גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

אלון מאסק / צילום: MIKE BLAKE, רויטרס
אלון מאסק / צילום: MIKE BLAKE, רויטרס

אלון מאסק, המיליארדר הצעיר יחסית שמהמר בגדול על מכוניות ללא נהג וטיסות חלל, ידוע בטריקים המופרזים שלו. בשבוע שעבר הוא התנצל בפני מושבעים בלוס אנג'לס על ציוץ טוויטר שבו הוא האשים תושב תאילנד שמתמחה בחילוץ ממערות בפדופיליה, לאחר שזה תקף אותו לא סיבה, לדבריו.

במה שנוגע לנדל"ן האישי שלו, מאסק שמרן יותר: הוא נוהג לקנות את כל השכונה.

בשבע השנים האחרונות, מאסק וחברותיו צברו אשכול של שישה בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס, מובלעת גדושת תושבים סלבריטאים הסמוכה למלון בל אייר. הקניות הללו - בתוספת אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה (חברת הרכב האלקטרוני שהוא מנהל) - אומרות שמאסק וחברותיו הוציאו 100 מיליון דולר על שבעה נכסים.

ב-2012, אחרי שלוש שנים של מגורים בשכירות, מאסק קנה אחוזה קולוניאלית בציפוי טיח בשטח בנוי של 20,248 רגל מרובע (1,880 מ"ר), לפי סותבי'ס אינטרנשיונל ריאלטי שייצגה אותו בקנייה. חברות בע"מ שקשורות אליו מחזיקות שני בתים נוספים באותו רחוב, כולל בית חווה שהוחזק בעבר על-ידי השחקן ג'ין וויילדר. לפי מסמכי רישום, בית זה הוסב לבית ספר פרטי לחמשת ילדיו של מאסק.

ב-2015 באה רכישה נוספת ברחוב סמוך, במעלה ערוץ תלול. דאק דאק גוס, חברה שיש לה כתובת משותפת עם SpaceX, חברת הרקטות לחלל שמאסק מנהל, קנתה בית חווה צנוע ב-4.3 מיליון דולר. כעבור שנה קנתה חברה אחרת שקשורה למאסק בית מודרני לא גמור במרחק שלוש דלתות. שנתיים לאחר מכן, ב-2018, חברה שלישית קנתה בית לבנים קולוניאלי בצמידות לבית הקודם. כל שלושת הבתים שוכנים במובלעת של חמישה בתים, ומי יודע אם מאסק מתכנן להשתלט על כולה.

הבית בבל אייר שמאסק קנה ב-3.6 מיליון דולר / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

גישת הקנייה של בתי השכנים מקובלת בקרב עשירי-מגה, כולל מארק צוקרברג מפייסבוק, ששילם מעל 50 מיליון דולר תמורת חמישה בתים בפאלו אטו בקליפורניה. פול אלן המנוח, ממייסדי מיקרוסופט, חיבר 13 מגרשים שכנים במרסר איילנד במדינת וושינגטון לנכס אחד, שכלל שמונה בתים.

כמה מהנכסים של מאסק עולים בשוויים מאז רכישתם. המחירים בבל אייר עלו מאז הקנייה הראשונה שלו, ובחודשים האחרונים נרשמו שם מחירי שיא, לפי סוכנות הנכסים קומפאס. הערכה אחת היא שהבתים נועדו לשכן עובדים ושותפים בעסקים השונים של מאסק.

כך או כך, בדצמבר לפני שנה משכן מאסק חמישה מהבתים (ארבעה בלוס אנג'לס והאחד בצפון קליפורניה) למורגן סטנלי בנקאות פרטית תמורת הלוואה של 61.3 מיליון דולר.

הנה סקירה של תיק הנכסים של מאסק: 

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה במאי 2002 ב-5.4285 מיליון דולר

נמכר במרץ 2011 ב-6.453 דולר

6,500 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, שישה חדרי אמבטיה

מאסק קנה את הבית הזה בבל אייר כשהיה נשוי לג'סטין מאסק, שאותה פגש בלימודיו באוניברסיטת קווינ'ס באונטריו, קנדה. בבלוג המסיבות שלה כתבה מאסק שהבית נקנה אחרי שנתיים של חיפושים, ושהשכן ג'ו פרנסיס, מפיק סדרת הווידאו "Girls Gone Wild", השתתף במסיבות בו והיה "אקסצנטי ומקסים כשהוא רוצה".

כשג'סטין קיבלה את הבית בגירושים, היועץ הפיננסי שלה אמר לה שכדאי לה למכור אותו ולפטר מחצית מצוות התחזוקה. היא מכרה את הבית ב-2011 ב-6.453 מיליון דולר לג'ורג' מקייבי, מייסד חברת השקעות מבוסטון, "צעיר נחמד מהחוף המזרחי שרצה בית שני".

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה בדצמבר 2012 ב-17 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 22.3 מיליון דולר (סוכנות זילוב)

20,248 רגל מרובע, שבעה חדרי שינה, 12 חדרי אמבטיה

קרן אלון מאסק הגמישה קנתה את האחוזה הזו ממיצ'ל ג'וליס, ממייסדי קרן הגידור קניון קפיטל. הנכס על שטח 1.7 אקר (6 דונם) משקיף על הקאונטרי קלאב של בל אייר, וכולל מגרש טניס עם תאורה, חמישה מוסכים, בריכה וספא, חדר כושר ומגורי אורחים. הבית מזכיר בית כפרי צרפתי, עם מרתף יינות ל-1,000 בקבוקים וספרייה של שתי קומות.

חדר השינה באחד הבתים שמאסק קנה בשדרה בבל אייר / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

הנכס הועבר לאחר מכן לחברה שנקראת קליסטו. לפי סוכן נכסים מקומי, הרכישה נבעה מהצורך לשכן את המשפחה הגדולה ואת העובדים והאורחים הרבים. העיתוי של מאסק היה טוב, כי המחירים באזור זה של בל אייר נסקו מאז. ב-2014 מאסק השקיע בהחלפת דלתות בסוויטת המגורים העיקרית, החליף את הארון שלה ועיצב מחדש את המטבח.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה באוקטובר 2013 ב-6.75 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 7.8 מיליון דולר

2,756 רגל מרובע, שלושה חדרי שינה, שלושה חדרי אמבטיה

אותה קרן גמישה של אלון מאסק קנתה את הבית ב-6.75 מיליון דולר, הרבה פחות מהמחיר המבוקש המקורי של 7.995 מיליון דולר. זהו בית חווה עם קוטג' לאורחים, ממש מעל הקאונטרי קלאב. אח הבעלים לשעבר היה השחקן ג'ין וויילדר, שקנה אותו ב-1976 ב-314,000 דולר.

מאוחר יותר הובע הבית לבעלות אד אסטרה, בית הספר שמאסק הקים לחמשת ילדיו (תאומים ושלישייה). בית הספר, שנחנך ב-2014, מיועד לתלמידים בני 8-14 ומתמקד בפתרון בעיות, חשיבה אתית ושיתוף-פעולה. מבחני הקבלה מבוססים על פתרון בעיות, כמו בחירה של 11 צמחים לבית מגורים חדש לבני אדם או קביעה מי אשם במות אגם מזיהום.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה ביולי 2015 ב-20 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 20 מיליון דולר

7,026 רגל מרובע, שישה חדרי שינה, שמונה חדרי אמבטיה

הבית הוקם ב-1954 אך עבר שיפוץ יסודי ב-2009. הוא נמכר ב-1.825 מילון דולר ב-1998 ואחר-כך ב-2.49 מיליון דולר ב-2002, לפני שחברת מאסק בשם קמליה ראנץ' קנתה אותו ב-2015 ב-20 מיליון דולר. כתובת החברה היא הכתובת של SpaceX. מורשה חתימה של הבית הוא ג'ארד ברצ'ול, שעובד עבור מאסק.

הילסבורו

נקנה ביוני 2017 ב-23.364 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 27.2 מיליון דולר (זילוב)

16,000 רגל מרובע, 10 חדרי שינה, 9 חדרי אמבטיה

האחוזה הזו בת 100 שנה יושבת על 160 דונם ונהנית מנופי המפרץ של סאן פרנסיסקו, עם בריכה, מסלולי הליכה ואולם נשפים. כאשר הנכס הזה יצא לשוק לראשונה ב-2013, הבעלים שלו, כריסטיאן די גואון הרביעי, בן 78, התנה את המכירה בשמירה על זכות נחלה בנכס, כלומר זכות להשתמש בו לכל ימי חייו. איש לא קנה, והאחוזה הורדה מבלוק המכירות וחזרה אליו רק עם ביטול התנאי הזה.

האחוזה ממוקמת על פסגת גבעה ירוקה במרחק 20 דקות נסיעה מדרום לסאן פרנסיסקו ומצפון לעמק הסיליקון. סבו וסבתו של גואן בנו את הבית בסגנון ים-תיכוני בשטח בנוי של 16,000 רגל מרובע (כ-1,500 מ"ר). התכנון היה של האדריכלים בליס ופאביל מסאן פרנסיסקו ב-1912. הבית הראשי מכיל אולם נשפים, חדר לסידור פרחים, חמישה חדרי שינה, שבעה חדרי אמבטיה מלאים ושני חדרי נוחיות נוספים. לאגף המשרתים יש שישה חדרי שינה ושלוש אמבטיות. ביתן מצופה בטפטים סינים מהמאה ה-18 משקיף על הבריכה.

