גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההכנסות ממיסוי מאגר תמר נמוכות מהצפוי, הסחבת חוגגת והכספים לא מגיעים לציבור

היזמים כבר הרוויחו 6 מיליארד דולר - אבל המדינה תתחיל לקבל את המס שמיועד ל"קרן העושר" רק ביולי 2020 • הוועדה שהייתה אמורה לאתר בעלי משרה לקרן גוררת רגליים מאז 2016

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס
מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

לאן נעלמה "קרן העושר" של אזרחי ישראל? חברת הכנסת אורית פרקש הכהן (כחול לבן) פנתה היום ליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, בדרישה לקיים בוועדה דיון בנושא ההתקדמות בהקמת קרן העושר, שאמורה לצבור בשנים הקרובות מאות מיליארדי שקלים המיועדים לרווחת אזרחי המדינה.

מבדיקת "גלובס" עולה, כי המועד המקורי להפעלת הקרן שנקבע לשנת 2018 ונדחה מספר פעמים, יידחה כעת פעם נוספת - לשנת 2021. הסיבה לדחייה: ההכנסות הצפויות ממאגר תמר ושאמורות לאפשר את הפעלת הקרן ולחצות את הרף הנדרש בגובה מיליארד שקל להפעלתה - נמוכות מהצפוי.

בנוסף, לא רק ההיבטים הכספיים מעכבים את הפעלת הקרן. מבדיקת "גלובס" עולה כי ועדת איתור בראשות השופט בדימוס משה גל שהוקמה לפני שלוש שנים על-ידי משרד האוצר, לא הצליחה להביא עד היום למינוי חבר אחד לגופים המנהלים את הקרן.

קרן העושר: גז שיהפוך למנוע צמיחה

קרן העושר של אזרחי ישראל אמורה לצבור את כל ההכנסות שיגיעו לקופת המדינה ממס רווחי היתר המוטל על מאגרי גז מאז 2011 (ששינסקי 1), וההכנסות ממס רווחי היתר המוטל על מפיקי אוצרות טבע מ-2015 (ששינסקי 2). על-פי חוק הקרן לאזרחי ישראל שאושר ביולי 2014, יכולה קרן העושר להתחיל לפעול מרגע שבקופתה יצטברו מיליארד שקל. בחלוף שנה ממועד זה רשאית הקרן לחלק בכל שנה סכום של עד 3.5% מסך הכנסותיה למטרות חברתיות, כלכליות וחינוכיות, בהתאם להצעות שתגיש לה הממשלה ובכפוף לאישור מוסדות הקרן ובראשם המועצה.
ח"כ אורית פרקש-הכהן סבורה שיש מקום לדון מחדש במנגנון השימוש ברווחי הקרן, "לאור משבר התשתיות, בפרט בתחום התחבורה ועל רקע הגירעון הגואה". לדבריה, "השקעה מחוללת צמיחה בפרוייקטי תשתית תאפשר גם לדור הנוכחי - ולא רק לדור הבא - ליהנות מהקרן".

בפנייתה ליו"ר ועדת הכספים גפני, מבקשת פרקש הכהן "להבין מהו מנגנון ההיערכות והפיקוח הממשלתי הקיימים כיום על סך ההפקדות בקרן ומיהו הגורם האמון על כך". פרקש-הכהן מציינת, כי על פי ההערכות המעודכנות צפויות ההפקדות בקרן להגיע לכ-14 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות ומבקשת לזמן לדיון את נציגי בנק ישראל, רשות המסים והאוצר על-מנת שידווחו על סטטוס הקמת הקרן, שקיפותה לציבור ועל תחזית ההפקדות בעבר ביחס להווה.

"כספי ורווחי קרן העושר הם בעלי חשיבות יתרה לכל אזרח בישראל", מציינת פרקש הכהן בסיום מכתבה.

