גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לצד העלייה במכירת הדירות בישראל: שיפור בתוצאותיהן של חברות מוצרי הבנייה ברבעון השלישי

לאחר שנה וחצי מאתגרות - סנטימנט חיובי בשוק, שינויי מט"ח ועיתוי חגי תשרי המריצו את תוצאות החברות בתחום ברבעון שחלף: רווחי אינרום וקליל זינקו בכ-25% וחמת רשמה את השיפור הדרמטי ביותר בדרך לקפיצה של 180% ברווח ל-9 מיליון שקל

מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר
מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר

על רקע הפריחה המחודשת במכירת דירות בישראל בחודשים האחרונים, מציגות גם חברות מוצרי הבנייה הבורסאיות - אינרום , קליל  וחמת  - תוצאות כספיות משופרות לרבעון השלישי של 2019, לאחר שנה וחצי של חולשה יחסית בפעילותן. כמגמה, הציגו השלוש שיפור ברווחיהן הרבעוניים, לצד שיפור מתון יותר בשורת ההכנסות.

השיפור בתוצאות הרבעון השלישי נתמך בהשפעת שינוי חיובי בתנאי השוק, שינויי מט"ח, הרחבת פעילויותיהן של החברות, וכן עיתוי חגי תשרי. הללו חלו השנה ברבעון הרביעי (אוקטובר), ואילו בשנה שעברה בספטמבר שברבעון השלישי - מה שפגע אז במכירות וברווחיות. יחד עם זאת, החולשה שאחזה בתוצאותיהן של חברות המוצרים אשתקד ונמשכה מוקדם יותר השנה, באה לידי ביטוי בסיכום תוצאותיהן מתחילת 2019.

נראה כי המשקיעים היטיבו לצפות את השינוי החיובי בפעילות החברות (או לחילופין ניצלו חולשה שאפיינה את מניותיהן אשתקד). בהתאם, מציגות מניותיהן מתחילת השנה הנוכחית עליות נאות, בטווח של 30%-45%, אחרי שאת השנה שעברה סיכמו בתשואה שלילית. אצל חמת, חלק מהשיפור השנתי במניה נרשם בזכות העליות החדות שהציגה היום,על רקע עסקת הרכישה של חברת שיש אלוני.

אינרום: בלי גרעין שליטה, עם מנכ"ל

אינרום, הגדולה מבין שלוש החברות, סיכמה את הרבעון השלישי של השנה עם קפיצה של 25% ברווח הנקי שלה, שהגיע ל-33 מיליון שקל, וזאת אחרי עלייה של 9% בהכנסות הרבעון, שעמדו על 262 מיליון שקל. אינרום מחלקת את פעילותה לשלושה מגזרים - פתרונות בנייה (איטונג), מוצרי גמר לבנייה (כרמית) ומוצרי צבעים (נירלט), ובסיכום רבעוני שלושתם הציגו שיפור בהכנסות וברווח, בהובלת נירלט.

באינרום מייחסים את הצמיחה בהכנסות לעיתוי חופשות החגים, ולגבי השיפור ברווחיות מציינים גם שינוי בתמהיל המכירות וכן "שיפור בשיעור תצרוכת החומרים, אשר נבע, בין היתר, מהירידות שחלו בשערי המט"ח (אירו ודולר)". כאמור, מתחילת השנה התמונה שונה, כך שבסיכום שלוש הרבעונים הראשונים של 2019 הכנסותיה של אינרום נשחקו ב-2% ל-732 מיליון שקל והרווח הנקי ירד ב-6% ל-82 מיליון שקל. בין היתר, אינרום נפגעה מוקדם יותר השנה (וגם ברבעון השלישי) מהסבת מפעל בטון לייצור מוצרים לתשתיות תת-קרקעיות.

היום עדכנה אינרום, המתנהלת ללא גרעין שליטה לאחר מכירת מניותיה של קרן פימי בחברה, על מינויו של נועם שצ'לקה למנכ"ל החברה. שצ'לקה שימש כסמנכ"ל הכספים של אינרום ושימש כמ"מ מקום המנכ"ל מחודש מאי האחרון.

תוצאות חברות מוצרי הבנייה בינואר-ספטמבר 2019, במיליוני שקלים

קליל נהנתה מירידת מחירי חומרי הגלם

בין שלוש החברות, השיפור בהכנסות הרבעוניות של יצרנית מוצרי האלומיניום קליל היה המתון ביותר, והסתכם ב-1%, לכ-94 מיליון שקל. למרות זאת, החברה שבשליטת היו"ר צורי דבוש נהנתה מירידה בעלות חומר הגלם העיקרי שלה - אלומיניום, שתמך בעלייה דו-ספרתית ברווח הגולמי שלה תוך שיפור שיעורו מהמכירות. כיוון דומה הציגה קליל בשורה התפעולית, כך שהרווח הנקי הרבעוני שלה טיפס ב-26% והגיע ל-14 מיליון שקל.

בדומה לאינרום, הכיוון בתוצאות קליל מתחילת השנה קצת שונה, ולצד שחיקה של 4% בהכנסות, שעמדו על 285 מיליון שקל, הרווח הגולמי והתפעולי שלה נותרו ללא שינוי והשיפור בשיעורם מהמכירות מתון משמעותית מזה הרבעוני.

בדרך לשורה התחתונה, קליל, המפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות אלומיניום לבנייה ולתעשייה כחומר גלם למוצרים סופיים (דוגמת חלונות, תריסים ודלתות) ולשימושים נוספים, נהנתה משינויים בשווי תיק ני"ע הסחירים שלה ובשינויים בשווי השקל ביחס לדולר.

שינויים אלה הגדילו את הכנסות המימון שלה ותמכו בשיפור של 6% ברווח הנקי שלה בין ינואר לספטמבר, שהגיע ל-41 מיליון שקל.

חמת: הוצאות על סגירת המפעל

אצל חמת, שיעור השיפור בשורה התחתונה הרבעונית היה החד ביותר מבין השלוש, ואחרי שבשנה שעברה דיווחה על לא מעט מגמות שליליות בפעילות, הרווח הנקי שלה לרבעון השלישי קפץ ב-180% והגיע לכ-9 מיליון שקל.

זאת כשלצד עלייה רבעונית של 5% בהכנסות, שהגיעו ל-120 מיליון שקל, החברה נהנתה משיפור רווחי כמה ממגזרי הפעילות שלה, בראשם הקמעונאות והקרמיקה.

עיקר פעילותה של חמת, בשליטת היו"ר יואב גולן, מתרכז בייצור, יבוא ומכירת מוצרים לעיצוב הבית ומוצרי גמר בניה לחדרי אמבטיה, שירותים ומטבחים, והיא מציעה בעיקר ברזים, כיורים, כלים סניטריים, אביזרים נלווים, מוצרי אינסלטציה ועוד.

בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של השנה התמונה מתהפכת בכל הנוגע לרווחיותה של חמת, עם צניחה של יותר מ-60% ברווח הנקי, שהסתכם בכ-6 מיליון שקל, אחרי שחיקת הרווחים הגולמיים והתפעוליים שלה שנרשמו למרות שיפור של 5% בהכנסות, שהגיעו ל-341 מיליון שקל, בעיקר בתמיכת צירוף עסקי חברת חזיבנק.

בין הגורמים הבולטים בהרעה בנתונים לתקופה זו, עומדות הוצאות חד-פעמיות בגין סגירת מפעל הייצור חרסה בבאר שבע, הפסד מתחילת פעילות המפעל שלה בטורקיה ושחיקה גם במרבית יתר מגזרי הפעילות. 

עוד כתבות

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

הדיון בחסינות נתניהו מתקרב: אדלשטיין יכנס את המליאה בשבוע הבא

מליאת הכנסת תכונס ביום שלישי הבא ● אדלשטיין: "הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם"

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

מכונת הציוצים של טראמפ / איור: איל אונגר, גלובס

מכונת ציוצים: שלוש שנות נשיאות טראמפ בגרסת הטוויטר. מה מסתתר בחשבון של השולף המהיר במערב

בכל הקשור לטוויטר, נשיא ארה"ב הוא השולף הכי מהיר במערב ● כמה פעמים הוא התייחס אל עצמו כ"נשיא הכי אהוב על כולם"? כמה פעמים הוא תקף גופי תקשורת? כמה פעמים הוא הדהד תיאוריות קונספירציה? ● כל המספרים מאחורי הציוצים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

אופיר כהן/  צילום: יחצ

מינויים חדשים בזרוע הדיגיטל של קבוצת מקאן

אופיר כהן, עד לאחרונה המשנה למנכ"ל יוניברסל מקאן דיגיטל, מונה למנכ"ל החברה ● בנוסף מצטרף לקבוצה רון כספית, אחד הדמויות המוערכות בענף בתחום ה-CRM והמרקטינג אוטומיישן, שמונה למנכ"ל MRM - חברת הדאטה החדשה שהקימה מקאן

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

שרון שלום / צילום: כדיה לוי

בכיר נוסף במשרד הביטחון מצטרף להנהלת חברת הסייבר ההתקפי NSO

שרון שלום, שהיה ראש המטה של שר הביטחון, יעבור לחברת הסייבר השנויה במחלוקת, שתוכנה שלה שימשה לכאורה לריגול נגד עיתונאים ומתנגדי משטר במשטרים אפלים ● בתחילת החודש נודע כי הצנזורית הראשית מנהלת מגעים להצטרף לחברה, ואף ביקשה להקדים את פרישתה מצה"ל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סניף מקדונלד'ס / צילום: shutterstock

מקדונלד'ס ביטלה הסדרי בלעדיות במרכזים מסחריים והבדיקה של רשות התחרות תיסגר

במסגרת הבדיקה שנערכה התברר לממונה על התחרות, מיכל הלפרין, כי עוד טרם תחילת בדיקתה של רשות התחרות פעלה הרשת לביטול הסכמי הבלעדיות שהיו לה במרכזים מסחריים