גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מציאות כמעט בלתי אפשרית: דז'ה-וו למשקיעים בסלקום

למרות המציאות הענפית הקשה, רבים מאמינים כי השקעה סבלנית בפלטפורמה העסקית של סלקום עוד תביא עמה תשואות גבוהות בעתיד ● נראה כי אופוריה מוגזמת ביחס לשינוי כיוון בתנאי השוק עלולה להסתיים בפעם המי יודע כמה במפח-נפש

מנכ"ל סלקום ניר שטרן / צילום: תמר מצפי
מנכ"ל סלקום ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

חברת סלקום  זכתה בימים האחרונים ל"זריקת חמצן" חיונית בדמות המחאה בסך כ-300 מיליון שקל כפועל יוצא מהנפקת מניות. השילוב של גיוס הון משמעותי, שמגיע שבועות ספורים לאחר פרסום תוכנית התייעלות שאפתנית והכרזה על כוונה להקטין השקעות הוניות, החזיר את הסומק ללחייהם החיוורות של מחזיקי ניירות הערך של החברה.

סלקום היא חברה ענקית במונחים ישראליים, ויש לה כ-2.76 מיליון מנויי סלולר, 276 אלפי מנויי תשתית אינטרנט ו-247 אלפי מנויי טלוויזיה. ואולם, השורה התחתונה של חברה ענקית זו "אדומה", ומלמדת על הפסד מצרפי של 53 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2019, ואילו המאזן שלה הוא של חברה פגיעה.

המציאות הכמעט בלתי אפשרית מבחינה תחרותית של השווקים שבהם פועלת סלקום, לצד גיבנת החוב הגדולה שהעמיסה על גבה ברבות השנים, הרעידו את עמודי היסוד שעליהם בנויה החברה, והיא הפכה בתוך שנים מועטות ממכונת מזומנים למשרפת מזומנים, שעתידה לוט בערפל.

למרות המציאות הענפית הקשה, משקיעים רבים מאמינים או מעריכים כי השקעה סבלנית בפלטפורמה העסקית של סלקום, הכוללת לקוחות רבים, פיזור עסקי ורשת תקשורת ארצית לצד מותג מוכר, עוד תביא עמה תשואות גבוהות בעתיד. ולפיכך, כל שנדרש הוא להמתין, ושינוי המגמה בוא יבוא.

אין שינוי מגמה בתוצאות הכספיות

העובדה שעתיד הרווחיות של החברות הפועלות בשוק התקשורת המקומי תלוי תלות מרכזית בהחלטות רגולטוריות, אינה מאפשרת לאנליזה לתזמן היפוך מגמה בתחום המחירים בענף הסלולר. כל מי שמתיימר לעשות כן - מהמר, ולא מנתח.

המפתח להתייצבות הזירה התחרותית וזחילה של מחירי הסלולר כלפי מעלה הוא ירידה במספר המתחרים, ולשם כך יידרש אישור רגולטורי למיזוגים בענף, או שתידרש קריסת שחקן מחולל תחרות.

התוצאות הכספיות של סלקום ברבעון השלישי של 2019, שפורסמו ערב גיוס ההון האחרון, אינן מלמדות על שינוי מגמה כלשהו בתוצאות העסקיות של החברה. לפיכך, ברור כי אלה שזינקו על עגלת הנפקת המניות של החברה, אינם מבססים את החלטתם על שינוי במומנטום העסקי, אלא מאמינים באופק העסקי של החברה, התלוי במידה רבה בהתערבות רגולטורית. כותרות בתקשורת אודות אפשרות של מיזוג בין הוט לסלקום תומכים בתזה שלפיה הבשורות הרגולטוריות המשופרות מצויות מעבר לפינה.

לבעלי הזיכרון הקצר בינינו נזכיר כי ביוני 2018 המציאות העסקית בשוק התקשורת המקומי הייתה קשה ודי דומה למציאות כיום. סלקום, הצמאה למזומנים לחיזוק הונה, פנתה למשקיעים וגייסה אז כ-275 מיליון שקל, באמצעות הנפקה של 12.1 מיליון מניות בחבילה ששילבה גם אופציות. חלפה לה פחות משנה וחצי, וכדי לגייס סכום כספי דומה הנפיקה החברה כ-30.6 מיליון מניות - נתון המלמד על הקריסה במחיר המניה, שנובעת מההידרדרות בחוסנה הפיננסי של סלקום למרות גיוס ההון לפני כשנה וחצי.

דסק"ש בחרה להגדיל את ההימור

ההפסדים העצומים של רוכשי מניות סלקום בהנפקה אשתקד, שבאותה העת נראתה כהזדמנות השקעה סבירה להיחשף למניה, מעלים את השאלה האם גם ההנפקה הנוכחית היא בגדר השקעה בסכין נופלת, או נקודת כניסה אופטימלית.

עבור בעלת השליטה בסלקום, חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש), התשובה לשאלה הזאת קריטית. מניית סלקום מהווה החזקה מרכזית בתיק ההשקעות של דסק"ש, וקריסתה אחראית במידה רבה לפגיעה בחברת האם. דסק"ש בחרה להגדיל את ההימור על חברת סלקום בצמד גיוסי ההון שביצעה חברת התקשורת בשנה וחצי האחרונה, ושמרה על החזקתה היחסית בחברה.

אינני ממעיט בערכו של גיוס הון בהיקף של כ-300 מיליון שקל עבור סלקום, אבל נוכח האתגרים העסקיים העצומים שבפניהם ניצבת החברה, מדובר בסכום המגדיל את טווח הזמן הגלום באופציה הכלכלית על הפלטפורמה העסקית של החברה, ולא בהזרמת הון המשנה באופן ניכר את חוסנה הפיננסי.

המניה טיפסה ב-50% מאמצע ספטמבר

במסגרת תוכנית התייעלות שעליה הכריזה סלקום באחרונה, היא מכוונת, בין השאר, להקטין את עלויות התפעול שלה בשנה הבאה ב-150 מיליון שקל ולהקטין את היקף ההשקעות ההוניות שלה ב-100-150 מיליון שקל בשנה. צעדים אלה, ככל שיושלמו בהצלחה, אמורים להשיב את החברה לרווחיות בשנה הבאה. זאת, יחד עם גיוס ההון האחרון, הם הסיבה לאופטימיות המחודשת במסחר במניה, שטיפסה בכ-50% מאמצע ספטמבר האחרון ועד היום.

ואולם, הניסיון בהשקעות בתחום התקשורת בשנים האחרונות מלמד כי כל עלייה במחיר המניות במגזר זה הייתה עלייה לצורך ירידה, וכי המפתחות לשינוי המומנטום העסקי מצויים על צווארם של הרגולטורים. בהיעדר ממשלה בירושלים, נראה כי אופוריה מוגזמת ביחס לשינוי כיוון בתנאי השוק עלולה להסתיים בפעם המי יודע כמה במפח-נפש.

להבנתי, משקיע בניירות הערך של סלקום חייב להניח כי התסריט המרכזי הוא כי ברבעונים הקרובים ימשיכו התוצאות הכספיות של החברה לקרטע, גם אם החברה תציג רווח מינורי - ולפיכך, הוא נדרש לסבלנות ולאופטימיות ביחס למציאות הרגולטורית לגבי מיזוגים בענף, שככל שתתרחש, תשנה לחיוב את פני המשחק בו. 

הכותב הוא יועץ כלכלי, דירקטור וחבר ועדות השקעה בגופים מוסדיים. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בניירות הערך המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור אירופה בחברה

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

אוליבייר ג’ארי / צילום: תמר מצפי

"חברות התרופות חיות באשליה לגבי היקפי השימוש באפליקציות שלהן"

אוליבייר ג'ארי, נשיא חברת הבריאות הדיגיטלית דריו הלת', הגיע לסטארט-אפ הישראלי אחרי 30 שנה של תפקידי ניהול בחברות תרופות גדולות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע למערב כדאי ללמוד מהניסיון של מדינות עולם שלישי באימוץ אפליקציות בריאות

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

שלטי מכירה והשכרה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: אם על הנייר לרבים עדיף לשכור דירה, למה מעטים בישראל בוחרים בכך?

המדינה תורמת להנחה שלגור בשכירות זה לא טוב ולא ראוי, ודוחפת את הצעירים לרכוש דירות חרף הקשיים הכלכליים הרבים שמהלך כזה צופן ● דעה

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

"הטלת האגרות אומנם הפחיתה סטטיסטית תביעות סרק, אבל גם צמצמה הגשת תביעות טובות"

"גלובס" ממשיך ובודק את השפעתן של הטלת האגרות על שוק הגשת התובענות הייצוגיות, והפעם באמצעות עורכי דין העוסקים בנושא • מהי עמדתם בנוגע לרפורמה, ומה הם מציעים לעשות בעתיד כדי להפחית עוד יותר את הגשת תביעות הסרק? • חלק שני בסדרה

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל ב-3 שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

קצינים/ צילום: דובר צהל

העליון: המדינה תחשוף נתונים נוספים על הפנסיה של משרתי הקבע

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור של תנועת "הצלחה" נגד משרד הביטחון והאוצר, בדרישה לחשוף פרטים שהושחרו בנספחי הסכם כחלון-יעלון

מיכלית נפט / צילום: רויטרס Tim Chong

קשיי אספקת נפט לאחר שהמורדים בלוב חסמו חלק גדול מהייצוא

גורמים שונים מעריכים כי החסימה הייתה מתוכננת והיא חלק מטקטיקה של הפעלת לחץ על המדינות המשתתפות ב"וועידת השלום לעתיד לוב"

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

קוק אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

רוברט פרישקו /   צילום: אורון טודורוס

העתיד הוא בשיפור הממשק עם שירות קיים: "האפליקציה כמוצר מתה ב-2015"

מנכ"ל זמינגו, רוברט פרישקו, מסביר מדוע עתיד אפליקציות הבריאות הוא בממשקים לשירותי רפואה ולא כמוצרים בפני עצמם

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי מכפילה את החזקתה בחברת התרופות קמהדע ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נחלשו הירידות בבורסה בתל אביב; קדימהסטם מזנקת

קדימהסטם מזנקת לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● הבוקר באסיה הבורסה בהונג קונג צנחה ב-2.8% בצל הורדת דירוג ● אנרג'יקס ואנלייט מאבדות גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

דו"ח האינטרנט השנתי של בזק / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח האינטרנט השנתי של בזק: וואטסאפ הפופולרית ביותר, נטלפיקס בצמיחה

הגיל הממוצע לקבלת סמארטפון הוא 10, יותר ויותר הורים מגבילים את זמן הצפייה במסכים, והמקצוע המועדף על הילדים הוא כוכבי רשת ● לראשונה בזק לא פרסמה בדוח נתונים על מהירויות הגלישה

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים