גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת בית הנבחרים, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנאט ידון בכתב האישום בינואר, ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט של בית הנבחרים אישרה הערב (ו') את שני סעיפי האישום נגד נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לאחר מושב מרתוני שהיה טעון התכתשויות והטחת עלבונות אישיים. בשידורים חיים בערוצי החדשות בכבלים היה אפשר להבחין בעליל בטינה ובתסכול שבאו לידי ביטוי בפנים הזעומים של המחוקקים.

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד. וכך, ועדת המשפט קבעה כי טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים" - לשון חוקת ארה"ב - ולפיכך הוא אינו ראוי לשמש כנשיא ארה"ב. מליאת בית הנבחרים צפויה לסמוך ידה על החלטת בית הנבחרים.

טראמפ יהיה הנשיא השלישי בתולדות ארה"ב שמורשתו תוכתם באימפיצ'מנט. קדמו לו אנדרו ג'ונסון, הנשיא ה-17, וביל קלינטון, הנשיא ה-42. בית הנבחרים החל הליכי אימפיצ'מנט נגד ריצ'ארד ניקסון, הנשיא ה-37, אך הוא התפטר לפני סיום ההליכים.

ואלה שני סעיפי האישום נגד טראמפ שאישרה הוועדה:

● סעיף האישום הראשון טוען שהנשיא ניצל לרעה את הסמכויות שמקנה לו משרתו. האישום הזה נשען על הטענה כי טראמפ עיכב סיוע צבאי לאוקראינה - סיוע שאושר על-ידי הקונגרס - במאמץ לסחוט מנשיא המדינה, וולודימיר זלנסקי, הצהרה פומבית שאוקראינה תשיק חקירה פומבית נגד סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן, ובנו, האנטר, שהיה דירקטור בחברת הגז האוקראינית בוריסמה בתקופת כהונתו של אביו. ביידן הוא המתמודד המוביל במרוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות וממילא יריב פוטנציאלי של טראמפ בבחירות ב-2020. טראמפ אף דרש מזלנסקי לחקור תיאוריית קונספירציה, שלפיה חברה אוקראינה להילארי קלינטון במאמץ להטות הבחירות לנשיאות ב-2016 לטובתה.

● סעיף האישום השני טוען כי הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים. סעיף זה נשען בעיקר - אך לא רק - על סירובו של טראמפ לשתף פעולה עם החקירה הכרוכה בתהליך האמימפיצ'מנט. הוא אסר על בכירים בממשלו להעיד לפני ועדת המודיעין של בית הנבחרים, שגיבשה את הראיות שנחוצות להגשת כתבי האישום, וסירב למסר מסמכים שהוועדה דרשה.

לאחר שמליאת בית הנבחרים תאשר את החלטתה של ועדת המשפט, קרוב לוודאי לפני סוף השנה, ידון הסנאט בכתב האישום בינואר 2020. גם פה התוצאה כבר חרוטה בסלע. הרוב הרפבוליקאי בסנאט יזכה את טראמפ משני סעיפי האישום נגדו - אך לא לפני שהכבסים המלוכלכים של ממשלו ייפרשו לפני העולם, במיוחד אם הסנאטורים הרפובליקאים ייענו לדרישת הנשיא ויזמינו עדים לשימועים.

טראמפ שואף להפוך את משפטו בסנאט למשפט פומבי של הדמוקרטים. הוא דורש להזמין לעדות את ג'ו ביידן; את בנו האנטר, שהיה, כאמור, דירקטור בחברת הגז האוקראינית בוריסמה במהלך חלק מכהונת אביו כסגן נשיא; את ננסי פלוסי, יו"רית בית הנבחרים; את אדם שיף, יו"ר ועדת המודיעין; ואת ג'רולד נאדלר. הנשיא מקווה שעדויות של הביידנים יחשפו את מה שהוא מכנה "פעילותם המושחתת" באוקראינה ויצדיקו את מאמציו להניע את נשיא אוקראינה, וולידימיר זלנסקי, להכריז על חקירה פומבית נגדם.

צריך להדגיש מדוע ביידן הוא סכנה קיומית לטראמפ, ומדוע הנשיא משתדל כל כך להשחיר את פניו לפני הבחירות. ביידן, המתמודד המוביל במרוץ למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, פופולרי מאוד בקרב בעלי הצווארון הכחול שטראמפ הצליח למשוך ב-2016. מצביעים אלה העבירו מדינות כפנסילווניה ומישיגן למחנה של טראמפ בבחירות הקודמות. סקרים מראים כי מצביעים אלה יעדיפו את ביידן על טראמפ ב-2020.

אבל, כמובן, החלטה של הרפובליקאים בסנאט להזמין את ביידן ועדים אחרים תקנה זכות זו גם לדמוקרטים, ואלה יזמינו לעדות כמה מבכירי הממשל, לרבות מיק מולווייני, הראש בפועל של מטה הבית הלבן, שהודה בפומבי, במסיבת עיתונאים, כי טראמפ אכן הציע עסקת תן-קח לזלנסקי: תן הצהרה פומבית על חקירה נגד הביידנים - קח סיוע צבאי שהקונגרס אישר אך הבית הלבן מעכב. הדמוקרטים צפויים להזמין לעדות גם את שר החוץ, מייק פומפיאו; את סגן הנשיא, מייק פנס; ואת ג'ון בולטון, לשעבר היועץ לביטחון לאומי, שטראמפ העיף אותו מהבית הלבן. העדים מטעם הדמוקרטים, שיעידו כמובן בשבועה, עלולים לפתוח תיבת פנדורה שתוכנה עלול לגרום נזק כבד לממשל טראמפ.

ההצבעה עמדה להתקיים אמש, קרוב לחצות, אך יו"ר ועדת המשפט, הציר הדמוקרטי ג'רולד נאדלר, החליט לדחותה. ההחלטה הציתה התקף זעם של הצירים הרפובליקאים, שכינו את התנהלות הוועדה "משפט שדה". הם טענו כי הדמוקרטים חששו ממיעוט צופים בשעה כה מאוחרת והחליטו לדחות את ההצבעה לבוקר יום המחרת כדי להגדיל את חשיפתה התקשורתית של ההצבעה.

במהלך כל ישיבות הוועדה ניסו הצירים הרפובליקאים לנעוץ מקלות בגלגלי האימפיצ'מנט בהצעות לסדר היום ובדרישות להכניס שינויים בנוסח סעיפי האישום, אך היה ברור להם - ולציבור האמריקאי - שהתוצאה כבר חרוטה בסלע. הרפובליקאים הם סיעת המיעוט בבית הנבחרים, וכל מאמציהם לעצור את תהליך האימפיצ'מנט נדונו לכשלון.

אבל הידיעה על המפלה שצפויה להם בסוף הדרך לא הפריעה לרפובליקאים להכפיש עד כמה שאפשר את ביידן בפרט ואת הדמוקרטים בכלל - וגם הדמוקרטים לא טמנו ידם בצלחת. "הרפובליקאים מעלים בזכרוני את יהודה איש קריות", אמר הציר הדמוקרטי סדריק ריצ'מונד. "הוא מכר את ישו תמורת 30 כיכרות כסף. הצד שכנגד (הרפובליקאים) מוכנים למכור את העם האמריקאי תמורת 30 ציוצים חיובים מטראמפ שיסייעו למסע הבחירות שלהם".

הציר הרפובליקאי מאט גץ הציע תיקון לסעיף האישום הראשון: אזכור שמו של האנטר ביידן וקשריו עם אוקראינה. הוא דיבר באריכות על מאבקו של ביידן הבן בסמים ואפילו ציטט באריכות מתוך כתבה ב"ניו יורקר" על מקטרת לעישון סמים שנמצאה במכונית שהוא שכר מ"הרץ" (לא נמצאו כל ראיו שהמקטרת הייתה שייכת לו - ר.ד.). 

"קשה לי להאמין שחברת בוריסמה שכרה את שירותי האנטר ביידן כדי לפתור את הבעיות הבינלאומיות שלה, בעוד שביידן הבן לא הצליח לפתור את בעיותיו עם חברת הרץ", אמר גץ.

הדברים הניעו את הציר הדמוקרטי הנק ג'ונסון לצאת בהכרזה הבאה: "תראו מי שמדבר... אני יודע שאם אותי היו תופסים בנהיגה בעודי שיכור, לא הייתי מאשים אחרים בקשר לסמים" (גץ אכן נעצר בחשד לנהיגה תחת השפעת אלכוהול). גץ השפיל את מבטו ולא הגיב.

בסופו של דבר, הנאומים חוצבי הלהבות של המחוקקים הרפובליקאים נגד "העוול" שנגרם לנשיא נועדו בראש ובראשונה לצופה אחד - דונלד טראמפ. מילת שבח מהבית הלבן למחוקקים הרפובליקאים רק תחזק את תמיכת הבייס של הנשיא בצירים הנאמנים. ואכן, ציוץ של טראמפ, שעלה בשעת בוקר מוקדמת, ענה על הציפיות: "הצירים הרפובליקאים בבית הנבחרים היו פנטסטיים אתמול... האחדות והגאונות של הלוחמים הרפובליקאים, כל אחד מהם, הייתה מחזה נהדר. לדמוקרטים לא היה מענה, והם פשוט נמלטו".

עוד כתבות

מטוס של אייר אינדיה / צילום: שאטרסטוק

ממשלת הודו מנסה שוב למכור את אייר אינדיה: 3.26 מיליארד דולר תמורת 100% ממניות החברה

הממשלה הגבילה את הגשת ההצעות לרכישת החברה עד לאמצע חודש מרץ ● הפוקוס הוא על קונים מקומיים שיוכלו להמשיך ולהפעיל את החברה מהודו

מימין: אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף

המרדף אחרי הנכסים הנעלמים של אליעזר פישמן מסתבך: עובר לערכאות בינלאומיות

ביהמ"ש בת"א דחה את בקשתו של עו"ד יוסי בנקל, הנאמן על נכסי אליעזר פישמן, להצהיר כי נכסים של 100 מיליון אירו מוחזקים עבור פישמן בחו"ל • השופט הפנה את בנקל לבתי המשפט בגרמניה • בנקל: "אגיש תביעות מחוץ לישראל בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל"

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

שאלות ותשובות: מה יקרה אחרי משיכת בקשת החסינות של נתניהו

האם יש לנתניהו עוד דרך להימנע מהעמדה לדין, האם הוא יוכל להיבחר לראשות הממשלה, מתי יתחיל משפטו, ואיך כל זה יסתיים? ● "גלובס" עושה סדר

נוסעת ברכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

מה פגע בשווקים? "העניין הכי מטריד בסיפור של הווירוס הוא שאנחנו לא יודעים עליו כלום"

הבהלה שככה? לאחר יומיים של ירידות חדות, הבורסה עברה בשעות הצהריים לנטייה חיובית ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי: "אנחנו אחרי 2019 שהסתיימה בצורה חיובית מאוד, ו-2020 שנפתחה במגמה דומה, כך שווירוס הקורונה הוא גם תירוץ טוב למימוש"

מייסדי חברת תופין, רובי כיטוב (מימין) וראובן הריסון, בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הראל ביטוח הפכה לבעלת עניין בחברת הסייבר תופין

מחזיקה ב-5.4% ממניות תופין, בשווי נוכחי של 28 מיליון דולר ● ייתכן כי בהראל ניצלו את החולשה במניה, לאחר שתופין פרסמה אזהרת רווח לפני כשלושה שבועות

לוגו מעדני מיקי

רשות התחרות אישרה לסלטי שמיר לרכוש את מעדני מיקי

בנובמבר האחרון הוגשה נגד מעדני מיקי בקשת כינוס נכסים ● כעת החברה נמכרת למתחרה בתמורה ל-6 מיליון שקל ● להערכת סלטי שמיר, העסקה צפויה להביא לה תוספת מכירות של מעל 50 מיליון שקל

מתחם בזן בחיפה / צילום: פאול אורלייב

כל מה שצריך זה איום טוב: בזן רכשה מתקן למניעת זיהום שנה לפני שתיכננה

המשרד להגנת הסביבה החליט לסגור את פעילות מתקן הביטומן של בזן בעוד שלושה חודשים בשל גרימת זיהום ● על אף שבזן טענה כי לא תוכל לרכוש מערכת להפחתת זיהום לפני תום 2020, היום היא הודיעה על רכישת מערכת זמנית שתמנע את הסגירה ● עם זאת, טרם הוגשה למשרד תוכנית להפחתת זיהום

אילוסטרציה של ננורובוט תוקף גידול סרטני / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

רשות החדשנות רוצה להפוך את תחום הביו-הנדסה לתעשייה

תוכנית חדשה בתקציב ראשוני של 100 מיליון שקל שמה פוקוס על התחום החם הבא בביומד, אחרי בריאות דיגיטלית: Bioconvergence, שבעולם עדיין נמצא ברובו באקדמיה • רובוטים זעירים שמוליכים תרופות, בדיקת מינונים בזמן אמת והדפסת רקמות להשתלה - אלה רק כמה דוגמאות לפעילות הישראלית בענף

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

בהלת הקורונה ומצבה של יינות ביתן לוחצות על ביכורי שדה - שצפויה להפחית את מחיר ההנפקה

הנפקת המניות הראשונית של משווקת הירקות והפירות הטריים, שתוכננה לתחילת השבוע הבא, צפויה להידחות בכמה ימים ● שווי החברה המבוקש בהנפקה, שעמד עד כה על כ-600 מיליון שקל "לפני הכסף", צפוי לרדת בכ-10%

סוחרים בבורסת פרנקפורט / צילום: רויטרס

צפי לריבאונד בוול סטריט אחרי הירידות אתמול

בשעה זו החוזים ירוקים ● התפשטות נגיף הקורונה הכבידה על הבורסות באסיה, מלבד אלו שבסין, הונג קונג, סינגפור, דרום קוריאה וטאיוואן, שסגורות לרגל חג שנקטע באיבו ● המדדים באירופה נסחרים ללא שינוי מהותי לאחר ירידות של 2.7% אתמול

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

דיוני הקמת ועדת הכנסת בנושא חסינותו של ח"כ חיים כץ יוצאים לדרך

(עדכון) - לאחר שנתניהו הודיע הבוקר כי הוא מושך את בקשת החסינות שהגיש, דיוני הוועדה רלוונטיים כעת רק לח"כ חיים כץ ● יו"ר הכנסת אדלשטיין החליט שלא להשתתף בהצבעה על הקמת הוועדה, והוא יעביר את ניהול הדיון לסגנו, ח"כ מאיר כהן ● 40 ח"כים נרשמו לדבר במהלך הדיון

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

עליות בבורסה בתל אביב: טבע מטפסת, טוגדר מזנקת 10%

המדדים ת"א 35 ות"א 90 עולים בכ-0.4%, מדד הבנקים מטפס ב-0.35% ● לאומי שוקי הון: "בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה, ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית"

הרבט מקמסטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"פוטין יכול ללכת ל'יד ושם' ולהתחזות לחבר שלכם, בעוד הוא מערער את ביטחונכם עם אספקה צבאית לאיראן"

בראיון ראשון לתקשורת מאז שסיים את תפקידו כיועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, חושף הרברט מקמסטר את הלך הרוחות בוושינגטון, מגן על המהלך לחיסול סולימאני ומביע פסימיות בנוגע לעתיד השלום: "האפשרות שפתרון שתי מדינות יצא לפועל, הולך ופוחת"

מירי כהן / צילום: יונתן בלום, גלובס

סגנית ראש מטה הדיור, מירי כהן, עוזבת את תפקידה ופותחת משרד עו"ד פרטי

כהן, שכיהנה בתפקיד מאז 2015 והייתה אחראית על תחומי התכנון והשיווק של קרקעות, תוחלף ע"י שירה ברנד, עורכת דין ומתכננת במקצועה, שכיהנה בשנתיים האחרונות כיו"רית הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז מרכז

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים, ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור, וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשיעבודים ● ניתוח "גלובס"

מקנזי בזוס / צילום: מתוך יוטיוב

מקנזי בזוס מכרה מניות אמזון בהיקף של 400 מיליון דולר

בזוס קיבלה 4% ממניות אמזון כחלק מהסכם הגירושים עם מייסד אמזון ג'ף בזוס ● היא מכרה כעת כ-200 אלף מניות מתוך 19.7 מיליון המניות שברשותה

הנשיא רוחאני / צילום: רויטרס

"מאבק על חלוקת האחריות לטרגדיה": הממשל האיראני מנסה לאחד שורות

הצבא טוען כי אסון הפלת המטוס האוקראיני היה באשמת קצין אחד, ואילו "רוחאני והביורוקרטיה שלו רוצים לגלגל את האחריות לכל הצבא כמוסד, כדי להרוויח קצת הון פוליטי מהאסון" ● ובינתיים הציבור זועם, הנשיא רוחאני מפגין חוסר כבוד כלפי המנהיג העליון, וכולם מתכוננים לבחירות לפרלמנט שיתקיימו בחודש הבא

ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק

הביטקוין שוב מעל 9,000 דולר; דויטשה בנק: "הוא תנודתי מדי"

מדד Bitwise 10, המשקלל את מחיריהם של 10 מטבעות הקריפטו הגדולים, עלה ב-26% מתחילת השנה ● דוח מחקר של דויטשה בנק: מספרם של מחזיקי הקריפטו בעולם צפוי לגדול פי ארבעה בעשור הקרוב

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

לקראת דוחות אפל: הנתונים החשובים שכדאי שנחפש טוב

מניית אפל נמצאת בשיא כל הזמנים, דווקא בתקופה שהחברה נמצאת בשינוי משמעותי של המודל העסקי שלה ● חמישה דברים שצריך לשים אליהם לב בדוחות החברה