הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה, שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקאי ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה • אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס
הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו, בנה של המלכה אליזבת השנייה, הודיע היום (ד') כי הוא מוותר על סמכויותיו הציבוריות, זאת בטענה כי הפרשה שבה נקשר שמו עם עבריין המין והמיליארדר האמריקאי ג'פרי אפשטיין גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה.

אנדרו מעורב בשערוריית האשמות מיניות, שבה הכחיש את הטענה כלפיו כי פגש אי-פעם נערה בת 17 שטוענת שקיימה עמו יחסים במהלך אחת ממסיבותיו של המיליארדר הפדופיל, שהיה ידידו והתאבד בתאו בכלא בזמן שהמתין למשפטו.

בהצהרה שפרסם ארמון בקינגהאם, אמר אנדרו כי החקירה הפכה ל"שיבוש משמעותי" בעבודת משפחת המלוכה ועמותות הצדקה הקשורות אליו. "לכן, שאלתי את הוד מלכותה אם אוכל לוותר על סמכויותיי מתוקף תפקידי הציבורי לעתיד הנראה לעין, והיא נתנה את רשותה", אמר.

השערורייה הסלימה בעקבות הסברים שנתן לפרשה בריאיון טלוויזיוני ששודר ביום שבת, שבו הביע חוסר חמלה כלפי קורבנותיו של אפשטיין, מה שעורר גינויים רבים בציבור. בנה של המלכה אליזבת והשמיני בסדר לירושת כס המלוכה, סיפק כמה סיבות לפיהן זיכרונה של הנערה, שפגשה אותו במועדון לילה בלונדון לפני כמעט שני עשורים ועמו יחסי מין, הוא בדוי ומומצא. "לא באמת הלכתי למסיבות", אמר אנדרו, והוסיף כי גם נמנע מ"הפגנת חיבה בציבור". אולם, כלי תקשורת בריטיים פרסמו תמונות של אנדרו בשלל מסיבות, כשהוא בחברת נשים שונות. חלקן הראו אותו בבירור מפגין חיבה.

אנדרו הצהיר כי הוא מוכן לשתף פעולה עם הרשויות שיחקרו את הפרשה. "כמובן, אני מוכן לסייע לכל רשות אכיפת חוק בחקירתה, במידה ויעלה הצורך", אמר, והביע חרטה פומבית על קשריו עם עבריין המין: "אני ממשיך להתחרט באופן חד משמעי על הקשר הנמהר שלי עם אפשטיין".

הוא הוסיף כי "התאבדותו של אפשטיין הותירה הרבה שאלות לא פתורות, במיוחד עבור קורבנותיו. אני תומך בכל מי שנפגע ממנו, ומעוניין בכל סוג של סיום הפרשה".

הפרשה סביב אנדרו הפכה לנושא פוליטי לקראת הבחירות הכלליות בממלכה המאוחדת שייערכו ב-12 בדצמבר. יו"ר מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין התייחס לשערורייה ואמר כי ישנן שאלות שצריך להשיב עליהן תשובות. עם זאת, ראש הממשלה ברויס ג'ונסון אמר כי בית המלוכה הוא "מעבר לתוכחה".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988