גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בת"א: מניית אגוד זינקה בכ-8% לאחר העדכון של רשות התחרות

ת"א 35 ננעל ללא שינוי, ת"א 125 עלה ב-0.06%, ות"א 90 - ב-0.3% ● רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על החלטת ביה"ד לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ואגוד ● ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ● פריון טיפסה עקב דיווח על הסכם שת"פ חדש

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') במגמה מעורבת: מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3%.

15:00

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם.

במבט קדימה המשקיעים ממתינים להתפתחויות נוספות במסגרת ההסכם אותו מנסות לגבש ארה"ב וסין, במטרה לסיים את מלחמת הסחר הנמשכת כבר זמן ממושך בין שני הצדדים.

ברמת המאקרו ממתינים להודעות הריבית של חלק מהבנקים המרכזיים בעולם, בראשות הפד האמריקאי, הצפויות בהמשך השבוע, ואשר יוכלו לסייע להבנת כיוון הכלכלה הגלובלית בהמשך.

בצד השלילי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של איי.אפ.אפ  ולייבפרסון  נחלשות בכ-3%, ומניות קבוצת דלק  ומזרחי טפחות  נחלשות בכ-2%.

בין העולות במדד המוביל, מניות שופרסל  ובזק  מטפסות בכ-1%-1.5%.

עוד במסחר, מניית אפי נכסים  מוסיפה לערכה כ-3% במחזור מסחר ער, והשלימה קפיצה של כ-20% תוך פחות משבוע, שנרשמה על רקע גיוס הון מוצלח שביצעה. עוד מי שהתחזקה

מניית בנק אגוד  קופצת בכ-5%, על רקע הודעת רשות התחרות כי לא תערער על אישור מיזוג הבנק למזרחי טפחות, שמנייתו נחלשת בכ-1.5%-2%.

מדד הטכנולוגיה בולט בצד השלילי, עם ירידה של כ-1%

אבילטי הגיעה להסדר, יחד עם חברה בת בבעלותה המלאה, אביליטי תעשיות מחשב ותוכנה, עם הרשות לניירות ערך בארה"ב  (SEC) ליישוב תביעת אכיפה נגד החברה ונגד ACSI, עליה דווח בעבר. ההסדר כפוף לאישור בית המשפט המחוזי של ארצות הברית בניו יורק. על פי תנאי ההסדר, אביליטי הסכימה למתן פסק דין על בסיס "אי הודאה ואי הכחשה". פסק הדין המצריך את אישור בית המשפט, הנו חלק אחד מהסדר בשני חלקים, אשר על פיו סכומי הקנסות, אם יחולו, ייקבעו במועד עתידי על ידי בית המשפט, לפי בקשה שתגיש הרשות לניירות ערך. 

מנייתה של צירון  מזנקת ב-22% על רקע הודעתה על מיזוג עם חברה המספקת שירותים לסוחרים באמזון.

ביג  רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ומנהלת מו"מ לרכישת הקניון שבנתה אביב ארלון  במדינה.

פריון נטוורק  מטפסת בעקבות דיווח על שת"פ בתחום הפרסום הדיגיטלי.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום יציבות. אג"ח חברת אול-יר נחלשות עד כ-1%, ובכך תיקנו חלק מהעליות החדות שרשמו מוקדם יותר השבוע, אחרי שהחברה דיווחה כי היא "בוחנת מכירת נכסים המשועבדים לאג"ח ג' ו-ה'". ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה חיובית.

בהראל ביטוח ופיננסים העריכו, כי הנתונים החזקים שפורסמו בסוף השבוע האחרון בנוגע לשוק התעסוקה האמריקאי "מצננים את אלה החוששים מהאטה משמעותית בארה"ב ותומכים להערכתנו בכך שהבנק המרכזי ישאיר את הריבית ללא שינוי, ובתחזיותיו המעודכנות יטען לצמיחה של כ-2% בשנה הבאה לצד יציבות בריבית".

עוד העריכו שם כי הנתונים שהתפרסמו, "מחזקים את הערכתנו שהחולשה שראינו השנה בצמיחה לא תחריף בשנה הבאה", ומעריכים כי מלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין "לא תחריף".

לגבי הצפוי בגוש האירו, בהראל מעריכים כי הבנק המרכזי האירופי יותיר ביום חמישי הקרוב את מדיניותו ללא שינוי, וכי עיקר העניין "יהיה על מסיבת העיתונאים הראשונה של הנגידה החדשה כריסטין לגארד לאחר הודעת הריבית, כאשר המשקיעים ינסו לברר האם היא תאותת על התמדה בקו היוני מאוד של הנגיד הקודם".

לגבי הזירה המקומית, כלכלני בנק לאומי ציינו בסקירתם השבועית כי "מרבית האינדיקטורים מצביעים על קצב התרחבות איטי יותר של הצריכה הפרטית (ללא קניות של ישראלים בחו"ל ורכישות אונליין) בעת הנוכחית לעומת תקופות קודמות, כפי שעולה גם מבחינה של נתוני החשבונאות הלאומית".

13:40

ירידות בתל אביב בצל הסנטימנט השלילי בשוקי העולם וזאת בהיעדר עדכונים לגבי שיחות הסחר בעוד הדד-ליין לכניסתם לתוקף של מכסים נוספים על סין מתקרב. מדד ת"א 35 מאבד 0.6%, כך גם מדד ת"א 90 ומדד הבנקים.

צירון  מזנקת בכ-14% על רקע הדיווח על מיזוג עם חברה המספקת שירותים לסוחרים באמזון.

אביב ארלון  מזנקת ב-8% על רקע הדיווח על מימוש נכס בסרביה תמורת כ-25 מיליון אירו.

11:05

המדדים בבורסה בתל אביב עברו לירידות של עד 0.5%, בהיעדר עדכונים חיוביים מכיוון זירת מתיחות הסחר שבין סין לארה"ב, בעוד שהדד-ליין שנקבע להעלאת מכסים מצד ארה"ב על מוצרים סיניים הולך ומתקרב.

מדד ת"א 35 מאבד 0.44%, מדד ת"א 90 מאבד 0.5%, ומדד הבנקים יורד ב-0.67%.

מניית בנק אגוד  מזנקת ב-8% על רקע המיזוג הצפוי עם בנק מזרחי טפחות, לאחר שרשות התחרות הודיעה הבוקר כי לא תערער על ההחלטה שסוללת את הדרך למיזוג הבנקים.

אביב ארלון  דיווחה על משא ומתן למכירת מלוא ההחזקות בחברה סרבית שבבעלותה מרכז מסחרי במדינה וזאת תמורת 24.95 מיליון אירו.

09:45

המסחר בבורסה נפתח הבוקר עם נטייה לירידות קלות, זאת בהמשך לנעילה השלילית אמש בוול סטריט. 

מניית אגוד  מזנקת בכ-10% ומזרחי טפחות  רושמת עליות קלות עם פתיחת המסחר, לאחר שרשות התחרות הודיעה כי לא תערער על ההחלטה של בית הדין לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד. "היום הודיעה הממונה לצדדים למיזוג כי לאחר דיון פנימי שנערך ברשות הוחלט שלא להגיש ערעור על החלטת בית הדין לתחרות. הרשות עומדת בקשר עם הצדדים בנוגע לסוגיות שבית הדין החזיר לפתחה בהם אשראי בתחום היהלומים ונושא הלימות ההון", נכתב בהודעה מטעם הרשות.

09:20

רשות התחרות לא תערער על אישור מיזוג מזרחי טפחות-אגוד. מטעם הרשות נמסר כי "לאחר דיון פנימי שנערך ברשות הוחלט שלא להגיש ערעור על החלטת בית הדין לתחרות"

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לנעילה השלילית אמש בוול סטריט, לאחר שהמדדים שברו רצף עליות של ארבעה ימים, וזאת מבלי שדווח על עדכונים משמעותיים לגבי מתיחות הסחר למרות הדד-ליין המתקרב של הטלת המכסים בארה"ב. מדד הנאסד"ק והדאו ג'ונס איבדו כ-0.4%, מדד S&P 500 השיל 0.3% מערכו.

אתמול בתל אביב המסחר ננעל בנטייה לעליות, כך מדד ת"א 90 טיפס ב-0.5%, מדד ת"א 35 הוסיף 0.12% לערכו, ומדד הבנקים השיל 0.1%.

עיני השוק מופנות להתפתחויות נוספות במסגרת ההסכם שאותו מנסות לגבש ארה"ב וסין, במטרה לסיים את מלחמת הסחר הנמשכת כבר זמן ממושך בין שני הצדדים. ברמת המאקרו המשקיעים ממתינים להודעות הריבית של חלק מהבנקים המרכזיים בעולם, בראשות הפד האמריקאי, שיוכלו לסייע להם להבין את כיוון הכלכלה הגלובלית בהמשך.

"אנחנו נמצאים כעת בראלי של תקווה בשוקי המניות ולא של צמיחה", כך כתב אלכס אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש. "השוק שעולה על סמך תקוות לעתיד טוב יותר מתרחש בתקופות של ירידה בצמיחה ומתאפיין בביצועים עודפים של המניות הגדולות על פני המדדים של המניות הקטנות יותר".

"אנו מעריכים שבשנה הקרובה הכלכלה האמריקאית תיחלש יותר מאשר הכלכלות האחרות. לכן, המלצנו להקטין את החשיפה לשוק המניות האמריקאי על חשבון יתר השווקים. כדאי בעיקר לעשות זאת דרך הקטנת חשיפה למניות השורה השנייה בארה"ב", הוסיף.

עוד כתבות

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הרמת הרף להוכחת סיבה לרכישת חברה בהפסדים

ההשוואה בין פסק דין אחים נאוי, בו נקבע כי החברה לא יכולה לקזז הפסדים צבורים בשלד הבורסאי שרכשה, לבין הפסיקה הוותיקה בעניין שאלת המלאכותיות ברכישת חברה בהפסדים, מלמדת רבות על מגמותיה של פסיקת המס הישראלית ● גילוי נאות: חברת אחים נאוי היא לקוח המשרד

אילוסטרציה של ננורובוט תוקף גידול סרטני / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

רשות החדשנות רוצה להפוך את תחום הביו-הנדסה לתעשייה

תוכנית חדשה בתקציב ראשוני של 100 מיליון שקל שמה פוקוס על התחום החם הבא בביומד, אחרי בריאות דיגיטלית: Bioconvergence, שבעולם עדיין נמצא ברובו באקדמיה • רובוטים זעירים שמוליכים תרופות, בדיקת מינונים בזמן אמת והדפסת רקמות להשתלה - אלה רק כמה דוגמאות לפעילות הישראלית בענף

הביג בן / צילום: רויטרס

3 ימים לברקזיט: חשש בבריטניה להמשך מעמדה של לונדון כבירה פיננסית עולמית

בריטניה תלויה באישור האיחוד האירופי להמשיך ולאפשר גישה חופשית למוסדות הפיננסים שהפכו את לונדון לבירת ההשקעות העולמית ● בינתיים, מאות חברות כבר נטשו ועברו ליבשת בגלל ה"ברקזיט" ● כלי התקשורת משרטטים את העסקה העתידית עם האיחוד ומכנים אותה "דגים תמורת פיננסים"

החברה החדשה של שוקיט / צילום: ניר אריאלי

חברת המשלוחים שוקיט מקימה חברה חדשה ומגייסת לה 15 מיליון דולר

החברה החדשה תכלול את הטכנולוגיה של שוקיט, שמעתה תהיה זמינה ללקוחות חיצוניים ● שתי החברות יהיו חברות אחיות, ומי שמגייסת את ההון בעבור שתי הפעילויות היא החברה האם

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו / צילום: Joshua Roberts, רויטרס

טראמפ חשף את תוכנית המאה: "ירושלים תהיה בלתי ניתנת לחלוקה. זה מאוד חשוב!"

טראמפ הציג את תוכנית המאה הכוללת את סיפוח בקעת הירדן והקמת בסיס למדינה פלסטינית ● נתניהו: "הודות להכרה היסטורית זו - ומכיוון שתוכניתך מייצרת את האיזון הנכון, הסכמתי לקבלה כבסיס למו"מ עם הפלסטינים להגעה להסכם שלום" ● גם גנץ הסכים לתוכנית כבסיס למו"מ ישיר עם הפלסטינים

רחובות הונג קונג./  צילום: GettyImages

אירופה בירוק; בורסת הונג קונג חזרה לפעילות וצנחה ב-2.8%

חששות הקורונה מתפוגגים מעט בעקבות העליות בוול סטריט אמש ● מספר מקרי המוות כתוצאה מווירוס הקורונה עבר את מספר מקרי המוות כתוצאה ממגיפת הסארס ● טבע קיבלה אישור מה-FDA אישור לתרופה חדשה למיגרנה

מתוך הצילומים של ג'ון דמיאניוק שנחשפו / צילום: באדיבות מוזיאון השואה בוושינגטון

פני הרשע: נחשפו התמונות של דמיאניוק בסוביבור

את התמונות חשף מוזיאון השואה בוושינגטון, שקיבל אותן כתרומה מארגון גרמני שעוסק בתיעוד פשעי השואה

רון קליין, המחלקה הבינ"ל ברשות ני"ע ומוטי ימין, לשעבר יועץ לראש הרשות / צילומים:  דוברות הרשות, איל טואג עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רשות ני"ע יוזמת: חברות שהנפיקו אג"ח בחו"ל ייסחרו גם בתל אביב

56 חברות זרות נסחרות בת"א ברישום הכפול, ומניותיהן אחראיות ללא פחות מ-30% ממחזורי המסחר המקרטעים של הבורסה המקומית ● שוק הנפקות האג"ח, לעומת זאת, משגשג, וברשות ני"ע מעוניינים לנצל זאת ולאפשר כעת לחברות זרות לרשום כאן רק את האג"ח שלהן, ולדווח לפי כללי הבורסה הזרה

איי הבהאמה / צילום: שאטרסטוק

ל-Airbnb דרושים: חמישה מתנדבים שייסעו בחינם לחודשיים בבהאמאס

חברת Airbnb מחפשת חמישה אנשים להתנדבות בפרויקטים אקולוגיים באיים הקריביים, שנפגעו ע"י הוריקן דוריאן ● בחברה מחפשים אנשים שמחויבים לתרום ובעלי רמת אנגלית טובה, אך למרבה הצער התוכנית לא פתוחה למשתתפים מישראל

שדה נפט של ארמקו / צילום: רויטרס

עראמקו הסעודית השקיעה 5 מיליון דולר בפלטפורמת בלוקצ'יין למסחר בנפט

ההשקעה תאפשר לענקית הנפט להצטרף לחברות המשתמשות בפלטפורמת Vakt, שפעילותה מתמקדת בשוק הנפט הגולמי המופק בים הצפוני ● מחיר הנפט הגולמי ירד מתחילת השנה בכ-13%

אסתר חיות  / צילום: שלומי יוסף

חוק חדלות הפירעון: מאות תיקי פשיטת רגל יידונו לפי הפקודה הישנה

בית המשפט העליון קבע היום כי בין 500 ל-800 תיקי פשיטת רגל, שהוגשו לכונס הנכסים לפני כניסת החוק לתוקף, יידונו בבית המשפט המחוזי, ולא יהיה צורך להגיש אותם מחדש לבית משפט השלום

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

אכיפה בררנית? כך נערך היועמ"ש לטענות הנגד של הנאשם נתניהו

רה"מ עשוי לטעון לאכיפה בררנית, משום שההליך נגדו מתנהל בזמן שטרם התקבלה החלטה אם להעמיד לדין את בזק, וואלה ו"ידיעות אחרונות" ● במשרד המשפטים הכינו את הקרקע ואיתרו שורת תיקים שבהם התקבלו החלטות על העמדה לדין של נאשמים "בשר ודם" בנפרד מההחלטות על העמדה לדין של תאגידים

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מתחב"צ בשבת עד היפרדות מכלי חד"פ: כך מנסות הרשויות המקומיות לנצל את הכאוס שמשתק את פעילות הכנסת

המשבר הפוליטי מאלץ את הרשויות המקומיות למלא את מקומה של הממשלה ומאפשר להן לקבוע עובדות בשטח • חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי: "בכל מקום שבו המדינה לא תטפל, הרשויות ייכנסו לזה כי אין להן ברירה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

יו"ר מועצת יש"ע: "נדהם שנתניהו מסכים להקמת מדינה פלסטינית"

אלחיאני נפגש אמש עם נתניהו ויחד עם גורמים נוספים החליט להתנגד לתוכנית ● גם בצד הפלסטיני מתארגנים לקרב

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ויקטורי ויוחננוף מרוויחות מהמשבר הפיננסי של נחום ביתן, והן לא היחידות

נחום ביתן נאבק בימים אלה כדי למצוא חבל הצלה שייחלץ אותו מהמציאות אליה נקלע, והספקים עוקבים אחריו בחשש ● בינתיים המתחרות, שנהנו מהקריסה של רשת מגה לפני כ-5 שנים, מצליחות למנף גם את הקשיים הנוכחיים של ביתן

ג'ורדנה קאטלר באירוע פייסבוק / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: מדיניות הבחירות של פייסבוק - מינימום התערבות, מקסימום השפעה

בפייסבוק סירבו להצטרף לטוויטר וליוטיוב במלחמתן בפייק ניוז, בנימוק של חופש ביטוי ופרסום נגיש לכולם ● ההחלטה דווקא הפכה את הרשת החברתית לשחקן פוליטי עוצמתי, ולא פלא שהילרי קלינטון כינתה את מארק צוקרברג בסוף השבוע "אוטוריטרי וטראמפיאני"

סוחרים בבורסת פרנקפורט / צילום: רויטרס

נעילה ירוקה בוול סטריט: אפל עלתה ב-3% לקראת פרסום הדוחות

נאסד"ק עלה בכ-1.4%, S&P 500 הוסיף 1% ומדד דאו ג'ונס טיפס בכ-0.6% ● זירוקס זינקה ב-5% על רקע דוחות חיוביים ● 3M ופייזר צנחו בכ-5% לאחר שדיווחו על רווחים נמוכים מהתחזיות ● בורסות אירופה ננעלו בעליות של כ-1% ● התפשטות נגיף הקורונה הכבידה על הבורסות באסיה, מלבד אלו שבסין, הונג קונג, סינגפור, דרום קוריאה וטאיוואן, שסגורות לרגל ראש השנה הסיני שנקטע באיבו

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

בהלת הקורונה ומצבה של יינות ביתן לוחצות על ביכורי שדה - שצפויה להפחית את מחיר ההנפקה

הנפקת המניות הראשונית של משווקת הירקות והפירות הטריים, שתוכננה לתחילת השבוע הבא, צפויה להידחות בכמה ימים ● שווי החברה המבוקש בהנפקה, שעמד עד כה על כ-600 מיליון שקל "לפני הכסף", צפוי לרדת בכ-10%

ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק

הביטקוין שוב מעל 9,000 דולר; דויטשה בנק: "הוא תנודתי מדי"

מדד Bitwise 10, המשקלל את מחיריהם של 10 מטבעות הקריפטו הגדולים, עלה ב-26% מתחילת השנה ● דוח מחקר של דויטשה בנק: מספרם של מחזיקי הקריפטו בעולם צפוי לגדול פי ארבעה בעשור הקרוב

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

תל אביב ננעלה בעליות: טבע טיפסה ב-5%, טוגדר זינקה ב-11%

מדדי ת"א 35 ות"א 125 עלו בכ-0.1%, מדד ת"א 90 עלה בכ-0.2% ● לאחר שזינקה בעקבות הדוחות קרסה מניית אודיוקודס ב-7% ● לאומי שוקי הון: "בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה, ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית"