווי נוכחי של כ-32 מיליארד שקל -  הממקם אותה לצד חברת הטכנולוגיה נייס   הנסחרת בשווי דומה, בין חמש החברות הגדולות בבורסה.

בסיכום הרבעון השלישי שוב בולטת לחיוב פעילות המשרדים הצומחת של עזריאלי - אשר לה מקדישה הקבוצה חלק ניכר ממשאביה, ואשר כיום, עם שטחי השכרה של 549 אלף מ"ר, מהווה כבר כ-45% מסך השטח, כשבאופק ממתינים לא מעט פרויקטים נוספים העתידים להרחיב פעילות זו בהמשך. פעילות המשרדים הייתה גם זו שתרמה את עיקר שיערוכי הנכסים שרשמה עזריאלי מתחילת השנה, שעמדו על 175 מיליון שקל (ברבעון השלישי לא רשמה עזריאלי שיערוכי נכסים משמעותיים).

בסיכום רבעוני נהנתה הקבוצה מהמשך אכלוס מגדלי המשרדים שלה בשרונה שבמרכז תל אביב ובראשונים שבראשון לציון, שתמך בשיפור של 15% ברווח התפעולי הנקי (NOI) מהם, שהגיע ל-152 מיליון שקל. עלייה בשיעור דומה (16%) הציגה עזריאלי בפרמטר זה בפעילות המשרדים מתחילת השנה, ל-442 מיליון שקל.

הצמיחה בפעילות המשרדים, המציגה את קצב הצמיחה הגבוה ביותר בין מגזרי פעילות הקבוצה, תמכה בשיפור רבעוני של כ-5% שהציגה עזריאלי ב-NOI מכלל נכסיה, שהצטבר ל-407 מיליון שקל, כשה-NOI הרבעוני מנכסים זהים צמח ב-4% ל-396 מיליון שקל.

פילוח הרווח התפעולי הנקי של עזריאלי

בצד השלילי בסיכום רבעוני מציגה עזריאלי שחיקה של 21% ב-NOI מהפעילות שיש לה בארה"ב, שהסתכם ב-31 מיליון שקל - מגמה המיוחסת לשינויים בתפוסה בחלק מהנכסים.

עוד עולה מפילוח פעילויות עזריאלי כי רווחי הקניונים שלה (NOI) עלו ברבעון השלישי של השנה ב-2.5% ל-210 מיליון שקל, ובין ינואר לספטמבר עלו ב-1.5% והגיעו ל-622 מיליון שקל.

פדיונות קניוני קבוצת עזריאלי רשמו גידול של 3.3% ברבעון השלישי של השנה, אל מול גידול זהה ברבעון המקביל אשתקד, כך עולה מהמצגת למשקיעים המצורפת לדוחות עזריאלי. בהסתכלות על שלושת הרבעונים הראשונים של השנה נרשם גידול של 2.7%, וזאת לעומת גידול של 2.6% בתקופה המקבילה אשתקד.

מגדל המשרדים בשרונה אוכלס במלואו

עזריאלי טרם אכלסה את שטחי המסחר שלה במגדל עזריאלי שרונה בתל אביב, שמשתרעים של שטח של כ-10,500 מ"ר, אף שעל פי הדוחות הפרויקט המועד המשוער לסיום הפרויקט היה צפוי להתרחש עד סוף השנה הנוכחית, וזאת אף שטופס האכלוס עבור לפחות חלק מהשטחים התקבל כבר בינואר האחרון.

לעומת השטח המסחרי, מגדל המשרדים כבר שווק במלואו. כך או כך, עזריאלי אינה מפרטת האם להערכתה תצליח להשלים את הפרויקט עד סוף 2019, או מתי להערכתה צפויה התקדמות בסוגיה הזו. בתגובה לשאלת גלובס בנושא נמסר שמועד הפתיחה נדחה ל-2020.

עוד עזריאלי מציגה בדוחות לראשונה את פעילות הדאטה סנטרס, לאחר השקעה שביצעה בחברת קומפאס הפועלת בתחום, וזו תרמה לעזריאלי ברבעון NOI של 4 מיליון שקל.

עוד בסיכום הרבעון, בתזרים המזומנים השוטף (FFO) שלה, נהנתה עזריאלי משיפור של 11% ל-311 מיליון שקל, וזאת בעיקר בתמיכת תרומת הדיור המוגן, אשר בנטרולו השיפור הרבעוני בפרמטר זה מסתכם ב-2%.

עזריאלי מחזיקה בישראל ב-17 קניונים ומרכזים מסחריים, ב-14 בנייני משרדים, בשלושה בתי דיור מוגן וכן בשמונה בנייני משרדים בחו"ל, בעיקר בארה"ב. התפוסה בנכסיה מלאה, למעט אלה בארה"ב, שם שיעור התפוסה עומד על פחות מ-80%. בסך הכול לחברה כ-1.2 מיליון מ"ר להשכרה, עיקרם, כאמור (כ-549 אלף מ"ר) שטחי משרדים, ואילו שטחי הקניונים מגיעים ל-337 אלף מ"ר. נוסף על כך, לקבוצה 11 פרויקטים בשלבי ייזום שונים בישראל, בהיקף מתוכנן של כ-690 אלף מ"ר, וכן קרקעות לפיתוח.

