גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר בת"א ננעל בעליות קלות: ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו, מניית דלק רכב זינקה בעוד 15%

המדדים ננעלו בנטייה חיובית קלה סביב רמות הפתיחה ● קבוצת דלק הודיעה על מכירת יתרת החזקותיה בדלק רכב ● בורסות וול סטריט נפתחו בעליות קלות לקראת פרסום הודעת הריבית של הפד מאוחר יותר הערב

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ד') ביציבות עם נטייה לעליות קלות, בדומה לפתיחה בוול סטריט לקראת פרסום הריבית הערב בארה"ב. מדד ת"א 35 עלה ב-0.14%, מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, ומדד הבנקים איבד 0.3%. 

מנייתה של דלק רכב  זינקה בכ-15% על רקע המימוש של קבוצת דלק את החזקותיה בחברה.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.27 מיליארד שקל.

15:00

יום המסחר הרביעי לשבוע מתנהל בשינויים מתונים בשני המדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על שינויים קלים במדדים המובילים לקראת פתיחת המסחר שם, וזאת בציפיית המשקיעים להודעת הפד על שיעור הריבית בשוק האמריקאי, לצד חוסר הוודאות הנמשך בקשר למלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין.

בבית ההשקעות מיטב דש ממליצים על חשיפה בינונית לאפיק המנייתי, לגביה הוסיפו, כי "אנו ממליצים להקטין חשיפה למדדי המניות של החברות הקטנות בעולם, במיוחד למניות האמריקאיות". זאת על רקע הערכתם, ולפיה, "בשנה הקרובה הכלכלה האמריקאית תיחלש יותר מאשר הכלכלות האחרות".

בעניין המניות הקטנות הסבירו במיטב דש בסקירתם השבועית, כי "הן אינדיקטור טוב יותר לגבי התפתחות בכלכלה".

לפי הנתונים שבחנו במיטב דש, "היחס בין המדד MSCI Small Cap לבין MSCI World מתנהג במיתאם גבוה עם הצמיחה בעולם. המניות הקטנות מנצחות בתקופות של האצה בצמיחה".

בבית ההשקעות הוסיפו, כי "אנו נמצאים כעת בראלי של 'תקווה' בשוקי המניות ולא של 'צמיחה'. השוק שעולה על סמך 'תקוות לעתיד טוב יותר' מתרחש בתקופות של ירידה בצמיחה ומתאפיין בביצועים עודפים של המניות הגדולות על-פני המדדים של המניות הקטנות יותר".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניות טבע ופז נחלשות בכ-2%, ומניות אנרג'יאן והראל מאבדות כ-1%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית אלוני חץ  מתחזקת בכ-2%-2.5%. ברקע למסחר, החברה הודיעה היום על כך שדודי ורטהיים חדל מלהיות בעל עניין בחברה, וזאת אחרי שבסוף חודש נובמבר מכר נתח של כ-4% ממניותיו בחברה תמורת יותר מ-370 מיליון שקל. אמש נודע כי ורטהיים, יחד עם אחותו דרורית, קיבלו היתר שליטה קבוע בבנק מזרחי-טפחות.

עוד במסחר, מניית דלק רכב מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו קופצת בכ-6%-7%. זאת אחרי שהבוקר החברה עדכנה כי קבוצת דלק  מכרה את החזקותיה בה, בהיקף של כ-15%, ובתמורה של כ-270 מיליון שקל. זאת ימים ספורים אחרי שמכרה כ-7% ממניות דלק רכב לבעל השליטה, המנכ"ל גיל אגמון, תמורת כ-135 מיליון שקל, בעסקה שבוצעה לפי מחיר מניה דומה, אליו הגיעה היום המניה.

חברת כלל עסקי ביטוח  הודיעה כי היא בוחנת הנפקת מניות לציבור, ומנייתה ריכזה היום מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו נחלשה בכ-2%. עוד בפיננסים, גם מניית ישראכרט  מרכזת עניין, ומוסיפה לערכה כ-0.5%-1%.

מניות חברות המיחשוב נסחרות בכיוון שלילי, עם ירידות של כ-2%-3% במטריקס  וחילן , ושל כ-1.5%-2% במלם תים , וזאת אחרי שנהנו מעליות חדות מתחילת 2019.

מניית הבורסה מרכזת מחזור מסחר ער בו היא מתחזקת בכ-3%-4%, ללא דיווח מצידה.

חברת הנדל"ן רוטשטיין  פרסמה מצגת בה פירטה לגבי פעילות החברה, ומנייתה קופצת בכ-7%-8% במחזור מסחר לא גדול, ומניית חברת הקנאביס אינטרקיור  עולה בשיעורים דומים, ללא דיווח מצד החברה.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה מגמת שלילית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

11:45

המסחר בבורסת ת"א ממשיך להתנהל בשינויים מינוריים במדדים המרכזיים, שמשייטים סביב רמות הפתיחה בנטייה שלילית קלה. מניית אלוני חץ מובילה את המגמה החיובית במדד ת"א-35, ומתחזקת בכ-2.5%. בצד השלישי בולטות מניות טבע   ואנרג'יאן   שמאבדות כ-2% כל אחת.

מניית דלק רכב  מזנקת בכ-6% לאחר שקבוצת דלק  הודיעה כי היא מוכרת את יתרת החזקותיה בחברה. 

09:45

המסחר בבורסה של ת"א נפתח היום בירידות קלות, בהובלת מניית טבע   שמאבדת 2%.

06:30

המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך למסחר ההפכפך בוול סטריט ובציפייה להתפתחויות גלובליות. לאחר שנעו מעלה ומטה סביב רמות הפתיחה בורסות וול סטריט ננעלו אתמול בירידות קלות: הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו כ-0.1%.

המשקיעים ממתינים לחדשות בנוגע להסכם אותו מנסות לגבש ארה"ב וסין בניסיון לסיים את מלחמת הסחר ביניהן. עוד מצפים המשקיעים להודעת הריבית של הפד האמריקאי, היום לאחר סיום המסחר בתל אביב, אשר לפי הערכות הוא יותיר אותה ללא שינוי. מחר צפויה הודעת הריבית של הבנק האירופי המרכזי, הראשונה תחת הנגידה החדשה כריסטין לגארד, וגם כאן מעריכים המשקיעים כי היא תיוותר ללא שינוי. מחר גם צפויות להיערך בחירות בבריטניה.

אתמול ננעל המסחר בבורסה של תל אביב במגמה מעורבת: מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3%.

בורסות אירופה התאוששו אמש מעט מהירידות שנרשמו במהלך יום המסחר, והמסחר ננעל ברובו במגמה שלילית קלה. בלונדון מדד פוטסי איבד 0.2%, בפרנקפורט ירד מדד דאקס ב-0.3%, ובפריז עלה מדד קאק 40 ב-0.1%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2%.

עוד כתבות

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מתחב"צ בשבת עד היפרדות מכלי חד"פ: כך מנסות הרשויות המקומיות לנצל את הכאוס שמשתק את פעילות הכנסת

המשבר הפוליטי מאלץ את הרשויות המקומיות למלא את מקומה של הממשלה ומאפשר להן לקבוע עובדות בשטח • חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי: "בכל מקום שבו המדינה לא תטפל, הרשויות ייכנסו לזה כי אין להן ברירה"

אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

רשות החדשנות תעכב אישור מענקים בסכום מוערך של מאות מיליוני שקלים

זאת כיוון שלא אושר עדיין תקציב המדינה לשנת 2020 ● מאז דצמבר הוגשו 700 בקשות למענקים לשנת 2020, וטרם נדונו ● העיכוב בתקציב לא ישפיע על תשלום מענקים שאושרו כבר, אלא רק על חלוקה של מענקים חדשים

שדה נפט של ארמקו / צילום: רויטרס

עראמקו הסעודית השקיעה 5 מיליון דולר בפלטפורמת בלוקצ'יין למסחר בנפט

ההשקעה תאפשר לענקית הנפט להצטרף לחברות המשתמשות בפלטפורמת Vakt, שפעילותה מתמקדת בשוק הנפט הגולמי המופק בים הצפוני ● מחיר הנפט הגולמי ירד מתחילת השנה בכ-13%

דוד טמיר / צילומים:  תמר מצפי, יוטיוב, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

סופה של התשוקה: סגירתו של משרד הפרסום JWT היא רק עוד שלב בדעיכת הענף

משרד JWT, או טמיר-כהן כפי שרבים זוכרים אותו, היה בשנות ה-80 וה-90 בלב תעשיית הפרסום המקומית הנחשקת ובעל השפעה דרמטית על תוצרי הענף ועל רוחו ● אלא שמאז הענף כולו השתנה, והיום כלל לא בטוח שלסוג כזה של משרדים יש עוד מקום

הביג בן / צילום: רויטרס

3 ימים לברקזיט: חשש בבריטניה להמשך מעמדה של לונדון כבירה פיננסית עולמית

בריטניה תלויה באישור האיחוד האירופי להמשיך ולאפשר גישה חופשית למוסדות הפיננסים שהפכו את לונדון לבירת ההשקעות העולמית ● בינתיים מאות חברות כבר נטשו ועברו ליבשת בגלל הברקזיט ● כלי התקשורת משרטטים את העסקה העתידית עם האיחוד ומכנים אותה "דגים תמורת פיננסים"

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

אכיפה בררנית? כך נערך היועמ"ש לטענות הנגד של הנאשם נתניהו

רה"מ עשוי לטעון לאכיפה בררנית, משום שההליך נגדו מתנהל בזמן שטרם התקבלה החלטה אם להעמיד לדין את בזק, וואלה ו"ידיעות אחרונות" ● במשרד המשפטים הכינו את הקרקע ואיתרו שורת תיקים שבהם התקבלו החלטות על העמדה לדין של נאשמים "בשר ודם" בנפרד מההחלטות על העמדה לדין של תאגידים

סניף של OTHER STORIES של H&M בברצלונה / צילום: שאטרסטוק

סיפורים אחרים: המותג היוקרתי של H&M עושה עלייה לישראל

עשור אחרי שהגיעה לישראל, צפויה הרשת לפתוח בקרוב בקניון רמת-אביב סניף ראשון של המותג OTHER STORIES &

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

התאחדות התעשיינים תנסה לעצור את מכרז מתקן ההתפלה שורק 2

לטענת ההתאחדות במסמכי המכרז לא נכללו הפרטים הרלוונטיים להתחייבותו של הזוכה לקיים שיתוף פעולה תעשייתי

מירי כהן / צילום: יונתן בלום, גלובס

סגנית ראש מטה הדיור, מירי כהן, עוזבת את תפקידה ופותחת משרד עו"ד פרטי

כהן, שכיהנה בתפקיד מאז 2015 והייתה אחראית על תחומי התכנון והשיווק של קרקעות, תוחלף ע"י שירה ברנד, עורכת דין ומתכננת במקצועה, שכיהנה בשנתיים האחרונות כיו"רית הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז מרכז

איי הבהאמה / צילום: שאטרסטוק

ל-Airbnb דרושים: חמישה מתנדבים שייסעו בחינם לחודשיים בבהאמאס

חברת Airbnb מחפשת חמישה אנשים להתנדבות בפרויקטים אקולוגיים באיים הקריביים, שנפגעו ע"י הוריקן דוריאן ● בחברה מחפשים אנשים שמחויבים לתרום ובעלי רמת אנגלית טובה, אך למרבה הצער התוכנית לא פתוחה למשתתפים מישראל

נאור יצחק  / צילום: אדי גרצמן

קצר ונגמר: סמנכ"ל הקריאטיב בגיתם, נאור יצחק, פורש

שלושה חודשים לאחר שקודם לראש הפירמידה כחלק משינוי ארגוני במשרד הפרסום, הודיע יצחק כי הוא עוזב לטובת תפקיד בפלייטיקה ● יוחלף בתפקיד ע"י מריאן באני, שעבדה לאחרונה במלאנוקס וקודם לכן במשרד הפרסום ברוקנר-יער

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: להסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל המערבי

בעת ביקורו האחרון של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכותל המערבי, הגישה למקום ניתנה רק לעיתונאים ולצלמים ממין זכר ● כעת מבקש ארגון העיתונאים מרב הכותל למצוא יחד מנגנון שיסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל באירועים בעלי עניין לציבור שאינן אירועים דתיים

טראמפ / צילום: רויטרס - Mike Segar

דעה: תוכנית המאה של טראמפ מבלבלת, מלאת סתירות ולא ישימה בטווח הקרוב

בתוכנית המאה יש נקודות הקופצות מיד אל העין, ויש סתירות סמויות ומטרידות לא פחות ● האם באמת לכולם מובטח אושר ועושר וביטחון אישי ללא קץ?

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

מה פגע בשווקים? "העניין הכי מטריד בסיפור של הווירוס הוא שאנחנו לא יודעים עליו כלום"

הבהלה שככה? לאחר יומיים של ירידות חדות, הבורסה עברה בשעות הצהריים לנטייה חיובית ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "אנחנו אחרי 2019 שהסתיימה בצורה חיובית מאוד, ו-2020 שנפתחה במגמה דומה, כך שווירוס הקורונה הוא גם תירוץ טוב למימוש"

טים קוק, / STEPHEN LAM צילום: רויטרס

בשורות רעות לאפל: נגיף הקורונה עלול לפגוע בקצב ייצור האייפונים

"אם ההתפרצות בסין תהפוך לנרחבת יותר, זה עשוי להשפיע לרעה על שרשרת הייצור ולהפוך לדאגה מרכזית עבור המשקיעים"

אילוסטרציה של ננורובוט תוקף גידול סרטני / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

רשות החדשנות רוצה להפוך את תחום הביו-הנדסה לתעשייה

תוכנית חדשה בתקציב ראשוני של 100 מיליון שקל שמה פוקוס על התחום החם הבא בביומד, אחרי בריאות דיגיטלית: Bioconvergence, שבעולם עדיין נמצא ברובו באקדמיה • רובוטים זעירים שמוליכים תרופות, בדיקת מינונים בזמן אמת והדפסת רקמות להשתלה - אלה רק כמה דוגמאות לפעילות הישראלית בענף

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

לקראת דוחות אפל: הנתונים החשובים שכדאי שנחפש טוב

מניית אפל נמצאת בשיא כל הזמנים, דווקא בתקופה שהחברה נמצאת בשינוי משמעותי של המודל העסקי שלה ● חמישה דברים שצריך לשים אליהם לב בדוחות החברה

מתוך הצילומים של ג'ון דמיאניוק שנחשפו / צילום: באדיבות מוזיאון השואה בוושינגטון

פני הרשע: נחשפו התמונות של דמיאניוק בסוביבור

את התמונות חשף מוזיאון השואה בוושינגטון, שקיבל אותן כתרומה מארגון גרמני שעוסק בתיעוד פשעי השואה

רה"מ בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

פרשנות: תוכנית המאה היא בדיוק הפרק שלו קיווה נתניהו בספרי ההיסטוריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם הממשל הידידותי והנוח ביותר לישראל אי-פעם, עם נשיא שרק מוסיף לבקשות המגיעות מירושלים, הצליח לשנות את התפיסה האמריקאית ועימה הבינלאומית שלפיה קווי 67 הם קווי המדינה הפלסטינית בשינויים קלים ● פרשנות

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפל מכה את התחזיות בזכות האייפונים החדשים, ההכנסות משירותים אכזבו

אפל דיווחה על הכנסות של 91.8 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים - 88.5 מיליארד דולר ● אכזבה נרשמה בתחום השירותים - ההכנסות הסתכמו ב-12.7 מיליארד דולר, לעומת תחזית של 13.1 מיליארד דולר ● הציגה גם גידול של 37% בהכנסות של פעילות המכשירים הלבישים