גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס
דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

א.

"אם הייתי יכול להפוך חזרה את דפי הזמן", שרה הלהקה הוותיקה פליטווד מק באחד מלהיטי הזהב הנצחיים שלה, "הייתי מארגן מחדש יום או יומיים ועוצם עיניים. ספר לי שקרים, ספר לי שקרים קטנים ומתוקים, ספר לי, ספר לי, ספר לי שקרים". אחחח, איזה שיר! השבוע למדנו, איזו הפתעה, שפליטווד מק היא בכלל להקה צבאית ושהשיר הנ"ל נכתב לכבודו ובוצע לראשונה על-ידי צוות הווי טיוח בטקס סיום קורס מש"קי שלישות באכ"א, מחזור כסת"ח, שנת חרט"ט. זה שקר גמור, אבל מה זה חשוב, בחייכם, שקר, אמת, מה ההבדל ולמי אכפת, תזרמו, הכול טוב.

אני מתכוון כמובן לסיפור על השקר העצום של צה"ל על מספר החרדים שהתגייסו, שנחשף בשבוע שעבר ב"כאן". על-פי הדיווח, שינה הצבא, באופן ניכר ובמשך שנים, את מספר החרדים שהתגייסו. מדובר באלפים. בחלק מהשנים הכפיל הצבא את המספר המדווח פי שלושה, בחלק מהמקרים הסתפק הצבא והכפיל רק בשניים - הכול במטרה לעמוד ביעדי הגיוס, אף שאני חושד שהסיבה האמיתית, שנחשפה במערומיה בנתוני פיז"ה האחרונים, היא שלהכפיל במספר גדול משלושה זה כבר ממש קשה לחלק נכבד מבוגרי מערכת החינוך הישראלית, יצרנית החיילים המובילה במדינה. לא פלא ששני המחדלים נחשפו בסמיכות זמנים שכזו. הטיפשות והשקר אוהבים לפסוע יחד יד ביד אל עבר השקיעה.

את המספרים השקריים העביר הצבא לרמטכ"ל, לשר הביטחון, לוועדת חוץ וביטחון, ועוד. משם עברו הנתונים השקריים אל הציבור דרך הפוליטיקאים והעיתונאים, ושימשו כחומר בעירה לאחת המדורות העקביות והשקריות בציבוריות הישראלית. בעקבות המספרים האלה הוקמו ועדות, הופנו תקציבים, הוטלו סנקציות, נערכו הפגנות, נפלו ממשלות ואני כבר לא מדבר על הררי מילים אינסופיים שהוקדשו לשנוא. והכול שקר. שנים שמפרפרים אותנו עם החרדים המתגייסים האלה, והכול על פארש. מעצבן!

הטפשות והשקר יד ביד / איור: תמיר שפר

אני מתעקש לקרוא לשקר בשמו, אף שיש לו כינויים הרבה יותר חביבים, כמו ניפוח, שינוי קריטריונים, חוסר תשומת לב, טעות "או הרבה דברים אחרים", כמו שאמר ראש אכ"א, האלוף אלמוז, שתגובותיו היו מופת של התפתלות. "היה ניסיון משמעותי להביא מספרים אמיתיים", אמר אלמוז. מה? מה זה אומר בכלל, ניסיון משמעותי?

"אנחנו מדברים על שתי תקופות זמן", הסביר בראיון אחר, "יש תקופות עם יעדים, אבל בלי חוק, תקופות עם חוק ובלי יעדים, הגדרות פורמליות כאלה ואחרות, יש מנהלת שמגייסת, יש מנהלת שסופרת, הכול תלוי איך מגדירים חרדי", ועוד. אהה, הבנו אותך: זה כמו במערכון הישן של הגשש - פשוט תגיד שאתה רוצה בורקס.

כמה שקרים, כמה תירוצים. את המשפט האמיתי היחיד בכל הפרשה הזאת אמר ח"כ אלעזר שטרן, לשעבר ראש אכ"א, אלוף בצה"ל, שטען בפשטות - למרות דיווחים שלשקר היו שותפים דרגים גבוהים ביותר בצבא - כי האחראי לשינוי הנתונים הוא בטח "איזה רב סרן". הנה לכם כל תורת הש"ג כולה על רגל אחת. מתחילים ברב סרן, עוד ירדו לסרן ומשם לסגן, ואז ימצאו איזה סג"מ שיפיל הכול על איזה סמל שלא הספיק למצוא רב"ט שייקח במקומו את האשמה, והדברים ישובו למקומם בשלום.

