גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בין מצודת זאב לקריה: היום שבו גיבש נתניהו את הקמפיין לבחירות

עם סיגר בפה ובקשב רב, האזין נתניהו ביום שלישי לפעילי ליכוד במצודת זאב וגם הבטיח להם כי הימין ישיג 60 מנדטים בבחירות הבאות • משם הוא עבר למשרד הביטחון בקריה לפגישה קצרצרה עם גנץ, שנועדה לצורכי הקמפיין בלבד: מו"מ לא התנהל שם

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ביום שלישי, משעות הבוקר המאוחרות, ישב נתניהו במספר רב של מפגשים עם אנשי ליכוד. הוא הגיע למצודת זאב, לחדרו האישי של יו"ר התנועה. נתניהו ביקש מעוזריו עזרי כתיבה, ניירות A4 ועט, ופתח את אוזניו ואת לבו. כ-250 איש עלו לרגל, קבוצות-קבוצות, ונתניהו כתב את הערותיהם באריכות. "הוא באמת הקשיב", אמר לי אחד הנוכחים במקום. "זה לא היה רק המופע של נתניהו אלא שיחה פתוחה, וכמעט כל אחד יכול היה להגיד את דעתו". נתניהו מילא את הדפים, משני צידיהם.

חלק מן הדברים נכתבו באנגלית. האנגלית היא שפת המחשבות והרעיונות, ולקראת קמפיין נתניהו מקיים סיעור מוחות ומתכנן את הקמפיין הבא. מאנגלית יועברו הדברים לעברית כדי לגעת בלבם של הישראלים הימנים, הבייס המפורסם.

בפגישות נכחו אנשי ליכוד מגוונים. לא רק חברי מרכז המפלגה, אותם אנשים בעלי כוח הצבעה בישיבת המרכז שתתקיים ביום ראשון הקרוב ותקבע את היציאה לפריימריז לראשות מפלגת השלטון; ולא רק ראשי רשויות של הליכוד, בעלי כוח ההנעה הפוליטי; מתוך הקבוצות שהוזמנו, היו רבים שהם מובילי דעה בליכוד: חלקם בעלי עמודי פייסבוק וטוויטר פעילים במיוחד, אחרים מנהלים קבוצות ווטסאפ עצומות - פורום הדעות החשוב ביותר בליכוד כיום. הגיעו גם פעילי שטח המרבים להגיע לפעילויות הליכוד.

מקום ריאלי לבן-גביר

נתניהו נשען לאחור, נטל סיגר, עישן, הפריח באוויר, הקשיב היטב ורשם את הדברים שנאמרו. בחלק מן השיחות הוא גם דיבר. סיפר שיש לו סקרים עדכניים המראים שגוש הימין משיג 60 מנדטים בבחירות לכנסת ה-23. לדבריו, הוא מאמין שיצליח לחבר את איתמר בן-גביר לתוך הרשימה המאוחדת של השרים רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ’ (הבית היהודי והאיחוד הלאומי). הפעם בן-גביר יצטרך לקבל מקום ריאלי, אולי ברביעייה הראשונה כדי להבטיח את כניסתו לכנסת ה-23.

תזכורת: בפעם היחידה שעוצמה יהודית בראשות בן-גביר התמודדה עצמאית לכנסת, בכנסת ה-22, הם השיגו 83,609 קולות, המהווים 1.88%, מתחת לאחוז החסימה העומד על 3.25%. זו הנדוניה של בן-גביר ועמה הוא ידרוש את תפקיד יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט או תפקיד שר. לצד הבית היהודי-האיחוד הלאומי-עוצמה יהודית מתכנן נתניהו את ריצתה של הימין החדש, הפעם בראשות שר הביטחון נפתלי בנט. נדרשו לנתניהו שנים רבות, עד 2019, להפנים את נאמנותו המוחלטת של בנט אליו, וכעת, כאשר בנט נמצא במעמד הנכסף הוא ימלא אחר כל הוראה של בלפור, וזה יהיה הדדי. הקמפיין הבא לכנסת ה-23, קמפיין להצלת נתניהו, לא ינוהל נגד בנט ושקד, אלא יחבק אותם.

נתניהו סבור, וכך אמר לנוכחים במפגשים השבוע, שמתוך מעמד שר הביטחון, בנט יצליח להגיע אל אותם 1,400 קולות נוספים שחסרו לו באפריל 2019, והנה הדרך לממשלה ימנית-לאומית-דתית תהא סלולה.

לפי נתניהו, כפי שאמר באותן הפגישות, מפלגת הימין החדש, עם הבולטות של בנט בתפקיד, תשיג שישה מנדטים; איחוד מפלגות הימין, עם בן-גביר בפנים, תגיע אף היא לשישה מנדטים; הסיעות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, יגיעו ל-15 מנדטים; והליכוד, לפי החישוב הזה - 33 מנדטים. צרה מאוד, מלוכדת, שתעניק לו חסינות בכל ההליכים והוא ימשיך לכהן כראש ממשלה עוד שנים רבות. אך המספרים הללו קשים להשגה - זאת למדנו בישראל במהלך השנה האחרונה. באפריל 2019, אותן המפלגות, ללא ישראל ביתנו, הגיעו ל-60 מנדטים ונתניהו כשל בהקמת ממשלה. בספטמבר 2019, הבלוק הזה הגיע ל-55, הרחק מהרכבת ממשלה.

דבר אחד בטוח: הקמפיין הבא לא יאופיין ב"כאסח" בין הליכוד לימין החדש, אלא הפוך: תיאום מלא. בנט ישוגר ללקט קולות של בוחרים מתונים; איחוד מפלגות הימין ועוצמה יהודית יעבדו על קולות הקיצון, עם חיבורים לאנשי "נעם". הליכוד יחפש את כל השאר וינסה להגיע לקולות הרוסים.

לא מו"מ, אירוע ראווה

נתניהו כבר אינו שר הביטחון, אך המשרדים של לשכת השר בקריה משמשים אותו למקום הפגישות עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. המקום נוח לשניהם, מוכר היטב לכל אחד מהם, מתוך שנותיהם הממושכות בתפקידים הרמים: ראש ממשלה, שר ביטחון, רמטכ"ל. הכניסה והיציאה אף רחוקות מעין התקשורת. גנץ הגיע ונשאר בתוך הלשכה כ-45 דקות. ממפגש הפסגה הזה לא יצאה תמונה של השניים. מו"מ לא התנהל שם. נתניהו הגיע לשם ממצודת זאב אחרי יום ממושך כאמור עם כ-250 חברי מפלגתו. מצויד במחשבות ששרטט על ניירותיו, ובסקרים האחרונים, גם אלה שפורסמו בכלי התקשורת, המראים שמפלגת הליכוד לא סופגת מפלה כתוצאה מהודעת היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום, הוא היה בטוח במעמדו.

גנץ חש בכך באופן מיידי. אין זו פגישת מו"מ, אלא אירוע ראווה. בניית הנרטיב לקראת מערכת הבחירות השלישית, עם הטחת האשמות. מיד בתום הפגישה, מבלי שגנץ אפילו הספיק להגיע למכונית, פרסם דובר הליכוד יונתן אוריך שהליכוד היה מוכן ללכת רחוק כדי להתפשר עם כחול לבן.

אחרי שבועות של טפטופים על מוכנות נתניהו להפסיק לכהן כראש ממשלה תוך שמונה עד 12 חודשים, יצאה הפעם הודעה לציטוט מפיו של אוריך: "אני מזכיר (בשמי) שההצעה שעל הפרק היא כהונה ראשונה לחצי שנה שזה פרק הזמן שראש הממשלה נתניהו יכהן בלאו הכי כראש ממשלה, אם כחול לבן ייגררו לבחירות. כלומר: לפיד גורר לבחירות כדי להבטיח שראש הממשלה נתניהו ימשיך לכהן".

בכחול לבן ממשיכים לעדכן שלא הוצע בפגישה הזו שום דבר חדש. הם יכלו לראות את עצמם, תוך חצי שנה, יושבים בתוך ממשלה שבה ראש הממשלה החלופי נתניהו הוא גם נאשם בשוחד בבית המשפט המחוזי בירושלים. שר החוץ הפוטנציאלי, יאיר לפיד, מוזמן להעיד נגד ראש הממשלה החלופי. זה מתכון לצרות, לאסון, למריבות. חוסר האמון בין הצדדים גדול מאי פעם. למיטב הבנתם של אנשי כחול לבן, בחלוף חצי שנה, ישלוף נתניהו טריק כדי לסכל את המשפט או לפגוע בהעברה מסודרת של השלטון. ייתכן שליברמן יאפשר לו לזכות בחסינות הנכספת. מי יודע. הם לא רוצים להיות המפלגה שנתנה לזה לקרות. 

מה יעשו דיכטר, ארדן ואדלשטיין?

נתניהו הכין לעצמו גם ניתוח של המצב הפוליטי הצפוי לו בהצבעת מרכז הליכוד ביום ראשון הקרוב. נכון לשעת פרסום הטור, אמר נתניהו באמצעות דוברו שההצעה שעל הפרק היא ביטול הפריימריז לרשימת הליכוד. באשר לעריכת פריימריז על ראשות המפלגה, לתפקיד יו"ר הליכוד, הוא לא החליט וגם אין עדיין מועד שבו ייערכו. בליכוד מדברים על כך שנתניהו יקיים ביממה הקרובה שיחות טלפון עם כל מי שעשויים להיות מועמדים אפשריים בהתמודדות על ההנהגה ואז יחליט על התאריך הנוח. בינתיים סופג המתמודד הפוטנציאלי גדעון סער קמפיין הכפשות נוראי ברשתות החברתיות, עם השפלות ותיוגים כשמאלני, ערבי וכל מה שבעיני בוחרי הליכוד נתפס כקללות.

אבל רבים בליכוד שעמם שוחחנו בימים האחרונים אומרים שתהיה גם תהיה התמודדות על הנהגת הליכוד. לא ניתן למנוע זאת. המתמודד העיקרי מול נתניהו כרגע הוא סער. "אני מוכן", הוא אמר כבר לפני כמה חודשים ומאז הקמפיין שלו מתנהל בעוז. הוא מצרף ראשי ערים וראשי סניפי ליכוד וניכר שיש לו תמיכה בשטח. הוא גם מרבה להתראיין בכל כלי התקשורת. כך עושים, כחלופה לגיוס תורמים. מתראיינים בכל מקום אפשרי.

נתניהו חושב שיש לו 80% תמיכה בקרב מתפקדי הליכוד וכי הוא ינצח את סער בקלילות רבה. 20% שמתנגדים לו מוגדרים "ממורמרים, ליכודניקים חדשים ואחרים". מבחינת נתניהו, הוא יזכה ב-80% תמיכה מקרב חברי הליכוד וילמד את סער לקח, ישלח אותו להתייבש בצד. אולם, גם נתניהו מודע ל"מטען הצד" הממתין לו. מה יקרה אם מספר בכירים נוספים בליכוד יודיעו כי הם מתמודדים על הנהגת התנועה? ח"כ אבי דיכטר אמר בעבר שהוא בעניין, גלעד ארדן שותק באופן מוחלט מיום פרסום כתב האישום. אפילו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נראה בשבועות האחרונים כמי שמעוניין לפתור את המצב באמצעות שינוי ההנהגה. מספר מתמודדים נוספים הופכים את הבחירות לצמרת הליכוד לאירוע שנתניהו כבר לא יכול לשלוט בו. מחנה התומכים בו עשוי להתפזר. ניצחון של 50% וקצת, עשוי להיראות לא טוב מבחינה תדמיתית.

עוד כתבות

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

גיורא בר דעה/ צילום: איל יצהר

מנכ"ל שטראוס: "אנחנו רואים את עצמנו בצד האופטימי של המשבר; עולם המזון קריטי יותר לחיי אנשים"

קבוצת המזון שטראוס נהנתה מרבעון חיובי בישראל בהשפעת הפסח והקורונה, אבל נפגעה מעוצמתו של השקל ● פרסום בסופרבול האמריקאי העלה את הוצאותיה של חברת המטבלים סברה ופגע ברווחיה

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על מגיב לפיצוץ עם ועד העובדים: לא נאפשר אלימות

"אני וכל חברי ההנהלה נחושים ופועלים לקראת הגעה לסיום מהיר של התהליך לקבלת הלוואה וחתימה על הסכם עבודה" - כך לפי מכתב ששלח מנכ"ל אל על גונן אוסישקין לעובדים ● בתוך כך, יו"ר ועד תע"א יאיר כץ קרא ליו"ר ההסתדרות לחזור בו מן ההשעיה

ענת מוגילבסקי, יואב צוקר, ניל"י גולדפיין, מיכל פייגנבוים, ירין יחזקאל, גלי הכרמלי / צילום: יח"צ

כך ממתגים חברות ועובדים: מדוע גם עובדים ומנהלים צריכים למתג את עצמם

איך חברות הופכות את עצמן לאטרקטיביות, והאם הן יצלחו את מבחן הקורונה • תוכנית עבודה: סדרת שידורי הלייב של "גלובס"

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

מדוע תרופה לקורונה תתקשה לגייס הון בישראל?

הציבור תולה תקוות למציאת תרופה לקורונה בחברות מדעי החיים, שלא תמיד זוכות לשוויים הראויים, ואף מתקשות בגיוס הון בבורסת ת"א ● אחת הסיבות לכך היא היעדר תקינה רלוונטית להכרה בערך של קניין רוחני

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

בצלאל סמוטריץ' נפרד: "חוץ מרישיון נהיגה, לי ולמשרד הזה לא היה שום דבר במשותף. אבל התאהבתי בו מהר"

בתום 11 חודשים במשרד התחבורה, בצלאל סמוטריץ' עוזב, לאחר שקיבל הרבה מחמאות, ומחלק כמה עצות לשרה החדשה מירי רגב: להפנות שני שלישים מהתקציב לתחבורה הציבורית, לשקול מחדש את הצורך במטרו ולקצץ בסמכויות של ראשי הערים שתוקעים פרויקטים לאומיים

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים