גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: מה הוא יעד האינפלציה המתאים לישראל?

יעדי האינפלציה בישראל הופחתו בהדרגה, עד ל-2003 שבה נקבע יעד של 1%-3% לשנה ●  הגיעה השעה לחשיבה מחודשת לגבי תחום יציבות המחירים ומשטר "היעדים" ● דעה

עליית מחירים / צילום: SHUTTERSTOCK
עליית מחירים / צילום: SHUTTERSTOCK

המדיניות המוניטרית בישראל מנוהלת מ-1992 במשטר של "יעדי אינפלציה". ישראל הייתה בין החלוצות בהנהגת משטר זה, לאחר שהבנקים המרכזיים של ניו-זילנד, קנדה, שוודיה, ובריטניה נקטו מדיניות זו. כיום, משטר זה נפוץ לניהול המדיניות המוניטרית על-ידי הבנקים המרכזיים בעולם. 

יעדי האינפלציה בישראל הופחתו בהדרגה, עד ל-2003 שבה נקבע יעד של 1%-3% לשנה, שהוגדר אז כ"יציבות מחירים". משטר זה שירת אותנו ב-17 השנה האחרונות, ותרם להתבססות אינפלציה בשיעור חד-ספרתי נמוך, בדומה למשקים המפותחים. כעת הגיעה השעה לחשיבה מחודשת לגבי תחום יציבות המחירים ומשטר "היעדים". השינויים המוצעים תואמים לשאיפת הממשלה להפחתת יוקר המחיה. 

הפחתת יעד האינפלציה ל-3%-0% לשנה - בעת קביעת היעד הנוכחי, 1%-3%, ההערכה הייתה ששיעור האינפלציה של שיווי משקל לאורך זמן במשק, הוא כ-2% לשנה. עתה, עם סיום העשור השני בשנות ה-2000, גוברות העדויות לכך שסביבת האינפלציה "הנורמלית" למשק הישראלי לאורך זמן, ירדה וקרובה יותר ל-1% לשנה (הגבול התחתון ליעד הקיים) מאשר ל-2% לשנה. תופעת הירידה באינפלציה היא  גלובלית, וחלה גם בארה"ב ובאירופה.

כנראה, הגלובליזציה של שוקי המוצרים, השירותים, והעבודה, השינויים הטכנולוגיים, הגמשת שוקי העבודה, הירידה בהצמדות מחירים ושכר, והשינויים בהתנהגות הצרכנים (יותר רכישות גלובליות מקוונות) תרמו להפחתת שיעור האינפלציה של שיווי משקל כמעט בכל בעולם. זאת, למרות המדיניות המוניטרית המרחיבה של העשור האחרון. בתנאים של המשק, התאמת תחום יעד האינפלציה ל-0%-3% צפויה לחזק את האמינות של מדיניות הבנק המרכזי.

נציין, שכאשר הגבול התחתון של יעד האינפלציה נקבע בעבר ל-1%, ולא לכ-0%, הדבר נבע בין היתר מההערכה שקיימת הטיה כלפי מעלה במדידת האינפלציה, שמקורה בשינויי איכות במוצרים, שאינם באים לביטוי מלא במדידת האינפלציה. בארה"ב - סברה ועדה בראשות פרופ' בוסקין, שהטיה זו מביאה לאומדן-יתר של האינפלציה בכ-1% לשנה. אם ההטיה דומה גם בישראל, אז אפשר לומר שהגבול התחתון של היעד שנקבע בזמנו, מייצג אינפלציה של 0% המזוהה עם יציבות ברמת המחירים. כיום, סל המוצרים במדד מתעדכן בקצב מהיר יותר, וזה מעלה סוגיות-שאלות מתודולוגיות שעשויות להביא להטיות בשני הכיוונים.

בנוסף, בעבר אינפלציה אפסית נתפסה כגורם סיכון שיכול להוביל להאטה כלכלית, בעיקר אם קיימות קשיחויות כלפי מטה בשכר העבודה ובמחירים. עתה, כאשר שיעורי האינפלציה בישראל נמוכים, גם תחת מדיניות מוניטרית מרחיבה, בשעה שהמשק בתעסוקה מלאה, השתנתה התפיסה הנ"ל. זאת, מכיוון שהשווקים בישראל הפכו להיות תחרותיים וגמישים בהרבה משהיו בעשורים הקודמים. כיום, זה לא חריג לראות תקופות של ירידות במחירי המוצרים והשירותים, ובשכר הנומינלי. למשל, בעת המשבר העולמי האחרון, לאחר שבוטל מנגנון תוספת היוקר. 

שינוי ההכוונה המוניטרית (forward guidance)  - במסגרת "ההכוונה המוניטרית", המתפרסמת עם ההודעה על החלטות הריבית, הפך היעד של המדיניות המוניטרית בפועל להיות לאחרונה השגת מרכז תחום היעד. כלומר, אינפלציה של 2%, המהווה מקרה פרטי בתוך הטווח של 1% עד 3%. מהלך דומה נקט הפד האמריקני, אלא שבארה"ב האינפלציה לאורך זמן קרובה יותר ליעד זה.

אם סביבת אינפלציה בת-קיימה (או של שיווי משקל) בישראל, קרובה יותר ל-1% לשנה לעומת 2%, ייתכן שהניסיון להעלות אותה לכיוון ה-2% בשנה, עלול להוביל למדיניות מוניטרית מרחיבה מאוד, שאינה תואמת את מחזור העסקים, ועלולה להיות בעלת השפעות לוואי מדאיגות בשוקי הנכסים. נזכיר, שזה שנים רבות ששיעורי האינפלציה השנתיים בישראל מאותתים על שינוי מבני במשק, בכיוון אינפלציה נמוכה מזאת שחשבנו עליה בעבר.

לדעתנו, יהיה זה אמין ומתאים יותר להכריז שיעד האינפלציה הוא התחום של 0%-3% לשנה, בלי לכוון באופן מיוחד לנקודה מסוימת בתחום הזה. מדיניות זאת גם הולמת את יעדי הממשלות בשנים האחרונות של הפחתת יוקר המחיה בישראל. 

פרופ' ליאו ליידרמן הוא היועץ הכלכלי הראשי בבנק הפועלים; ויקטור בהר הוא מנהל המחלקה הכלכלית של בנק הפועלים

עוד כתבות

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן רוכשת מידי עזריאלי את חברת ההתפלה GES בכ-110 מיליון שקל

GES עוסקת בטיפול, טיהור והתפלת מים ושפכים ● במסגרת העסקה נקבע כי ככל שהיא תושלם עד 31 במאי, כל רווחי GES החל מ-31 במרץ יישארו בחברה ● השלמת העסקה צפויה עד ליום 24 לאפריל 2020

התקנת סיבים אופטיים של IBC / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם הסיבים צפוי לגייס 300-400 מיליון שקל בהובלת אפסילון ולידר

מטרת הגיוס של IBC היא להאיץ פריסת סיבים אופטיים ולקדם את פעילות האינטרנט של המיזם ● הגיוס יתבצע באמצעות הלוואה פרטית או בדרך של הנפקת אג"ח שייסחרו במערכת רצף מוסדיים בלבד

הלן ראסל / אינפוגרפיק: Gettyimages ישראל

הדנים הכי מאושרים, הפולנים נעלבו: חד הקרן שיצאה לבדוק את מדד האושר ב-30 מדינות. האם ישראל ברשימה?

האוסטרלים נוהגים לבלות עם זרים, לדנים מותר להבריז לכמה שעות באמצע יום העבודה, האיטלקים נותנים לכאוס לעטוף אותם והבריטים מחייכים בכוח ● הלן ראסל, שאובחנה כסובלת מדיכאון, החליטה לא להתמסר לו, ויצאה לבדוק את סודות האושר ברחבי העולם: "אנחנו יודעים שיש השפעה לידיעה מה עושה אנשים מאושרים, וכבר יש מדינות שמיישמות את זה"

גדעון תדמור / צילום: תמר מצפי

ההפקה החדשה של גדעון תדמור: מונה ליו"ר איגוד החברות הציבוריות

וגם: גבי מיודובניק יחליף את רן מידן כמנכ"ל חברת נטפים

מחאה של תנועת נשים MeToo   / צילום: רויטרס

בלבול, חוסר אחידות והיעדר תקדימים: גם במערב מתקשים להתמודד עם ההשתקה בחברות

סקרים שנערכו לאחרונה מראים שיעורים גבוהים של הטרדות מיניות בעבודה ברבות ממדינות האיחוד האירופי ● חלק מהעובדים חותמים על הסכמי סודיות שעשויים למנוע מהם לחשוף מקרי הטרדות מיניות

מיקי זוהר / צילום: דוברות הכנסת

הליכוד: לא נשתתף בדיוני המליאה להקמת ועדת הכנסת

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הודיע על כך בטוויטר וכתב: "לא ניקח בזה חלק ולא נשתף פעולה בקמפיין הבחירות שלהם 'רק לא ביבי'"

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

מאיה יעקבס / צילום: אריק סולטן

מנכ"לית צלול נגד שטייניץ: "לחבר'ה האלה אין שום סנטימנטים ושום יחס לסביבה או לטובת הציבור"