תודה לך, ח"כ אלעזר שטרן.

ב.

כשהגשם יורד, שר בוב מארלי, הוא לא יורד רק על בית אחד. אולי כאן לב העניין: בדרך כלל אני לא לוקח כל-כך ללב שקרים מהסוג הנ"ל, כזה שבא מלמעלה, אני הרי מורגל בהם וחי בתוכם כמו שהדג חי במים. גם הדג לא מתעצבן שהוא כל הזמן רטוב. ובכל זאת, השקר הזה עצבן אותי. לא כי הוא של צה"ל, הגוף הציבורי היחיד בישראל שעוד נהנה מאמון יחסי; גם צה"ל משקר כל הזמן. לפני כשנה וחצי נחשפה גרסה מוקדמת של הסיפור הנוכחי, כשהתברר שגם במספר הבנות הדתיות שהתגייסו, צה"ל, איך לומר, שיקר, ואני כבר לא מדבר על מה שקורה במחשכים של השטחים. יש ספרים מלאים בשקרי הצבא. אין במדינה מי שבאמת הופתע לגלות שזה יכול לקרות.

ועדיין, איכשהו זה כואב יותר כשהצבא משקר. מילא התקציבים וכל הבלאגן הפוליטי, אבל אם הכול פוליטיקה, קריטריונים, מאבקי יוקרה וכיסויי ישבן, "כיצד יוכלו המפקדים לדרוש מחיילים אמירת אמת כשבכירי בצה"ל משקרים ביודעין?", שאל ח"כ שמולי את השאלה הכי נכונה שאפשר לשאול (וחבל שח"כ שטרן ענה לו, שלא ביודעין). כי אם זה שקר, מה עוד שקר? כשהגשם יורד, שר בוב מארלי, הוא יורד על כולם. וככה גם השקר. הרי כבר ידוע ש"למען ארץ ישראל מותר לשקר". זה יצחק שמיר אמר, והוא לא היה אחד שמשחק משחקים.

סוגיית גיוס החרדים היא אולי לא סוגיה באמת חשובה או מהותית למדינת ישראל, ובכל זאת היא אחת מהמרכזיות שבהן. עכשיו אנחנו מבינים שכל הרעש של השנים האחרונות מתבסס בעיקרו על נתונים שקריים. הביטו אל תוך עצמכם ונסו לחשב כמה זמן בזבזתם בחיים על העניין הזה בקריאה, צפייה, האזנה ושלל ויכוחי סרק. גם אני הקטן מצאתי את עצמי מתרוצץ בארץ ומתעסק בזה בשלל כתבות. גם עליי ירד הגשם, גם אנחנו שימשנו (כולל אחיכם) כמשת"פים של השקר הזה, בלענו בתאווה כל נתון שמישהו הקריץ והסתובבנו סביב עצמנו בריקוד שכולו בלוף. איזו פדיחה.
אז מה עכשיו, תגידו, לא להאמין לאף אחד לשום מילה?

ג.

כן. אני לא מאמין למילה של אף אחד יותר. יש בזה משהו משחרר, חייבים להודות; רק לפני חודש כתבתי פה ש"כאנרכיסט-כיס בדימוס אני לא יכול שלא לחייך חיוך גדול: אנשים לא מאמינים לפוליטיקאים, לא מאמינים לבנקאים, לשוטרים, לגנרלים, לשופטים, לפרקליטים ולעיתונאים - לא יודע מה איתכם, לי כל חוסר האמון ברשויות נשמע כמו הזמנה לגן עדן".

יכול להיות שטעיתי. כן, נחוצה מידה בריאה של חשדנות כלפי הכוח ואין ספק שאחרי שבעים ומשהו שנות הגיע הזמן לעשות ניקיון רציני בכמה מהרשויות, או בכולן, אבל אם לחזור לדוגמה שלעיל - אנחנו אולי דגים, אבל השקרים אינם המים - הם כתמי הנפט ושקיות הניילון הצפות במים; הם מה שמזהם את הסביבה וחונק אותנו.

כן, מידה בריאה של חשדנות כלפי הכוח היא יותר מנחוצה, אבל איפה אנחנו ואיפה המידה הבריאה הזאת? הרי בסוף הבנאדם גם צריך להאמין למישהו, לסמוך על משהו, לדעת שזה שאתה יושב לידו לא מנסר את הענף שאתם יושבים עליו. למרות שכרגע נראה שכולם מנסרים במרץ וזה כבר מזמן לא ענף, זה כבר נסורת. מענף אפשר לעשות נסורת, אבל מנסורת, אם לשאול לוגיקה משמעון פרס, אי אפשר לעשות ענף.

ואם ציטטנו את פליטווד מק ואת בוב מארלי, ראוי רק לסיים בדברי ג’ון לנון, שנרצח השבוע לפני 39 שנים: "כל מה שאני רוצה זו אמת, רק תנו לי קצת אמת".

תנו קצת אמת, זה כל מה שאנחנו מבקשים. בעולם בלי אמון, הבנאדם חש עצמו זר, אין יציבות וזה מה שמסביר את הסחרחורת.

עוד כתבות

טים קוק, / STEPHEN LAM צילום: רויטרס

בשורות רעות לאפל: נגיף הקורונה עלול לפגוע בקצב ייצור האייפונים

"אם ההתפרצות בסין תהפוך לנרחבת יותר, זה עשוי להשפיע לרעה על שרשרת הייצור ולהפוך לדאגה מרכזית עבור המשקיעים"

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

מה פגע בשווקים? "העניין הכי מטריד בסיפור של הווירוס הוא שאנחנו לא יודעים עליו כלום"

הבהלה שככה? לאחר יומיים של ירידות חדות, הבורסה עברה בשעות הצהריים לנטייה חיובית ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "אנחנו אחרי 2019 שהסתיימה בצורה חיובית מאוד, ו-2020 שנפתחה במגמה דומה, כך שווירוס הקורונה הוא גם תירוץ טוב למימוש"

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

"דגל הווירוסים" - דנמרק שוב הסתבכה בפרשת קריקטורות, הפעם עם סין

קריקטורה שהופיעה אתמול בעיתון הדני "יילנדס-פוסטן" עוררה את זעם השלטונות הסינים, הביאה לדרישה חריפה של השגרירות במדינה להתנצלות פומבית וגם למתקפה ברשתות החברתיות מצד סינים נגד דנמרק

כבאי מנסה לכבות שריפה באוסטרליה / צילום: STRINGER, רויטרס

קרן הפנסיה הבריטית שמאמצת מדיניות אקלים ומאיימת בפיטורים

קרן הפנסיה הבריטית הודיעה למנהלי הנכסים: הפחיתו בתוך שנתיים את החשיפה לשינויי אקלים - או הסתכנו בפיטורים ● "שינויי האקלים זו בעיה שהאימפקט שלה על השקעות מחמיר במהירות"

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

נדבקה בקורונה: אבגול תשאיר את המפעל בסין סגור בשל הסגר במחוז Hubei

אבגול, שעוסקת בייצור בדים לא-ארוגים המשמשים בעיקר לייצור חיתולים חד-פעמיים ומגבונים, עדכנה כי בשל סגר תעבורתי שהטיל הממשל בסין במחוז הוביי (Hubei) בו נמצא המפעל של החברה, פתיחת המפעל מחדש תתעכב ● החברה לא צופה השפעות מהותיות לעת עתה

סוחרים בבורסת פרנקפורט / צילום: רויטרס

צפי לריבאונד בוול סטריט אחרי הירידות אתמול

בשעה זו החוזים ירוקים ● התפשטות נגיף הקורונה הכבידה על הבורסות באסיה, מלבד אלו שבסין, הונג קונג, סינגפור, דרום קוריאה וטאיוואן, שסגורות לרגל חג שנקטע באיבו ● המדדים באירופה נסחרים ללא שינוי מהותי לאחר ירידות של 2.7% אתמול

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

לקראת דוחות אפל: הנתונים החשובים שכדאי שנחפש טוב

מניית אפל נמצאת בשיא כל הזמנים, דווקא בתקופה שהחברה נמצאת בשינוי משמעותי של המודל העסקי שלה ● חמישה דברים שצריך לשים אליהם לב בדוחות החברה

מה אפשר  לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ

שלושה חדרים בחולון, שלושה חדרים בפתח תקווה, שלושה חדרים בבני ברק או שלושה חדרים בראשון לציון

ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק

הביטקוין שוב מעל 9,000 דולר; דויטשה בנק: "הוא תנודתי מדי"

מדד Bitwise 10, המשקלל את מחיריהם של 10 מטבעות הקריפטו הגדולים, עלה ב-26% מתחילת השנה ● דוח מחקר של דויטשה בנק: מספרם של מחזיקי הקריפטו בעולם צפוי לגדול פי ארבעה בעשור הקרוב

הנת"צ החדש / צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו

בכמה קיצר הנת"צ החדש ברחוב קפלן בת"א את זמן הנסיעה?

הנת"צ בקפלן הושק לפני כחודש, ועיריית תל אביב מעדכנת כי הנסיעה בו מקצרת משמעותית את זמנם של הנוסעים: בין 20 דקות ועד חצי שעה ● העירייה מתכננת להקצות נתיבים נוספים לתחבורה ציבורית

נאור יצחק  / צילום: אדי גרצמן

קצר ונגמר: סמנכ"ל הקריאטיב בגיתם, נאור יצחק, פורש

שלושה חודשים לאחר שקודם לראש הפירמידה כחלק משינוי ארגוני במשרד הפרסום, הודיע יצחק כי הוא עוזב לטובת תפקיד בפלייטיקה ● יוחלף בתפקיד ע"י מריאן באני, שעבדה לאחרונה במלאנוקס וקודם לכן במשרד הפרסום ברוקנר-יער

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

שאלות ותשובות: מה יקרה אחרי משיכת בקשת החסינות של נתניהו

האם יש לנתניהו עוד דרך להימנע מהעמדה לדין, האם הוא יוכל להיבחר לראשות הממשלה, מתי יתחיל משפטו, ואיך כל זה יסתיים? ● "גלובס" עושה סדר

קריית אונו / צילום: שאטרסטוק

אושרה תוכנית המתאר לקריית אונו: צפי ל-80 אלף תושבים

עד שנת 2040 יגדל שטח העיר ב-800 דונם, והאוכלוסייה תכפיל את עצמה לכדי 80 אלף תושבים ● מתנגדי התוכנית חוששים מציפוף יתר ופקקים

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

האקזיט של אבי גבאי מהפוליטיקה: יקבל אופציות בשווי 12 מיליון שקל בסלקום

באסיפה שתתקיים ב-5 במרץ יתבקשו בעלי המניות של חברת התקשורת לאשר הקצאה של כ-4.2 מיליון אופציות למנכ"ל החדש, נוסף על שכר חודשי בסיסי של 110 אלף שקל

מתחם בזן בחיפה / צילום: פאול אורלייב

כל מה שצריך זה איום טוב: בזן רכשה מתקן למניעת זיהום שנה לפני שתיכננה

המשרד להגנת הסביבה החליט לסגור את פעילות מתקן הביטומן של בזן בעוד שלושה חודשים בשל גרימת זיהום ● על אף שבזן טענה כי לא תוכל לרכוש מערכת להפחתת זיהום לפני תום 2020, היום היא הודיעה על רכישת מערכת זמנית שתמנע את הסגירה ● עם זאת, טרם הוגשה למשרד תוכנית להפחתת זיהום

לוגו מעדני מיקי

רשות התחרות אישרה לסלטי שמיר לרכוש את מעדני מיקי

בנובמבר האחרון הוגשה נגד מעדני מיקי בקשת כינוס נכסים ● כעת החברה נמכרת למתחרה בתמורה ל-6 מיליון שקל ● להערכת סלטי שמיר, העסקה צפויה להביא לה תוספת מכירות של מעל 50 מיליון שקל

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

נגיף הקורונה הכביד על וול סטריט: הדאו מחק את העליות של 2020; סגירה צורמת באירופה

המדדים המובילים בוול סטריט צנחו בעקבות החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● באירופה הדאקס והקאק נפלו ב-2.7% ● מניות חברות התעופה, המלונאות והמסעדנות איבדו גובה ● בורסת טוקיו ננעלה בצניחה של 2%; שווקים רבים באסיה היו סגורים היום לרגל חגים

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix זינקה ב-750% מאז ההנפקה; קרן מנגרוב מימשה מניות ביותר מ-400 מיליון דולר בשנתיים

מדיווח ל-SEC עולה כי בסוף 2019 החזיקה הקרן, שהייתה בעבר בעלת המניות הגדולה בחברת האינטרנט, ב-1.8% בלבד ממניות Wix, לעומת 6.3% בסוף 2018

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

עליות בבורסה בתל אביב: טבע מטפסת, טוגדר מזנקת 10%

המדדים ת"א 35 ות"א 90 עולים בכ-0.4%, מדד הבנקים מטפס ב-0.35% ● לאומי שוקי הון: "בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה, ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית"