גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בעליות: סלקום זינקה ב-11%, דלק רכב ב-14%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

נעילה חיובית בתל אביב. מדד ת"א 35 עלה היום (א') ב-0.64%, ת"א 90 טיפס ב-1.4%, ומדד הבנקים זינק ב-1%.

דלק רכב זינקה ביותר מ-14% על רקע הגדלת ההחזקות הצפוי מצד בעל השליטה גיל אגמון. סלקום זינקה ב-11%, אפי נכסים בלטה בעלייה של יותר מ-5$ לאחר גיוס הון.

מחזור המסחר הסתכם ב-595 מיליון שקל.

15:30

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל במגמה חיובית, ובמחזור מסחר נמוך, בדומה לזה המאפיין בדרך כלל את ימי ראשון. זאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה חיובית.

העליות עם פתיחת השבוע הנוכחית נרשמו אחרי שאת שבוע המסחר הקודם סיכמו מדדי ת"א 35 ות"א 125 בירידות של כ-1.5%. בסיכום שבועי בלטו לשלילה מדדי הביטוח והבנקים שנחלשו בכ-2.5%

בצד החיובי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של נייס  ופריגו  מתחזקות בכ-2%-2.5%, ומניות דלק  ומזרחי טפחות  עולות בשיעורים דומים.

הדואליות בולטות גם בצד השלילי של המדד המוביל, בהן אופקו  נחלשת בכ-2% ולייבפרסון  וטבע  מאבדות כ-1%-1.5%.

עוד במסחר, מניית דלק רכב  קופצת בכ-15% במחזור מסחר גדול מהרגיל. זאת אחרי שהחברה הודיעה הבוקר כי בעל השליטה בה, המנכ"ל גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק  לרכישת כ-7.5% ממניות הקבוצה במחיר מניה של יותר מ-19 שקל - הגבוה בכ-20% משווי המניה הבוקר.

מניית סלקום  קופצת בכ-9%-10% במחזור מסחר ער אחרי שבסוף השבוע החברה הודיעה על השלמת גיוס ההון שקידמה. מניית המתחרה פרטנר מזנקת בכ-8%, ומדד התקשורת בולט בעלייה של כ-2%. חברה נוספת שהשלימה גיוס הון היא אפי נכסים , ומנייתה מגיבה לכך בטיפוס של כ-7% במחזור מסחר גדול.

עוד בולטת מניית נייר חדרה  שטיפסה בכ-5%-6% אחרי עלייה של כ-5% ביום חמישי ולאחר שבאחרונה סבלה מחולשה יחסית.

חברת אלקטריאון  הודיעה על מזכר הבנות למכירת "שלושה פרויקטי הדגמה של טעינה אלחוטית דינמית", ומנייתה קופצת בכ-8%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית. אג"ח יעקובי  נחלשת בכ-4% על רקע פרסום דוחות הרבעון השלישי של החברה. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה שלילית.

מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שבוע המסחר החולף בוצעו שבע הנפקות של אג"ח קונצרניות, בהן גויס סכום של כ-2.6 מיליארד שקל. את עיקר הסכום גייסו שתי חברות פיננסים - בנק אגוד והראל, שכל אחד מהם היה אחראי על סכום של כ-800 מיליון שקל.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו לנתוני התעסוקה שהתפרסמו בארה"ב, ותמכו בכיוון המסחר שם, כשציינו כי גם נתוני חודש נובמבר היו חזקים, בדומה לחודשים קודמים. לפי פסגות, "מכיוון שברור שגם דוח מצוין כמו זה לא צפוי לשנות את העמדה של הפד ושהריבית בארה"ב (או בכל מקום אחר בעולם) לא צפויה לעלות בטווח הנראה לעין, השווקים הגיבו באופן חיובי והמדדים חזרו לרמתם מתחילת השבוע לאחר מספר ימים של פסימיות זהירה".

יחד עם זאת, בפסגות ציינו, כי "אי אפשר להתחמק מהעובדה שיש כיום פער משמעותי בין הנתונים בדוחות התעסוקה לבין אינדיקטורים אחרים של שוק העבודה".

בהתייחסות לשוק המקומי, בפסגות סבורים כי "החלק הבינוני-ארוך בשוק האג"ח נראה לנו עדיין אטרקטיבי", וזאת תוך הערכתם כי "האינפלציה צפויה להיוותר נמוכה והפעילות במשק צפויה להאט במהלך השנה הקרובה".

14:40

יום המסחר הראשון לשבוע זה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה, כך מדד ת"א 35 עולה ב-0.6%, ת"א 90 מטפס ב-1.2%, ומדד הבנקים מוסיף 1.1% לערכו.

אפי נכסים  מובילה את העליות ומזנקת ביותר מ-7% לאחר גיוס מניות מוצלה, בו השתתפו בין היתר החברות ביג ומגה אור.

דלק רכב  בולטת בזינוק של 14% לאחר הדיווח על הגדלת ההחזקות מצד בעל השליטה גיל אגמון. 

נייר חדרה  מזנקת ב-6%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-412 מיליון שקל בלבד.

10:35

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שערים, כך מדד ת"א 35 קופץ ב-0.5%, ת"א 90 מזנק ב-1%, ומדד הבנקים עולה ב-0.5%.

מנייתה של אפי נכסים  מזנקת בכ-7% לאחר השלמת גיוס הון מניות בהיקף של כ-600 מיליון שקל, מעל לסכום שביקשה לגייס: 500 מיליון שקל. מגה אור  השתתפה בהנפקה כשרכשה מניות בהיקף של 83 מיליון שקל, ובכך שמרה על החזקתה בחברה (13%); ביג  רכשה מניות אפי נכסים בהיקף של 407 מיליון שקל, ותחזיק 20% מהון המניות.

בעל השליטה בדלק רכב , גיל אגמון (37.47%), הגיע להסכמות עם קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, לרכישת 7 מיליון מניות של החברה, המהוות 7.5% מהחברה הבוקר.

שיכון ובינוי  הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל באמצעות השקעה של עד 40.1 מיליון דולר. החברה בניהולו של איל לפידות תעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, שתהיה המירה ל-49.9% ממניות תהל, מה שמשקף לה שווי של 12 מיליון דולר לפני הכסף.

9:50

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בעליות. ת"א-125 עולה בכ-0.6%, ת"א-35 מוסיף 0.7% ות"א-90 מטפס ב-0.5%. 

פריגו  ונייס  עולות בכ-2.6%, קבוצת דלק  מוסיפה 3% ושפיר הנדסה  עולה ב-1.4%. אנרג'יאן  מאבדת 1.3% ואופקו  יורדת ב-1%. 

אפי נכסים  מזנקת הבוקר ב-9.2%. חברת ביג  השתתפה בהנפקה של אפי נכסים, ובמסגרתה רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל. כעת ביג מחזיקה ב-20% מאפי נכסים. 

סלקום  מוסיפה כ-4.5%. 

06:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לעליות החדות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט, לאחר פרסום נתונים טובים משוק העבודה האמריקאי. מדד דאו ג'ונס הוביל את העליות וקפץ ב-1.2%, הנאסד"ק עלה ב-1%, ו-S&P 500 הוסיף 0.9% לערכו. 

עיני השוק מופנות להודעת הריבית של הפדרל ריזרב בהמשך השבוע, וגם לבחירות בבריטניה בצל סאגת היציאה מהאיחוד האירופי. לקראת הבחירות הכלליות שם (12 בדצמבר), הסקרים מצביעים על רוב למפלגתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. לדברי עפר קליין מהראל פיננסים, "במקרה שג'ונסון ייבחר, יגברו הסיכויים ליישום הסכם היציאה מהאיחוד, כפי שהוסכם באופן עקרוני בין הצדדים. להערכתנו, הנדנדה הזו תימשך לפחות עד סוף השבוע הבא, ואז אולי נהיה כולנו יותר חכמים".

בקרב המניות הדואליות, פריגו ונייס חוזרות עם פערי ארביטראז' חיוביים של 2.4% ו-2.7% בהתאמה, טאואר עם פער חיובי של 1%, איי.אפ.אפ עם פער חיובי של 0.8%, ואלוט עם פער חיובי של 2.9%. מנגד, כן פייט חוזרת עם פער שלילי של 11.5%, ומניית ביוליין עם פער שלילי של 5.4%.

בשבוע החולף בבורסה בתל אביב מדד ת"א 35 ירד ב-1.5%, ומתחילת השנה עלה ב-14.6%; מדד ת"א 90 ירד השבוע ב-2.2%, ומתחילת השנה עלה ב-35.5%.

עוד נתונים מהבורסה: בשתי הנפקות של מניות לציבור יגויסו עד 900 מיליון שקל בשבוע האחרון. עד 600 מיליון שקל גויסו על-ידי חברת הנדל"ן המניב אפי נכסים בהנפקה המשנית הגדולה ביותר בשוק המניות מזה כשנתיים; עד 300 מיליון שקל גויסו על-ידי חברת התקשורת הסלולרית סלקום הדואלית, בהנפקת מניות וכתבי אופציה למניות לציבור בתל אביב. 

בהמשך לחשש של בעלי החוב הגדולים של אי.די.בי, מחזיקי אג"ח מסדרה ט' (1.2 מיליארד שקל חוב), בראיון ל"גלובס" אמר אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, "אני עדיין מאמין שישראל היא מקום נהדר להשקיע בו. החברות - נכסים ובניין, גב ים, שופרסל, סלקום, אלרון - טובות, והן משתפרות תחת הניהול שלנו, ומי שיידע מה התשואה על ההשקעה הזאת, לא יהיה אני אלא הנכדים שלי". 

עוד כתבות

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● עפ"י ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו לארץ של רה"מ נתניהו, השוהה בוושינגטון

טים קוק, / STEPHEN LAM צילום: רויטרס

בשורות רעות לאפל: נגיף הקורונה עלול לפגוע בקצב ייצור האייפונים

"אם ההתפרצות בסין תהפוך לנרחבת יותר, זה עשוי להשפיע לרעה על שרשרת הייצור ולהפוך לדאגה מרכזית עבור המשקיעים"

ספריית מרטין לות'ר קינג שבמלבורן, ארה"ב / צילום: רויטרס

מי אמר שספרים הם פאסה? האמריקאים ביקרו בספריות יותר מאשר בקולנוע ב־2019

לפי סקר של מכון גאלופ, בשנה שעברה יותר אמריקאים ביקרו בספריות מאשר בבתי הקולנוע, באירועי ספורט, בקונצרטים, בפארקי שעשועים ובבתי קזינו ● רוב האמריקאים מסכימים כי הספריות חשובות ומוסיפות ערך לקהילות שלהם

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

מה פגע בשווקים? "העניין הכי מטריד בסיפור של הווירוס הוא שאנחנו לא יודעים עליו כלום"

הבהלה שככה? לאחר יומיים של ירידות חדות, הבורסה עברה בשעות הצהריים לנטייה חיובית ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "אנחנו אחרי 2019 שהסתיימה בצורה חיובית מאוד, ו-2020 שנפתחה במגמה דומה, כך שווירוס הקורונה הוא גם תירוץ טוב למימוש"

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: להסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל המערבי

בעת ביקורו האחרון של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכותל המערבי, הגישה למקום ניתנה רק לעיתונאים ולצלמים ממין זכר ● כעת מבקש ארגון העיתונאים מרב הכותל למצוא יחד מנגנון שיסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל באירועים בעלי עניין לציבור שאינן אירועים דתיים

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

טוני בלווינס, סגן נשיא לרכש באפל / צילומים: יוטיוב, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האיש שעזר לאפל להגיע לשיא כל הזמנים ולא הכרתם

טקטיקות מו"מ, סחיטת ספקים ותשלומים נמוכים: אחראי הרכש של אפל, טוני בלווינס לא מזוהה עם הצלחת החברה, אך יש לו חלק משמעותי בה ● הירידה במכירות מכשירי האייפון רק הופכת אותו למשמעותי יותר

יצחק תשובה / צלם: תמר מצפי

לא דיבידנד, רווח הון: תשובה ישלם לרשות המסים מאות מיליוני שקלים

העליון קיבל את ערעורה של המדינה על פס"ד המחוזי, שקבע כי התמורה של מכירת מניותיה של דלק הונגריה, בגובה 2.5 מיליארד שקל, בדלק ארה”ב, תיחשב לה כדיבידנד

מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איך הפך ענף התעופה בארה"ב לחזק ביותר בעולם במונחי רווחיות, ואיך ישראל קשורה לסיפור?

הגל הירוק ששוטף את אירופה, ולפיו נוסעים מוותרים על טיסות כחלק מהמאבק הסביבתי, פוסח על ארה"ב ● בשעה שבאירופה נרשמת ירידה בהיקף הנוסעים בטיסות פנים, הדוחות הכספיים של חברות התעופה הגדולות בארה"ב מצביעים על מגמת המראה

מייסדי חברת תופין, רובי כיטוב (מימין) וראובן הריסון, בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הראל ביטוח הפכה לבעלת עניין בחברת הסייבר תופין

מחזיקה ב-5.4% ממניות תופין, בשווי נוכחי של 28 מיליון דולר ● ייתכן כי בהראל ניצלו את החולשה במניה, לאחר שתופין פרסמה אזהרת רווח לפני כשלושה שבועות

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

לקראת דוחות אפל: הנתונים החשובים שכדאי שנחפש טוב

מניית אפל נמצאת בשיא כל הזמנים, דווקא בתקופה שהחברה נמצאת בשינוי משמעותי של המודל העסקי שלה ● חמישה דברים שצריך לשים אליהם לב בדוחות החברה

מתאבלים על מותו של קובי ברייאנט מחוץ לאולם הביתי של קבוצת הליקרס, בלוס אנג'לס / צילום: MONICA ALMEIDA, רויטרס

פרשנות: הכדורסלן שהציב לעצמו רף על אנושי נהרג בתאונת מסוק בגיל 41. מה נזכור ממנו?

מהרגע שנכנס למגרש ועד ירידתו ממנו, בראיינט היה עסוק באובססיביות במורשת שישאיר מאחוריו לאחר שיפרוש ● בתקופה שקדמה לעידן metoo# גם פרשת האונס לא הצליחה לפגוע במורשת שלו. בינתיים ● פרשנות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

שאלות ותשובות: מה יקרה אחרי משיכת בקשת החסינות של נתניהו

האם יש לנתניהו עוד דרך להימנע מהעמדה לדין, האם הוא יוכל להיבחר לראשות הממשלה, מתי יתחיל משפטו, ואיך כל זה יסתיים? ● "גלובס" עושה סדר

קריית אונו / צילום: שאטרסטוק

אושרה תוכנית המתאר לקריית אונו: צפי ל-80 אלף תושבים

עד שנת 2040 יגדל שטח העיר ב-800 דונם, והאוכלוסייה תכפיל את עצמה לכדי 80 אלף תושבים ● מתנגדי התוכנית חוששים מציפוף יתר ופקקים

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

עליות בבורסה בתל אביב: טבע מטפסת, טוגדר מזנקת 10%

המדדים ת"א 35 ות"א 90 עולים בכ-0.4%, מדד הבנקים מטפס ב-0.35% ● לאומי שוקי הון: "בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה, ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית"

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

האקזיט של אבי גבאי מהפוליטיקה: יקבל אופציות בשווי 12 מיליון שקל בסלקום

באסיפה שתתקיים ב-5 במרץ יתבקשו בעלי המניות של חברת התקשורת לאשר הקצאה של כ-4.2 מיליון אופציות למנכ"ל החדש, נוסף על שכר חודשי בסיסי של 110 אלף שקל

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

לאחר הפיצול: שלושה מדדים חדשים יצטרפו למדד מניות הנדל"ן של בורסת ת"א

מדדי המניות החדשים, שנוצרו מפיצול מדד הנדל"ן, ייכנסו לתוקף ב-9 בפברואר: ת"א-בנייה, ת"א-מניב ישראל ות"א-מניב חו"ל ● לדברי הבורסה, "התשואה הגבוהה של מדד ת"א-נדל"ן בשנה האחרונה עוררה בשוק ביקוש למוצרים פיננסיים נוספים המבוססים על מניות מענף הנדל"ן"

סוחרים בבורסת פרנקפורט / צילום: רויטרס

צפי לריבאונד בוול סטריט אחרי הירידות אתמול

בשעה זו החוזים ירוקים ● התפשטות נגיף הקורונה הכבידה על הבורסות באסיה, מלבד אלו שבסין, הונג קונג, סינגפור, דרום קוריאה וטאיוואן, שסגורות לרגל חג שנקטע באיבו ● המדדים באירופה נסחרים ללא שינוי מהותי לאחר ירידות של 2.7% אתמול

מתוך הצילומים של ג'ון דמיאניוק שנחשפו / צילום: באדיבות מוזיאון השואה בוושינגטון

פני הרשע: נחשפו התמונות של דמיאניוק בסוביבור

את התמונות חשף מוזיאון השואה בוושינגטון, שקיבל אותן כתרומה מארגון גרמני שעוסק בתיעוד פשעי השואה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

בוטל גיוס ההון המתוכנן של קרן הנדל"ן האמריקאית הרץ גרופ

קרן הריט הרץ גרופ מחזיקה בבעלות מלאה על חברת הרץ פרופרטיס, שאגרות החוב שלה בהיקף של 542 מיליון שקל נסחרות בבורסה מאז דצמבר 2017