גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שטייניץ: "עידן הפחם בישראל יסתיים בשנת 2025"

שר האנרגיה נאם בוועידת האקלים במדריד והכריז כי בסוף שנת 2019 תתבצע ההפחתה בשימוש בפחם עד כדי 50%, ויסתיים השימוש בפחם בתחנות הכוח עד שנת 2025 ● אדם טבע ודין: "ישראל נכשלת ביישום הסכם פריז. אנחנו עדיין לא מפנימים שהעולם השתנה, הכלכלה השתנתה ואנחנו נשארים הרחק מאחור"

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף
יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שר האנרגיה יובל שטייניץ נאם היום בוועידת האקלים במדריד כנציגה של מדינת ישראל, והבהיר כי ישראל מחויבת להסכם פריז, וכי "עידן הפחם בישראל יסתיים בשנת 2025". שטייניץ פתח את דבריו בכך שישראל מודעת לגודל אחריותה ולצורך להצטרף למאמצים הגלובליים לקידום כלכלה דלת פחמן.

לדברי שטייניץ, בסוף שנת 2019 תתבצע ההפחתה בשימוש בפחם עד כדי 50%, ויסתיים השימוש בפחם בתחנות הכוח עד שנת 2025. כתוצאה מכך, בשנים 2012-2025 תרד ישראל מ-65% פחם לייצור חשמל, לאפס, כך לדברי השר. בנוסף, אמר שר האנרגיה כי בכוונתו לבחון את הגדלת ההתחייבות של ישראל לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, מ-17% - יעד נמוך מאד שהוצב במסגרת הסכמי פריז - לכ-25-30%, עד שנת 2030. יחד עם זאת, ראוי לציין כי אין כרגע החלטה בנושא זה והדברים הם בגדר הצהרה. בשל הרחבת השימוש בגז, הופחתו לדברי שטייניץ מזהמים הנגרמים מייצור חשמל - So2 ב57% ומזהמי Nox ב 40%. עד שנת 2025, ירדו פליטות ה- C02 מייצור חשמל ביותר מ-30%.

"בישראל אנו מאמינים בחדשנות, קידמה וטכנולוגיה וננקוט בצעדים מרחיקי לכת בכדי להגדיל את היעדים שלנו לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות והתייעלות אנרגטית לשנת 2050", אמר שטייניץ. "זהו אתגר לא פשוט, מכיוון שהאנרגיה המתחדשת שלנו מבוססת בעיקר על אנרגיה סולרית אשר מצריכה לקחת בחשבון את המאפיינים הלאומיים של ישראל כמו: צפיפות אוכלוסין גבוהה ומיעוט קרקעות זמינות".

עוד דיבר שטייניץ על כך שבכוונת ישראל להוביל למעבר של רכישת 100% רכבים חשמליים עד שנת 2030 - כשהמדינה משריעה כעת משאבים לפריסת תשתיות לטעינה חשמלית. יחד עם זאת, לא ברור מהי המדיניות הנלווה להצהרה זו, שכן נכון לעת הזו - ישראל כלל לא עומדת ביעד שקבעה לעצמה בהסכם פריז בתחום התחבורה, ומכירת הרכבים החשמליים עומדת על אחוז זניח מכלל הרכבים הנרכשים בישראל.

לדברי שטייניץ, מדינת ישראל מתכננת להשיק פלטפורמה של 'ערי אנרגיה חדשניות' ש"תאפשר לערים להיות יעילות באנרגיה ולהגיע להפחתת Co2 זאת על ידי קידום התייעלות אנרגטית, תשתיות רכב חשמליים, אחסון אנרגיה ורשתות חכמות". במהלך הוועידה, נערכו מספר דיונים בנושא, בהם הוצבו הערים בחזית ההתמודדות והמלחמה במשבר האקלים.

שר האנרגיה אמר כי הוא מאמין שעל מדינות האזור כולן לפעול יחד כדי לנצח במאבק האקלימי, וכי עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי לשים בצד את העימותים ולהציג חזית התמודדות אחידה עם המשבר. עוד התייחס בדבריו למחויבות המדינות לסייע למאבק המדינות המתפתחות בהשפעות השליליות של שינויי האקלים. "מיום הקמתה, נאלצה ישראל להתמודד עם אתגרים שנוצרו כתוצאה מהתנאים הגיאוגרפיים והאקלימיים שלנו. עם זאת, אתגרים כמו מחסור במים ומקורות אנרגיה הניעו אותנו להתגבר על המכשולים באמצעות טכנולוגיה וחדשנות. כידוע, ישראל היא המובילה העולמית בתחום יעילות המים והחקלאות המדברית".

ההחלטה לשלוח לוועידה העוסקת בנושא סביבה ומשבר האקלים דווקא את יובל שטייניץ, שר האנרגיה שמשרדו אמון על הנפקת אישורים לחיפושי נפט, פצלי שמן וגז בשטח ישראל - דלקים פוסיליים המחמירים לאין שיעור את משבר האקלים ושהעולם כולו, לפי הסכם פריז, אמור למצוא דרכים להפסיק את השימוש בהם, עוררה ביקורת רבה.

בתגובה לדברי שטייניץ, אומרת עו"ד תמי גנות, מנהלת מדיניות ואסטרטגיה באדם טבע ודין: "אנחנו מצפים למחיאות כפיים על הצהרה על בחינת אפשרויות של 25-30% אנרגיות מתחדשות, כשבכל העולם נערכים להפסקת השימוש בדלקים מאובנים ולאיפוס פליטות גזי החממה עד 2050. גז טבעי הוא לא אנרגיה ירוקה, הוא עדיין דלק מאובן ומזהם וההשענות המוחלטת שלנו עליו אינה עולה בקנה אחד עם המגמות בעולם. אנחנו עדיין לא מפנימים שהעולם השתנה, הכלכלה השתנתה ואנחנו נשארים הרחק מאחור. וכל זאת - לפני שדיברנו על הכישלון המהדהד עד כה בעמידה ביעדים הנוספים אליהם התחייבנו בפריז, של התייעלות אנרגטית והפחתת הנסועה ברכב פרטי".

"מדיניות האנרגיה של מדינת ישראל סובלת עשרות שנים מהיעדר חשיבה נועזת והבניית תהליכי קבלת החלטות שיטתיים", אומרת ד"ר סינייה נתניהו, המדענית לשעבר של המשרד להגנת הסביבה, בתגובה לדבריו של שטייניץ. "הסגירה של התחנות הפחמיות מתאפשרת כי נמצאו משאבי גז לחופיה של ישראל. המערך הניהולי של חיפושי הגז והנפט התנהל בעצלתיים במשך שנים רבות ושוב איבדנו חלון הזדמנות כלכלי של עשור. משפותחו המאגרים באיחור רב ובניגוד לכל היגיון סביבתי-אקלימי, אנו מרשתים את הארץ בתשתיות צנרת גז עבור 16 תחנות גז ו-18 פרויקטי התחדשות עירונית גז לשימוש ביתי. אלו פעולות שהתאימו לעשור הקודם, וזה לא מתאים לתקופה שבא אנחנו חיים".

עוד הוסיפה נתניהו כי "כיום מדינות מחליטות שלא לתת היתרי חיפוש גז ונפט, בנקים וחברות ביטוח מתחייבים שלא להשקיע ולבטח עסקאות בדלקים פוסיליים ולהשקיע יותר באנרגיות מתחדשות. אצלנו, הרושם שמתקבל הוא שאין מדיניות אנרגטית והבונוס הסביבתי קורה רק אם הוא פועל יוצא של מדיניות שנשענת על החלטות פיסקליות ופיננסיות. בראייה של הכנסות המדינה, שיקולים פיסקליים ויציבות המערכת הפיננסית אנחנו במלכוד עם הגז הטבעי. בוצעו השקעות הון עצומות מצד אחד וקיימת ציפייה לגביית מסים ותמלוגים מצד שני. עושה הרושם שמרבית הפעולות במשק האנרגיה נעשות על מנת להבטיח את היציבות הזו, שעליה כולנו נשלם שנים רבות".   

