גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כאב ראש חדש לנגיד: שבעה חודשים לפני תום הכהונה, חדוה בר הודיעה על פרישה

אחרי קדנציה רצופה במאבקים וניצחון שהשיגה בסוף השבוע עם המיזוג של בנק מזרחי טפחות ואגוד, המפקחת על הבנקים הודיעה על החלטתה לעזוב: "אני מסיימת בתחושת סיפוק" • מצטרפת אליה עירית מנדלסון, בכירה נוספת בבנק ישראל, שהודיעה על פרישה

 ד”ר חדוה בר / צילום: יונתן בלום
ד”ר חדוה בר / צילום: יונתן בלום

שבעה חודשים וחצי בטרם תסתיים הכהונה בת החמש שנים של המפקחת על הבנקים, הודיע היום בנק ישראל על החלטתה של המפקחת ד"ר חדוה בר לסיים את כהונתה באמצע אפריל הקרוב - שלושה חודשים לפני המועד.

במקביל הודיע הבנק המרכזי על פרישה נוספת של בעלת תפקיד מרכזי בבנק המרכזי: עירית מנדלסון, המכהנת שנים רבות כמנהלת מחלקת חשבות ומערכות תשלומים וסליקה (חות"ם) תחת הנהלת הבנק המרכזי, ובנפרד מהפיקוח על הבנקים.

העזיבות הללו תופסות את הנגיד פרופ’ אמיר ירון גם ללא משנה, וזאת בצל הקושי במינוי שכזה בהיעדרה של ממשלה קבועה. בכל מקרה, הנגיד הוא זה שיחליט על זהות המחליפים לשתי הבכירות, כשהוא צפוי להקים שתי ועדות איתור נפרדות לצורך כך.

"הפיקוח על הבנקים - חלום שהתגשם"

חדוה בר נכנסה לתפקיד המפקחת באמצע יולי 2015, והיא חוותה שתי תקופות שונות בכהונתה - בתחילה תחת מי שמינתה אותה, הנגידה הקודמת פרופ’ קרנית פלוג, ולאחר מכן תחת הנגיד החדש שנכנס לתפקידו בשלהי 2018. בין לבין חוותה בר התקפות מצד המערכת הפרלמנטרית, שריכזה ועדות וחקיקות שנעשו שלא על דעת הפיקוח ושנועדו לשנות סדרי עולם בענף הבנקאות שעליו היא מפקחת.

בראיון ל"גלובס" לפני חודש וחצי, התייחסה בר בהרחבה לזווית האישית בתפקידה, כשסיפרה כי תפקיד המפקח על הבנקים אולי אינו חלומם של רבים, אבל במקרה שלה היה מדובר היה בסגירת מעגל ובהישג שאליו שאפה במשך שנים.

היא החלה לעבוד בפיקוח על הבנקים לאחר שסיימה לימודי כלכלה ומדע המדינה באוניברסיטה העברית, כשהצטרפה ליחידת המחקר של הפיקוח על הבנקים, כדוקטורנטית לכלכלה. "כבר בשלב ההוא התאהבתי בתחום הפיננסי ובפיקוח על הבנקים, והתגבש אצלי החלום להיות המפקחת על הבנקים", אמרה בראיון האמור מלפני חודש וחצי. עוד אמרה בר באותו ראיון כי, "היום אני יכולה לומר שהחלום היה מוצדק. מדובר בתפקיד עם משמעות, שכרוך בהובלה של גוף עם השפעה על כל פרט ופרט במשק הישראלי, בין אם הוא מודע לכך ובין אם לא".

ברבות השנים היא עבדה במחלקת המחקר של הבנק, והייתה נציגת מדינת ישראל בדירקטוריון הבנק האירופאי לשיקום ופיתוח (EBRD) בלונדון. לאחר מכן הצטרפה בר לסקטור הפרטי, שאליו היא צפויה גם לשוב בתום שנת הצינון שאליה היא נדרשת. זה קרה עם מינויה למנהלת הסיכונים הראשית בלאומי.

במהלך כהונתה הובילה בר את קידום הטכנולוגיה בענף הבנקאות - הן לתוך הבנקים פנימה והן בממשקים בין הבנקים ויתר הגופים המפוקחים לבין הציבור הרחב. בנוסף, היא נתנה גב רב להנהלות הבנקים בניסיון לשבור את המציאות הוותיקה בין ההנהלות לוועדי העובדים המאוגדים, כשתמכה בהתייעלות של הבנקים.

עם זאת, מוקדם לראות שינוי של ממש ביחסי העבודה בענף, גם אם ישנה התייעלות ניכרת בתחומים אחרים. בר הובילה, יחד עם הנגידים, הסרה של חסמים ומוקשים שעומדים בפני הצטרפות שחקנים חדשים לתחום הבנקאות - היא הקלה את הוראות הרגולציה ואפשרה לבנק הדיגיטלי של מריוס נכט ושל אמנון שעשוע לקבל אישור לפעול, מהלך שצפוי לקרות לכל המוקדם רק במהלך 2021.

בר אפשרה את הפרדתן של שתי חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ולאומי קארד מהפועלים ולאומי ששלטו בהן, ובכך הפכה אותן למתחרות בבנקים. לצד זאת היא הייתה מעורבת בהנפקת שבא, הפלטפורמה לתשלומים בכרטיסי אשראי במשק, והוצאתה משליטת המערכת הבנקאית. בין לבין היא הצטרפה לרשות שוק ההון שמפקחת על השוק המוסדי והחלה לפרסם מדדי שירות לבנקים, דבר שאולי ישפיע על השירות בענף זה בעתיד.

בהקשרים אלה מסרה בר, כי "אני מסיימת את תפקידי בתחושת סיפוק לאור העובדה שקידמנו שינויים תשתיתים רבים שאת פירותיהם משקי הבית והעסקים כבר התחילו להרגיש, וחלקם יבשילו ויורגשו בהדרגה בשנים הקרובות. במקביל, חיזקנו את היכולות של הפיקוח על הבנקים והבנקים עצמם בניהול הסיכונים החדשים המתפתחים, ובראשם סיכוני סייבר וטכנולוגיה. המערכת הבנקאית עברה בשנים האחרונות תהליכי שינוי גדולים לטובת ציבור הלקוחות, תוך שהיא שמרה על היציבות ותמכה בצמיחת המשק".

בשבוע שעבר בר נהנתה בר גם מההחלטה של בית הדין לתחרות בירושלים, שקיבל את עמדתה כשביטל את האיסור שרשות התחרות הטילה על מיזוג בנק אגוד לתוך בנק מזרחי טפחות.

בדרך לסבב מינויים: המרוץ של אמיר ירון

העזיבה של בר אינה היחידה, כאמור. בכהונתו עד כה, שם הנגיד ירון דגש רב על מערכות התשלומים, ובהקשר זה לקח לעצמו תפקיד מרכזי מזה שלקחה על עצמה הנגידה שקדמה לו, בכל הקשור לאימוץ הטכנולוגיה הכי חדשה במערכות התשלומים בישראל.

לסוגיה זו קשר גם לחשיבות התפקיד השני שמתפנה עתה בצמרת הבנק המרכזי, עם פרישתה של מנדלסון שלפי הודעת הבנק "מונתה להקים ולנהל את מחלקת חות"ם בשנת 2012". עוד מפרטים בבנק המרכזי, כי "תחת ניהולה של מנדלסון הונחה התשתית להובלת מהפיכה בתחום התשלומים בישראל, וננקטו צעדים לקידום התחרות, היעילות, החדשנות והנוחות בשימוש באמצעי התשלום לטובת כלל הציבור והגופים במשק, תוך חיזוק היציבות של תשתיות התשלומים והסליקה".

בהקשר זה מסר היום הנגיד, כי "התחומים שעירית מנדלסון אחראית עליהם בבנק ישראל הם חשובים ביותר. מערכות התשלומים ושירותי הבנקאות לממשלה ולבנקים הם צומת קריטי לתפקוד חלק של המערכות הפיננסיות במשק הישראלי".

תחומים אלה צפויים לקבל משנה תוקף בשנים הקרובות, עם האפשרות להגעתם לארץ של ענקיות טכנולוגיה בינלאומיות, שאולי ישנו סדרי עולם בעולמות התשלומים בישראל.

עוד כתבות

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

קלמן ליבסקינד על השעיית אראל סג"ל: לא אגיש את התוכנית בלעדיו

ביום חמישי נודע כי תאגיד השידור השעה זמנית את העיתונאי אראל סג"ל, זאת לאחר שלקח חלק בסרטון תעמולה של הליכוד ● קלמן ליבסקינד, שמגיש יחד עם סג"ל תוכנית אקטואליה יומית בערוץ 11: "כל עוד התוכנית 'קלמן וסג"ל' תהיה בלי סג"ל, היא תהיה גם בלי קלמן"

רן גוראון / צילום: יח"צ

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

במקביל, גולן טלקום מנהלת מו"מ למכירתה לסלקום בתמורה לכ-600 מיליון שקל וויתור על הלוואה שלקחה ממנה ● רשות התחרות עשויה לא לאשר את רכישת גולן ע"י פלאפון

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

הסנטימנט החיובי בתל אביב נמשך; אלקטרה עולה 2%, בזן צוללת 3%

טבע תמשיך לרכז עניין על רקע הדיווח כי החברה עומדת בפני תביעה של מיליארדי דולרים בשל אי-פיתוח הקופקסון להתוויות נוספות ● הערב לא יתקיים מסחר בוול סטריט בשל יום הנשיא

טראמפ במפגש עם עובדי בואינג, 2017/ צילום :  \   Mic Smith AP

מלחמת הסחר הקטנה: ארה"ב מעלה מכסים על מטוסים מאירופה

המניע להעלאת המכסים נובע מאי-שביעות רצון מהסובסידיות מהן נהנית חברת המטוסים האירופית איירבוס

בנו של עופר דקל / צילום: תמונה פרטית

"לפני משבר הקורונה תכננו להעביר את המפעל למקום גדול יותר. מה יהיה אחריו?"