באחרונה השלימה עזריאלי את מכירת חברת סופרגז, לידי חברת אלקו, תמורת כ-818 מיליון שקל, וזמן קצר לאחר מכן חתמה על הסכם למכירת חברת GES לידי קרן ג'נריישן תמורת 110 מיליון שקל - ובכך היא צפויה להשלים את הפרידה הסופית מעסקי החברה הבת גרנית הכרמל, במימושים בהיקף מצרפי של כ-2.5 מיליארד שקל. זאת בהתאם להחלטת הקבוצה, "להתמקד בתחומי הליבה של פעילות הנדל"ן". 

עוד כתבות

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

מזון טרי ובית מרקחת תחת קורת גג אחת: הפרטים על הרשת החדשה של סופר פארם נחשפים

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש" , שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים ופתאום מישהו כיבה את האור"

זאב אלקין, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

יכול להיות שרוב המורים לחשבון לא למדו חשבון באוניברסיטה?

האם ייתכן שבעשור הקודם רק חמישית מהמורים לחשבון הוכשרו לכך כפי שהשר אלקין טוען? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים עקף את לאומי ושוב מחזיק בשווי הגבוה בענף הבנקאות

בימים אלה נרשם שינוי מהותי במאזן הכוחות בין שני הבנקים הגדולים - בעייני המשקיעים וכפי שהוא משתקף בבורסה ● בנק הפועלים אוחז בצמרת דירוג השווי שוק בבנקאות, כשהיום הוא נסחר לפי שווי של 36.5 מיליארד שקל למול שווי של 35.7 מיליארד שקל ללאומי

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ועד עובדי מגה מאיים לנטוש את החנויות ולסכל את המגעים למכירת הסניפים

גורמים בוועד מגה מאיימים לקרוא ל-3,200 עובדי הרשת לנטוש את החנויות אם נחום ביתן יחתום על מזכר הבנות למכירת יותר מעשרה סניפים ● מהלך כזה יהיה מנוגד להבנות שהושגו מול הנהלת הקבוצה, הוועד ויו"ר ההסתדרות רק בחודש שעבר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

המפקחת על הבנקים, חדוה בר והממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין / צילום: כדיה לוי, יוסי זמיר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"בעיות ממשיות": פסק הדין על מיזוג אגוד חשף תמונה מטרידה של מפת התחרות בבנקים

עיון בפסק הדין של ביה"ד לתחרות שאישר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד מלמד כי השופט קיבל חלק מהטענות של רשות התחרות לגבי בעיות מהותיות בתחרות בתחום וקבע כי יש להן בסיס ● רשות התחרות לא תערער ותאפשר את המיזוג

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מכה לטראמפ: שופט פדרלי אוסר עליו להשתמש בכספי משרד ההגנה לבניית החומה

השופט קבע שהקונגרס יעד כספים בתקציב הפנטגון למטרות מסוימות ושהנשיא אינו רשאי לשנות את ייעוד הכספים ללא אישור של הקונגרס ● הפסיקה שוללת מטראמפ 3.6 מיליארד דולר להקמת החומה לאורך כ-300 ק"מ ● ההחלטה צפויה להחריף את ביקורתו של טראמפ על מערכת המשפט הפדרלית ● לפני חודש הוא שאל: "למה בכלל צריך שופטים"?

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

נשיאת לשכת רוה"ח איריס שטרק / צילום: שלומי יוסף

שטרק נגד הבנקים: הורתה לרואי החשבון להפסיק לתת אישורים על לקוחותיהם

אחרי שנלחמה בהוראות רשות שוק ההון לרואי החשבון, מפנה כעת נשיאת הלשכה את הזרקור לבנקים, שלטענתה מנסים לגלגל על רואי החשבון את האחריות שהוטלה עליהם במאבק בהון השחור ● "הדרישה שנדע לגבי כל כסף בעולם אם הוא דווח, ידווח, האם הושג כדין ועוד - לא נורמלית"

דודי, מוזי ודרורית ורטהיים / צילום: סיון פרג'

בנק ישראל: דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי טפחות

לפי ההודעה שיצאה לכלי התקשורת, עם תום תקופת הביניים של חוק הריכוזיות, נתן נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, היתר שליטה קבוע לדודי ורטהיים ודרורית ורטהיים בגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, שבו נכלל גם אייל עופר

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בוחרים לגור רחוק מתל אביב? יש לזה השפעה על ריבית המשכנתה שלכם, ולא לטובה

מחקר של בנק ישראל מצא קשר ישיר בין ריבית משכנתה גבוהה יותר לבין מגורים בפריפריה • עוד נמצא, שתנאי ריבית טובים יותר לרכישת דירה מתקבלים בבנק שבו מתנהל חשבון העו”ש שלנו, וכי הסיכוי לריבית נוחה יותר עולה ביישובים שבהם מתקיימות יותר עסקאות

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות מינוריות בפתיחה בתל אביב; טבע מאבדת 2%

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות קלות: הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו כ-0.1% ● אתמול ננעל המסחר בבורסה של תל אביב במגמה מעורבת: מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3%

אלן דאבקין / צילום: יוסי כהן

עוד בנק השקעות זר פותח נציגות מקומית: סטיפל האמריקאי נכנס לישראל

אלן דאבקין מונה למנכ"ל הסניף החדש בישראל של הבנק ● על הכוונת של הגוף האמריקאי נמצא תחום עסקאות הרכישה ומיזוגים בישראל