גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שיהיה להן לבריאות: אסטרהזנקה וקרן JVP חוגגות שת"פ במרכז פרס לשלום ולחדשנות

וגם: משפחת יוחננוף פתחה את יום המסחר בבורסה לני"ע

אראל מרגלית, איסקרה רייך ואוהד גולדנברג  / צילום: אלעד גוטמן
אראל מרגלית, איסקרה רייך ואוהד גולדנברג / צילום: אלעד גוטמן

במרכז פרס לחדשנות ביפו, נפגשו אמש נציגי חברת הפארמה הבינלאומית אסטרהזנקה ונציגי קרן JVP, וחתמו יחדיו על הסכם שיתוף פעולה לאיתור, פיתוח והשקעות בתחום הבריאות הדיגיטלית בישראל.

לאירוע הגיעו בכירות ובכירים מהקרן, ממערכת הבריאות הישראלית, ומנציגויותיה בעולם של חברת התרופות, ובהם: איסקרה רייך, מנהלת אזור אירופה-קנדה באסטרהזניקה; פאבלו פאנלה, מנכ"ל אזור אירופה בחברה; אוהד גולדברג, מנכ"ל אסטרהזנקה ישראל; אראל מרגלית, מנהל ומייסד קרן JVP ועמותת יוזמה לאומית; מיכל דריימן, רינת רמלר ופיונה דרמון, שותפות בקרן; טלי נחושתן, מנכ"לית אינובופרו; מיכל בדש, מנהלת פיתוח כלכלי ביוזמה לאומית; מגנוס הלגרן, שגריר שבדיה בישראל; אניה אלדן, סמנכ"לית הרשות לחדשנות; זיוה איגר, ראשת הרשות לשיתופי פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות; פרופ’ ורדה שלו, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי שירותי בריאות בשיתוף מוריס קאהן וקרן סגול; פרופ’ מרסל מחלוף, דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה בטכניון; עופרה אשד, ממרכז פרס לשלום; ורבים אחרים.

החתימה התקיימה כחלק ממזכר הבנות להשקעות בישראל שנחתם לפני כחצי שנה בין ענקית התרופות הבריטית לרשות לחדשנות, במסגרתו פועלת תוכנית השקעות בשם BeyondBio, שתאפשר גישה ישירה למאגרי נתונים ולגופי המחקר והאקדמיה. ההשקעה הראשונית של חברת התרופות צפויה לעמוד על 10 מיליון שקלים.

בשיאו של התהליך שקדם לחתימה, נערכה סדנת אתגרים שהתקיימה אתמול במתחם קרן JVP בירושלים, בה לקחו חלק הנוכחים בשולחנות עגולים. המשתתפים דנו באתגרים המרכזיים הניצבים בפני עולם הבריאות והרפואה, על מנת לאתר את הפתרונות הטכנולוגיים עבורם.

פיונה דרמון, זיוה איגר ועופרה אשד / צילום: אלעד גוטמןמיכל דריימן, טלי נחושתן, רינת רמלר ומיכל בדש / צילום: אלעד גוטמןפרופ' מרסל מחלוף / צילום: אלעד גוטמן

עור ושמש: אינוקאן פתחה את המסחר בבורסה הקנדית מחוף הים בתל אביב

בעוד באונטריו קנדה, מקום מושבה של בורסת ה-CSE, נערכים לסוף שבוע של "בלאגן חורפי" המאופיין בשלג, ברד ורוחות, פתחה השבוע חברת InnoCan הישראלית את המסחר בבורסת ה-CSE מחוף הים בתל אביב, שם שטפה שמש נובמבר נעימה את החוף.

אינוקאן, שהונפקה ב-CSE לפני כחודשיים ונסחרת לפי שווי של 33 מיליון דולר קנדי (24 מיליון דולר אמריקאי), היא חברה ישראלית אשר מתמחה בפיתוח מוצרי קנאביס יחודיים. החברה משלבת בין תרופות קלאסיות למחלות עור לבין חומרים המופקים מקנאביס. המטרה היא להעביר את המוצרים המוגמרים רגולציה כתרופה, אולם דרך מסלול מקוצר המיועד למוצרים דרמטולוגיים (לעור) ללא מרשם. ביולי השנה השיקה החברה קמפיין מימון המונים דרך פלטפורמת פיפלביז, ובספטמבר, כאמור, נרשמה למסחר ב-CSE.

איריס בינקוביץ', מנכ"לית אינוקאן, אמרה כי: "אנחנו גאים לפתוח את המסחר מהחוף היפה הזה בתל אביב". רון מירון, יו"ר החברה ולשעבר מנכ"ל טבע ישראל, אמר כי: "זהו כבוד לנו, ומשמח אותנו מאוד להיות חברת הקנאביס הישראלית הראשונה שגייסה הון בהנפקה ב-CSE ". באירוע השתתפו גם יורם דרוקר ממייסדי אינוקאן; היועץ רוני יגרמן; ומרק פרנסיס, יועץ בכיר ל-CSE.

יורם דרוקר, איריס בינקוביץ', מרק פרנסיס, רון מירון ורוני יגרמן  / צילום: יגאל אלימלך

סופר משפחה: משפחת יוחננוף פתחה את יום המסחר בבורסה לני"ע

את יום המסחר בבורסה בתל אביב פתחה הבוקר הנהלת רשת המרכולים יוחננוף, בהובלתה של משפחת יוחננוף, לרגל רישום מניות החברה בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

מהבורסה נמסר כי יוחננוף היא רשת המרכולים השלישית בגודלה בבורסה והשנייה המנפיקה השנה. נוסף על כך, רשת יוחננוף היא ההנפקה החמישית בגודלה בבורסה בתל אביב בעשור האחרון. החברה גייסה 500 מיליון שקל תמורת 21.3% מהון מניות החברה, ולפי שווי שוק של 2.35 מיליארד שקל. 

איתן יוחננוף, מנכ"ל הרשת, מסר כי "אחרי שנים רבות כחברה משפחתית ופרטית החלטנו לצאת בלב שלם למהלך ההנפקה והפיכת החברה לציבורית. המעבר הבין דורי והצמיחה של הרשת דרשו אסטרטגיה שמותאמת למהלכים שלנו קדימה. הבוס, אבא שלנו, אישר והיום אנחנו לוחצים על הכפתור ויוצאים לדרך עם תחילת המסחר. ההורים חינכו אותנו לערכים ויושרה שנמשיך לפעול לאורם. הד.נ.א שלנו יישמר כמשפחה ובוודאי בעסקים, עם היציאה לשלב חדש ומרגש שפותח בפנינו אפשרויות חדשות".

מניית יוחננוף צפויה להיכנס למדדים ת"א-90, ת"א-125, ת"א SME-150 ומדד סקטור באלאנס בתום יום המסחר של ה-6 בפברואר 2020.

באירוע החתימה נכחו: אמנון נויבך, יו"ר דירקטוריון הבורסה; בני המשפחה: גיורא יוחננוף; אילנה יוחננוף; מרדכי יוחננוף, מייסד ויו"ר הדירקטוריון; איתן יוחננוף, המנכ"ל; שרית יוחננוף, משנה למנכ"ל; עוז יוסף, סמנכ"ל הכספים; איתי בן-זאב, מנכ"ל הבורסה; וליאור נבון, מנהל המכירות ופיתוח שווקים בינלאומיים בבורסה.

אמנון נויבך; גיורא, אילנה, מרדכי, ושרית יוחננוף; עוז יוסף, איתי בן זאב, וליאור נבון  / צילום: עומר מסינגר

נשיא המדינה ראובן ריבלין ופולי מרדכי מקדמים פילנתרופיה 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נענה להזמנתן של קרן פורטלנד של סר רונלד כהן ושל קרן יד הנדיב (קרן רוטשילד) בראשות הלורד ג'ייקוב רוטשילד, והגיע ללונדון, שם השתתף אתמול בכנס שאותו הובילו ראשי קרנות הפילנתרופיה המקדמות יוזמות ופרויקטים בישראל ובמזרח התיכון.

אל הנשיא הצטרף גם האלוף במיל' יואב (פולי) מרדכי, לשעבר מתאם הפעולות בשטחים, מייסד קבוצת נובארד, בה פועלים מתנדבים לסייע בתרומות ובפילנתרופיה לקידום נושאים חברתיים ומגזריים בישראל ובאזור. 

כך למשל נדון במפגש מיזם "ארץ המנזרים" אותו מקדם הנשיא ריבלין בשנים האחרונות בסיועו של מרדכי. המיזם כולל שיקום של האתרים הקדושים לנצרות והרחבת היקף המבקרים בהם. עוד הוחלט במפגש על הקמתן של קרנות שישקיעו בתעסוקת אקדמאים בחברה הדרוזית ובקידום תעסוקת נשים בחברה הערבית והחרדית. 

סר רונלד כהן, הנשיא ראובן ריבלין, הלורד ג'ייקוב רוטשילד, ופולי מרדכי  / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נזכר במקור: מי ומה הצחיק את יועצי המס באילת

יועצי המס שהשתתפו אתמול בכנס ה-50 של לשכת יועצי המס באילת, סיימו את אחד הפאנלים המקצועיים בצחוק ובמחיאות כפיים סוערות. את ההתלהבות סיפק סיפור שסיפר יועץ המס ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, בתום פאנל שעסק ב"מיסוי בינלאומי". גינדי דיבר על כך שבמשך שנים ביקשה לשכת יועצי המס מרשות המסים לבטל את הדרישה האוטומטית של ניכוי מס במקור בשיעור 5% מכל אזרח שפותח תיק עצמאי במס הכנסה.

הרשות, בראשותו של מנהל הרשות לשעבר, עו"ד ורו"ח משה אשר, התנגדה נחרצות. על הרקע הזה גינדי סיפר את הסיפור הבא: "מבלי להזכיר שמות, לימים, מישהו בכיר שעבד ברשות המסים, פרש מתפקידו ופתח תיק עוסק מורשה, ומיד קיבל דרישה לניכוי מס במקור בשיעור 5%. אז מה הוא עשה? הוא פנה למייצג שלו, אליי, ושאל 'למה זה ככה?' למה הוא לא יכול לקבל פטור, שהרי הוא נדרש גם לתשלום מקדמות. אז אמרתי לו ''זה כי אתה החלטת שזה ככה. הסברתי לו, כמייצג שלו, שבמשך שנים פניתי אל מנהל רשות המסים בנושא כדי לבטל את הדרישה האוטומטית הזאת. והוא שאל אותי 'איך לא הצלחת?' אז עניתי לו: 'תסתכל במראה ותשאל את עצמך. ניסיתי לשכנע אותך ללא הצלחה, ועכשיו תאכל את מה שבישלת'".

גינדי לא חשף לכאורה את שם אותו הלקוח הבכיר, אבל כולם באולם הבינו למי הוא מכוון את דבריו: הלקוח מהסיפור היה עו"ד רו"ח משה אשר, מנהל רשות המסים לשעבר, שישב מולו בפאנל.

ערן יעקב וירון גינדי / צילום: רועי בית און

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי לקראת הסדר חוב: תפנה למחזיקי האג"ח כדי לקבל את עמדתם ביחס לדרכי הפעולה האפשריות

לאי.די.בי יש חוב של 2.03 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, בעוד שקופתה ריקה לחלוטין ממזומנים ● לחברה שווי נכסי נקי שלילי

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים יעמיד הלוואות לעצמאים בהיקף של עד 10,000 שקל

מדובר בהלוואות לתקופה של עד חמש שנים ובריבית של פריים פלוס 1.5% ● המהלך נעשה בשיתוף עם ארגון העצמאים להב

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: אזרחי ישראל מקריבים הכול כדי להגן על הקשישים, והמדינה מזניחה אותם

בישראל התרבות השלטת רואה בחיי הקשישים שווי ערך וראויים להארכה כמו של הצעירים, וממילא יש היום את המשאבים במדינה לטפל במבוגרים ● אז מדוע הם בסוף התור? ● דעה

אלי דפס / צילום: איל יצהר

יו"ר אל על מזהיר: "אם לא נקבל עזרה בימים הקרובים, החברה עלולה להיסגר"

לפי גורמים, השווי של הסיוע שאליו אל על מכוונת מגיע ל-600 מיליון דולר - פי 6 משוויה של אל על כיום, כשאת חלק מהכסף היא תקבל בהלוואה מבנק דיסקונט, ואת החלק האחר היא מקווה לקבל בהלוואה מהמדינה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

שר המשפטים חתם על תקנות חדשות המקלות על רישום וביטול משכנתאות

מעתה ניתן יהיה לרשום משכנתא באופן מקוון ולבטל, רק על בסיס בקשה ● כך הוחלט במסגרת תקנות שגובשו ע"יי המחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה והרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' / צילום: איתמר סיידא

חוק התעופה צפוי להשתנות בעקבות משבר קורונה - מה זה אומר לגבי הצרכנים?

הנימוק לבקשה לשנות את החוק בצו השעה נסב סביב מצבן הכלכלי הקשה של חברות התעופה שפעילותן נפסקה כמעט לחלוטין ● אחרי שהתזכיר הועבר להערות ציבור ואחרי הערות שהעבירה הרשות להגנת הצרכן, נוסחה הצעת חוק שמשקפת מעין פשרה בין האינטרסים של הצדדים

הפגנת  התאחדות המלאכה והתעשייה / צילום: יח"צ

"90% מחברי התאחדות התעשייה הזעירה לא זכאים למענק מהמדינה"

על רקע הנתון הזה יוצאים היום חברי התאחדות המלאכה והתעשייה להפגנה רכובה מת"א לירושלים ● ההפגנה הרכובה הקודמת שעלתה לירושלים בשבוע שעבר כללה את מרבית ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, והשתתפו בה אלפי עצמאים שחסמו את רחובות העיר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-55; ההסתדרות תציע לחבריה הלוואות בריבית מסובסדת

מבין 8,611 חולי הקורונה המאומתים בארץ, 141 במצב קשה, 191 בינוני, והיתר קל; מספר חולי הקורונה שהחלימו עומד על 585 ● המשטרה איתרה הבוקר שני בתי כנסת בשכונות הבוכרים ומאה שערים בירושלים, ובתוך כל אחד מהם כ-30 מתפללים - בניגוד להנחיות

פול דונובן / צילום: רונן מכלב

"פיזור גיאוגרפי של תיק ההשקעות מעולם לא היה חשוב יותר, גם הזהב יכול להיות שימושי"

פול דונובן, הכלכלן הראשי של בנק UBS, אומר בראיון ל"גלובס" כי "רוב הנתונים הכלכליים מבוססים על סקרים, וצריך להיות אדם מאוד יוצא דופן כדי למלא סקר כשהכלכלה מושבתת" ● בינתיים, ב-UBS ממליצים "ניטרלי" על שוק המניות הגלובלי ו"משקל עודף" על אג"ח חברות בדירוגים גבוהים

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

נפלו למשכב: גם החברות הישראליות בוול סטריט נסחרו במגמה שלילית שהובילה את המדד לירידה של 15% במרץ

בפן האופטימי: כשמשווים את ביצועי החברות במדד לביצועי S&P 500 - שליש מהן היכו את המדד האמריקאי ● בין אלה: פייבר, אודיוקודס ואלטק ● תת-מדד הטכנולוגיה צלל 16.2% במרץ, ותת-מדד מדעי החיים צנח ב-12.9%

דונלד טראמפ ומייק פנס לאחר פגישת תדרוך קצרה בנוגע למצב בארה"ב בצל הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

התוכנית האמריקאית שתעזור לסטארט-אפים ישראליים לצלוח את המשבר

רבות מחברות הסטארט-אפ והצמיחה הישראליות פונות לשוק האמריקאי כשוק יעד, ופעמים רבות מנהלות ממנו חלק ניכר מפעילותן העסקית, ולכן יכולות ליהנות מחלק מההטבות בתוכנית פדרלית בסך 2 טריליון דולר שאושרה לאחרונה וכוללת סיוע לעסקים קטנים ובינוניים

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

עיריית רמת גן הציבה גדרות בגבול עם בני ברק

המהלך נעשה לפי ראש עיריית רמת גן כדי להתמודד עם עצירת ההדבקה של וירוס הקורונה ● בתגובה הודיע מנכ"ל משרד הפנים לעיריית רמת גן להסיר את הגדרות שהוצבו ● עם זאת, מהעירייה מסרו ל"גלובס" כי לא קיבלו פנייה כזו ממשרד הפנים

בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: מי יהיה ממלא מקום ראש הממשלה נתניהו בתקופת הקורונה?

בעקבות אשפוזו של ראש ממשלת בריטניה בשל הידבקותו בנגיף הקורונה, עולה השאלה מי יחליף את רה"מ נתניהו במקרה בו לא יוכל למלא את תפקידו ● במצב בו אין ממלא מקום קבוע, הממשלה הנוכחית תקבע ברוב קולות את זהותו

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

ערכות בדיקת הקורונה מסין בדרך לרשות הפלסטינית ועזה

AID GENOMICS, הפועלת בשת"פ עם התאגיד הסיני BGI, הודיעה על הקמת "מעבדת ענק לביצוע 3,000 בדיקות קורונה ביום לתושבי עזה והרשות הפלסטינית" ● בימים האחרונים יוזמה דומה של מיי הריטייג' בשיתוף BGI הוקפאה ע"י משרד הבריאות ללא נימוק

פריקה של ציוד רפואי חיוני ממטוס של אל על  / צילום: דוברות אל על, יח"צ

11 מטוסים של אל על יצאו לסין לביצוע רכש במבצע משותף עם משרדי החוץ והביטחון וכיל

מינהל הרכש ויחידת השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון הובילו את מבצע הרכש בסיוע חברת כיל ונציגיה בסין ● משרד החוץ ושגרירות ישראל בבייג'ינג סייעו במאמץ הרכש ובנוסף גייסו ציוד רב מתורמים

אייל אלחיאני, מייסד טריא. / צילום: איל יצהר, גלובס

ההלוואה שהסתבכה: לאן נעלמו 25 מיליון שקל שהלוותה טריא לחברה שקרסה?

חברת ההשקעות החברתיות העניקה הלוואה לקבוצת דלהום, שנכנסה לחדלות פירעון בחודש שעבר עם חובות המוערכים בכ–137 מיליון שקל לשורת גופים פיננסיים • אלא שההלוואה הגיעה לבעל השליטה בדלהום, ולא ברור שהיא אכן שימשה למטרה שלשמה ניתנה

פריקה של מיליון מסיכות N95, שהגיעו מסין לבוסטון ביום חמישי / צילום: Jim Davis, Associated Press

פרשנות: ציד המסיכות והתמוטטות הסדר העולמי

האם האמריקאים גנבו 200 אלף מסיכות 95N, שנועדו למשטרת גרמניה? מי יודע ● אבל נוסחת ״אמריקה תחילה״, המקדשת ריבונות ואנוכיות, אינה מיטיבה לשרת את אמריקה או את בעלות בריתה במלחמה נגד נגיף הקורונה

אוניית ה"רובי פרינסס" / צילום: שאטרסטוק

האם צוות אוניית קרוז הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה

משטרת אוסטרליה פתחה בחקירה פלילית בחשד שצוות אוניית קרוז שעגנה בנמל סידני במרץ הסתיר מהרשויות התפרצות של קורונה בין נוסעים ואנשי צוות

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן - הארץ

במקום הגבלות על ערים ושכונות מסוימות - בממשלה יקדמו הגבלות על כלל אזרחי מדינת ישראל

במסגרת הדיונים מופעלים לחצים כבדים של השרים דרעי וליצמן וגם של ראשי רשויות ברחבי הארץ שלא לכתר ערים ושכונות חרדיות בלבד

חולה קורונה שמצבו הוחמר מובהל לבית חולים בגרמניה השכנה / צילום: Robert Michael, Associated Press

הגרף היומי: הקורונה קטלנית יותר לגברים. מדוע?

המחקר בנושא הקורונה עדיין בראשיתו, אך ניתוח נתונים ממספר מדינות מראה כי גברים עשויים להימצא בסיכון גבוה משמעותית ללקות בתסמינים חמורים של קורונה ולהיות בסיכון חיים גבוה יותר מאשר נשים