עם שישה עובדים בלבד, מול חומה בצורה של טייקוני גז, הצליחה לוחמת הסביבה מאיה יעקבס להוביל כמה מהניצחונות נגד המזהמים הגדולים בישראל ● בראיון ל'ליידי גלובס' היא יוצאת נגד שטייניץ, מפרגנת לסמוטריץ' ומצהירה: "התעשייה היא עולם שוביניסטי, אבל הם לא יכולים עליי"

ג'ף הורינג / צילום: יח"צ

אינסייט רכשה מניות מון אקטיב בהיקף של 125 מיליון דולר

קרן ההשקעות האמריקאית רכשה מניות של חברת המשחקים מון אקטיב לפי שווי של 1.25 מיליארד דולר ● הקרן רכשה את המניות מבעלי מניות קיימים, והכסף לא נכנס לקופת החברה

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית

ר' במהלך השיחה עם "גלובס"./ צילום: יחצ

ההטרדה המינית שנגמרה בפיצוי של רבע מיליון ש': "המנהל המשיך להזמין את האדם שכמעט אנס אותי"

ר’ נסעה לרילוקיישן מטעם חברה ישראלית והוטרדה על ידי אדם זר ● כעת היא חושפת בעדות ב"גלובס": "אני רוצה להזהיר נשים אחרות" ● הטרדה מינית, השתקה תאגידית

קניון ארנה ביום שמשי וחניון קניון ארנה המוצף עקב השטפון בנהריה / צילומים: ערן גילווארג, קודקוד מזג אוויר

האם הצפת הקניון בנהריה עלולה להטביע את רכישת ארנה גרופ בידי מגה אור?

ההצפה שגרמה לסגירת קניון ארנה בנהריה, במזג האוויר הסוער בראשית החודש, עלולה לסכן את עסקת מכירת השליטה בידי מגה אור

משרדי רישום מקרקעין./ צילום: תמר מצפי

התשלום המקוון בטאבו הוא לא מהפכה שתעמוד בפני עצמה

האפשרות של בעל נכס לקבל התראה אם מישהו מנסה לבצע פעולה בנכס שרשום על שמו היא שיפור נחמד, אבל בשירות רישום המקרקין דרוש שיפור גדול יותר

ירון צפדיה / צילום: איל יצהר

"העולם נמצא בקצה הגל הקוריאני, והגל הבא הוא הסיני"

פורטפוליו עם ירון צפדיה, מנכ"ל משותף בניופאן, על גלגוליו של העסק המשפחתי, על הימים בפוליטיקה ועל הקשר העסקי עם הסינים

לארוז משהו של מישהו אחר, ולעשות כמה דולרים על הדרך / צילום: shutterstock

5 אפליקציות שכדאי להוריד לפני הנסיעה הבאה לחו"ל

כל-כך הרבה אפליקציות, חלק חיוניות יותר וחלק פחות, מציעות לנוסעים לחו"ל לשכלל, לייעל ולסדר את הנסיעה ● אילו אפליקציות לא כדאי לפספס?

דוד ביטן / צלם: איל יצהר

היועמ"ש הכריע: כתב אישום נגד ח"כ ביטן בגין עבירות שוחד בהיקף של מיליון שקל

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הודיע לפני זמן קצר לח"כ דוד ביטן כי החליט להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, בגין מספר רב של פרשות שוחד

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

האם מקור הנגיף בנחש, ולמה בני 40 צריכים לחשוש מהידבקות: שאלות ותשובות על נגיף הקורונה המסתורי והקטלני

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולייצר חששות גוברים מצד ממשלות ואזרחים ברחבי העולם ● נכון להבוקר הדיווחים הרשמיים בסין מדברים על 56 מקרי מוות ועל כ-2,000 אנשים מאובחנים ● "גלובס" עם שאלות ותשובות על הנגיף "המסתורי"

עובדים כמסנני תוכן של יוטיוב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מסנני התוכן ביוטיוב חויבו לחתום על טופס לפיו הם עלולים לפתח פוסט טראומה

לפי "The Verge", חברת הקבלן Accenture הפיצה את המסמך לעובדיה בחודש שעבר ● העובדים נדרשו להתחייב כי יעקבו אחרי מצבם הנפשי ואף יעדכו את המנהלים שלהם במידת הצורך

מריוס נכט - תמר מצפי

הבנק הדיגיטלי חושף את מנהליו ומדווח: נתחיל לפעול במחצית השנייה של 2021

הבנק הדיגיטלי בשליטת מריוס נכט ואמנון שעשוע חבר לטאטא ליצירת מערכת מחשב ונערך לגיוס הון

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 24-25 בינואר

סופ"ש באיכילוב: 12 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים