גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס
סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר וול סטריט ננעל הערב (ד') בעליות שערים. מדדי S&P 500  ונאסד"ק  רשמו עליות של 0.3% וב-0.4%, בהתאמה, או 9 נקודות ו-38 נקודות. הדאו ג'ונס  טיפס בכ-0.1%, או 28 נקודות.

הפד הודיע כי לא ישוב להעלות את הריבית ב-2020, והרגיע את המשקיעים שחששו כי הבנק יחזור על הטעות משנה שעברה ויהדק את המדיניות המוניטרית בטרם יבשילו התנאים לכך.

22:30

המניות בארה"ב מתחזקות לאחר שהפדרל רזרב הודיע כי אינו צופה שינויי ריבית בעתיד הנראה לעין. מדדי S&P 500  ונאסד"ק  עולים ב-0.3% וב-0.4%, בהתאמה. הדאו ג'ונס  מטפס בשיעור מזערי של 17 נקודות, פחות מ-0.1%.  

הבנק המרכזי בארה"ב, שהותיר את הריבית על כנה בהתאם לציפיות, רמז גם כי אינו מצפה לשינויים כלשהם במדיניות לפחות עד סוף 2020.

ירידות נרשמו בתשואות אג"ח ארה"ב. האג"ח ל-10 שנים נסחרת בתשואה של 1.781%, וזו לשנתיים ירדה  לתשואה של 1.611%.

ג'רום פאוול, יו"ר הפד, אמר במסיבת העיתונאים כי הבנק המרכזי מצפה לראות עלייה עקבית באינפלציה בטרם יעלה את הריבית שוב.

21:00

הבנק המרכזי בארה"ב (הפד) הותיר הערב את הריבית ללא שינוי ברמה של 1.75%-1.5%, וזאת בהתאם לתחזיות בשווקים. המדדים נסחרים בינתיים ללא שינוי משמעותי: דאו ג'ונס מאבד 0.1%, נאסד"ק עולה בכ-0.3% ו-S&P 500 מוסיף 0.2%.

20:00

המסחר בוול סטריט מתנהל ללא שינויים גדולים במדדים המרכזיים, ככל שמתקרב מועד הכרזת הריבית של הפד, בשעה 21:00 שעון ישראל. מדד דאו ג'ונס  מאבד 55 נקודות, או קרוב ל-0.2%, בהובלת מניית בואינג  שיורדת בכ-1%. S&P 500  והנאסד"ק  מתחזקים בשיעורים מינוריים של כ-0.05% ו-0.1%, בהתאמה.   

ירידה קלה נרשמת בתשואות אג"ח ארה"ב, והאג"ח ל-10 שנים נסחרות בתשואה של 1.814%, ואילו תשואת האיגרות לשנתיים ירדה ל-1.642%.

הפדרל ריזרב צפוי להשאיר את הריבית ללא שינוי, אולם יו"ר הפד, ג'רום פאואל, צפוי גם לאותת כי הבנק המרכזי ינקוט את הצעדים המתאימים לשמור על נזילות גבוהה ועל ריבית יציבה של הלוואות לטווח קצר עד סוף השנה. 

18:38

המסחר באירופה ננעל בנטייה לעליות, כך מדד הדאקס טיפס ב-0.6%, הקאק עלה ב-0.2% והפוטסי ללא שינוי לקראת הבחירות מחר לממשלה בבריטניה. 

בוול סטריט המדדים נסחרים ביציבות לקראת הודעת הריבית של הפד הערב, כאשר הצפי הוא כי הריבית תיוותר ללא שינוי ברמה של 1.75%-1.5%.

מחיר הנפט יורד ב-1.5% על רקע נתונים מפתיעים מהמלאים בארה"ב. בשבוע שהסתיים ב-6 לדצמבר מלאי הנפט האמריקאי עלה ב-600 אלף חביות, בעוד שהתחזיות היו לעלייה של 2.8 מיליון חביות נפט בשבוע החולף.

מנייתה של The Children's Place צוללת ביותר מ-20% לאחר שהחברה פספסה את תחזיות האנליסטים בשוק והנמיכה תחזיות להמשך. החברה צופה הכנסות בטווח של 509-504 מיליון דולר לרבעון הרביעי, על רווח מתואם של 1.68-1.48 דולרים למניה, הרבה מתחת לציפיות האנליסטים בשוק למכירות של 555.1 מיליון דולר על רווח מתואם של 2.06 דולרים למניה.

16:30

המסחר בניו יורק נפתח במגמה מעורבת בהמתנה להודעת הריבית של הפד. הנאסד"ק וה-S&P 500 מטפסים ב-0.2%, הדאו ג'ונס ללא שינוי.

16:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על יציבות בפתיחה, בהמתנה להודעת הריבית של הפד הערב בשעה 21:00 (שעון ישראל). לפי מרבית התחזיות בשוק, הפד צפוי להותיר את הריבית בארה"ב ברמה של 1.75%.

מדד המחירים לצרכן (ליבה) בארה"ב עלה בחודש נובמבר ב-0.2%, בהתאם לתחזיות. בחישוב שנתי מדובר בקצב עלייה של 2.3%.

ביומה הראשון למסחר בריאד, חברת הנפט הסעודית ארמקו מזנקת בשיעור המקסימלי של 10%, ורושמת היסטוריה בהנפקה הגדולה בעולם. חברת הנפט הסעודית הינה החברה בשווי שוק הגבוה ביותר בעולם, מעל השווי של חברת הטכנולוגיה אפל.

14:00

לקראת הבחירות מחר בבריטניה, סטפן מונייה, מנהל השקעות ראשי בבנק השוויצרי לומברד אודייה, צופה כי "ממשלת רוב שמרנית תוביל את השלב הבא בתהליך הברקזיט, ובכך עשויה להביא לצמיחה גבוהה יותר. במסגרת הסקירה נבחנים שני תרחישים עיקריים: תרחיש שבו (75%) ג'ונסון ישאר בתפקידו והפרלמנט יצטרך לאשר את הברקזיט והיציאה מהאיחוד צפויה להתרחש בסוף ינואר 2020, תרחיש שני (25%)- פחות סביר שהלייבור יצליחו להרכיב ממשלה בכוחות עצמם והאלטרנטיבה היחידה אל מול השמרנים היא חיבור בין הלייבור לדמוקרטים הליברליים שינסו לקדם את האג׳נדה השמאלנית ביותר מזה 40 שנה. תחת תרחיש זה התוצאה הסבירה ביותר תהיה משאל עם שני".

סטפן מסכם, כי "כלכלת בריטניה צריכה דחיפה כדי להימלט מההשלכות של אובדן גישה מועדפת לשווקי הסחר הגדולים שלה. מאז ההצבעה על הברקזיט, הסטרלינג ירד בשיעור של 10% מול הדולר האמריקני והאינפלציה עלתה מ-0.5% ל-1.5% משנה לשנה. הברקזיט עלה למשק הבריטי בין 1.7 ל-2.5% מהתמ"ג. לטווח הארוך, מרבית המחקרים האקדמיים מצביעים על כך שההשפעה הכלכלית עשויה להיות גדולה עוד יותר, והברקזיט עלול לגרום להפסד תוצר של בין חמישה לעשרה אחוזים".

12:15

המסחר באירופה ממשיך להתנהל במגמה מעורבת, תוך שינויים קלים במדדים. מדד סטוקס אירופה 600  רושם ירידה של 0.2%. עלייה קלה נרשמת בפרנקפורט 

מניית טולו אויל  ממשיכה להתאושש לאחר שהתרסקה ב-70% שלשום, ומטפסת בכ-4%. עליות של יותר מ-3% נרשמות במניית חברת הכימיקלים הגרמנית K+S  ן-SSP GROUP  הבריטית מוסיפה כ-4.5%.

מניית JD Sports  צונחת לאחר שבעלת המניות העיקרית בה, Pentland, הודיעה כי היא חותכת את החזקתה בענקית מוצרי הספורט הבריטית, אך נשארת בהחזקת רוב.

10:00

פתיחת מסחר זהירה נרשמת בבורסות אירופה, תוך שהמשקיעים ממתינים להחלטת הריבית הערב בארה"ב ועוקבים אחר ההתפתחויות בחזית הסחר בין ארה"ב לסין.

מדד סטוקס אירופה 600  נסחר ללא שינויים משמעותיים סביב רמת הפתיחה. מזגזר המשאבים הבסיסיים רושם עלייה של 0.6%, ומגזר הטלקום מאבד 0.4%.

בבריטניה מצביעים סקרים סופיים לקראת הבחירות מחר על התהדקות משמעותית במרוץ בשבועות האחרונים, וכעת נראה כי קטנו הסיכויים שראש הממשלה בוריס ג'ונסון ישיג רוב חזק בפרלמנט. בתגובה צנחה הליש"ט מול הדולר.     

בערב הסעודית, ענקית האנרגיה ארמקו זינקה מעבר לציפיות ביום המסחר הראשון שלה בבורסה הסעודית, אחרי הנפקת המניות הגדולה ביותר בעולם. מניות חברת הנפט שבשליטת המדינה הגיעו למגבלת העלייה היומית שנקבעה, 10%, וזינקו למחיר של 35.2 ריאל (9.38 דולרים) למניה במסחר המוקדם בריאד, לאחר מחיר התחלתי של 32 ריאל סעודי, והן משקפות לה שווי של 1.88 טריליון דולר.

הופעת הבכורה הציבורית של ארמקו, שרשמה 1.5% ממניותיה בבורסה הסעודית, היא הגדולה ביותר שנרשמה אי פעם, מעל ל-25 מיליארד דולר שגויסו בהנפקת עליבאבא בספטמבר 2014.

הנפקת המניות הראשונית של ענקית הנפט עברה את ההערכה ההתחלתית של 1.7 טריליון דולר, שעליה הוכרז כשתמחור המניה נסגר בשבוע שעבר בטווח העליון של ציפיות השוק. אולם השווי של 1.88 טריליון דולר עדיין נמוך מהיעד המקורי של הממלכה, ונשען במידה רבה על משקיעים מקומיים, לאחר ביטול מהלכי רוד שואו בינלאומיים בעקבות חוסר עניין מצד משקיעים זרים.  

09:15

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת, לקראת הודעת הריבית של הפד היום. בורסת שנחאי  טיפסה ב-0.24% ושנזן צנחה ב-0.64%. מדד הנג סנג  בהונג קונג טיפס ב-0.78%.

ביפן ירד מדד ניקיי  בשיעור מינורי של 0.08%, ואילו בקוריאה הדרומית עלה הקוספי  ב-0.36%.

מדד S&P/ASX 200  באוסטרליה נעל את יום המסחר בעלייה של 0.68%. 

היום בערב (שעון ישראל) תתפרסם הודעת הריבית בארה"ב והפד צפוי להשאיר את שיעור הריבית ללא שינוי.

07:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום במגמה מעורבת, תוך שהמשקיעים מצפים להודעת הריבית של הפד בארה"ב הצפויה היום.

עליות קלות של כ-0.1% נרשמות בשנחאי , וירידות של כ-0.5% בשנזן. מדד הנג סנג  בהונג קונג מתחזק בכ-0.3%. 

ירידה קלה של 0.15% נרשמת בטוקיו , ואילו בקוריאה הדרומית מטפס מדד קוספי  בכ-0.5%. באוסטרליה מתחזק מדד S&P/ASX 200  בקרוב ל-0.6%. 

היום ימסור הפד את החלטת הריבית האחרונה שלו השנה, והציפיות הן כי לא יחול שינוי בשיעור הריבית.

המשקיעים עוקבים גם אחר התפתחויות בחזית הסחר בין ארה"ב לסין, ככל שיום ראשון, 15.12, מתקרב, אז אמורים להיות מוטלים מכסים נוספים על סין. אתמול דיווח וול סטריט ג'ורנל כי ארה"ב מתכננת לדחות את הטלת המכסים על סין. עם זאת, היועץ הכלכלי לבית הלבן, לארי קודלו, אמר אתמול בעקבות הדיווח כי התוכנית עדיין לא השתנתה.

עוד דווח כי נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב מראש לכמות רכישה של תוצרת חקלאית לפני הגעה לעסקה, וסין לעומת זאת מעוניינת כי הרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל.

אמש בוול סטריט, לאחר יום מסחר שבו נעו המדדים המובילים מעליות לירידות סביב רמות הפתיחה, הם עברו בשעת המסחר האחרונה לירידות שערים ושלושת המדדים המובילים ננעלו בירידות של כ-0.1%. 

עוד כתבות

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

נדבקה בקורונה: אבגול תשאיר את המפעל בסין סגור בשל הסגר במחוז Hubei

אבגול, שעוסקת בייצור בדים לא-ארוגים המשמשים בעיקר לייצור חיתולים חד-פעמיים ומגבונים, עדכנה כי בשל סגר תעבורתי שהטיל הממשל בסין במחוז הוביי (Hubei) בו נמצא המפעל של החברה, פתיחת המפעל מחדש תתעכב ● החברה לא צופה השפעות מהותיות לעת עתה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 27 בינואר

אתמול באיכילוב: 11 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

פעילי המרד בהכחדה והבריגדה האדומה משבשים את פעילות הבורסה לניירות ערך ובית ההשקעות פסגות בתל אביב / צילום: איילה טולקין ודורי הופמן, המרד בהכחדה, יח"צ

קרן הגידור הרווחית בעולם הופכת לאקטיביסטית אקלים

קרן הגידור TCI, המנהלת 30 מיליארד דולר, מתכננת לאלץ חברות להשתנות נוכח איומי משבר האקלים

טים קוק, / STEPHEN LAM צילום: רויטרס

בשורות רעות לאפל: נגיף הקורונה עלול לפגוע בקצב ייצור האייפונים

"אם ההתפרצות בסין תהפוך לנרחבת יותר, זה עשוי להשפיע לרעה על שרשרת הייצור ולהפוך לדאגה מרכזית עבור המשקיעים"

פיצול תיקי השקעות מאפשר להתמקד במטרות ספציפיות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

זהירות! קנסות לפניך: הרגולציה החדשה שתחולל שינוי מהותי בכשלי הסליקה

רגולציה אירופית חדשה שתיכנס לתוקף השנה תחולל שינוי מהותי בטיפול בכשלי סליקה ● הרגולציה, שתחול על כל סוגי ניירות הערך, תטיל קנסות קבועים על הצד שיגרום לכשל ● המהלך ישפיע על גופים בישראל וגם על לקוחותיהם, שעלולים לשאת בעלויות הנובעות מכשלי סליקה בעסקאות שבוצעו עבורם

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

"דגל הווירוסים" - דנמרק שוב הסתבכה בפרשת קריקטורות, הפעם עם סין

קריקטורה שהופיעה אתמול בעיתון הדני "יילנדס-פוסטן" עוררה את זעם השלטונות הסינים, הביאה לדרישה חריפה של השגרירות במדינה להתנצלות פומבית וגם למתקפה ברשתות החברתיות מצד סינים נגד דנמרק

מה אפשר  לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ

שלושה חדרים בחולון, שלושה חדרים בפתח תקווה, שלושה חדרים בבני ברק או שלושה חדרים בראשון לציון

אילוסטרציה של ננורובוט תוקף גידול סרטני / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

רשות החדשנות רוצה להפוך את תחום הביו-הנדסה לתעשייה

תוכנית חדשה בתקציב ראשוני של 100 מיליון שקל שמה פוקוס על התחום החם הבא בביומד, אחרי בריאות דיגיטלית: Bioconvergence, שבעולם עדיין נמצא ברובו באקדמיה • רובוטים זעירים שמוליכים תרופות, בדיקת מינונים בזמן אמת והדפסת רקמות להשתלה - אלה רק כמה דוגמאות לפעילות הישראלית בענף

קריית אונו / צילום: שאטרסטוק

אושרה תוכנית המתאר לקריית אונו: צפי ל-80 אלף תושבים

עד שנת 2040 יגדל שטח העיר ב-800 דונם, והאוכלוסייה תכפיל את עצמה לכדי 80 אלף תושבים ● מתנגדי התוכנית חוששים מציפוף יתר ופקקים

הנת"צ החדש / צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו

בכמה קיצר הנת"צ החדש ברחוב קפלן בת"א את זמן הנסיעה?

הנת"צ בקפלן הושק לפני כחודש, ועיריית תל אביב מעדכנת כי הנסיעה בו מקצרת משמעותית את זמנם של הנוסעים: בין 20 דקות ועד חצי שעה ● העירייה מתכננת להקצות נתיבים נוספים לתחבורה ציבורית

יו"ר כחול לבן בני גנץ ונשיא ארה"ב בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ: "אפעל ליישום תוכניתו של טראמפ בתיאום עם מדיניות האזור"

בשונה מן הפגישה עם נתניהו שנערכה אף היא מוקדם יותר היום, מהמפגש עם גנץ נשלחו אך ורק תמונות, ולא ניתנה הזדמנות לעיתונאים להיכנס ולשאול שאלות

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

מה פגע בשווקים? "העניין הכי מטריד בסיפור של הווירוס הוא שאנחנו לא יודעים עליו כלום"

הבהלה שככה? לאחר יומיים של ירידות חדות, הבורסה עברה בשעות הצהריים לנטייה חיובית ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "אנחנו אחרי 2019 שהסתיימה בצורה חיובית מאוד, ו-2020 שנפתחה במגמה דומה, כך שווירוס הקורונה הוא גם תירוץ טוב למימוש"

נאור יצחק  / צילום: אדי גרצמן

קצר ונגמר: סמנכ"ל הקריאטיב בגיתם, נאור יצחק, פורש

שלושה חודשים לאחר שקודם לראש הפירמידה כחלק משינוי ארגוני במשרד הפרסום, הודיע יצחק כי הוא עוזב לטובת תפקיד בפלייטיקה ● יוחלף בתפקיד ע"י מריאן באני, שעבדה לאחרונה במלאנוקס וקודם לכן במשרד הפרסום ברוקנר-יער

הרבט מקמסטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"פוטין יכול ללכת ל'יד ושם' ולהתחזות לחבר שלכם, בעוד הוא מערער את ביטחונכם עם אספקה צבאית לאיראן"

בראיון ראשון לתקשורת מאז שסיים את תפקידו כיועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, חושף הרברט מקמסטר את הלך הרוחות בוושינגטון, מגן על המהלך לחיסול סולימאני ומביע פסימיות בנוגע לעתיד השלום: "האפשרות שפתרון שתי מדינות יצא לפועל, הולך ופוחת"

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי

האם תקציב המשרד של מירי רגב גדל בכמיליארד שקל בתקופתה?

השרה רגב טוענת כי הוסיפה לתקציב משרדה קרוב למיליארד שקל. הצצנו במספרים ● המשרוקית של גלובס

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בארה"ב: מדינה פלסטינית "על תנאי" ושרטוט גבולות מחדש. תוכנית המאה של טראמפ נחשפת

לפי דיווח של "וושינגטון פוסט": טראמפ יחשוף הערב את פרטי תוכנית השלום ● לפלסטינים תינתן אוטונומיה מוגבלת, אך שיעורה ילך ויגדל בתנאים מסוימים ● בסופו של דבר ישלטו הפלסטינים על 70%-80% משטח הגדה ● "אף פלסטיני או ישראלי לא יידרש לנטוש את ביתו"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נגיף הקורונה מרעיד את השווקים: "עלולות להיות השפעות מהותיות"

לאחר עליות חדות בשווקים עולה השאלה האם הגיע הזמן לממש רווחים, ללא קשר לדרמה שנרשמת כעת בצל התפרצות נגיף הקורונה

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix זינקה ב-750% מאז ההנפקה; קרן מנגרוב מימשה מניות ביותר מ-400 מיליון דולר בשנתיים

מדיווח ל-SEC עולה כי בסוף 2019 החזיקה הקרן, שהייתה בעבר בעלת המניות הגדולה בחברת האינטרנט, ב-1.8% בלבד ממניות Wix, לעומת 6.3% בסוף 2018

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

האקזיט של אבי גבאי מהפוליטיקה: יקבל אופציות בשווי 12 מיליון שקל בסלקום

באסיפה שתתקיים ב-5 במרץ יתבקשו בעלי המניות של חברת התקשורת לאשר הקצאה של כ-4.2 מיליון אופציות למנכ"ל החדש, נוסף על שכר חודשי בסיסי של 110 אלף שקל

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: להסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל המערבי

בעת ביקורו האחרון של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכותל המערבי, הגישה למקום ניתנה רק לעיתונאים ולצלמים ממין זכר ● כעת מבקש ארגון העיתונאים מרב הכותל למצוא יחד מנגנון שיסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל באירועים בעלי עניין לציבור שאינן אירועים דתיים