גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון
בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

רחוב המלך דוד בירושלים מעלה תמיד ניחוחות אירופיים, על אחת כמה וכמה בחודש המקדים את חג המולד. כמו רוב הערים והעיירות באירופה, גם ירושלים מתהדרת באופי הבינלאומי שלה, וחזיתו של בניין ימק"א מעוטרת כולה בשלל נורות ובמרכז חצרה מתנשא עץ חג מולד גדול ומנצנץ. בסוף השבוע הקרוב, 8-6 בדצמבר, (שישי 18:00-11:00, שבת 23:00-11:00, יום ראשון 23:00-11:00) ייערך הכריסמס-מרקט המסורתי של ימק"א. האירוע הצבעוני מושך אליו רבים - יהודים, נוצרים ומוסלמים, וגם תיירים. כמקובל באירופה, הוא יתקיים באוהלים מחוממים ויכלול מתחם מזון עם כל הקלאסיקה המתבקשת: ערמונים חמים, יין חם, קוקטיילים מיוחדים לחג ובטוויסט מקומי משמח - גם אוכל מסורתי מקומי, מעשה ידיהן של נשים ממזרח העיר.

במתחם המזכרות יוקמו זה לצד זה עשרות דוכנים שבהם עבודות יד של בעלי מלאכה ממזרח ירושלים בזיקה לחג: עצי אשוח קטנים, כובעי סנטה, פסלי איילים, נרות, סבונים משמן זית, בובות-סנטה, יינות, גבינות ושוקולדים, מאפים מסורתיים, עוגיות, דברי מתיקה ועוד. במתחם אחר ייערכו פעילויות לילדים (מדי יום בשעות 12:00, 14:00, 16:00) וכדי להשלים את האווירה, דמויות מחופשות לסנטה קלאוס ישוטטו במתחם ומכונה מיוחדת תיצור שלג שירד ברכות על עץ האשוח. השנה יתקיימו לראשונה במסגרת אירועי כריסטמס סיורי "עוד מעט נולד" בהדרכת אסתר סעד (שישי, 6.12 בשעה 14:30, שבת 7.12 בשעה 16:30, 100 שקל למשתתף). הסיורים יצאו מימק"א אל הרובע הנוצרי ויסקרו את ההכנות לקראת החג, סיורים בכנסיות וכמובן טעימות ממעדני החג.

במהלך ימי שוק חג המולד ייערכו גם סיורים שיכללו העפלה בכ-250 מדרגות אל מרומי מגדל הפעמונים, תצפית על הסביבה, מפגש עם נגן הפעמונים פרופ’ גבי שפלר ומפגן של כישוריו (שישי 6.12 בשעות: 12:30, 15:30, שבת 7.12 12:30, 15:30, 19:30, ראשון 8.12 12:30, 15:30, 19:30, 50 שקל למשתתף).

פרופ’ שפלר, מרצה לפסיכולוגיה, הוא גם נגן הפעמונים היחיד בישראל. ב-80 השנים האחרונות היה חסר פעמון במערכת הפעמונים הגדולה של המגדל. במסגרת שיפוץ שנערך בשנה שעברה נוסף הפעמון החסר, וכעת יש במערכת 36 פעמונים (במשקל שבין 8 ק"ג ל-2 טונות ברונזה). מערכת ענבלים וצירים וקפיצים מחוברת, בהתאמה, ל-36 כבלים הנמתחים דרך חריץ בתקרה עד הקומה השישית. הכבלים מחוברים למערכת של פינים ודוושות, שעליהם מנגן שפלר זה כ-40 שנה - פעולה הדורשת אגב כושר פיזי רב.

מערכת הפעמונים הייחודית. רק אדם אחד בארץ יודע לנגן בה / צילום: יותם יעקבסון

בניין ימק"א נחנך בשנת 1933 על-ידי הגנרל הבריטי לורד אלנבי, בהשפעת "הבונים החופשיים". הבניין, שתוכנן על-ידי ארתור לומיס הרמון, מאדריכלי האמפייר סטייט בילדינג בניו יורק, הפך להיות חלק בלתי נפרד מקו הרקיע של ירושלים. המתחם, שאבניו נחצבו ממערת צדקיהו, המקום שבו קמה הלשכה המרכזית של "הבונים החופשיים" בירושלים, נועד להשכין שלום, להשכיח יריבות מדינית ודתית ולטפח אחדות ואחווה בין עמים. גם האדריכלות משקפת את הערכים הללו, ובימי היריד ייערך סיור בבניין ההיסטורי.

הבניין כולו מהווה מעין דרשה מפוסלת באבן. רומו צופה לעבר הר הבית ולכל פרט בו יש משמעות. 12 הברושים הנטועים בחזית, מציינים את 12 שבטי ישראל, את 12 השליחים ואת 12 האימאמים באסלאם השיעי. עוד בחזית: שלוש כתובות חרוטות המתייחסות לשלוש הדתות. בערבית - "אין אלוהים מבלעדי אללה"; "אני הדרך" בארמית ו"ה' אלוקינו ה' אחד" בעברית.

המתחם בכללותו נועד לסמל את מסעו הרוחני של האדם. אגפו הדרומי, שבו בריכת השחייה הראשונה שהוקמה בעיר ואולם ספורט, מסמל את גוף האדם. ברומו כתוב בגרמנית "המקדש היחיד בעולם הוא גוף האדם". האגף הצפוני, שבו אודיטוריום, מסמל את רוח האדם. על כותלו החיצוני נחקק באנגלית המשפט: "תן לי את הכוח לשנות את מה שאיני יכול לשנותו".

העיטורים ברוח סמלי כל הדתות / צילום: יותם יעקבסון

המבנה המרכזי, השואף מעלה, מסמל את הדרך שבה, על-פי הבונים החופשיים, אדם צריך ללכת; ממצב של שפלות למצב של קרבה לאל. את השרף הגדול שעל חזית המגדל סיתת האומן זאב רבן, מאבות האמנות הארצישראלית מתקופת היישוב ומראשי "בצלאל", שהיה גם הוא חבר בארגון. בפתח המבנה עמודים המסמלים את עמודי בועז ויכין בבית המקדש, המופיעים בכל לשכה של בונים חופשיים ברחבי העולם.

באכסדראות הצדיות ארבעים עמודים, מספר טיפולוגי רב משמעויות בפני עצמו. ברום העמודים כותרות שבהן מפוסלים בעלי חיים ומוטיבים צמחיים. בעלי החיים מציינים שלל תכונות אנושיות (למשל: הטווס - יהירות, והשקנאי - הקרבה). בצד הדרומי מוצג רעיון האחווה על-ידי נמר עם כבש ואריה עם גדי. בצד הצפוני מוצגות דמויות אנושיות המובילות חיות. הן מסמלות את היכולת לשלוט בתכונות רעות. במקום פועל בית קפה נחמד.

בחדר שנמצא בקומת המרתף של המבנה קיים מזבח תפילה עשוי מ-12 אבני גוויל (לא מסותתות). ברום המגדל ישנו חדר ריק, שנועד לציין כי האלוהים חסר תואר ושם. מאחורי הדלת נכתב "אנחנו אוהבים את זה שאנחנו לא רואים". לחלל העליון כיפה כפולה: העליונה מסמלת שמיים, והתחתונה - שבמרכזה עין פעורה - מסמלת את הראייה. ניתן להעפיל בסולם אל "חדר ההתייחדות" שבו מסגרת ריקה שלתוכה יכול אדם לצקת את תכני אמונתו.

אירועי חג המולד בימק"א ייחתמו בקונצרט חגיגי שיתקיים בערב חג המולד (24.12, 19:30). בקונצרט ישתתפו 80 זמרים וזמרות וביניהם מקהלת הנוער הירושלמית, מקהלת אורטוריו ירושלים בניצוחו של מיקה הנדלר, נגנים מתזמורת הרחוב הירושלמית ומופע נגינה בפעמונים של פרופ' גבי שפלר.

עוד כתבות

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

האקזיט של אדם נוימן נעלם רשמית: סופטבנק לא השלימה את רכישת מניות WeWork

אתמול תם המועד להשלמת העסקה ● WeWork: "הצעת הרכש הייתה למניות ישירות מבעלי מניות גדולים אחרים, ולסיומה אין השפעה על פעילות או על לקוחותיה של החברה"

נכס של אקסטל  / צילום:אתר החברה

האג"ח של חברות הנדל"ן הזרות בת"א חזרו לרמת השפל: "הלחץ על מי שהסתמכו על מימושים ומחזורי חוב ילך ויגבר"

כעת נסחרות אג"ח של לפחות 24 חברות זרות בתשואות דו-ספרתיות, המלמדות כי עבור חברות אלו, שוק מחזורי החוב בישראל סגור לחלוטין, והן יידרשו להסתמך על מקורות עצמיים או על מקורות חיצוניים בארה"ב, לצורך פירעון חובות האג"ח

נפתלי בנט ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, כדיה לוי, גלובס

הדוח שהוגש לממשלה כבר ב-2007: מה מסתתר במסמך שחזה בדיוק מדהים התפרצות מגפה בישראל

קואליציה של ארגוני שקיפות, ובראשם צדק פיננסי, חשפו השבוע כי בכירי מערכת הבריאות כיום הגישו כבר ב-2007 תוכנית פעולה מפורטת למצב של התפרצות נגיף • התוכנית חוזה בדיוק של כמעט אחד לאחד את הסוגיות הקשות, אז למה בקושי שמעתם עליה?

רמון לגוארטה מנכ"ל פפסיקו ומנכ"ל סודהסטרים אייל שוחט  / צילום: אבישג שאר ישוב

מנכ"ל סודהסטרים אייל שוחט התחייב לא לפטר עובדים

וגם: בכירים במגזר העסקי מגייסים כספים להטסת ציוד רפואי לישראל, חברות המזון מתגייסות למאבק במגפת הקורונה ואת הופעתו של מי תשדר קשת 12 ביום ראשון במסגרת השת"פ עם זאפה?

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

מחיר הנפט זינק 25% ומניות האנרגיה שלחו את וול סטריט לעליות חדות בסיום המסחר

מניית שברון קפצה 11% ● מחיר הנפט רשם את העלייה היומית החדה ביותר אי פעם לאחר שטראמפ אמר כי הוא צופה שערב הסעודית ורוסיה יסכמו על קיצוץ של 15-10 מיליון חביות נפט ביום ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב קפצו בכ-6.6 מיליון בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

נייס חוברת ל-Zoom: יציעו פתרון לשירות לקוחות מרחוק

לפי הודעת נייס, שתי החברות מציעות שירותים המאפשרים עבודה מרחוק, ושיתוף-הפעולה ביניהן מסייע לענות על הצרכים המשתנים במהירות של לקוחות ועל הביקוש להמשכיות עסקית

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

שיאני השכר: 18 מיליון שקל לזוהר לוי בסאמיט, 12 מיליון שקל לחן ליכטנשטיין באדמה

רף הכניסה לדירוג 100 שיאני השכר בבורסה בת"א - 4.5 מיליון שקל ● בין השיאנים שהחברות אליהן משתייכים פועלות בחו"ל - כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או, שקיבלו סכומים חד-פעמיים בגין סיום תפקידם על רקע שינוי השליטה בחברה ● רק שתי מנהלות בין מאה שיאני השכר הישראלים

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הטוויטר של טראמפ מכה שוב: התערב במשבר הנפט העולמי

בציוץ בטוויטר כתב הנשיא האמריקאי לפני זמן קצר כי הוא דיבר "חברו" הנסיך הסעודי, מוחמד בין סלמאן, ששוחח עם הנשיא פוטין, וכי הוא מקווה שהשניים יקצצו בערך 10 מיליון חביות נפט ● מחר ייפגש טראמפ עם ראשי חברות הנפט האמריקאיות

רונן נמני / צילום: איל יצהר

קבוצת קפה קפה מקימה קרן סיוע לעובדי הקבוצה וזכייניה

היקף קרן הסיוע יעמוד על כ-2 מיליון שקל מהונו האישי של רונן נמני, בעלי הקבוצה ● נמני ל"גלובס": "לפי מה שמסתמן כרגע, היום שאחרי הקורונה יהיה לא פחות קשה"

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

זה המחיר הכבד שישלמו האוכלוסיות החלשות במדינה: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

ענת גואטה בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה / צילום: מיכל פתאל, יח"צ

רשות ניירות ערך מקילה על עסקאות ההחלף; בשוק ישמחו גם לוודאות בנוגע לאכיפה בדיעבד

מוטי ימין ממשרד ארדינסט, בן נתן טולידאנו ושות', בעבר מנהל מחלקת תאגידים ברשות: "עסקאות SWAP הן כלי מימוני מקובל בשוקי הון משוכללים בעולם. אם רוצים להבטיח שוק מניות בריא, חשוב להבטיח כי לצידו יתקיים שוק נגזרים פעיל"

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

הקבלנים מנסים לשרוד את הקורונה: עד מתי הם יחזיקו מעמד

נראה שכל מי שיכול עוצר עסקאות, למעט יצחק תשובה שכחלק מהמרדף שלו אחרי מזומנים עומד למכור שני מגרשים בבבלי לקבוצת חג'ג' תמורת 400 מיליון ש' ● מה התפקיד של גבי שוחט ואיך מכתב קצרצר שלו הוליד סערה נדל"נית ● הצטרפו לשידור לייב של דסק הנדל"ן ב"גלובס" שמסכם שבוע

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

קרן ההלוואות בערבות המדינה: התנאים חלומיים, הביצוע בלתי אפשרי

שר האוצר והחשכ"ל הציגו בראשית השבוע קרן הלוואות לעסקים בתנאים חד פעמיים וללא ביורוקרטיה, שתאפשר להם לקחת הלוואות ישירות מהבנקים • אלפי בקשות כבר הוגשו, אבל הבנקים לא שמעו על הבטחות האוצר ואינם ערוכים לתת מענה

הדגמה טכנולוגית של צוות מפתחים מרפאל, השבוע במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) / צילום: יח"צ

רשות החברות דוחפת את תע"א ואת רפאל למודל עסקי חדש

בימים הקרובים תיכנס לבתי חולים שורת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים פרי שיתוף-פעולה בין התעשיות הביטחוניות ומכוני המחקר לבין בתי החולים ומשרד הבריאות ● מודל העבודה נבנה לתקופת משבר, אך ברשות החברות שיזמה את המהלך כבר מזהים הזדמנות לפיתוח עסקי

קובי שגב, מנכ"ל קרנות אילים הפורש / צילום: תמר מצפי, גלובס

מאחורי החודש הגרוע בתולדות תעשיית הקרנות: כולם נדבקו בווירוס, אבל היו כמה שיותר

שוק קרנות הנאמנות בישראל איבד כמעט רבע משוויו ברבעון הראשון של 2020 ● היקף חסר תקדים של פדיונות מהקרנות ברבעון, שעיקרם נעשה בחודש מרץ בשל השפעות משבר הקורונה, שבר את כל השיאים השליליים בשוק

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מטפס ל-24.9%; ביומיים נרשמו 38,321 דורשי אבטלה חדשים

לפי נתוני שירות התעסוקה, מתחילת מרץ ועד היום נרשמו 879,372 נרשמים חדשים – 89.2% מהם בחל"ת, 6.6% פוטרו

יוסי שסטוביץ/ צילום: יחצ

מנצלת את זמני המשלוח הארוכים ברשתות: שסטוביץ תמכור ברילה וקולגייט ישירות לצרכנים

שסטוביץ עלתה לאוויר עם אתר מכירה תחת השם ״דה אונליין סטור״ אשר מציע לספק את מוצרים תוך 3 ימי עסקים

פרופ' רפי ביאר / צילום: אלון רון

מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם לשעבר בטור מיוחד: אחרי גל הקורונה לאן?

לדעת פרופ' רפי ביאר, לשעבר מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם, "מוטל עלינו כבר היום לתכנן ולתקצב את הערכות בתי החולים והקהילה לתקופה שאחרי המלחמה, תוך ראייה רחבה של כלל צורכי הרפואה והמחקר הישומי בישראל"

אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי

עיריית הוד השרון ניסתה לבטל תוכנית מגורים לאחר שאושרה

הוועדה המקומית ניסתה לבטל תוכנית לתוספת של 14 דירות שאושרה בהרכב של לפני הבחירות המקומיות האחרונות ● ועדת הערר המחוזית ביטלה את החלטת המקומית

פיז'ו 2008 החדשה / צילום: יח"צ

גם בעיצומו של המשבר: הושקה בישראל פיג'ו 2008 החדשה

הג'יפון החדש ישווק באון-ליין ויוצע עם מנוע בנזין או דיזל במחיר שמתחיל ב-128 אלף