איך ייראה שיקום של מפעל מושבת שהעסיק עד לפני חודש עשרות עובדים וסיפק סחורה לכל העולם? עופר דקל נערך לבקרת נזקים במפעל הטקסטיל שאותו הוא מנהל יחד עם אשתו ננה ● יומן ווהאן, פרק שני

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות-דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

השבוע בשווקים: "אפילו אם הווירוס ייבלם תוך חודשיים-שלושה, הפגיעה בכלכלה העולמית היא משמעותית"

"השווקים הפיננסיים סבורים כי הקורונה היא תופעה חולפת, והפחתות ריבית יפצו על הפגיעה קצרת-הטווח בפעילות הכלכלית בעולם", כך כותבים כלכלני בנק פועלים ● השבוע יתפרסמו שלל נתוני מאקרו, בהם: שיעור הצמיחה ביפן ומדד המחירים לצרכן בגוש האירו ● התחזית השבועית של "גלובס"

מחאת הרופאים, 2011 / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: הבטחות חלולות לא יצילו את הבריאות בפריפריה 

הפערים בין מרכז לפריפריה קיימים לא רק בכוח אדם, אלא במשאבים לפיתוח, לבינוי, לרכש ציוד ואפילו תרופות ● זה קורה בין היתר כי מערכת הבריאות נשענת על תרומות לצורך פיתוח, ואלה מגיעות ברובן המוחלט אל בתי החולים הגדולים – בדגש על הגדולים במרכז

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

חיים כץ / צילום: רפי קוץ, גלובס

היום במליאת הכנסת: דיון בבקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הנושא יידון במליאה ● כץ טוען כי האישומים בבסיס כתב האישום נגדו קשורים בעבודתו כחבר כנסת, ולכן עומדת לו חסינות מהותית

יוסי פרשקובסקי / צילום: יוני מרדכי

הראל רכשה מניות חברת פרשקובסקי ב-57 מיליון שקל

חברת הביטוח רכשה 4.5% מהמניות ממשפחת פרשקובסקי, בעלת השליטה בחברה ● העסקה בוצעה במחיר של 68 שקל למניה

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת ת"א את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון ע"י הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

אפל למפעילי הסלולר בישראל: נגיף הקורונה עלול לפגוע במלאי האייפונים

אפל עדכנה כי צפי המלאים שיגיע לישראל יעודכן מדי שבוע במקום מדי שלושה שבועות, בשל אי-הוודאות סביב הנגיף וחוסר היכולת להתחייב כי החברה תצליח לספק מלאי לתקופה ארוכה יותר

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד בי.ג'י.איי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

ללוי ולשותפו לשליטה שלום חיים - בעלי חברת טעמן, כבר יש פעילות נדל"ן פרטית משמעותית - חלקה במשותף ● בבי.ג'י.איי "בונים" גם על היכרות של טעמן שיווק מזון עם הציבור החרדי, שעשוי להוות קהל מרכזי לדיור מוגן ● בעלת השליטה בבי.ג'י.איי, חברת שי אודם, "מחזיקה כבר היום בנכסי מלונאות הנמצאים בהקמה, ועשויה להתקשר בהסכמי הפעלה עם בתי המלון שבבעלות בעלת השליטה"

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

מנכ"ל אלפאבית סונדר פיצ'אי ליד מחשב קוונטי של החברה/  צילום: רויטרס

אחסון מידע על דנ"א וחיקוי מערכת העצבים: כך נראים פיתוחי המחשוב החדשים

סטארט-אפים וחברות כמו גוגל ו-IBM עושות מאמצים לפתח יכולות מחשוב קוונטיות ● המטרה: לאפשר לעולם המחשוב להתקדם, כפי שהתקדם גם ב-50 השנה האחרונות

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אדם נוימן מנסה להיפטר מנדל"ן: מוכר פנטהאוז במנהטן ב-2 מיליון דולר מעל מחיר הרכישה

אדם נוימן מבקש 37.5 מיליון דולר על דירת היוקרה שלו במנהטן, 2 מיליון דולר יותר ממה ששילם עבורה ב-2017 ● הדירה ממוקמת ברחוב אירווינג פלייס 78 במנהטן, בין השדרה השלישית לפארק אבניו, ובמרחק קצר מיוניון סטייט פארק