גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט מדלגת על הליך ההדחה של טראמפ: המדדים עלו לשיא כל הזמנים

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.7%, מדד S&P 5000 עלה מעל ל-3,200 נקודות ● מספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב ירדו פחות מהצפוי ● מדד הייצור של פילדלפיה נפל הרבה מעבר לצפוי ● הבנק המרכזי בשבדיה העלה את הריבית ב-0.25% לרמה של אפס לאחר חמש שנים של ריבית שלילית

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס
דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעל ובעליות כאשר שלושת המדדים המובילים עלו לשיא כל הזמנים, בכך התעלמו מהליך ההדחה של הנשיא טראמפ בבית הנבחרים - הליך שצפוי להידחק על ידי הסנאט. מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.7%, הדאו ג'ונס עלה ב-0.5% ומדד S&P 500 עלה ב-0.45%.

21:00

המדדים בוול סטריט לא עוצרים כשברקע הליך ההדחה של טראמפ ממתין לדחייה בסנטאט, מתיחות הסחר ירדה מהכותרות לעת עתה וחג המולד בפתח. המדדים המובילים בניו יורק ממשיכים לטפס באופן עקבי כאשר שיא רודף שיא. מדד S&P 500 חצה לראשונה את הרמה של 3,200 נקודות.

הזהב הוסיף 0.4% לערכו ובכך רשם שיא של שבועיים ברמה של 1,485  דולר לאונקייה.

גולדמן זאקס מצוי במו"מ עם הממשל האמריקני על תשלום קנס של כ-2 מיליארד דולר, ליישוב חקירה פלילית בקשר לתפקיד שהיא מילאה בשערוריית שחיתות במלזיה.

18:45

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת כאשר מדד הדאקס השיל 0.07%, ומדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג בשיעור דומה משיא כל הזמנים שנרשם מוקדם יותר השבוע. מדד הפוסטי הבריטי הוסיף 0.5% לערכו ומדד הקאק הצרפתי טיפס ב-0.2%. 

הליש"ט הבריטית מאבדת 0.4% מול הדולר על רקע החשש מברקזיט נוקשה.

בוול סטריט מדד S&P 500 עולה לראשונה לרמה של 3,200 נקודות, הנאסד"ק מטפס ב-0.45% ומדד הדאו ג'ונס עולה ב-0.4%.

המניות סיסקו  ו-וולגרין  מובילות את העליות בקרב מניות מדד דאו ג'ונס עם עלייה של יותר מ-2% כ"א. מיקרון טכנולוג'י  מטפסת על רקע הדוחות הטובים שהציגה אמש לאחר המסחר.

ישראליות בוול סטריט

מניית טבע  מטפסת ב-1.5% ונושקת למחיר של 10 דולרים למניה.

חברת יורוג'ן פארמה  הודיעה כי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר לבחינה את בקשת החברה לאישור תרופה חדשה עבור UGN-101 (מיטומיצין ג'ל) ויבחן את הבקשה בקדימות גבוהה.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות, כך מדד הנאסד"ק עולה ב-0.2%, ה-S&P 500 מטפס ב-0.16% ומדד הנאסד"ק מוסיף 0.25% לערכו.

מכירות הבתים בארה"ב ירדו בחודש נובמבר ב-1.7% לקצב שנתי של 5.35 מיליון יחידות, כך לפי נתוני איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. התחזית של הכלכלנים היו לירידה של 0.4% בלבד.

16:00

הגירעון בחשבון השוטף של ארה"ב ירד ב-0.9% ברבעון השלישי לב-124.1 מיליארד דולר (2.3% מהתוצר), לעומת 125.2 מיליארד דולר ברבעון השני. 

15:45

מספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב ירדו ב-18,000 תביעות בשבוע שהסתיים ב-14 בדצמבר, לקצב עונתי של 234,000 תביעות. לפי התחזיות של רויטרס הצפי היה לירידה ל-225,000 תביעות.

מדד הייצור של פילדלפיה נפל הרבה מעבר לצפוי (מינוס 0.3%) בחודש דצמבר, לעומת התחזיות המוקדמות של הכלכלנים לקריאה של 8 נקודות.

מנייתה של מיקרון  מזנקת ביותר מ-4% בטרום-מסחר לאחר שהחברה פרסמה דוחות ועקפה את התחזיות.

14:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל ללא מגמה ברורה, עם שינויים מינוריים במדדים המובילים, שנסחרים סביב רמות הפתיחה.

הבנק המרכזי בבריטניה הותיר את הריבית ברמתה הנוכחית, 0.75%, ברוב של שבעה נגד שניים מחברי ועדת המדיניות המוניטרית. בכך המשיך הבנק במדיניות היונית שנקט בישיבה הקודמת, והודיע כי "אם הצמיחה הגלובלית לא תתייצב או שלא תחול עלייה בוודאות בנוגע לברקזיט, המדיניות המוניטרית תצטרך אולי לחזק את ההתאוששות הצפויה בכלכלת בריטניה". 

בבריטניה פורסמו נתוני המכירות הקמעוניות שהצביעו על ירידה של 0.6% בנובמבר לעומת צפי לעלייה של 0.3% ולעומת ירידה של 0.1% באוקטובר. במונחים שנתיים חלה עלייה של 1% לעומת צפי ל-2.1% ולעומת 3.1% באוקטובר. 

11:15

המדדים באירופה עברו למגמה שלילית מתונה ומשייטים סביב רמות הפתיחה. 

הבנק המרכזי של שבדיה, Riksbank, קורא תיגר על ההאטה הכלכלית ועל האי-ודאות הגלובלית, ומעלה את הריבית במדינה ב-0.25% לרמה של אפס. זאת, לאחר חמש שנים שבהן הייתה הריבית בשבדיה בטריטוריה השלילית.

הבנק מעלה את הריבית מרמה שלילית של 0.25%, ובכך הופך לבנק הראשון מבין הבנקים עם שיעור הריבית הנמוכה ביותר, שמעלה את הריבית. שיעורי הריבית עדיין שליליים בגוש האירו, ביפן, בדנמרק, בשווייץ ובהונגריה.

הבנק הודיע כי הוא מעריך שבתנאים הנוכחיים האינפלציה תעמוד ביעד שנקבע.  

10:15

בורסות אירופה פתחו היום את המסחר בנטייה חיובית זהירה, בהמתנה שתימשך כנראה אל תוך תקופת החגים. השווקים אינם מגיבים בצורה משמעותית לתהליך הדחתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

מדד סטוקס אירופה 600  עולה בכ-0.15%. 

באנגליה ובשבדיה יודיעו היום הבנקים המרכזיים על מדיניות הריבית. הבנק השבדי צפוי להעלות את הריבית ולהוציאה מהטריטוריה השלילית שבה היא נמצאת. ביפן הותיר היום הבנק המרכזי את הריבית ללא שינוי.

חברת איירבוס  צפויה לסיים את 2019 עם עלייה בצבר ההזמנות שלה, ולהציג נתונים טובים יותר מבואינג  גם בהזמנות וגם במסירות מטוסים.

יצרניות הרכב BMW  ודיימלר הודיעו אתמול כי הן מתכננות לצאת משוק הרכב השיתופי בצפון אמריקה בגלל מצב תנודתי בשוק.

חברת טיסות הלואו קוסט האירית ריינאייר   תדווח על תוצאותיה.  
  

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת, עם ירידות של כ-0.3% בטוקיו וירידות בשיעור דומה בהונג קונג. בורסת שנחאי ננעלה ללא שינוי ובסיאול נרשמה עלייה קלה. בורסת אוסטרליה ננעלה בירידה של כ-0.3%. 

07:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום בירידות. בורסת טוקיו  מאבדת כ-0.3%, לאחר שהבנק המרכזי של יפן הודיע היום כי הוא משאיר את הריבית ללא שינוי. מניית FamilyMart מובילה את הירידות ומאבדת יותר מ-2%. הין היפני התחזק מעט.

בהצהרת הבנק המרכזי נאמר כי " הכלכלה היפנית תמשיך כנראה להתרחב בצורה מתונה, על רקע צפי להשפעה מוגבלת של ההאטה בכלכלות בעולם על הביקוש המקומי, אף שהכלכלה תמשיך להיות מושפעת לעת עתה מההאטה האמורה".

