גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי הוא הישראלי שעומד מאחורי קמפיין פייסבוק לשנאת מוסלמים?

תחקיר של העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף מעורבות של ישראלים בקמפיין נגד שמאלנים ומוסלמים, לרבות אחד אריאל אלקאראס, "תכשיטאי" מלוד (שמכחיש כל קשר לקמפיין) ● אך חשיפות קודמות מצביעות על מאמצים לקידום גזענות מזה שנים

נשים מוסלמיות / צילום: רויטרס
נשים מוסלמיות / צילום: רויטרס

העיתון הבריטי "גרדיאן" חשף בסוף השבוע שעבר קמפיין שמטיף למשטמת מוסלמים ושמאלנים על דפי פייסבוק באמצעות פייק ניוז, למשל "דיווחים" על מעשי זוועה שביצעו כביכול מסתננים מוסלמים. החידוש הגדול הוא שחלק מהקמפיין הזה הובא לגולשים באדיבות יזמים ישראלים. לפחות אחד מהם זוהה בוודאות כאדם חי ונושם בעיר לוד. האחרים - אולי אמיתיים, אולי בוטים.

אבל מסעות דיגיטליים כאלה, בלי טביעת אצבעות ישראלית, נגד אויבי המדינה/העם/החברה - אינם חדשים. מזה שנים הם מזינים מי יודע כמה מיליוני גולשים שהמבנה הנפשי שלהם דוחף אותם לחפש מושאי לשנאה. על-פי תחקיר בבאזפיד (אתר חדשות אמריקאי פופולרי) ממרץ השנה, ענקיות המדיה החברתית, פייסבוק, יוטיוב ואמזון, מנסות לטהר את הפלטפורמות שלהן מזוהמת קמפיינים מחוללי נזקים חברתיים.

כך, למשל, קוצץ משמעותית מספר העמודים הדיגיטליים שמזהירים את הציבור מפני "סכנות" בחיסונים מפני מחלות ילדות כגון חצבת. פרופוגנדה של ארגוני טרור כדעאש נעלמה כמעט כליל, ואתרים של גזענים לבנים מטואטאים אל מחוץ לאתרים. באזפיד אינו מביא נתונים על אנטישמיות, אך קובע כי המאבק נגד תכנים אנטי-מוסלמיים לא הצליח לנקות אותם מהרשת.

הכשל הזה בולט לנוכח העובדה ששיש עליה באלימות נגד מוסלמים בארה"ב ובהתקפות על מסגדים ברחבי תבל, לרבות הטבח במסגד בניו זילנד שבו נהרגו 50 אנשים במרץ. לדברי חוקרים שמצוטטים בבאזפיד, פייסבוק היא הפלטפורמה העיקרית לתכנים אנטי-מוסלמיים.

כך, למשל, על-פי דיווח בבאזפיד מ-2017, עמוד הפייסבוק "American President Donald Trump" מושך 400 אלף גולשים וטוען כי מטרתו היא "ליידע את תומכי הנשיא בכל החדשות שקשורות בו". במקרים רבים ההתייחסות לדונלד טראמפ היא שאלות האם הגולשים מעדיפים שהנשיא יגרש, יעצור או יתלה מוסלמים. למשל: "חדשות מתפרצות: פליטים מוסלמים הרגו 30 אנשים במישיגן מפני שטראמפ הפציץ את סוריה. האם תתמוך בטראמפ אם הוא יתלה אותם?". 

על רקע זה, מעניינת התרומה הישראלית לקמפיין נגד המוסלמים בפייסבוק. מדובר לא רק במאמץ לקידום משטמה, לדברי העיתון, אלא גם על דרך לעשות כסף על-ידי ניצול התנועה - וממילא מההכנסות מפרסומות - בדפים אנטי-מוסלמיים שמושכים המוני גולשים. חלק גדול מהפוסטים יצאו בזעם נגד שתי הצירות המוסלמיות הראשונות בבית הנבחרים בוושינגטון: ראשידה טלאיב, ממוצא פלסטיני, ואילהאן עומר, ילידת סומליה. עומר היא שיאנית: 1,400 פוסטים עסקו בה. טלאיב צועדת אחריה עם 1,200 פוסטים.

על-פי התחקיר ב"גרדיאן", הדמות הישראלית הראשית במאמץ הזה הוא אחד אריאל אלקאראס, בשנות ה-30 לחייו, "תכשיטאי" מלוד, שהזדהה ברשת כ-Ariel1238a.

לאחר שהעיתון יצר קשר עם אלקאראס כדי לקבל ממנו תגובה, הורדו מהרשת כמה אתרים ששמו נקשר בהם, או, לחלופין, נמחק חלק גדול מהתגובות הגולשים באתרים שנותרו. בכל אופן, אלקאראס סירב להגיב לפניות בטלפון או באי-מייל. כתב "גרדיאן" החליט אפוא לבקר בביתו. וכך מתאר העיתון את הפגישה:

"כאשר הגענו לדירתו בעיירה ליד תל-אביב (לוד), פתחה אישה מבוגרת את הדלת. היא קראה לאלקאראס, והוא הופיע לבוש בחולצת טי ובמכנסי טרנינג. באמצעות מתרגם הכחיש אלקאראס מעורבות כלשהי או ידע על מעורבותו ברשת, אך הודה כי פעם הוא 'נכלל בקבוצה, משהו שקשור בישראל'. הוא סירב להשיב על שאלות לגבי עבודתו, אך הודה כי הוא מתעסק עם מחשבים. כדבריו: 'כן, אך זה לא עניינך. כל זה לא קשור אליי'. הוא סגר את הדלת, אך אחר-כך רץ אחרי הכתב ברחוב ודרש לדעת כיצד הוא הגיע אליו".

"גרדיאן" מציין כי אלקאראס הוא האדם האמיתי היחידי שעמו הצליח ליצור קשר. בתחקיר העיתון הוזכרו כמה שמות נוספים, ובהן "רוחלה" ו"תהילה", אך לא מן הנמנע כי מדובר בבוטים. איך הן שולבו במעגל היצירה? לדברי אחד ממנהלי העמודים בפייסבוק, הגיעה אליו אי-מייל מאחת שהציגה את עצמה כ"רוחלה" מישראל. היא ביקשה שתינתן לה הזדמנות להצטרף כעורכת לעמוד בשם "Pissed of Deplorables" (בתרגום חופשי: המגונים שנשבר להם, רמז לכינוי שהדביקה הילארי קלינטון לתומכי טראמפ בקמפיין של 2016). היא טענה כי הנושאים שבהם עוסק העמוד חשובים לה, וכי היא שואפת להפיץ את האמת כפי שהיא רואה אותה.

פנייה דומה הגיעה מ"תהילה". האם אלה נשים בשר ודם? לאלוהי האינטרנט פתרונים. איש לא ראה אותן פנים אל פנים.

*** גילוי מלא: מאז פברואר 2019 פועלת "המשרוקית של גלובס" בשיתוף-פעולה עם פייסבוק, כחלק מהמאבק של פייסבוק בהפצת חדשות כזב ומידע שגוי בפיד. במסגרת שיתוף-הפעולה בודקת "המשרוקית של גלובס" מידע שנוטר וסומן על-ידי גולשים כחדשות מזויפות. שיתוף-הפעולה נוצר כחלק ממהלך כולל של פייסבוק המתבצע בשיתוף-פעולה עם עשרות ארגונים לבדיקת עובדות בעולם שהוסמכו ואושרו בתקן הרשת הבינלאומית של ארגוני בדיקת העובדות - IFCN, והוא כולל תגמול.

עוד כתבות

כבאי מנסה לכבות שריפה באוסטרליה / צילום: STRINGER, רויטרס

קרן הפנסיה הבריטית שמאמצת מדיניות אקלים ומאיימת בפיטורים

קרן הפנסיה הבריטית הודיעה למנהלי הנכסים: הפחיתו בתוך שנתיים את החשיפה לשינויי אקלים - או הסתכנו בפיטורים ● "שינויי האקלים זו בעיה שהאימפקט שלה על השקעות מחמיר במהירות"

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

שאלות ותשובות: מה יקרה אחרי משיכת בקשת החסינות של נתניהו

האם יש לנתניהו עוד דרך להימנע מהעמדה לדין, האם הוא יוכל להיבחר לראשות הממשלה, מתי יתחיל משפטו, ואיך כל זה יסתיים? ● "גלובס" עושה סדר

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים, ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור, וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשיעבודים ● ניתוח "גלובס"

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בארה"ב: מדינה פלסטינית "על תנאי" ושרטוט גבולות מחדש. תוכנית המאה של טראמפ נחשפת

לפי דיווח של "וושינגטון פוסט": טראמפ יחשוף הערב את פרטי תוכנית השלום ● לפלסטינים תינתן אוטונומיה מוגבלת, אך שיעורה ילך ויגדל בתנאים מסוימים ● בסופו של דבר ישלטו הפלסטינים על 70%-80% משטח הגדה ● "אף פלסטיני או ישראלי לא יידרש לנטוש את ביתו"

מירי כהן / צילום: יונתן בלום, גלובס

סגנית ראש מטה הדיור, מירי כהן, עוזבת את תפקידה ופותחת משרד עו"ד פרטי

כהן כיהנה בתפקיד מאז 2013 והייתה אחראית על תחומי התכנון והשיווק של קרקעות

 

 

קריית אונו / צילום: שאטרסטוק

אושרה תוכנית המתאר לקריית אונו: צפי ל-80 אלף תושבים

עד שנת 2040 יגדל שטח העיר ב-800 דונם והאוכלוסייה תכפיל את עצמה לכדי 80 אלף תושבים ● מתנגדי התוכנית חוששים מציפוף יתר ופקקים

 

מימין: אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף

המרדף אחרי הנכסים הנעלמים של אליעזר פישמן מסתבך: עובר לערכאות בינלאומיות

ביהמ"ש בת"א דחה את בקשתו של עו"ד יוסי בנקל, הנאמן על נכסי אליעזר פישמן, להצהיר כי נכסים של 100 מיליון אירו מוחזקים עבור פישמן בחו"ל • השופט הפנה את בנקל לבתי המשפט בגרמניה • בנקל: "אגיש תביעות מחוץ לישראל בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל"

יו"ר כחול לבן בני גנץ ונשיא ארה"ב בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ: "אפעל ליישום תוכניתו של טראמפ בתיאום עם מדיניות האזור"

בשונה מן הפגישה עם נתניהו שנערכה אף היא מוקדם יותר היום, מהמפגש עם גנץ נשלחו אך ורק תמונות, ולא ניתנה הזדמנות לעיתונאים להיכנס ולשאול שאלות

מתאבלים על מותו של קובי ברייאנט מחוץ לאולם הביתי של קבוצת הליקרס, בלוס אנג'לס / צילום: MONICA ALMEIDA, רויטרס

פרשנות: הכדורסלן שהציב לעצמו רף על אנושי נהרג בתאונת מסוק בגיל 41. מה נזכור ממנו?

מהרגע שנכנס למגרש ועד ירידתו ממנו, בראיינט היה עסוק באובססיביות במורשת שישאיר מאחוריו לאחר שיפרוש ● בתקופה שקדמה לעידן metoo# גם פרשת האונס לא הצליחה לפגוע במורשת שלו. בינתיים ● פרשנות

טוני בלווינס, סגן נשיא לרכש באפל / צילומים: יוטיוב, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האיש שעזר לאפל להגיע לשיא כל הזמנים ולא הכרתם

טקטיקות מו"מ, סחיטת ספקים ותשלומים נמוכים: אחראי הרכש של אפל, טוני בלווינס לא מזוהה עם הצלחת החברה, אך יש לו חלק משמעותי בה ● הירידה במכירות מכשירי האייפון רק הופכת אותו למשמעותי יותר

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix זינקה ב-750% מאז ההנפקה; קרן מנגרוב מימשה מניות ביותר מ-400 מיליון דולר בשנתיים

מדיווח ל-SEC עולה כי בסוף 2019 החזיקה הקרן, שהייתה בעבר בעלת המניות הגדולה בחברת האינטרנט, ב-1.8% בלבד ממניות Wix, לעומת 6.3% בסוף 2018

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

נגיף הקורונה הכביד על וול סטריט: הדאו מחק את העליות של 2020; סגירה צורמת באירופה

המדדים המובילים בוול סטריט צנחו בעקבות החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● באירופה הדאקס והקאק נפלו ב-2.7% ● מניות חברות התעופה, המלונאות והמסעדנות איבדו גובה ● בורסת טוקיו ננעלה בצניחה של 2%; שווקים רבים באסיה היו סגורים היום לרגל חגים

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: להסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל המערבי

בעת ביקורו האחרון של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכותל המערבי, הגישה למקום ניתנה רק לעיתונאים ולצלמים ממין זכר ● כעת מבקש ארגון העיתונאים מרב הכותל למצוא יחד מנגנון שיסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל באירועים בעלי עניין לציבור שאינן אירועים דתיים

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

"דגל הווירוסים" - דנמרק שוב הסתבכה בפרשת קריקטורות, הפעם עם סין

קריקטורה שהופיעה אתמול בעיתון הדני "יילנדס-פוסטן" עוררה את זעם השלטונות הסינים, הביאה לדרישה חריפה של השגרירות במדינה להתנצלות פומבית וגם למתקפה ברשתות החברתיות מצד סינים נגד דנמרק

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

מדינת ישראל נ' בנימין נתניהו: כתב האישום הוגש לבית המשפט

(עדכון) - רה"מ הודיע הבוקר כי הוא מושך את בקשת החסינות: "מאחר שלא ניתן לי הליך הוגן, החלטתי לא לתת למשחק המלוכלך הזה להימשך" ● נתניהו לא יכול להגיש בקשה חסינות חוזרת בכנסת ה-23 ● היועמ"ש: "כתב האישום הוגש למזכירות ביהמ"ש המחוזי בירושלים, כמתחייב בחוק"

יצחק תשובה / צלם: תמר מצפי

לא דיבידנד, רווח הון: תשובה ישלם לרשות המסים מאות מיליוני שקלים

העליון קיבל את ערעורה של המדינה על פס"ד המחוזי, שקבע כי התמורה של מכירת מניותיה של דלק הונגריה, בגובה 2.5 מיליארד שקל, בדלק ארה”ב, תיחשב לה כדיבידנד

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 27 בינואר

אתמול באיכילוב: 11 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מה אפשר  לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ

שלושה חדרים בחולון, שלושה חדרים בפתח תקווה, שלושה חדרים בבני ברק או שלושה חדרים בראשון לציון

מטוס של אייר אינדיה / צילום: שאטרסטוק

ממשלת הודו מנסה שוב למכור את אייר אינדיה: 3.26 מיליארד דולר תמורת 100% ממניות החברה

הממשלה הגבילה את הגשת ההצעות לרכישת החברה עד לאמצע חודש מרץ ● הפוקוס הוא על קונים מקומיים שיוכלו להמשיך ולהפעיל את החברה מהודו