גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס
טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

ועדת הביון של בית הנבחרים בוושינגטון לא יכלה לבחור תאריך מוצלח פחות לפרסום הדוח שלה על חקירת העיסקה, שהנשיא דונלד טראמפ הציע לנשיא אוקראינה.

ב-300 עמודים היא הטעימה עד כמה מנהיג העולם החופשי ראוי לעמוד למשפט הדחה בעצם היום שבו המנהיג הזה השתתף בוועידת הפיסגה של נאט"ו בלונדון. הפסגה נועדה לציין מלאות 70 שנה למוסד הקולקטיבי החשוב ביותר של הדמוקרטיות המערביות מאז מלחמת העולם השניה.

הנשיא היה קרוב לאבד את עשתונותיו, כאשר נשאל על הדוח במעמד המזכיר הכללי של נאט"ו. יושב ראש ועדת הביון, אדם שיף, הוא "מניאק, הוא בן אדם מופרע, הוא גדל עם תסביך מכל מיני סיבות שהן ברורות", אמר הנשיא. הוא בילה 122 דקות במסיבות עתונאים מאולתרות, שהוקדשו בחלקן הגדול לחיסול חשבונות עם יריביו מבית. ועידת הפסגה היתה מוסיקת רקע.

הפסגה עמדה גם בסימן התנגשות עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שמערכת יחסים מסובכת התפתחה בינו לטראמפ בשנתיים וחצי האחרונות. עניינים פנימיים הסיחו לפחות במקצת גם דעתו של מקרון. אולי הוא חשב על סקר דעת הקהל החדש, המראה כי 64% מן הצרפתים חושבים שהוא "אינו מבין את הקשיים החברתיים" של ארצו.

בעיותיהם הפוליטיות הפנימיות של שני הנשיאים מקרון וטראמפ השפיעו על מצב הרוח בפיסגת נאט"ו יותר מאשר הסיבה העיקרית למסיבה: יום ההולדת ה־70 של הברית, שהצילה את הדמוקרטיות המערביות מידי הקומוניזם הסובייטי.

מקרון התחיל בלונדון את השבוע המאיים ביותר בתולדות נשיאותו. היום (רביעי), ב־23:00, מתחילה שביתה כללית בצרפת, העשויה להיות הגדולה ביותר מאז ומעולם. איש אינו יודע כמה זמן תימשך, איש אינו יודע מה תעולל, איש אינו יודע איך תסתיים.

שביתות כאלה אנחנו רואים בצרפת כל אימת שממשלות, בייחוד מן הימין, מנסות לייעל את המערכת המאובנת על חשבון איגודים מקצועיים. לא זה המקום להיכנס לפרטי הרפורמות, אבל די להזכיר כי כל נשיא צרפתי שניסה לתקן בדור האחרון נכשל, התקפל ונענש.

"אם לא נתעורר"

מקרון התחיל את נשיאותו, במאי 1917, כמליץ יושר נלהב לא רק של רפורמות ליברליות, אלא גם של מדיניות חוץ שבמרכזה יעמדו אחדות המעשה והמטרה של הדמוקרטיות המערביות. הוא קיווה להיות הסותרן (אנטידוט) של דונלד טראמפ. הם נכנסו לכהונותיהם בהפרש של ארבעה חודשים, ויצרו מיד מערכת יחסים שהצטיירה בדרך כלל כזן של מתח קונסטרוקטיבי. מקרון גמר אומר להיות המדינאי האירופי שלא יניח לנשיא ארה"ב לכופף את זרועו, או לפגוע בכבודו.

בשלהי השנה השלישית של כהונתם, שניהם סובלים מגרעונות פופולריות חמורים. לצרפתים יש הרגל רב שנים לא לסבול את נשיאיהם. מזלו של מקרון הוא שלפי שעה האלטרנטיבה היחידה לו באה מן הימין הקיצוני. אין ימין מתון, או מרכז, או שמאל מתון המאיימים עליו. אבל הטינה העמוקה שהוא מעורר עשויה לטרוף את הקלפים.

לפני חודש הכריז מקרון בראיון ל'אקונומיסט' הבריטי, שברית נאט"ו סובלת מ"מוות מוחי". הוא התכוון לנסיגתה החד-צדדית של ארה"ב מסוריה, שבאה ללא התייעצות וללא תיאום.

"יש לנו בעל ברית אמריקאי", הוא התלונן, "הממהר לפנות לנו עורף בעניינים אסטרטגיים". ב"לנו" הוא התכוון לאירופה. "אם לא נתעורר, נשקפת לנו סכנה ניכרת שבטווח הארוך אנחנו נעלם במובן הגיאופוליטי, או לפחות שלא נהיה עוד אדונים לגורלנו".

המלים האלה עיצבנו את "בעל הברית האמריקאי". טראמפ, המייחד מעשה־שיגרה מלים קשות לבעלי בריתו באירופה (קשות לאין שיעור מאלה שהוא משמיע באוזני שליטיהן של רוסיה, טורקיה וצפון קוריאה) כבר הספיק לייחס "טיפשות" למקרון. אתמול הוא התלונן על "חוסר דרך הארץ" של מקרון בגלל המלים "מוות מוחי". לא ברור על מה בדיוק יצאה חמתו. מאז 1949 לא היה נשיא אמריקאי עוין ממנו לעצם הרעיון של נאט"ו. במערכת הבחירות שלו הוא אמר עליה שעבר זמנה.

נאט"ו כפוליסת ביטוח

זה הזמן להיזכר שהברית הזו נולדה ארבע שנים לאחר מלחמת העולם השניה, רק מפני שבארבע השנים ההן ברית המועצות השתלטה על מזרח אירופה, איימה על טורקיה ועל יוון, ניסתה לבלוע את מערב ברלין, חתרה תחת אושיות הדמוקרטיה במערב אירופה, והורידה "מסך ברזל" על היבשת.

נאט"ו היתה מיומה הראשון ברית דפנסיבית. היא נועדה לשכנע את הסובייטים שפלישה למערב אירופה תגבה מחיר גבוה מדי, לא שהיא תיכשל. היא לא קמה כדי להביס את הקומוניזם אלא רק כדי להינצל מפניו.

מדוע נאט"ו לא פוזרה בסוף המלחמה הקרה, לאחר שהגוש הסובייטי התמוטט, והברית הצבאית שלו התפרקה? יתר על כן, מדוע נאט"ו הורחבה מזרחה, צירפה אל שורותיה כמעט את כל הארצות הקומוניסטיות לשעבר, והגיעה עד שערי פטרבורג? סוף סוף, בהעדר ברית המועצות לא היה עוד לנאט"ו עוד אויב.

הסיבה העיקרית היא שנאט"ו סיפקה הרבה יותר ממסגרת צבאית נגד תוקפן חיצוני. נאט"ו היא מערכת ביטחון קולקטיבית, שאינה מתאמנת רק לקראת המלחמה הבאה, אלא גם משכינה שלום מבית. גרמניה וצרפת, פולין וגרמניה, הונגריה ורומניה, בולגריה ויוון, יוון וטורקיה נהגו להתבונן זו בזו דרך קנה הרובה במשך שנים. חברותן בנאט"ו היא פוליסת ביטוח ליבשת, החוזרת ונזכרת כיצד עוויתות טירוף של ארצות קטנות בדרום מזרח אירופה הטילו אותה אל בית המטבחיים של מלחמת העולם הראשונה.

השאלות "מי האויב", או "האם יש אויב", נעלמו במרוצת השנים. רוסיה המתחדשת והמתחזקת פיתחה תיאבון, שהיסטוריונים קוראים "רוואנשיסטי", זאת אומרת שוחר-נקם. היא חושבת שלפני 28 שנה קנוניה וחולשה חולפת הורידו אותה מנכסיה האימפריאליים ומן המעמד של מעצמת־על. מזרח אירופה עומדת זה שנים אחדות בסימן ניסיון רוסי אגרסיבי לחזור ולזכות בנכסים. חתרנותה הפוליטית, הגלויה או הסמויה, חוצה את כל הגבולות.

מבוקש: מליץ יושר

גורלן של ארצות קטנות ופגיעות במזרח אירופה מעולם לא נגע ללבו של טראמפ. באחרונה שמענו פעם אחר פעם כמה הוא מתעב את אוקראינה, למשל. בהזדמנויות קודמות הוא דיבר בביטול על הבאלטיות הקטנטנות, או על מונטנגרו, שהיא המדינה החדשה ביותר באירופה והחברה החדשה ביותר בנאט"ו.

התרחקותה הרגשית של ארה"ב מבעלי הברית האירופיים התחילה עוד לפני טראמפ. אפשר למצוא את עקבותיה עוד בימי ג'ורג' בוש הבן, בוודאי בימי אובמה. אבל היא הואצה בימי טראמפ, גם מפני שהוא איש מעוט־סנטימנטים, גם מפני שיש לו עניין מוגבל בהיסטוריה, גם מפני שאין לו אהדה טבעית לדמוקרטיות. הוא העדיף להעמיד את יחסי ארה"ב עם נאט"ו על שאלות חומריות: כמה כסף הן מוציאות על בטחונן; לא על מה הן מגינות.

ספקות מקרון על נאט"ו מייצגים ספקות כלליים בארצו. צרפת התחילה לפקפק בערכה של נאט"ו בימי הנשיא דה גול. הוא הוציא אותה מן המסגרת הצבאית של נאט"ו ב-1966, והעמיד פנים שטיליה הגרעיניים יספיקו לה להגן על עצמה. הנשיא סרקוזי החזיר אותה אל חברות מלאה ב-2009. אבל רק 10% מן הצרפתים תומכים בהשקעת כסף בנאט"ו. הרוב מעדיפים "אופציה אירופית" על פני "אופציה אטלנטית".

עילגותו של טראמפ במהלך מסיבות העתונאים המאולתרות שלו אתמול הזכירה לשומעו מה חסר ביחסים בין שני עברי האטלנטי: מליץ יושר אמריקאי רהוט ומעמיק לחשיבות של אחדות הדמוקרטיות.

בחודשים הבאים, מקרון יהיה מליץ היושר הפוטנציאלי העיקרי, לנוכח חולשתה הפנימית של גרמניה ובילבול החושים של בריטניה. בהתחשב במשבריו הפנימיים קשה להימנע מן המחשבה שגם מקרון הוא קנה די רצוץ. אכן, ולדימיר פוטין הוא החוגג הגדול במסיבת יום ההולדת ה-70, גם אם כמובן לא הוזמן.

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/yoavkarny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

לקראת חקיקה שאפתנית: ספרד הכריזה על מצב חירום אקלימי במדינה

בכך הצטרפה ספרד ל-26 מדינות אחרות ברחבי העולם שהכירו בשנה האחרונה בחירום אקלימי ובצורך הגובר ליישום פתרונות וחיתוך פליטות גזי החממה

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● NSO: "לא נעשה שימוש בטכנולוגיה שלנו"

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל שוב מתערב בשוק המט"ח

הבנק רוכש דולרים בהיקפים משמעותיים ● זאת על רקע פעילות של גורמים ספקולטיבים והתחזקות שער השקל מעבר ל"חלון" שהגדיר הבנק

בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

דעה - משפט טראמפ החל, אמריקה נקרעת לגזרים

הנשיא העדיף את האוויר הצח של דאבוס בשעה שהסנאט הפך לבית משפט ● ראשו של הנשיא לא יותז, אבל חרדה ודריכות מלוות את התהליך הפוליטי ● סקר חדש מראה כי רוב עצום של האמריקאים חוששים שהבחירות הממשמשות ובאות לא יהיו "בטוחות". לא היו עוד נתונים כאלה ● דעה

מגייסים, מוכנים למשחקי הרעב / צילום: באדיבות yes, יח"צ

המכון שמגייס את העובדים שלו בשיטת משחקי הרעב

מכון המחקר BTI ביקש ממועמדים לחבור לקבוצות לפי רצונם ולהגיש הצעת מחקר יחד, ואז שכר את הצוותים החזקים ● האם זה יעבוד גם בעסקים?

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

מה גרם לדונלד טראמפ לצייץ 142 פעם ביום אחד?

הרוב המוחלט של ציוצים התמקד במשפט ההדחה וכללו ציוצים מקוריים לצד שיתופים (ריטוויט) של ציוצים אחרים ● השיא הקודם בבית הלבן עמד 123 ביום אחד ● לטראמפ 71 מיליון עוקבים בטוויטר

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

נתנו לה אשראי: פנינסולה השלימה גיוס של 252 מיליון שקל

ההנפקה נסגרה במחיר של 3.6 שקלים למניה - גבוה ב-5.9% ממחיר המניה בשוק

האחים נאוי  / צלם: בן יוסטר

השלד שהכזיב: אחים נאוי צופה קיטון של כ-18 מיליון שקל ברווחיה בעקבות פסיקה בסוגיית קיזוז הפסדים

בית המשפט דחה את ערעור החברה, והיא עדכנה כי "לא תהיה רשאית לקזז הפסד הון ריאלי מני"ע" ● מדובר בהפסדים צבורים של כ-154 מיליון שקל שהיו בשלד הבורסאי גולדן אקויטי, שאת השליטה בו רכשו האחים ב־2010

בניינים חדשים באור עקיבא (הבניינים לא קשורים למדובר בכתבה) /  צילום: איל יצהר

רמ"י ביטלה מכרזי קרקעות למאות דירות באור עקיבא

הסיבה: מחלוקת סביב טיהור השפכים בשכונה שעלולה לעצור בנייה של כ-2,200 דירות נוספות ביישוב

עומאר ישראק, נשיא מדטרוניק. העסקה על סף לחיצת יד / צילום: רויטרס

עומאר ישראק מונה ליו"ר אינטל העולמית

ישראק כיהן כמנכ"ל מדטרוניק, ובתקופתו החברה השקיעה 3.5 מיליארד דולר בישראל 

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

פשרה: נקסטום תשלם 600 אלף שקל למשרד הביטחון במסגרת תביעה אזרחית

לפי התביעה, נקסטום וחברות נוספות - בשיתוף-פעולה עם יעקב כראדי, ששימש כראש תחום אמל"ח תקשוב בפיקוד צפון - הציגו מצגי-שווא למשרד הביטחון ולגורמי צה"ל, לפיו סיפקו שירותים ועבודות שהוזמנו, למרות שבפועל לא עשו כן

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

פתיחה שלילית בבורסות אירופה על רקע חששות מהנגיף ומטראמפ

ירידות חדות נרשמו בבורסות אסיה ● מספר מקרי המוות כתוצאה מהנגיף עלה ל-17 ● המשקיעים חוששים שהתבטאויות טראמפ מצביעות על כך שאירופה היא חזית הסחר הבאה שלו ● נתוני יצוא מאכזבים ביפן; נתוני תעסוקה טובים באוסטרליה

ג’רום פאואל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

בעזרת הפד: בנקים עולמיים שוב נוהרים לשוקי הריפו

דוח לשכת היציבות הפיננסית מצביע על האטה ניכרת בצמיחת מכשירי "בנקאות צללים" מרכזיים, שמהווים את הסיכונים הגדולים ביותר למערכת הפיננסית העולמית ● הבנקים העניקו ב-2018 הלוואות ריפו ב-5.9 טריליון דולר, זינוק של 21%, ונטלו הלוואות קצרות טווח ב-6 טריליון דולר, גידול של 15%

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

הקאמבק האינטרנטי של פריון: התייעלות ושינוי אסטרטגי שיקמו את אמון המשקיעים בחברה

מניית החברה כבר צללה ב-95% מהשיא, על רקע הרעה בתוצאותיה ומאבק שליטה בין בעלי המניות, אולם מינוי דורון גרסטל למנכ"ל, ההתייעלות שהוביל וכניסה אסטרטגית לשוק ניתוח קמפיינים דיגיטליים שיקמו את אמון המשקיעים

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

רגע לפני יריית הפתיחה: מיהם המתמודדים בפריימריז הדמוקרטים?

בעוד שבועיים ייפתח מירוץ הפריימריז למועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב ● מה הסוד של ביידן? ● האם סנדרס יכול לפרוץ מעבר לקהל התומכים השרופים שלו? ● איך וורן הכניסה את עצמה לפינה, והאם בוטג'ג' מהונדס מדי? ● המדריך לטראמפיסט ממפה את המועמדים ● האזינו

עו"ד חנן פרידמן - יוני רייף / צילום: יחצ

לאומי נהנה מאמון ממשקיעים זרים: מגייס 2.6 מיליארד שקל בהנפקת CoCo בחו"ל

הבנק סגר אמש בהצלחה את הליך התמחור לגיוס 750 מיליון דולר, עם ביקושים ליותר מ-4 מיליארד דולר, בהנפקה למוסדיים זרים של כתבי התחייבות נדחים שיוכרו כהון רובד 2 ● זוהי הנפקת חוב בחו"ל ראשונה מסוגה לבנק ישראלי

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בניגוד לחוק בנתיבי תחבורה ציבורית? בתל אביב תקבלו קנס של 500 שקל, זה מה שיקרה לכם בחיפה

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

נשיא המדינה ריבלין נואם בירושלים / צילום: טל שניידר, גלובס

נשיא המדינה: "אנחנו מציינים את השואה וגם את הניצחון והחירות"

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הערב בבית הנשיא את פורום השואה, בנוכחות עשרות מנהיגים מרחבי העולם

אפליקציית Envelope החדשה של גוגל / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מנסים לצמצם את זמן השימוש בטלפון? גוגל רוצה שתכניסו אותו למעטפה

גוגל השיקה אמש אפליקציה בשם Envelope שמטרתה לסייע בהפחתת זמן השימוש בטלפון בעזרת מעטפת נייר