הנוף מהחלון / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

כשחברה שקשורה למאסק קנתה את האחוזה ב-23.364 מיליון דולר ב-2017, היא שילמה רבע מהמחיר המבוקש המקורי, 100 מיליון דולר. ההוזלה נבעה מהצורך במודרניזציה משמעותית של הבית הישן.

ברנטווד

נקנתה על-ידי חברה שהייתה קשורה לטלולה ריילי, רעייתו השנייה (ולשעבר) של מאסק, באוגוסט 2014 ב-3.7 מיליון דולר

נמכרה באוגוסט 2019 ב-3.925 מיליון דולר

3,000 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, ארבעה חדרי אמבטיה

באוגוסט 2014, שנה אחרי נישואיהם של מאסק וטלולה ריילי (שחקנית שהופיעה בסרט "גאווה ודעה קדומה" מ-2005), חברה  שקשורה אליה קנתה את הבית הזה ב-3.7 מיליון דולר. הוא נבנה ב-1959, עם ארבעה חדרי שינה, בסגנון מודרני ממחצית המאה ה-20, עם חלונות גבוהים מהרצפה לתקרה וקיר מתעקל סביב בריכת מי ים חיצונית בצורת סהר עם נופי אוקיינוס.

בני הזוג התגרשו לאחר מכן. הבית הועמד למכירה בפברואר 2019 ב-4.5 מיליון דולר ונמכר באוגוסט ב-3.925 מיליון דולר.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה ביולי 2015 ב-4.3 מיליון דולר

ערך נוכחי: 4.9 מיליון דולר 

2,963 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, ארבעה חדרי אמבטיה

חצר הבית הזה נראית לא מתוחזקת, עם עשבים בחזית, זכוכית חלון מוכתמת וצמחים מתים בעציצים בדלת הכניסה. השכנים אומרים שהבית הואר בפברואר האחרון באורות ורודים לרגל יום ולנטיין. לא נראה שמישהו מתגורר בו בקביעות.

חברת דאק דאק גוס שילמה 10% מעל המחיר המבוקש של הנכס. תצלומים מ-2015 מראים פטיו מאריחים וחצר אחורית ירוקה שמשקיפה על קניוני טבע, חדרים על קירות ורודים, טפטים פרחוניים, שטיחים פרחוניים בכחול מקיר לקיר וחדר אורחים מצופה עץ.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה בספטמבר 2016 ב-24.25 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 27.3 מיליון דולר

9,309 רגל מרובע (880 מ"ר), שישה חדרי שינה, שבעה חדרי אמבטיה

חברה שקשורה למאסק רכשה את הנכס שמעוצב ממאסות גיאומטריות, עם חלון שנמתח לגובה שתי קומות. הגדר עשויה מזכוכית חוסמת. השכנים אומרים שיש בנייה תכופה בנכס, שהתחילה ב-2011. לפי מחלקת הבנייה בעירית לוס אנג'לס, יש תוכניות למעלית מגורים אחת ועוד תוכנית לבניית מערכת כיבוי אש.

לוס אנג'לס, קליפורניה 

נקנה בינואר 2019 ב-6.4 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 4.2 מיליון דולר

3,943 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, שלושה חדרי אמבטיה

קרן משפחת פרנקל (1958) מכה את הבית הזה לוויומינג סטיל בע"מ ב-6.4 מיליון דולר ב-15 בינואר 2019. הכתובת של החברה היא של מטה SpaceX. הבית הוא בן שתי קומות, לבנים לבנות בסגנון קולוניאלי, עם תריסים, בריכה ושביל כניסה עם גדר יתדות לבנה.

עוד כתבות

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

מנכ"ל סלקום אבי גבאי משנה מדיניות: ביטל עתירה שתוכננה נגד משרד התקשורת

סלקום, גולן טלקום ואקספון תכננו להגיש עתירה נגד משרד התקשורת בשל אפליה שנקט בחובת הפריסה האוניברסלית החלה עליהן לעומת בזק - אולם מנכ"ל סלקום אבי גבאי הסיר את העתירה מעל סדר היום

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

נמשכת ההתאוששות בוול סטריט; המדדים עולים על רקע דוחות חזקים

אפל מובילה את העליות בעקבות הדוחות הטובים ● מניית בואינג מטפסת למרות שדיווחה על הפסד שנתי ראשון מאז 1997 ● אמריקן איירליינס מבטלת חלק מהטיסות לסין ● דוחות טובים למקדונלד'ס ולג'נרל אלקטריק שנוסקת 8% ● עליות באירופה

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפל מכה את התחזיות בזכות האייפונים החדשים, ההכנסות משירותים אכזבו

אפל דיווחה על הכנסות של 91.8 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים - 88.5 מיליארד דולר ● אכזבה נרשמה בתחום השירותים - ההכנסות הסתכמו ב-12.7 מיליארד דולר, לעומת תחזית של 13.1 מיליארד דולר ● הציגה גם גידול של 37% בהכנסות של פעילות המכשירים הלבישים

דוד טמיר / צילומים:  תמר מצפי, יוטיוב, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

סופה של התשוקה: סגירתו של משרד הפרסום JWT היא רק עוד שלב בדעיכת הענף

משרד JWT, או טמיר-כהן כפי שרבים זוכרים אותו, היה בשנות ה-80 וה-90 בלב תעשיית הפרסום המקומית הנחשקת ובעל השפעה דרמטית על תוצרי הענף ועל רוחו ● אלא שמאז הענף כולו השתנה, והיום כלל לא בטוח שלסוג כזה של משרדים יש עוד מקום

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

ועדת הבחירות פסלה את מועמדות של היבא יזבק; יזבק: "לא התכוונתי להלל את השימוש באלימות"

הפסילה עברה ברוב של עשרים ושמונה בעד ושבעה נגד ● נציגי כחול לבן והעבודה הצביעו בעד וכך גם כל נציגי יהדות התורה ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת דחתה את בקשת מפלגת עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת

מפעל המלט

גיבורה טרגית? גם המלט נפגעה מווירוס קורונה: נאלצת להאריך את השבתת המפעל בסין

הארכת ההשבתה באה בעקבות החלטת הממשל בסין להאריך את חופשת החגים המקומית באזור התפשטות הווירוס ● המלט: "השפעת ההשבתה כתוצאה מהחופשה אינה מהותית לחברה" ● חברת התעשייה כפרית פרסמה הודעה דומה

יצחק לביא שי לביא וגלעד אלגור / צילומים: אתר החברה

שוק המימון החוץ בנקאי רותח, שווי החברות בשיא ואורשי מקדמת הנפקת מניות ראשונה לציבור

שווייה של אורשי, אשר לה תיק אשראי של יותר מ-300 מיליון שקל, מוערך לצורך גיוס עתידי ב-300-250 מיליון שקל ● גם חברת מלרן, המתמקדת במתן אשראי לעסקים במגזר הערבי, בוחנת הנפקה ראשונית של מניות

מייסדי ווייז, משמאל לימין: אהוד שבתאי, נועם ברדין ואורי לוין, בעת הענקת פרס רומאנסיאנו / צילום: קובי קנטור

קהילת המפתחים של Waze נגד המייסד: "ניכס לעצמו פרויקט שלא היה שלו"

שניים מהשותפים בקהילת המפתחים הגישו תביעה נגד ווייז וגוגל ישראל לקבל את חלקם היחסי בקניין הרוחני של החברה • לטענתם, לפי הצהרותיו של המייסד אהוד שבתאי, הפרויקט FreeMap, ששינה מאוחר יותר את שמו לווייז, היה שייך לקהילה, והוא לא התכוון למסחר אותו

מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן והשר דוד אמסלם. / צילום: יוסי זמיר

דעה: תוך שבוע, שוק התקשורת גדל בשתי קבוצות נוספות

שני אירועים שהתרחשו בשבוע שעבר עתידים להיות רבי-השפעה: בקשת מיזם הסיבים האופטיים IBC למכור חבילות אינטרנט, ומזכר הבנות בין בעלי אקספון חזי בצלאל לבין קשת להקמת אופרציה תפעולית בשוק האינטרנט • במקביל, משרד התקשורת אמר שוב "לא" לבזק ● דעה

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

נתניהו: יוחל החוק הישראלי על כל היישובים הישראליים בגדה

בתדרוך לכתבים ישראליים בוושינגטון, רה"מ נתניהו ציין כמה נקודות בסיסיות שנגזרות מתוכנית המאה, אותה הציג הערב הנשיא טראמפ ● צה"ל וזרועות הביטחון יוסיפו לקיים שליטה ביטחונית - לא אזרחית - בכל השטחים שממערב לירדן ● אפשרות שיישובים במשולש יועברו לרשות הפלסטינית במסגרת חילופי שטחים

רה"מ בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

פרשנות: תוכנית המאה היא בדיוק הפרק שלו קיווה נתניהו בספרי ההיסטוריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם הממשל הידידותי והנוח ביותר לישראל אי-פעם, עם נשיא שרק מוסיף לבקשות המגיעות מירושלים, הצליח לשנות את התפיסה האמריקאית ועימה הבינלאומית שלפיה קווי 67 הם קווי המדינה הפלסטינית בשינויים קלים ● פרשנות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

5 גורמים שיתמכו באג"ח ממשלת ישראל גם ב-2020

בעשור האחרון שמענו לא מעט אזהרות מפני השקעה באג"ח ישראליות, אך מי שהימר נגד האג"ח הממשלתיות לא רק טעה, אלא הפסיד בגדול ● עם זאת, כדאי לשים לב גם לשלושה תמרורי אזהרה

בית חולים הלל יפה / צילום: תמר מצפי

נגיף הקורונה הגיע לישראל? חשש שפעוטה נדבקה ווירוס

בבית החולים הלל יפה בחדרה מאושפזת בבידוד פעוטה בת שנה וארבעה חודשים ממוצא סיני בחשד כי נדבקה בווירוס הקורונה ● גבר, שנחשד כי נדבק בווירוס, שוחרר לאחר שנשללה האפשרות שנדבק ● משרד הבריאות ימסור עדכון בהמשך

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ויקטורי ויוחננוף מרוויחות מהמשבר הפיננסי של נחום ביתן, והן לא היחידות

נחום ביתן נאבק בימים אלה כדי למצוא חבל הצלה שייחלץ אותו מהמציאות אליה נקלע, והספקים עוקבים אחריו בחשש ● בינתיים המתחרות, שנהנו מהקריסה של רשת מגה לפני כ-5 שנים, מצליחות למנף גם את הקשיים הנוכחיים של ביתן

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

גילת נמכרת ל-Comtech מארה"ב בעסקת מזומן ומניות תמורת כ-577 מיליון דולר

70% מהתמורה תשולם לבעלי המניות של גילת במזומן, והיתרה תינתן במניות קומטק ● עם השלמת העסקה יחזיקו בעלי המניות של גילת ב-16.1% מהחברה הממוזגת ● פימי יוצאת מההשקעה בתשואה של יותר מפי 2.5

אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

רשות החדשנות תעכב אישור מענקים בסכום מוערך של מאות מיליוני שקלים

זאת כיוון שלא אושר עדיין תקציב המדינה לשנת 2020 ● מאז דצמבר הוגשו 700 בקשות למענקים לשנת 2020, וטרם נדונו ● העיכוב בתקציב לא ישפיע על תשלום מענקים שאושרו כבר, אלא רק על חלוקה של מענקים חדשים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

טבע קיבלה אישור ה-FDA למזרק האוטומטי של תרופת המיגרנה שלה

התרופה עצמה אושרה לשיווק בארה"ב לפני כשנה וחצי, וכעת טבע תוכל לשווק אותה יחד עם המזרק האוטומטי, שצפוי להיות זמין למטופלים החל מסוף הרבעון הנוכחי או תחילת הרבעון הבא ● בשלב זה מחיר המזרק עדיין לא נקבע, והחברה לא מספקת הערכות בדבר השפעת האישור על מכירות התרופה

המגדל המתוכנן בקריית עתידים / צילום: משה צור אדריכלים

העתיד של קריית עתידים: יוצאת מהקמפוס, רוצה להיות עיר

תוכנית האב לקריית עתידים, שנחשפת כאן לראשונה, מגלה את החזון: מגדל חדש, הרחבה של הבניינים הקיימים, בית חולים פרטי, תאטרון וחזיתות מסחריות ● מנכ"ל המתחם שגיא ניב: "אחרי תשע שעות במזגן, אנשים רוצים להסתובב"

טראמפ / צילום: רויטרס - Mike Segar

דעה: תוכנית המאה של טראמפ מבלבלת, מלאת סתירות ולא ישימה בטווח הקרוב

בתוכנית המאה יש נקודות הקופצות מיד אל העין, ויש סתירות סמויות ומטרידות לא פחות ● האם באמת לכולם מובטח אושר ועושר וביטחון אישי ללא קץ?

ניקי היילי, רינת קדם ברט, שרי אריסון וג’ייסון אריסון  / צילום: טלי קצורין

מי פגשו את ניקי היילי והצטרפו אליה למלחמה במגפה בינלאומית

מי הגיעו להשקת המרכז הישראלי להתמכרויות, ומה אמרה שם אורחת הכבוד - ניקי היילי, לשעבר שגרירת ארה"ב באו"ם?