אורית פרקש הכהן / צילום: יחצ

על-פי ניתוח שנערך לאחרונה ב"גלובס", צפויה הקרן לצבור ב-30 השנים הקרובות כ-250 מיליארד שקל, סכום המורכב מ-155.5 מיליארד שקל ממאגר לוויתן (שישולמו בין השנים 2024 עד 2063), 12 מיליארד שקל ממאגרי כריש ותנין (שישולמו בין השנים 2024 עד 2032), ו-82.4 מיליארד שקל ממאגר תמר שישולמו בין השנים (2020 עד 2050). לצד סכומים אלה אמורה הקרן לקלוט תקבולים בהיקף לא ידוע ממפעלי ים המלח של כיל וממאגרי גז חדשים, ככל שיתגלו בשנים הקרובות במימי ישראל.

בעת חקיקת החוק, העריכה המועצה הלאומית לכלכלה כי הקרן תחל לפעול ב-2018, כשעד לשנה זו כבר ייצברו בקופתה 1.5 מיליארד שקלים. סכום ראשון הועבר כבר ב-2013 לחשבון הייעודי של הקרן המנוהל בבנק ישראל. מדובר ב-459 מיליון שקלים רווחי היתר של מאגר מארי B שנסגר ב-2012, שנה לאחר חקיקת חוק ששינסקי בכנסת. מאז לא הועבר לחשבון הקרן שקל אחד נוסף, למרות שיזמי מאגר תמר צברו עד היום רווח כולל המוערך בכ-6 מיליארד דולר.

המס מוטל על היזמים במאגרי הגז רק על רווח-יתר, המוגדר כרווח שמעבר לרווח בסיסי השווה ל-150% מההשקעה בחיפושים ובפיתוח של המאגר בתוספת ריבית שנתית של 5%. במקרה של תמר נקבע רף גבוה יותר - החזר רווח בגובה 200% מההשקעה המוכרת. יזמי תמר קיבלו הקלות נוספות, בין היתר באורך תקופת ההכרה בהוצאות.

מאחורי ההסדר הייחודי של תמר עמד חשש של המדינה, כי יזמי תמר יפנו לבוררות בינלאומית על-רקע טענתם כי המס הוטל עליהם באופן רטרואקטיבי (המאגר התגלה ב-2009, שנתיים לפני שחוקק חוק ששינסקי). גם לאחר כל ההקלות הייתה אמורה תמר להתחיל לשלם את המס, שבחלקו יופנה לקרן העושר, ב-2017.

המועצה הלאומית לכלכלה העריכה בעת חקיקת חוק הקרן לאזרחי ישראל, כי ההכנסות מתמר יגיעו ל-1.5 מיליארד שקל ב-2018, מציינת ח"כ אורית פרקש הכהן במכתבה. אלא שב-2014 הסכימה המדינה להכיר ליזמי תמר בהוצאות של 216 מיליון דולר על התקנת מדחסים, שאפשרו להגדיל את קיבולת הגז בצינור מהמאגר, ובנוסף הוצאות בסכום של 437 מיליון דולר לגילוי ולפיתוח מאגר גז קטן שהתגלה דרומית-מערבית לתמר. בשורה התחתונה, כך לפי בדיקת "גלובס", צפוי מאגר תמר לשלם את השקל הראשון לקופת הקרן ביולי 2020.

על-פי הנתונים שהגיעו לידי פרקש-הכהן, רשות המסים מצפה לקבל מהמאגר הכנסות בהיקף 200 מיליון שקל ב-2020 - סכום שלא יספיק לרף מיליארד השקלים להפעלת הקרן.
רק בשנת 2021, אז צפויה ההכנסה ממסים מתמר להסתכם ב-1.6 מיליארד שקל, תוכל הקרן לפעול. במילים אחרות: דחייה של שנה נוספת במועד הפעלת הקרן, מ-2020 לשנת 2021.

חצי מיליארד שקל נעלמו בגלל לוויתן

הנתונים שנמסרו לח"כ פרקש-הכהן אינם מגלמים את העובדה שמאגר לוויתן זכה לאחרונה במכרז של חברת החשמל, על-חשבון כמות גדולה של גז שחברת החשמל הייתה אמורה לרכוש מתמר. משמעות הזכייה של לוויתן במכרז, לצד הוזלה מסויימת בתעריף החשמל, היא הקטנת תקבולים בסך כחצי מיליארד שקל, שצפויה קרן העושר לקבל בשנים 2020-2022.

למרבה האירוניה, הדחייה במועד הפעלת הקרן מצילה את הממשלה ממבוכה גדולה. זאת משום שההליכים להקמת הקרן התקדמו עד היום מרחק קצר מאוד מנקודת ההתחלה. על-פי החוק מ-2014, תורכב הקרן ממועצה, ועדת השקעות ו-ועדת ביקורת. במועצה אמורים להיות שבעה חברים, בעוד שבוועדת ההשקעות אמורים להיות חמישה חברים.

מה קרה בפועל עם איוש הקרן? לא הרבה. ב-2016 הוקמה ועדת איתור בראשות השופט בדימוס משה גל שמונה על-ידי שרת המשפטים איילת שקד. לצידו כיהנו בוועדה מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל האוצר שי באב"ד המשנה לנגידה ונציג האקדמיה, פרופ’ מומי דהן מהאוניברסיטה העברית. ל"גלובס" נודע, כי הוועדה ראיינה מספר מועמדים אולם התקשתה לקבל החלטה על מי להמליץ.

שאיתן ששינסקי / צילום: תמר מצפי

בחודשים האחרונים לא התכנסה ועדת האיתור, זאת בשל עיכובים במינוי משנה לנגיד בנק ישראל, שאמור להיות חבר בוועדה. לאור הבחירות החוזרות והעיכובים בהקמת הממשלה, לא ברור מתי תחודש עבודת הוועדה הנוכחית, אם בכלל. 

250 מיליארד שקל בקרן העושר? תלוי את מי שואלים

הרעיון של הקמת קרן עושר עלה בעקבות עבודתה של ועדת ששינסקי, שהוקמה על-ידי שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ ב-2010, בעקבות גילוי מאגר הגז תמר. הוועדה המליצה על היטל מיוחד בגובה 20% עד 50% על רווחי היתר שמופקים ממכירת גז. ההיטל המיוחד מצטרף לתמלוגים בשיעור 12.5% (ברוטו) ומס חברות שמשלמים מפיקי הגז בישראל.
אך בזמן ששני המסים האחרים מועברים לקופת המדינה ככל מס, הוחלט כי ההכנסות מהיטל רווחי היתר יועברו לקרן עושר ריבונית. המודל שעמד לנגד עיני המחוקקים היה קרן הפנסיה של נורבגיה, שצברה עד היום כטריליון דולר מתקבולי המס על הרווחים משדות הנפט בים הצפוני.

נגיד בנק ישראל פרופ’ סטנלי פישר, שהיה מהתומכים העיקריים בהקמת קרן העושר, הסביר שהיא תשרת שלוש מטרות חשובות - מניעת התחזקות יתר של השקל; תשמש כרית ביטחון ל מדינת ישראל לעת חירום; תפעל מתוך שיקולי צדק בין-דורי, כדי שגם הדורות הבאים יוכלו ליהנות מפירות תגליות הגז.

במסגרת הופעה בפני ועדת המדע והטכנולוגיה שאישרה את החוק, העריך פישר כי בין השנים 2018 עד 2037 יצטברו בקרן 72 מיליארד דולר (כ-252 מיליארד שקל). האומדן של בנק ישראל התבסס על ההערכה כי מחירי הגז ינועו בין 4.5 ל-6.7 דולר ליחידת חום, כך גילתה נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בהופעה בפני ועדת הכלכלה בדצמבר 2015.

אולם, באותה שנה הציג ד"ר עדי ברנדר מחטיבת המחקר של בנק ישראל תרחיש אחר ולפיו יגיעו ההכנסות לקרן ל-133 מיליארד שקל עד 2040.

מאחורי הפערים הגדולים בתחזיות עומד חוסר ודאות הולך וגובר סביב כמויות הגז שיימכרו בשנים הקרובות, ועוד יותר מכך - מחירי הגז, שיורדים בקצב מהיר. התחרות הגוברת במשק הגז, החולשה במחירי הגז הנוזלי העולמי וההתנגדות ההולכת וגוברת בישראל ובעולם להמשך השימוש בגז משיקולים סביבתיים - כל אלה מעמידים בספק גם את התרחישים הזהירים.

10 מהלכים בדרך לשום מקום - העיכובים בהקמת "קרן העושר"

1. הסיבה ההיסטורית: מתגלה מאגר תמר (ינואר 2009), ואיתו הפוטנציאל הכספי לקופת המדינה

2. הכנסת דוחפת: הכנסת מאשרת את חוק מיסוי רווחי נפט וגז, לפיו יוטל מס על רווחי היתר של מפיקי נפט והכנסותיו ייצברו ב"קרן עושר" לטובת אזרחי ישראל (מרץ 2011)

3. כסף ראשון בקופה: 459 מיליון שקל מועברים לחשבון המיועד לקרן (2013); הקרן תוכל לפעול רק שייצברו בה מיליארד שקל

4. גז בצינורות: מאגר תמר מתחיל להזרים גז (מרץ 2013)

5.עוברים לחקיקה: נחקק חוק "קרן העושר" לאזרחי ישראל (יולי 2014)

6.דחייה מס' 1: דחייה של שנתיים בתחילת תשלום היטל ששינסקי (2014)

7. מקורות נוספים: נחקק חוק מיסוי משאבי הטבע ("ששינסקי 2") הקובע כי גם רווחי מס היתר ממיסוי משאבי הטבע יועברו ל"קרן העושר" (נובמבר 2015)

8. ועדת איתור (שלא מאתרת): החלה לפעול ועדת איתור למינוי בעלי תפקידים לקרן (2016)

9. איפה הכסף (1)? ב-2017 חולף המועד המקורי המשוער לתחילת זרימת הכספים לקרן, לפי התחזית בעת חקיקת החוק

10. איפה הכסף (2)? כעת מתברר מועד חדש להפעלת הקרן - שנת 2021

עוד כתבות

שי נוביק / צילום: תמר מצפי

תרופה למניה החבוטה? אנלייבקס מפתחת תרופה שעשויה לטענתה לסייע לחולי קורונה

החברה הישראלית מפתחת את התרופה Allocetra לחולים עם קריסת מערכות הקשורה לספסיס - בדומה לקורונה ● הודיעה היום כי החלה בתוכנית להגדלת תפוקת הייצור, ייתכן שעל בסיס אינדיקציות מהגורמים המטפלים בקורונה בישראל כי יהיה ביקוש לטיפול שהיא מפתחת

עבודה בסטארט אפ / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ההזדמנות שיוצרת הטכנולוגיה לעובדים שנמצאים על הספקטרום

עובדים שנמצאים על הספקטרום מתקשים לעתים למצוא עבודה, אך דווקא הקדמה הטכנולוגית והמעבר לבינה מלאכותית יכולים לספק לחלקם משרה מתאימה בחברות סטארט-אפ בתור מתייגי נתונים • תמר דביר, מייסדת פוינט AI:"אם ללקוחות יש סבלנות, התוצאות טובות מהמצופה"

דירות חדשות בבניינים שעברו תמ"א 38 לעומת דירות בפרויקט חדש / צילום: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רוצים חדש מהניילון? האם הקונים מעדיפים דירות חדשות בתמ"א 38 או בפרויקטים חדשים

מה הפרש המחירים בין דירה חדשה שהוקמה בפרויקט תמ"א 38 לכזו שנבנתה בפרויקט חדש? השמאי אייל נקב בדק שורה של עסקאות נדל"ן שבוצעו בכמה פרויקטים במרכז נתניה והגיע לממצאים מעניינים ● ניתוח עסקה

אלון גלזר, רונית הראל בן זאב וד”ר קארן ורטפטוב / צילום: גיא אסיאג בלום

הבחירות בכנס S&P מעלות: נערכים להאטה ולא מצפים לממשלה 

וגם: איילת נחמיאס-ורבין מונתה לתפקיד סגנית נשיא התאחדות התעשיינים ● השיחה

המחלקה לחקירות שוטרים / צילום: רפי קוץ

בג"ץ מקפיא את ועדת הבדיקה הממשלתית בנושא מח"ש

צו ביניים הוצא בעקבות עתירת משמר הדמוקרטיה הישראלית בנושא ● בנוסף הורו השופטים לממשלה להסביר בתוך 60 ימים מדוע לא תבוטל החלטת הממשלה והשר אוחנה להקים את ועדת הבדיקה בבחירות, בניגוד להנחיית היועמ"ש ● השר אוחנה: "בג"צ עשה יד אחת עם היועמ"ש שהיה בניגוד עניינים מוסדי"

גבי אשכנזי ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: אשכנזי יהיה שר הבטחון, יתקן את מחדלי נתניהו

באירוע בקריית החינוך בשער הנגב, מסר יו"ר כחול לבן: "אשכנזי יתקן את מחדלי נתניהו שהקים קבינט בובות ומינה שרים משיקולים פוליטיים. אנחנו נמצאים ב'עוד סבב לחימה'"

וול סטריט / צילום: רויטרס

התפשטות הקורונה הדביקה את וול סטריט: מדד הנאסד"ק צנח ב-3.7%, הדאו ג'ונס מחק 1,000 נקודות

נמחקו העליות שרשם מדד דאו ג'ונס מתחילת השנה ● תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 ו-30 שנה נושקות לשפל היסטורי ● בורסת מילאנו צנחה קרוב ל-6%

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם אלרוב, איסתא, קשרי תעופה ושנפ מדווחות על נזקי קורונה; מספר החברות הנפגעות בבורסת ת"א מתקרב ל-30

אלרוב הגיבה בעוצמה הרבה ביותר לעדכונים האחרונים על השפעות התפשטותו של הנגיף בעולם ● החברה דיווחה כי "צפויה בחודשים הראשונים של 2020 ירידה בהכנסות החברה ממלונותיה, הן בישראל והן באירופה" - ומנייתה ירדה בכ-7% והשלימה צניחה של 18% מאז פרוץ "משבר הקורונה"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

התפרצות נגיף הקורונה עשויה להפחית עד 1% מהתוצר של המשק

מדובר בסכום שבין 3.6 ל-14 מיליארד שקלים ● בישיבת חירום שכינס הערב בירושלים שר האוצר משה כחלון בהשתתפות ראשי האוצר ובנק ישראל אמרה הכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברג, כי עד כה לא ניכרת פגיעה בפעילות הכלכלית

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

מפיק-העל ההוליוודי הארווי ויינשטיין הורשע באונס של שתי נשים

ויינשטיין, 67, הורשע באונס מדרגה שלישית ובעבירות של תקיפה מינית על ידי חבר המושבעים בבית המשפט. עם זאת, הוא זוכה מהאשמה החמורה ביותר - אונס מדרגה ראשונה. הוא הורשע באונס של השחקנית לשעבר ג'סיקה מאן ובעוזרת ההפקה מימי היילי. הוא צפוי ל-25 שנות מאסר

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

הפסקת אש נשמרה לאורך הלילה, עשרות אלפי תלמידים יישארו בבתים

אחרי יממה מתוחה בדרום שכללה שיגור עשרות רקטות מעזה לשטח ישראל והפצצות של חיל האוויר ברצועה, מהשעה 23:00 השקט נשמר, זאת ברקע דיווחים פלסטינים על הפסקת אש ● באשקלון, נתיבות, שדרות ויישובי עוטף לא יתקיימו היום לימודים

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

האבטלה בינואר נשארה ברמת השפל של 3.6%

מספר המועסקים הגיע בינואר ל-3.986 מיליון נפש, עלייה של 0.3% לעומת החודש הקודם

טראמפ ומודי / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

טראמפ בהודו: "לא מקבלים יחס טוב מהודו אבל אני מחבב את מודי מאוד"

הקשר בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מתחזק על רקע החשש המשותף של המדינות מטרור, מהגירה ומעליית סין כמעצמת על ● במקביל, מחלוקת סחר מעיבה על מערכת היחסים בין המדינות

הפגנת פועלים נגד דניה סיבוס בשהם: "לא זזים עד שמשלמים" / צילום: תמונה פרטית

הפגנת פועלים נגד דניה סיבוס בשוהם: "החמורים עבדו קשה ולא קיבלו כסף"

כמה עשרות פועלים, מרביתם עובדים זרים מטורקיה, מקיימים הפגנה בפתח פרויקט מגורים בטענה כי חלק ממשכורתם לא שולמה ● דניה סיבוס: "מדובר בעובדים של קבלן משנה שקיבל את מלוא התשלום המגיע לו"

תרופות / עיבוד מחשב - צילומים: Gettyimages ישראל, רויטרס - George Frey

פוליפיד מנסה שוב להגיע לוול סטריט: מתכוונת להגיש טיוטת תשקיף לקראת הנפקה ראשונה לציבור

חברת התרופות, שמפתחת אנטיביוטיקה הארוזה במטריצה העשויה פולימרים וליפידים, דחתה הנפקה בנאסד"ק ברגע האחרון לפני כשנתיים ● היקף הגיוס והשווי המבוקש בהנפקה המתוכננת לא נמסרו

חצר של גן ילדים שנפגעה מרקטה בשדרות / צילום: עיריית שדרות, יח"צ

על רקע הדיווחים מעזה על הפסקת אש, הירי נמשך על יישובי הדרום

לאחר שהג'יהאד האסלאמי הודיע כי סיים את תגובתו הצבאית לתקיפות צה"ל, בכיריו אותתו לגורמים בישראל על רצון לרגיעה מיידית ● במקביל למגעים, מטחים נוספים שוגרו לעבר עוטף עזה, ללא נפגעים ● בתגובה לירי: חיל האוויר תקף ברחבי הרצועה

בנימין נתניהו / צילום: Oded Balilty, Associated Press

נתניהו: "לא אחוקק חוק צרפתי. אנפץ את הטענות נגדי בבית המשפט"

רה"מ אמר את הדברים בראיון לרדיו גלי ישראל ● עוד הכחיש נתניהו כי בכוונת הקמפיין שלו להצהיר שאם ייבחר, תהיה זו הקדנציה האחרונה שלו - טענה שעלתה בעקבות סקר פוליטי המתבצע בימים האחרונים

גבעת הקפיטול  / צילום: Shutterstock צ א.ס.א.פ קרייטיב

הצעת חוק בארה"ב עלולה לפגוע בפרטיות המשתמשים

הצעת חוק חדשה בארה"ב, שעשויה לחשוף פלטפורמות טכנולוגיות לתביעות בשל תכנים המתפרסמים בהן, תעלה להצבעה בבית המחוקקים בשבועות הקרובים, כך לפי פרסום ב"רויטרס"

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

למרות משבר הקורונה: בנק ישראל מותיר את הריבית ללא שינוי; הנגיד ירון מספק הערכה לגבי השפעות הנגיף

בבנק צופים שקצב האינפלציה ירד מתחת לאפס בחודשים הקרובים אך הדבר לא יוביל כשלעצמו להפחתת ריבית

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עד שוך הסערה: באפט לא נלחץ מהקורונה, הנה העצה שלו למשקיעים

למרות שאחוז מאוד משמעותי מעסקיו מושפעים מהקורונה, באפט, כמאמין בהשקעות לטווח הארוך, מפציר במשקיעים לא לשפוט את המצב של ההשקעות לפי הכותרות הערב