גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר מתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson
סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בניו יורק ננעל הערב (ה') בעליות חדות ברמת שיא כל הזמנים על רקע הדיווח כי השלב הראשון בהסכם הסחר קרוב לחתימה, כאשר העקרונות סוכמו ומצדה של ארה"ב נותר להמתין לחתימה של הנשיא טראמפ על ההסכם.

מדד הנאסד"ק עלה ב-0.7%, הדאו ג'ונס טיפס ב-0.8%, ומדד S&P 500 עלה ב-0.85% לשיא על הזמנים.

22:00

"ארה"ב הגיעה להסכם עקרוני על השלב הראשון בהסכם הסחר שממתין לחתימה של הנשיא טראמפ", כך לפי דיווח ב"רויטרס" וב-"CNBC". עוד דווח כי ארה"ב הציעה להפחית ב-50% את המכסים שהוטלו על מוצרים סיניים בהיקף של 375 מיליארד דולר, ולהקפיא מכסים על מוצרים בהיקף 160 מיליארד דולר שאמורים להיכנס לתוקף ב-15 בדצמבר, יום ראשון הקרוב. נזכיר כי מוקדם יותר השבוע סין ביקשה להסיר את כל המכסים באופן מוחלט.

21:30

לאחר הציוץ של הנשיא טראמפ על הסכם סחר "גדול" שמתקרב, הסיניים הכחישו כי זהו המצב ועליות של 1% במדדים המובילים בוול סטריט נחלשו במעט. ביום ראשון צפויים להיכנס לתוקף המכסים שהטילה ארה"ב על סחורות מסין בהיקף של 156 מיליארד דולר, וזאת בנוסף על אלו הקיימים.

מדד הנאסד"ק עולה ב-0.4%, הדאו ג'ונס מטפס ב-0.5%, ומדד S&P 500 עולה ב-0.55%.

מניית פייסבוק  צונחת בכ-4% על רקע הדיווח ב"דאו ג'ונס" כי נציבות הסחר הפדרלית (FTC) בוחנת  להוציא צו מניעה נגד החברה בשל האופן בו היא מתכננת לאחד את מוצריה באפליקציות לתשתית אחת. 

הציבור בבריטניה ממתין בדריכות לפרסום המדגמים עם סגירת הקלפיות היום בחצות (שעון ישראל). בשעה זו גם יתפרסם מדגם מקיף של ה-"BBC", וכשעה מאוחר יותר יחלו לזרום תוצאות אמת. רוב העניין יתרכז בכמה מחוזות בחירה "מתנדנדים" שבהם גם לשמרנים וגם ל"לייבור" יש סיכוי לנצח. המפלגה השמרנית המריצה מצביעים היום במחוזות אלה להצביע עבורה באמצעות הודעות קוליות. תופעת התורים הלא-שכיחים, שעשויה להצביע על שיעור הצבעה גבוה, נמשכה גם בצהריים.

18:34

בורסות אירופה ננעלו בעליות על רקע הסנטימנט החיובי בוול סטריט, לאחר שהנשיא טראמפ צייץ על הסכם סחר "גדול" שמתקרב. הדאקס הגרמני עלה ב-0.6%, הקאק הצרפתי טיפס ב-0.4%, ומדד הפוטסי הבריטי הוסיף 0.8% על רקע הבחירות שתוצאותיהן יתבררו מחר בבוקר.


אמזון  כבר מספקת בעצמה את כמחצית מצורכי השילוח שלה בארה"ב, כך על פי הערכה של מורגן סטנלי, שצופה כי ענקית המסחר המקוון תעבור בקרוב גם את UPS  וגם את פדקס  בנתח השוק. לפי התחזית של בנק ההשקעות, אמזון תגיע להיקף שילוח של 6.5 מיליארד חבילות לשנה עד שנת 2022, הרבה מעבר לאומדן של UPS לכ-5 מיליארד חבילות בשנה, ו-FedEx על 3.4 מיליארד חבילות בשנה. 

17:35

המסחר בניו יורק מתנהל בעליות של 1% במדדים המובילים, וזאת בהמשך לציוץ של טראמפ ולפיו ארה"ב וסין "קרובות מאד להסכם".

הציוץ של טראמפ מגיע שלושה ימים לפני המועד בו צפויים להיכנס לתוקף מכסים נוספים על מוצרים מיובאים מסין בהיקף של 156 מיליארד דולר. הצדדים אמורים לחתום על שלב ראשון בהסכם, והשימוש של טראמפ בצמגד המלים "הסכם גדול" מעביר מסר שמקפיץ את הבורסות בניו יורק לשיא כל הזמנים. נזכיר כי רק לפני כמה ימים אמר טרמאפ כי אין דד-ליין להחתימה על הסכם סחר ומבחינתו זה יכול להעישות לאחר הבחירות.

רגע לפני הדד-ליין: האם מלחמת הסחר נמצאת על סף פיצוץ? - האזינו לפודקאסט

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בהססנות בהמשך להודעת הריבית של הפד אתמול, שהותיר את הריבית ללא שינוי ובכך קטע רצף הורדות ריבית.

דרישות האבטלה בארה"ב בשבוע החולף עלו ב-49 אלף ל-252 אלף דרישות, כך מסר משרד העבודה האמריקאי. מדובר ברמה הגבוהה מאז ספטמבר 2017.

16:00

הבנק המרכזי של אירופה הותיר את הריבית ביבשת ללא שינוי, והריבית על הפיקדונות נותרה ברמה שלילית (מינוס 0.5%). זוהי החלטת הריבית הראשונה של כריסטין לגארד, לשעבר יו"ר קרן המטבע הבינלאומי, כיו"ר הבנק המרכזי של אירופה.

בכך לגארד ממשיכה את דרכו של היו"ר הקודם מריו דראגי. בהודעת הבנק המרכזי של אירופה נמסר כי ריבית תישאר ברמות אלה עד שייראו סימנים להתאוששות באינפלציה לרמה שתהיה קרוב ל-2%. בנוסף, לגארד "תמשיך בתוכנית רכישת הנכסים בשווי של 20 מיליארד יורו בחודש ככל שיידרש".

12:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים, ומדד סטוקס אירופה 600  מתחזק ב-0.3%. בהמשך היום צפויה הצהרת המדיניות המוניטרית של הבנק האירופי המרכזי.

ירידה של 2.2% חלה בייצור התעשייתי השנתי של גוש האירו בחודש אוקטובר, לעומת צפי לירידה חדה יותר של 2.3%, ולעומת ירידה של 1.8% בחודש הקודם. הירידה החודשית עמדה על 0.5%, בהתאם לציפיות ובהמשך לירידה של 0.1% בחודש הקודם.  

יום שני של עליות חדות למניית ענקית האנרגיה הסעודית ארמקו בבורסה של ריאד. שווי החברה נגע ב-2 טריליון דולר, יעד השווי המקורי של יורש העצר מוחמד בין סלמאן. המניות זינקו ב-10% ל-38.7 ריאל למניה (10.32 דולרים) אך ירדו חזרה ל-37 ריאל למניה.     

10:00

המסחר בבורסות אירופה נפתח היום בעליות קלות, על רקע הבחירות הכלליות המתקיימות בבריטניה, ובהמשך להחלטת הפד אתמול בארה"ב להשאיר את הריבית ללא שינוי, ולאחר שרמז כי לא יעלה את הריבית בשנה הקרובה.

מדד סטוקס אירופה 600  מטפס בכ-0.1%, עם עליות של 0.5% במגזר הטכנולוגיה, ומסחר חיובי ברוב הסקטורים. 

בבורסות אסיה נרשמו היום בדרך כלל עליות בעקבות החלטת הפד מאמש, בהובלת זינוקים של כ-1.3% בהונג קונג, בעוד שבסין היבשתית נרשמה מגמה מעורבת בבורסות.

הבנק האירופי המרכזי (ECB) ימסור הערב את החלטתו האחרונה בעניין המדיניות המוניטרית, ותהיה זו הופעת בכורה של כריסטין לגארד, הנשיאה החדשה של הבנק. המשקיעים יעקבו מקרוב אחר רמזים בנוגע להחלטות על המדיניות העתידית, ואחר סימנים לכך שלגארד תמשיך בכיוון שהתווה קודמה בתפקיד, מראיו דראגי, או לכך שתשנה את הכיוון.

בבריטניה מתקיימות היום הבחירות לפרלמנט, השניות מאז ההצבעה ב-2016 על עזיבת האיחוד האירופי. לתוצאות הבחירות צפויה השפעה מכרעת על גורל הברקזיט והמדיניות הכלכלית של המדינה.

משקיעים ברחבי העולם עוקבים גם אחר התפתחויות בחזית הסחר בין ארה"ב לסין, לקראת המועד הסופי להטלת מכסים נוספים על סחורות סיניות ב-160 מיליארד דולר, שיחול ביום ראשון הקרוב. לפי הדיווחים צפוי היום נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להיפגש עם יועצים בכירים לנושא הסחר כדי לדון במכסים המתוכננים. 

07:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום במגמה מעורבת עם נטייה חיובית, לאחר שהפדרל ריזרב אותת אמש (ד') כי לא יעלה את הריבית ב-2020.

ירידות קלות של כ-0.1% נרשמות בשנחאי , ועליות של כ-0.2% בשנזן. מדד הנג סנג  בהונג קונג מתחזק בכ-1.3%, בהובלת עלייה של יותר מ-2% במניית טנסנט. עלייה של 2.3% נרשמת במניית חברת הביטוח AIA. 

עלייה של 0.3% נרשמת בטוקיו , ואילו בקוריאה הדרומית מזנק מדד קוספי  בכ-1.6%, בהובלת עלייה של 2% במניות סמסונג ו-SK Hynix. באוסטרליה מאבד מדד S&P/ASX 200  יותר מ-0.6%.

המשקיעים עוקבים אחר תגובות השווקים להחלטת יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, להשאיר את הריבית ללא שינוי בהתאם לציפיות. פאוול אמר במסיבת העיתונאים כי הבנק המרכזי מצפה לראות עלייה עקבית ומשמעותית באינפלציה בטרם יעלה את הריבית שוב, ורמז כי אינו צופה שינויי ריבית בעתיד הנראה לעין.

בוול סטריט עלו אמש מדדי S&P 500  ונאסד"ק  ב-0.3% וב-0.4%, בהתאמה. הדאו ג'ונס  טיפס בשיעור של כ-0.1%.  

ירידות נרשמו בתשואות אג"ח ארה"ב. האג"ח ל-10 שנים נסחרת בתשואה של 1.781%, וזו לשנתיים ירדה  לתשואה של 1.611%.

עוד כתבות

טים קוק, / STEPHEN LAM צילום: רויטרס

בשורות רעות לאפל: נגיף הקורונה עלול לפגוע בקצב ייצור האייפונים

"אם ההתפרצות בסין תהפוך לנרחבת יותר זה עשוי להשפיע לרעה על שרשרת הייצור ולהפוך לדאגה מרכזית עבור המשקיעים"

המגדל הלבן שבמרכז רמלה / צילום: גיא נרדי

פי חמישה דירות, פי ארבעה משרדים וגם חדרי מלון: אור ירוק לשדרוג מרכז העיר רמלה

הוועדה המחוזית מרכז אישרה את מסמך המדיניות לחידוש מרכז העיר המוזנח והנטוש בחלקו ● בתפריט: 1,250 דירות, 125 אלף מ"ר בייעוד מסחר ותעסוקה ואפילו 300 חדרי מלון ● ראש העירייה: "כבר כיום מחיר של מ"ר ברחוב הרצל עולה יותר מאשר ברחוב רוטשילד בראשון"

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בארה"ב: מדינה פלסטינית "על תנאי" ושרטוט גבולות מחדש. תוכנית המאה של טראמפ נחשפת

לפי דיווח של "וושינגטון פוסט": טראמפ יחשוף הערב את פרטי תוכנית השלום ● לפלסטינים תינתן אוטונומיה מוגבלת, אך שיעורה ילך ויגדל בתנאים מסוימים ● בסופו של דבר ישלטו הפלסטינים על 70%-80% משטח הגדה ● "אף פלסטיני או ישראלי לא יידרש לנטוש את ביתו"

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: להסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל המערבי

בעת ביקורו האחרון של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכותל המערבי, הגישה למקום ניתנה רק לעיתונאים ולצלמים ממין זכר ● כעת מבקש ארגון העיתונאים מרב הכותל למצוא יחד מנגנון שיסדיר את עבודתן של עיתונאיות בכותל באירועים בעלי עניין לציבור שאינן אירועים דתיים

מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איך הפך ענף התעופה בארה"ב לחזק ביותר בעולם במונחי רווחיות, ואיך ישראל קשורה לסיפור?

הגל הירוק ששוטף את אירופה, ולפיו נוסעים מוותרים על טיסות כחלק מהמאבק הסביבתי, פוסח על ארה"ב ● בשעה שבאירופה נרשמת ירידה בהיקף הנוסעים בטיסות פנים, הדוחות הכספיים של חברות התעופה הגדולות בארה"ב מצביעים על מגמת המראה

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

"דגל הווירוסים" - דנמרק שוב הסתבכה בפרשת קריקטורות, הפעם עם סין

קריקטורה שהופיעה אתמול בעיתון הדני "יילנדס-פוסטן" עוררה את זעם השלטונות הסינים, הביאה לדרישה חריפה של השגרירות במדינה להתנצלות פומבית וגם למתקפה ברשתות החברתיות מצד סינים נגד דנמרק

קריית אונו / צילום: שאטרסטוק

אושרה תוכנית המתאר לקריית אונו: צפי ל-80 אלף תושבים

עד שנת 2040 יגדל שטח העיר ב-800 דונם והאוכלוסייה תכפיל את עצמה לכדי 80 אלף תושבים ● מתנגדי התוכנית חוששים מציפוף יתר ופקקים

 

מימין: אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף

המרדף אחרי הנכסים הנעלמים של אליעזר פישמן מסתבך: עובר לערכאות בינלאומיות

ביהמ"ש בת"א דחה את בקשתו של עו"ד יוסי בנקל, הנאמן על נכסי אליעזר פישמן, להצהיר כי נכסים של 100 מיליון אירו מוחזקים עבור פישמן בחו"ל • השופט הפנה את בנקל לבתי המשפט בגרמניה • בנקל: "אגיש תביעות מחוץ לישראל בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל"

טוני בלווינס, סגן נשיא לרכש באפל / צילומים: יוטיוב, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האיש שעזר לאפל להגיע לשיא כל הזמנים ולא הכרתם

טקטיקות מו"מ, סחיטת ספקים ותשלומים נמוכים: אחראי הרכש של אפל, טוני בלווינס לא מזוהה עם הצלחת החברה, אך יש לו חלק משמעותי בה ● הירידה במכירות מכשירי האייפון רק הופכת אותו למשמעותי יותר

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

רגעי הכרעה: עדי צים מתקרב לחילוץ יינות ביתן, גם יונה פוגל בתמונה

עפ"י הערכות בשוק, ביתן ניסה לאחרונה לקבל הצעה מפוגל, אך ככל הידוע כרגע אפשר שהמגעים מול פוגל התקררו ● לפיכך, נראה כי לפי שעה יש יותר סיכויי היתכנות לעסקה עם צים

מה אפשר  לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל במרכז הארץ

שלושה חדרים בחולון, שלושה חדרים בפתח תקווה, שלושה חדרים בבני ברק או שלושה חדרים בראשון לציון

לוגו מעדני מיקי

רשות התחרות אישרה לסלטי שמיר לרכוש את מעדני מיקי

בנובמבר האחרון הוגשה נגד מעדני מיקי בקשת כינוס נכסים ● כעת החברה נמכרת למתחרה בתמורה ל-6 מיליון שקל ● להערכת סלטי שמיר, העסקה צפויה להביא לה תוספת מכירות של מעל 50 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 27 בינואר

אתמול באיכילוב: 11 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מתאבלים על מותו של קובי ברייאנט מחוץ לאולם הביתי של קבוצת הליקרס, בלוס אנג'לס / צילום: MONICA ALMEIDA, רויטרס

פרשנות: הכדורסלן שהציב לעצמו רף על אנושי נהרג בתאונת מסוק בגיל 41. מה נזכור ממנו?

מהרגע שנכנס למגרש ועד ירידתו ממנו, בראיינט היה עסוק באובססיביות במורשת שישאיר מאחוריו לאחר שיפרוש ● בתקופה שקדמה לעידן metoo# גם פרשת האונס לא הצליחה לפגוע במורשת שלו. בינתיים ● פרשנות

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נגיף הקורונה מרעיד את השווקים: "עלולות להיות השפעות מהותיות"

לאחר עליות חדות בשווקים עולה השאלה האם הגיע הזמן לממש רווחים, ללא קשר לדרמה שנרשמת כעת בצל התפרצות נגיף הקורונה

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

ועדת חנינות ברוסיה אישרה את בקשתה של נעמה יששכר

ועדת החנינות אישרה את בקשתה של יששכר, הישראלית המרצה מאסר ברוסיה ● לאחר מכן תועבר המלצה למושל המחוז וממנו לנשיא פוטין ● עפ"י ההערכות, ההחלטה תתקבל לקראת חזרתו לארץ של רה"מ נתניהו, השוהה בוושינגטון

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: משפט נתניהו יהיה קרב משפטי עיקש, קשה וחסר תקדים

תיקי נתניהו רחוקים מלהיות תיקים "תפורים", אבל הם גם רחוקים מלהיות תיקים סגורים ● הוכחת אשמתו של נתניהו בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתיק 4000 ובמרמה והפרת אמונים בתיק 2000 בבית המשפט לא תהיה קלה לפרקליטות ● פרשנות

מקנזי בזוס / צילום: מתוך יוטיוב

מקנזי בזוס מכרה מניות אמזון בהיקף של 400 מיליון דולר

בזוס קיבלה 4% ממניות אמזון כחלק מהסכם הגירושים עם מייסד אמזון ג'ף בזוס ● היא מכרה כעת כ-200 אלף מניות מתוך 19.7 מיליון המניות שברשותה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

יו"ר מועצת יש"ע: "נדהם שנתניהו מסכים להקמת מדינה פלסטינית"

אלחיאני נפגש אמש עם נתניהו ויחד עם גורמים נוספים החליט להתנגד לתוכנית ● גם בצד הפלסטיני מתארגנים לקרב

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

מה פגע בשווקים? "העניין הכי מטריד בסיפור של הווירוס הוא שאנחנו לא יודעים עליו כלום"

הבהלה שככה? לאחר יומיים של ירידות חדות, הבורסה עברה בשעות הצהריים לנטייה חיובית ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "אנחנו אחרי 2019 שהסתיימה בצורה חיובית מאוד, ו-2020 שנפתחה במגמה דומה, כך שווירוס הקורונה הוא גם תירוץ טוב למימוש"