גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

בימים האחרונים לפני הבחירות בבריטניה, בישורת האחרונה של קמפיין המפלגה השמרנית, המשימה העיקרית שהוטלה על העומד בראשה בוריס ג'ונסון היתה לא לעשות טעויות. זו לא נחשבה למשימה קלה מלכתחילה, בהתחשב בהיסטוריה רוויית השערוריות והמבוכות הפומביות של ראש הממשלה הבריטי. הפוליטיקאי בן ה-55, שלא ברור לחלוטין כמה ילדים מחוץ לנישואים יש לו, שערב בחירתו ליושב ראש המפלגה תועד מתווכח בקולניות עם בת זוגו עד שהמשטרה נקראה לביתה, מי שצולם מתרסק עם אופניים ונתקע בין שמיים לארץ על מתקן אומגה, וידוע כמי שמאלתר ואוהב לזעזע - היה זקוק למשמעת ברזל בשבועות האחרונים כדי לא לספק נשק לאופוזיציה.

כעת, אחרי התרופפות המתח שהגיעה עם סיום פסגת נאט"ו מוצלחת מבחינתו - שבה ג'ונסון נמנע בהצלחה מחיבוק דב של נשיא ארה"ב, המהווה סדין אדום אפילו לרבים מתומכיו - התמונה השתנתה. לפני יומיים חרג ג'ונסון מהמסרים המנוסחים בקפידה והירהר בקול רם בראיון רדיו, בסגנון "בוריסי" טיפוסי, שהפרישה מהאיחוד האירופי תביא ל"בייבי בום" ברחבי בריטניה, כאשר "הרומנטיקה תלבלב על פני האומה כולה". הוא גם התפאר שחזה גל ילודה דומה אחרי האולימפיאדה בלונדון, בעת שהיה ראש עיר, אלא שכלי התקשורת מיהרו לבדוק והבהירו ששיעור הילודה דווקא ירד.

הטעות החמורה יותר אירעה אתמול. במהלך סיור בצפון אנגליה עומת ג'ונסון על ידי כתב רשת ITV עם תמונה של ילד השוכב על הרצפה בבית חולים עם אינפוזיה, על מצע של בגדים במקום במיטת אשפוז סטנדרטית. התמונה ממחישה את המצב הקשה של מערכת הבריאות הציבורית (NHS), הנושא החשוב ביותר לבוחרים לפי הסקרים. ג'ונסון סירב בתחילה בעקשנות להסתכל בתמונה, לאחר מכן לקח את הטלפון של הכתב לכיסו, ולבסוף התעשת, אמר את "הדברים הנכונים" מבחינת קמפיין המפלגה לגבי השקעה עתידית במערכת הבריאות, והחזיר את הטלפון.

זה לא הספיק, מיליונים צפו עד כה בווידיאו, התקשורת בבריטניה דיווחה על הסיפור בהרחבה ויו"ר ה"לייבור" ג'רמי קורבין ניצל את ההזדמנות כדי לעלות לאוויר ולתקוף את הממשלה בנושא רגיש זה מבחינתה. שלושה ימים לפני הבחירות, ג'ונסון ביצע את הטעות הגדולה הראשונה של הקמפיין שלו.

כעת נותר לראות אם זו תהיה גם הטעות האחרונה, במה שהסתמן עד כה כקמפיין שמרני זהיר ומוצלח, שהפך את ג'ונסון לפייבוריט לזכות בבחירות שיתקיימו ביום חמישי. השמרנים בהנהגתו הציגו בשבועות הקצרים שהוקדשו לקמפיין הבזק מצע כלכלי, שאינו כולל מהפכות גדולות או רפורמות חשובות, בעיקר בגלל הזיכרון הטרי של טעויות סיבוב הבחירות הקודם, לפני כשנתיים. אז, שבועיים לפני הבחירות, הובילה מנהיגת המפלגה תרזה מיי בפער דו-ספרתי מול ה"לייבור" מהאופוזיציה. אבל תמונת המצב השתנתה כשפירסמה מצע מלא הצעות לא בשלות לשינוי, שנקרע לגזרים על ידי מכוני מחקר ולא תואם מראש עם שריה. פרסום המצע היה נקודת הפתיחה להידרדרות בסקרים שהובילה להתחזקות ה"לייבור" ולפרלמנט שבו למפלגה השמרנית אין רוב. ג'ונסון מנסה בכל כוחו להימנע מכך. "הקמפיין של ג'ונסון אופיין עד כה בכלל אחד", נכתב ב"טיימס" הלונדוני בשבוע שעבר, "מה שתרזה מיי עשתה ב-2107 - תעשה הפוך".

"לשחרר את הפוטנציאל של בריטניה"

אז מה בכל זאת כולל המצע השמרני? תחת הכותרת "לבצע את ברקזיט. לשחרר את הפוטנציאל של בריטניה" מתמקדים השמרנים בהובלת ג'ונסון בארבעה נושאים עיקריים - לפרוש מהאיחוד האירופי, להשקיע בבתי הספר ובגנים, לשפר את ה-NHS ולתגבר את המשטרה. באופן מפורט, ג'ונסון מבטיח תוספת של 50 אלף אחיות ל-NHS, השקעה של מיליארד ליש"ט בחינוך וגם תוספת של 20 אלף שוטרים למשטרה, כדי "להשיב את תחושת הביטחון" לתושבי בריטניה.

מבחינת תקציבית, ג'ונסון והשמרנים מבטיחים את הגדלת הוצאות הממשלה באופן צנוע שידרוש שלושה מיליארד ליש"ט נוספים לתקציב השנה הבאה. בהשוואה להבטחות הלייבור או הליברל-דמוקרטים, מדובר בסכום נמוך. על כל ליש"ט נוספת שה"לייבור" התחייבו להוציא, למשל, השמרנים יוציאו 3 פני בלבד. מדיניות שקולה היא שם המשחק גם בתחומים אחרים, בעוד ה"לייבור" עוררו ביקורת עם הבטחה לא לגמרי ריאלית לשתול שני מיליארד עצים בבריטניה בשנים ספורות, השמרנים נקבו ב-2050 כשנה שבה יהפכו את בריטניה לנייטרלית מבחינת פליטת פחמן דו חמצני - רחוק מספיק בעתיד.

"קורבין וצוותו מפריחים הבטחות באוויר כמו קונפטי בחתונה", נכתב ב"פייננשייל טיימס" בשבוע שעבר, "בעוד בוריס ג'ונסון, אדם שבדרך כלל מתעקש לנסח משפטים מוזרים, מאופיין על ידי משמעת ברזל ומחויבות מוחלטת למסרים". בימים האחרונים שלפני הבחירות, קורבין התעקש כי "הבוחרים קיבלו את המסר" של ה"לייבור" וכי המפלגה לא הציפה רעיונות רבים מדי, בעוד ג'ונסון הגביר את התחייבותו לשפר את ה-NHS, והוסיף למצע הקמת בין 20 ל­­־40 בתי חולים חדשים בבריטניה.

גם אם הבטחות האלה נחשבת לצנועות בהשוואה לאופוזיציה, הן אינן כאלה בהשוואה למדיניות הניאו-ליברלית של המפלגה השמרנית. אמנם, המצע כולל התחייבות לא להעלות מסים כלל - כולל לא את המע"מ או הביטוח הלאומי - אבל הוא גם קורא לשים קץ לצעדי הצנע של השנים האחרונות, להעלות את הפנסיות, להקפיא את שכר הלימוד באוניברסיטאות וללוות 100 מיליארד ליש"ט בהנפקת אגרות חוב ממשלתיות לטובת פרויקטי תשתית במדינה. לפי טורסטן בל, כלכלן שמרני שצוטט בתקשורת הבריטית, "זוהי ההגדלה המשמעותית ביותר של המגזר הציבורי תחת ממשלה שמרנית מאז הרולד מקמילן".

מעל הכל, נראה כי ג'ונסון וצוות הקמפיין שלו התרכזו בהבטחה שחשבו שהיא המשמעותית ביותר לבוחרים - לשים סוף לסאגת ה"ברקזיט". בעוד ה"לייבור" וקורבין מציעים לדון מחדש עם האיחוד האירופי על הסכם אחר, ולהביא אותו לאישור במשאל עם, מה שעשוי לארוך שנים רבות, לג'ונסון יש הסכם מוכן ביד, שיכול להיות מאושר מיידית בבית הנבחרים הבריטי אם השמרנים ינצחו בבחירות. לפי הסקרים האחרונים, אפילו היום יש בבריטניה כמעט שוויון בין מחנה התומכים בפרישה (47%) מול מחנה המעדיפים להישאר (50%); רבים בממלכה פשוט מעוניינים לשים סוף לעניין, שמשתק את המערכת הפוליטית בבריטניה בשלוש וחצי השנים שעברו מאז ההחלטה לפרוש במשאל עם.

מבחינה זו, ג'ונסון שב וחוזר על הבטחתו לבצע את ה"ברקזיט" ואף מסתובב ברחבי הממלכה באוטובוס שמסר זה כתוב על צדו. בשבוע האחרון לקמפיין ג'ונסון אף העלה הילוך, והבטיח גם שממשלה שמרנית בראשותו תסיים את המשא ומתן על הסכמי הסחר עם האיחוד האירופי כבר עד סוף 2020, ולא תדרוש הארכה של תקופת ההסתגלות שנקבעה בהסכם הנוכחי.

האסטרטגיה - להזהיר את המצביעים השמרנים מפני שאננות

עד כה, המסרים הללו התקבלו היטב בציבור הבריטי. סקר מקיף שפורסם לפני כשבועיים (של חברת YouGov) העלה כי השמרנים בדרך לניצחון בבחירות, עם רוב של 359 מושבים לעומת 293 מושבים של הלייבור (בפרלמנט הבריטי 650 מושבים). שיטת הבחירות המסובכת של בריטניה תלויה בהצבעות מקומיות, אך הסקר - שהצליח לחזות לפני כשנתיים את התוצאות המפתיעות של הבחירות - חוזה שהשמרנים ייקחו כ-40 מושבים ממפלגות אחרות במחוזות שונים, רובם מה"לייבור". סקרים אחרים מעניקים יתרון נמוך יותר, של 20-30 מושבים בלבד.

מבחינת אחוזים, בימים האחרונים מצביעים הסקרים על הצטמצמות הפער בין שתי המפלגות, והשמרנים צפויים ל-43% אחוזי תמיכה, מול 33% ללייבור, 13% ל"ליברל-דמוקרטים", הרצים על מצע של ביטול ה"ברקזיט" לחלוטין, ועוד כ-11% המתפלגים על פני שלל מפלגות אחרות.

האסטרטגיה ליומיים האחרונים, כפי שפירט אותה יועצו רב ההשפעה של ג'ונסון - דומיניק קאמינגס - היא להזהיר את המצביעים השמרנים מפני שאננות, על סף קמפיין "גוועלד" נוסח בריטניה. הדלפות בעיתונים שמרניים בימים האחרונים מדברות על הסכנה שב"הצבעה טקטית" מצד האופוזיציה - בגלל שיטת הבחירה הבריטית, מועמדים שמרנים יכולים להיזרק ממושבם אם מפלגות האופוזיציה באזור מסוים יחברו וידאגו לתת את כל הקולות למועמד מוסכם.

השמרנים גם מזכירים את הפער המצטמק בסקרים בין שתי המפלגות ואת הסכנה שהרוב בפרלמנט יהיה כה זעום עד שלא יספיק לבצע את מדיניות המפלגה. "זה קרוב יותר ממה שאתם חושבים" הוא קו המפלגה הרשמי, שמופיע גם בווידיאו ויראלי שפורסם אמש, שבו ג'ונסון משחזר את אחת מסצינות הסיום של סרט חג המולד "אהבה זה כל הסיפור" כדי לשכנע להצביע לשמרנים. בנוסף, מסר אחד חוזר ומהדהד בשלל כלי התקשורת, מימין ומשמאל: בגלל החשיבות של הפרישה האפשרית מהאיחוד האירופי והדרך העצמאית אליה תפנה בריטניה, מדובר ב"בחירות המכריעות ביותר" מאז תום מלחמת העולם השנייה.

עוד כתבות

החברה החדשה של שוקיט / צילום: ניר אריאלי

חברת המשלוחים שוקיט מקימה חברה חדשה ומגייסת לה 15 מיליון דולר

החברה החדשה תכלול את הטכנולוגיה של שוקיט, שמעתה תהיה זמינה ללקוחות חיצוניים ● שתי החברות יהיו חברות אחיות, ומי שמגייסת את ההון בעבור שתי הפעילויות היא החברה האם

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

לקראת דוחות אפל: הנתונים החשובים שכדאי שנחפש טוב

מניית אפל נמצאת בשיא כל הזמנים, דווקא בתקופה שהחברה נמצאת בשינוי משמעותי של המודל העסקי שלה ● חמישה דברים שצריך לשים אליהם לב בדוחות החברה

שבתאי אדלרסברג, נשיא ומנכ"ל אודיוקודס / צילום: יחצ

הישראלית הראשונה שמפרסמת דוחות בעונה: אודיוקודס עמדה ברף העליון של התחזיות

החברה סיימה את השנה עם הכנסות של כ-200 מיליון דולר, צמיחה של 13.7% ביחס ל-2018, ועם רווח נקי Non-GAAP של 89 סנט למניה ● החברה צופה הכנסות של 214-222 מיליון דולר ב-2020, צמיחה של 6.8%-10.8% - קצב צמיחה מתון יותר מב-2019 ● הרווח הנקי Non-GAAP למניה צפוי להסתכם השנה ב-1.08-1.12 דולר

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix זינקה ב-750% מאז ההנפקה; קרן מנגרוב מימשה מניות ביותר מ-400 מיליון דולר בשנתיים

מדיווח ל-SEC עולה כי בסוף 2019 החזיקה הקרן, שהייתה בעבר בעלת המניות הגדולה בחברת האינטרנט, ב-1.8% בלבד ממניות Wix, לעומת 6.3% בסוף 2018

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי

האם תקציב המשרד של מירי רגב גדל בכמיליארד שקל בתקופתה?

השרה רגב טוענת כי הוסיפה לתקציב משרדה קרוב למיליארד שקל. הצצנו במספרים ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: משפט נתניהו יהיה קרב משפטי עיקש, קשה וחסר תקדים

תיקי נתניהו רחוקים מלהיות תיקים "תפורים", אבל הם גם רחוקים מלהיות תיקים סגורים ● הוכחת אשמתו של נתניהו בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתיק 4000 ובמרמה והפרת אמונים בתיק 2000 בבית המשפט לא תהיה קלה לפרקליטות ● פרשנות

ספריית מרטין לות'ר קינג שבמלבורן, ארה"ב / צילום: רויטרס

מי אמר שספרים הם פאסה? האמריקאים ביקרו בספריות יותר מאשר בקולנוע ב־2019

לפי סקר של מכון גאלופ, בשנה שעברה יותר אמריקאים ביקרו בספריות מאשר בבתי הקולנוע, באירועי ספורט, בקונצרטים, בפארקי שעשועים ובבתי קזינו ● רוב האמריקאים מסכימים כי הספריות חשובות ומוסיפות ערך לקהילות שלהם

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

יו"ר מועצת יש"ע: "נדהם שנתניהו מסכים להקמת מדינה פלסטינית"

אלחיאני נפגש אמש עם נתניהו ויחד עם גורמים נוספים החליט להתנגד לתוכנית ● גם בצד הפלסטיני מתארגנים לקרב

ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק

הביטקוין שוב מעל 9,000 דולר; דויטשה בנק: "הוא תנודתי מדי"

מדד Bitwise 10, המשקלל את מחיריהם של 10 מטבעות הקריפטו הגדולים, עלה ב-26% מתחילת השנה ● דוח מחקר של דויטשה בנק: מספרם של מחזיקי הקריפטו בעולם צפוי לגדול פי ארבעה בעשור הקרוב

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

שאלות ותשובות: מה יקרה אחרי משיכת בקשת החסינות של נתניהו

האם יש לנתניהו עוד דרך להימנע מהעמדה לדין, האם הוא יוכל להיבחר לראשות הממשלה, מתי יתחיל משפטו, ואיך כל זה יסתיים? ● "גלובס" עושה סדר

הרבט מקמסטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"פוטין יכול ללכת ל'יד ושם' ולהתחזות לחבר שלכם, בעוד הוא מערער את ביטחונכם עם אספקה צבאית לאיראן"

בראיון ראשון לתקשורת מאז שסיים את תפקידו כיועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, חושף הרברט מקמסטר את הלך הרוחות בוושינגטון, מגן על המהלך לחיסול סולימאני ומביע פסימיות בנוגע לעתיד השלום: "האפשרות שפתרון שתי מדינות יצא לפועל, הולך ופוחת"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 27 בינואר

אתמול באיכילוב: 11 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

הנת"צ החדש / צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו

בכמה קיצר הנת"צ החדש ברחוב קפלן בת"א את זמן הנסיעה?

הנת"צ בקפלן הושק לפני כחודש, ועיריית תל אביב מעדכנת כי הנסיעה בו מקצרת משמעותית את זמנם של הנוסעים: בין 20 דקות ועד חצי שעה ● העירייה מתכננת להקצות נתיבים נוספים לתחבורה ציבורית

המגדל הלבן שבמרכז רמלה / צילום: גיא נרדי

פי חמישה דירות, פי ארבעה משרדים וגם חדרי מלון: אור ירוק לשדרוג מרכז העיר רמלה

הוועדה המחוזית מרכז אישרה את מסמך המדיניות לחידוש מרכז העיר המוזנח והנטוש בחלקו ● בתפריט: 1,250 דירות, 125 אלף מ"ר בייעוד מסחר ותעסוקה ואפילו 300 חדרי מלון ● ראש העירייה: "כבר כיום מחיר של מ"ר ברחוב הרצל עולה יותר מאשר ברחוב רוטשילד בראשון"

מייסדי חברת תופין, רובי כיטוב (מימין) וראובן הריסון, בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הראל ביטוח הפכה לבעלת עניין בחברת הסייבר תופין

מחזיקה ב-5.4% ממניות תופין, בשווי נוכחי של 28 מיליון דולר ● ייתכן כי בהראל ניצלו את החולשה במניה, לאחר שתופין פרסמה אזהרת רווח לפני כשלושה שבועות

פיצול תיקי השקעות מאפשר להתמקד במטרות ספציפיות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

זהירות! קנסות לפניך: הרגולציה החדשה שתחולל שינוי מהותי בכשלי הסליקה

רגולציה אירופית חדשה שתיכנס לתוקף השנה תחולל שינוי מהותי בטיפול בכשלי סליקה ● הרגולציה, שתחול על כל סוגי ניירות הערך, תטיל קנסות קבועים על הצד שיגרום לכשל ● המהלך ישפיע על גופים בישראל וגם על לקוחותיהם, שעלולים לשאת בעלויות הנובעות מכשלי סליקה בעסקאות שבוצעו עבורם

מתחם בזן בחיפה / צילום: פאול אורלייב

כל מה שצריך זה איום טוב: בזן רכשה מתקן למניעת זיהום שנה לפני שתיכננה

המשרד להגנת הסביבה החליט לסגור את פעילות מתקן הביטומן של בזן בעוד שלושה חודשים בשל גרימת זיהום ● על אף שבזן טענה כי לא תוכל לרכוש מערכת להפחתת זיהום לפני תום 2020, היום היא הודיעה על רכישת מערכת זמנית שתמנע את הסגירה ● עם זאת, טרם הוגשה למשרד תוכנית להפחתת זיהום

הנשיא רוחאני / צילום: רויטרס

"מאבק על חלוקת האחריות לטרגדיה": הממשל האיראני מנסה לאחד שורות

הצבא טוען כי אסון הפלת המטוס האוקראיני היה באשמת קצין אחד, ואילו "רוחאני והביורוקרטיה שלו רוצים לגלגל את האחריות לכל הצבא כמוסד, כדי להרוויח קצת הון פוליטי מהאסון" ● ובינתיים הציבור זועם, הנשיא רוחאני מפגין חוסר כבוד כלפי המנהיג העליון, וכולם מתכוננים לבחירות לפרלמנט שיתקיימו בחודש הבא

מה אפשר  לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ

שלושה חדרים בחולון, שלושה חדרים בפתח תקווה, שלושה חדרים בבני ברק או שלושה חדרים בראשון לציון