עוד כתבות

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

מה פגע בשווקים? "העניין הכי מטריד בסיפור של הווירוס הוא שאנחנו לא יודעים עליו כלום"

הבהלה שככה? לאחר יומיים של ירידות חדות, הבורסה עברה בשעות הצהריים לנטייה חיובית ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "אנחנו אחרי 2019 שהסתיימה בצורה חיובית מאוד, ו-2020 שנפתחה במגמה דומה, כך שווירוס הקורונה הוא גם תירוץ טוב למימוש"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: משפט נתניהו יהיה קרב משפטי עיקש, קשה וחסר תקדים

תיקי נתניהו רחוקים מלהיות תיקים "תפורים", אבל הם גם רחוקים מלהיות תיקים סגורים ● הוכחת אשמתו של נתניהו בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתיק 4000 ובמרמה והפרת אמונים בתיק 2000 בבית המשפט לא תהיה קלה לפרקליטות ● פרשנות

טים קוק, / STEPHEN LAM צילום: רויטרס

בשורות רעות לאפל: נגיף הקורונה עלול לפגוע בקצב ייצור האייפונים

"אם ההתפרצות בסין תהפוך לנרחבת יותר, זה עשוי להשפיע לרעה על שרשרת הייצור ולהפוך לדאגה מרכזית עבור המשקיעים"

פיצול תיקי השקעות מאפשר להתמקד במטרות ספציפיות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

זהירות! קנסות לפניך: הרגולציה החדשה שתחולל שינוי מהותי בכשלי הסליקה

רגולציה אירופית חדשה שתיכנס לתוקף השנה תחולל שינוי מהותי בטיפול בכשלי סליקה ● הרגולציה, שתחול על כל סוגי ניירות הערך, תטיל קנסות קבועים על הצד שיגרום לכשל ● המהלך ישפיע על גופים בישראל וגם על לקוחותיהם, שעלולים לשאת בעלויות הנובעות מכשלי סליקה בעסקאות שבוצעו עבורם

ספריית מרטין לות'ר קינג שבמלבורן, ארה"ב / צילום: רויטרס

מי אמר שספרים הם פאסה? האמריקאים ביקרו בספריות יותר מאשר בקולנוע ב־2019

לפי סקר של מכון גאלופ, בשנה שעברה יותר אמריקאים ביקרו בספריות מאשר בבתי הקולנוע, באירועי ספורט, בקונצרטים, בפארקי שעשועים ובבתי קזינו ● רוב האמריקאים מסכימים כי הספריות חשובות ומוסיפות ערך לקהילות שלהם

סוחרים בבורסת פרנקפורט / צילום: רויטרס

צפי לריבאונד בוול סטריט אחרי הירידות אתמול

בשעה זו החוזים ירוקים ● התפשטות נגיף הקורונה הכבידה על הבורסות באסיה, מלבד אלו שבסין, הונג קונג, סינגפור, דרום קוריאה וטאיוואן, שסגורות לרגל חג שנקטע באיבו ● המדדים באירופה נסחרים ללא שינוי מהותי לאחר ירידות של 2.7% אתמול

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

לאחר הפיצול: שלושה מדדים חדשים יצטרפו למדד מניות הנדל"ן של בורסת ת"א

מדדי המניות החדשים, שנוצרו מפיצול מדד הנדל"ן, ייכנסו לתוקף ב-9 בפברואר: ת"א-בנייה, ת"א-מניב ישראל ות"א-מניב חו"ל ● לדברי הבורסה, "התשואה הגבוהה של מדד ת"א-נדל"ן בשנה האחרונה עוררה בשוק ביקוש למוצרים פיננסיים נוספים המבוססים על מניות מענף הנדל"ן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

יו"ר מועצת יש"ע: "נדהם שנתניהו מסכים להקמת מדינה פלסטינית"

אלחיאני נפגש אמש עם נתניהו ויחד עם גורמים נוספים החליט להתנגד לתוכנית ● גם בצד הפלסטיני מתארגנים לקרב

מימין: אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף

המרדף אחרי הנכסים הנעלמים של אליעזר פישמן מסתבך: עובר לערכאות בינלאומיות

ביהמ"ש בת"א דחה את בקשתו של עו"ד יוסי בנקל, הנאמן על נכסי אליעזר פישמן, להצהיר כי נכסים של 100 מיליון אירו מוחזקים עבור פישמן בחו"ל • השופט הפנה את בנקל לבתי המשפט בגרמניה • בנקל: "אגיש תביעות מחוץ לישראל בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

בוטל גיוס ההון המתוכנן של קרן הנדל"ן האמריקאית הרץ גרופ

קרן הריט הרץ גרופ מחזיקה בבעלות מלאה על חברת הרץ פרופרטיס, שאגרות החוב שלה בהיקף של 542 מיליון שקל נסחרות בבורסה מאז דצמבר 2017

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: להסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל המערבי

בעת ביקורו האחרון של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכותל המערבי, הגישה למקום ניתנה רק לעיתונאים ולצלמים ממין זכר ● כעת מבקש ארגון העיתונאים מרב הכותל למצוא יחד מנגנון שיסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל באירועים בעלי עניין לציבור שאינן אירועים דתיים

מקנזי בזוס / צילום: מתוך יוטיוב

מקנזי בזוס מכרה מניות אמזון בהיקף של 400 מיליון דולר

בזוס קיבלה 4% ממניות אמזון כחלק מהסכם הגירושים עם מייסד אמזון ג'ף בזוס ● היא מכרה כעת כ-200 אלף מניות מתוך 19.7 מיליון המניות שברשותה

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים, ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור, וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשיעבודים ● ניתוח "גלובס"

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● עפ"י ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו לארץ של רה"מ נתניהו, השוהה בוושינגטון

פעילי המרד בהכחדה והבריגדה האדומה משבשים את פעילות הבורסה לניירות ערך ובית ההשקעות פסגות בתל אביב / צילום: איילה טולקין ודורי הופמן, המרד בהכחדה, יח"צ

קרן הגידור הרווחית בעולם הופכת לאקטיביסטית אקלים

קרן הגידור TCI, המנהלת 30 מיליארד דולר, מתכננת לאלץ חברות להשתנות נוכח איומי משבר האקלים

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

"דגל הווירוסים" - דנמרק שוב הסתבכה בפרשת קריקטורות, הפעם עם סין

קריקטורה שהופיעה אתמול בעיתון הדני "יילנדס-פוסטן" עוררה את זעם השלטונות הסינים, הביאה לדרישה חריפה של השגרירות במדינה להתנצלות פומבית וגם למתקפה ברשתות החברתיות מצד סינים נגד דנמרק

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

נדבקה בקורונה: אבגול תשאיר את המפעל בסין סגור בשל הסגר במחוז Hubei

אבגול, שעוסקת בייצור בדים לא-ארוגים המשמשים בעיקר לייצור חיתולים חד-פעמיים ומגבונים, עדכנה כי בשל סגר תעבורתי שהטיל הממשל בסין במחוז הוביי (Hubei) בו נמצא המפעל של החברה, פתיחת המפעל מחדש תתעכב ● החברה לא צופה השפעות מהותיות לעת עתה

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

עליות בבורסה בתל אביב: טבע מטפסת, טוגדר מזנקת 10%

המדדים ת"א 35 ות"א 90 עולים בכ-0.4%, מדד הבנקים מטפס ב-0.35% ● לאומי שוקי הון: "בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה, ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית"

יו"ר כחול לבן בני גנץ ונשיא ארה"ב בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ: "אפעל ליישום תוכניתו של טראמפ בתיאום עם מדיניות האזור"

בשונה מן הפגישה עם נתניהו שנערכה אף היא מוקדם יותר היום, מהמפגש עם גנץ נשלחו אך ורק תמונות, ולא ניתנה הזדמנות לעיתונאים להיכנס ולשאול שאלות

מייסדי חברת תופין, רובי כיטוב (מימין) וראובן הריסון, בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הראל ביטוח הפכה לבעלת עניין בחברת הסייבר תופין

מחזיקה ב-5.4% ממניות תופין, בשווי נוכחי של 28 מיליון דולר ● ייתכן כי בהראל ניצלו את החולשה במניה, לאחר שתופין פרסמה אזהרת רווח לפני כשלושה שבועות