גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

רה"מ בנימין נתניהו מסר את תגובתו להחלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (ה') את תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים

להודעה המלאה של היועמ"ש

לכתב האישום המלא

"נתתי את חיי למען המדינה", אמר נתניהו, "נפצעתי ונאבקתי על המדינה כדי להפוך אותנו לכוח עולמי, ואני גאה מאוד בהישגים שלנו.

"אני חייב להגיד לכם שזה הוא יום קשה מאוד, והוא קשה להרבה אנשים שתומכים בי ואוהבים אותי. אני מכבד מאוד את רשויות המשפט בישראל, אבל צריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה אצל חוקרי המשטרה ואצל אנשי הפרקליטות.

"אנחנו עדים לניסיון של הפיכה שלטונית נגד ראש ממשלה בעלילות-שווא ותהליך חקירה מזוהם ומגמתי. בוודאי שמתם לב שההחלטה של היועמ"ש מתפרסמת דווקא היום, במהירות שיא חסרת תקדים, בעיתוי הרגיש ביותר של המערכת הפוליטית מאז קום המדינה. בדיוק כפי שכתב החשדות פורסם כמה שבועות לפני הכרעת הבוחר, בעת הרגישה ביותר. העובדות הללו ממחישות עד כמה התהליך הזה נגוע בשיקולים זרים. הוא נועד להפיל ראש ממשלה של הימין, אותי, אשר בניגוד לתקשורת המגויסת, רוצה לראות שוק דעות חופשי.

"ראש ממשלה שמאמין בישראל חזקה וגדולה ולא במדינה מצומקת ומרכינת ראש. אני פונה כאן, לא רק לתומכיי אלא גם ליריבי הפוליטיים, שמבינים שהמדינה שלנו, כדי שהיא תתקיים, צריכה שלטון חוק חסר פניות".

ראש הממשלה המשיך ואמר: "כל חיי אני עובד קשה ומשלם מחירים כבדים, אבל מה שקרה בתהליך המזוהם נגדי יצירת עבירות חדשות, זה הגיע לשיאו היום, ואני אומר לכם, זה מזעזע לא רק אותי אלא גם את המוני האזרחים ולא רק בצד הימני של המפה. התהליך המזוהם מעורר שאלות נוקבות ביחס לעבודת המשטרה והפרקליטות. אתם יודעים שהציבור, וזה כבר נבדק, שהציבור איבד בהם אמון. 

"זה התחיל כאשר סיכלו את כהונת ריבלין ונאמן כשרי משפטים, וכאשר סיכלו את כהונת רפאל איתן כשר או כאשר סיכלו את כהונת גל הירש כמפכ"ל. כאשר סגרו את התיק נגד רות דוד. כאשר מסכלים את הכהונה של השופטת הילה גרסטל כמבקרת הפרקליטות. גרסטל אמרה על כך שהפרקליטות חולה, ושפרקליט המדינה שי ניצן לא ראוי לכהן שם. כל אלה אינן סתם תקלות. זו שיטה, זה תהליך מזוהם שחייבים לשים לו סוף.

"אני יודע שכל ביקורת שאני אגיד, יאמרו לי 'איך אתה מעז לפגוע כך בשלטון חוק'. אתם צריכים לדרוש לחקור את החוקרים, כי הגיע הזמן שהציבור יקבל תשובות, גם לגבי החקירות המזוהמות נגדי. בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי.

"החוקרים לא לחצו על העדים אלא סחטו אותם באיומים כדי שיגידו שקר ושיגידו מה שהחוקרים רוצים לשמוע. לקחו את ניר חפץ,כל תיק 4000 המפבורק ואיימו עליו, כמו בעולם פשע. 'נהרוס לך את המשפחה, הילדים שלך לא ידברו אתך'. הסתירו את הסחיטה הזו מן היועמ"ש ואחר-כך הטילו על הסחיטה צו איסור פרסום. למה, מה יש להם להסתיר מן הציבור? האם עורכי הדין ליאת בן-ארי ושי ניצן ידעו ואישרו זאת?

"התהליך הזה של סחיטת עדי מדינה נודע לנו במקרה. הכניסו את החומר הזה בטעות. מה עוד מסתירים מן הציבור בנוגע לימים של גיוס עדי המדינה? רק אתמול קיבלנו פצצה נוספת - שמענו שגם על שלמה פילבר עשו תרגיל חסוי וחמור, גם זה תרגיל עברייני. גם במקרה הזה התרגיל הוסתר מאיתנו. זו בדיוק אותה השיטה שראינו גם במקרה של חקירה מזוהמת אחרת שהייתה קשורה בי. חוקר משטרה בכיר איים על עובדת בית במעון שתיתן עדות שקר נגד, ואם לא,היא תלך לכלא".

נתניהו המשיך ואמר: "אני חושב שכל מי ששומע את זה צריך להיות מזועזע. באיזו מדינת חוק עושים דברים כאלה? אני מכיר משטרים שזה קורה בהם, אבל בדמוקרטיה? ומה הם עושים נגד זה? לא כלום. באיזה דמוקרטיה פרקליט המדינה מוציא מיילים לשופטים מכהנים ומתדרך אותם כיצד לדבר בתקשורת נגד ראש הממשלה?

"יש אינסוף דוגמאות לזיהום החקירה, והדוגמה האחרונה - חוקרי המשטרה לוקחים את הטלפונים הסלולריים של הדוברים שלי ללא צו בית המשפט, וכשהם יודעים שזה בניגוד לחוק, והם מצפצפים. אותם חוקרי משטר, בכוונת מכוון לא חקרו את עשרות חברי הכנסת שהגישו את החוק לסגירת 'ישראל היום'. 42 חברי כנסת הגישו את החוק הזה, והם לא נחקרו, אף אחד מהם לא נשאל אפילו שאלה אחת. לפי הפרקליטות, זה שוחד. הם קיבלו סיקור חיובי תמורת פעולה שלטונית. הם אפילו לא נחקרו. אבל למה לא חקרו אותם? לזה קוראים אכיפה בררנית. זו אכיפה בררנית על סטרואידים ותפירת תיקים. תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי.

"פה תפרו חליפה מיוחדת ראשונה בהיסטוריה רק בשבילי. זו הפעם הראשונה בתולדות ישראל והדמוקרטיה שחוקרי משטרה ופרקליטות חוקרים יחסים בין התקשורת לפוליטיקאים, אבל חוקרים רק אדם אחד - אותי. אפילו שי ניצן אמר שזה תקדים. הם מתחילים ממני. יש דין אחד לאחרים ודין אחר לנתניהו. אין אדם אחד שלא יודע כמה תקשורת שלילית קיבלנו. 

"הציבור זכאי לחקירות נקיות שמחפשות את האמת. הדרך היחידה לשקם את אמון הציבור במערכת היא להקים ועדה ציבורית חיצונית בלתי תלויה. הגיע הזמן לחקור את החוקרים. הגיע הזמן לחקור את הפרקליטות שמאשרת. 

"אני מאוד מכבד את הפרקליטים והשוטרים. לצערי מנדלבליט לא עמד בלחץ של שי ניצן, והוא נכנע למערכת שהוא יצא בעבר בחורמה נגדה. כל אחד מכיר את תחושת העוול הנוראי וכאשר אתה עומד מול זה חסר אונים. 

"מה שאני עובר זה לא קל, וגם אני בן אדם. מה שעוברת משפחתי זה לא קל. שופכים את דמי ואת דמם של רעייתי ובני ברשעות שאין כדוגמתה. ולא אסתיר שקשה לי ושיעצו לי להרכין ראש, לנטוש את העקרונות שלי, להתאתרג. אבל תחושת הצדק והאמת בוערת בי. אני לא מוכן להשלים עם העובדה שבמדינה שעבורה נלחמתי ונפצעתי, והובלתי להישגים חסרי תקדים וששמתי אותה במקום מכובד על מפת האומות - אני לא אתן שיהיה פה זיהום חקירות כזה ואכיפה בררנית ועיוות דין.

"לא אתן לשקר לנצח. צריך לעשות דבר אחד, סוף-סוף, לחקור את החוקרים".

בעקבות נאום נתניהו, יו"ר כחול לבן בני גנץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "יש לי אמון מלא בגורמי אכיפת החוק בראשות היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט. אני בטוח כי הם עושים את עבודתם נאמנה, ביושר ובמקצועיות. אין בישראל הפיכה שלטונית אלא התבצרות בשלטון.

"נתניהו בהופעתו הערב הוכיח שהוא חייב לסיים את תפקידו וללכת ולהתמקד בענייניו המשפטיים. גם הוא יודע כי האתגרים הגדולים והמורכבים הניצבים בפני מדינת ישראל, גם בזירה הביטחונית וגם בזירה החברתית והכלכלית, מחייבים ראש ממשלה שישקיע בהם את כל זמנו, מרצו וכוחו".

 

מסביבת עד המדינה שלמה פילבר נמסר: "ידוע היטב לכל מי שבחן את הדברים כי אין כל מניע נסתר, אישי או סודי מאחורי עדותו פילבר. הוא לא נסחט ולא ניתן היה לסחיטה. חבל שהדברים נאמרו על-ידי אומרם".

*** חזקת החפות: ההליכים המשפטיים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ארנון (נוני) מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' הם בעיצומם. כל החשודים מכחישים את המיוחס להם, ועומדת לזכותם חזקת החפות.

עוד כתבות

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

ירון רצון, מנכ"ל וממייסדי קנביט / צילום: יחצ

בכירים לשעבר בקנביט במרכז חשדות הרשות לשימוש במידע פנים

רשות ניירות ערך חוקרת חשדות לעבירות של שימוש במידע פנים, במסגרתה נחקרו נושאי משרה בחברה בעבר ובהווה ● בין הנחקרים היו המנכ"ל לשעבר בשלד, ירון רצון, ושרון אדיב

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אם יתברר שמכרז הדור החמישי בסלולר ימנע מיזוגים בשוק, האם שווה לדחותו?

זו השאלה שצריכה להישאל ולהתברר, והיא לא נשאלת ● ברור למה משרד התקשורת רוצה להימנע מדחייה של המכרז ● בסוף האחריות לקדמה הטכנולוגית מוטלת עליו, וישראל במקום לא טוב

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

חיים צוף, מבעלי השליטה באקויטל / צילום: רוני שיצר

ערן לנדנר - בנה של היועצת שהתעשרה מגילוי הגז ב"תמר" - מונה למנכ"ל אקויטל

ערן לנדנר מונה השבוע לתפקיד המנכ"ל של חברת ההחזקות אקויטל ודירקטוריון החברה הבת, נפטא ● לנדנר יחליף בתפקידי המנכ"ל את ערן סער, שהתפטר לאחרונה לצורך מינוי כמנכ"ל החברות אי.די.בי ודיסקונט השקעות

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

חברי הכנסת אישרו את הגדלת המימון למערכת הבחירות השלישית

חוק פיזור הכנסת, ובתוכו גם חוק מימון המפלגות, יעלה כעת להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ● ח"כ עודד פורר היה היחיד שהתנגד: "לא מצליח להבין איך לאנשים שיושבים פה יהיה פרצוף להסתכל לאנשים בעיניים"

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הזמן תם: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, אך בינתיים הדיונים על ההסתייגויות מעכבים את ההצבעות

מתניהו אנגלמן / צילום: אתר המלג

בכירים במשרד המבקר עולים להתקפה: "דוח הגירעון נכתב ברוח המפקד"

לדברי הגורמים, היו במשרד חילוקי דעות בשאלה אם משרד האוצר כשל בהתנהלותו סביב הגירעון ואם הדוח צריך לכלול המלצות

מריוס נכט - תמר מצפי

החברות Verbal ו-Helthymize מתאחדות ומגייסות 9 מיליון דולר בהובלת קרן aMoon

החברות שפיתחו טכנולוגיות לאבחון מחלות על בסיס שינויים בקול האנושי ימוזגו לחברה אחת ששמה ייקרא Vocalis ● את הגיוס תוביל קרן הון הסיכון למדעי החיים aMoon בהובלת מריוס נכט

עו"ד יודי לוי / צילום: ניר קידר, יח"צ

משרד גולדפברב זליגמן ושות' מתאחד עם משרד רוטנברג ושות'

גולדפרב זליגמן ושות' הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים ביותר בישראל, שמונה כ-250 עורכי דין ● רוטנברג מונה כ-20 עורכי דין

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

המחיר למשתכן / צילומים: shutterstock, יוסי אלוני, רפי קוץ, עיצוב, טלי בוגדנובסקי

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך בתחילת ינואר

היקף ההגרלה יהיה דומה להגרלה האחרונה שכללה כ-3,000 דירות ● ירושלים, חיפה, אופקים ובאר יעקב צפויות להיכלל בהגרלה

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

מאיר פלשתייב ז"ל / צילום: תמונה פרטית

שנה וחצי לאחר תאונה קטלנית באתר בנייה בחולון: כתבי אישום נגד בעלי חברת הבנייה

כשנה וחצי לאחר שמאיר פלשתייב נהרג כתוצאה מקרשים שנפלו מאתר בנייה בחולון ופגעו בו, הוגשו כתבי אישום נגד גורמים בחברת הבנייה שבנתה פרויקט במסגרת תמ"א 38, בגין גרימת מוות ברשלנות

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"