ירידות קלות של עד 0.2% נרשמות בשנחאי  ובשנזן. ירידה חדה יותר של 0.65% נרשמת בהונג קונג , בהובלת מניית ענקית ההייטק הסינית טנסנט שמאבדת 1%. בקוריאה התאושש מדד קוספי  מירידות מוקדם יותר, והוא מאבד פחות מ-0.1%. מניית SK Hynix קופצת יותר מ-2% על רקע דוחות מיקרון. 

במדד S&P/ASX 200  באוסטרליה נרשמת ירידה של יותר מ-0.2%. נתוני העבודה במדינה לנובמבר מצביעים על עלייה של 39,900 במספר העובדים בחודש שעבר, בניכוי עונתיות, הרבה מעבר לציפיות של 14,000. שיעור האבטלה מנוכה העונתיות היה נמוך יותר מציפיות ל-5.3%, ועמד על 5.2%. הדולר האוסטרלי התחזק בעקבות הנתונים.    

אמש ננעל המסחר בוול סטריט ביציבות. מדד דאו ג'ונס השיל 0.1%, והנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי.

עוד כתבות

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

פרשנות: רצח ג'ורג' פלויד הוא הניצוץ שמצית מחדש מלחמת מעמדות בארה"ב

האלימות ברחובות והביזה של החנויות שבהן לוקחים חלק עשרות אלפי מפגינים זועמים אינן רק תוצאה של מחאה נגד יחס המשטרה לקהילה השחורה או לגזענות ארוכת השנים נגדה, אלא גם ביטוי לאי השוויון הכלכלי בין שחורים ללבנים בארה"ב

לפיד החירום דולק מעל אסדת לוויתן / צילום: איריס אשוח

בעקבות ריבוי התקלות בלווייתן: משרד האנרגיה הורה לנובל אנרג'י לעצור עבודות להגדלת הפקת הגז

הממונה הודיע לחברה כי חל עליהם איסור להתקדם בהרצת/בדיקת/בחינת המתקן, וכי רק לאחר בחינה מעמיקה של משרד האנרגיה יחד עם חברת ייעוץ, יוחלט על המשך פעילותו של המתקן

משה קפלינסקי / צילום: יונתן בלום, גלובס

דירקטוריון בזן אישר מינוי מנכ"ל חדש: אלוף במיל' משה קפלינסקי

קפלינסקי, בן 63, יחליף בתפקידו את שלומי בסון, שמכהן כממלא מקום המנכ"ל מאז מאי אשתקד

סמדר ברבר צדיק /צילום: איל יצהר

הבינלאומי עם הירידה הכי מתונה ברווח הרבעוני בבנקאות בשל הטבת מס וגידול בהכנסות מעמלות

הבנק החמישי בגודלו במשק הרוויח ברבעון הראשון 171 מיליון שקל, קיטון של כ-7% ● ההפרשות הקבוצתיות בגין הפסדי אשראי שהבנק צופה שיקרו בהמשך הדרך זינקו ב-336% ל-130 מיליון שקל

 

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

נתניהו: ישראל כ"ץ יציג היום את התכנית לעידוד עסקים

שר האוצר ישראל כ"ץ אמור לפרט את חלקיה העיקריים של התכנית בישיבת הממשלה ● שר הכלכלה עמיר פרץ, אמר במהלך סוף השבוע כי הוא מתנגד לתכנית כיוון שאינה מתחשבת בעסקים ששמרו על העובדים ללא חל"ת במהלך התקופה

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

דיווחים: ארה"ב שוקלת להטיל סנקציות נוספות על "צינור הגז של פוטין"

לפי הדיווחים, הסנקציות הקיימות, שנכנסו לתוקף בדצמבר וגרמו לחברה השוויצרית שהניחה כ-93% מתוואי הצינור להפסיק את העבודה עליו שבועות לפני סיומו, עשויות להתרחב לחברות גרמניות או רוסיות שישתפו פעולה עם העבודות להשלמתו

יאיר פינס / צילום: איל יצהר, גלובס

הממשלה החליטה שלא להקים מטה דיור חדש; המטה הנוכחי יועבר על עובדיו למשרד השיכון

בראשו יעמוד ככל הנראה מנכ"ל המשרד המיועד, יאיר פינס

תחנת דלק. הנהגים בישראל זוכים לקבל רק פירורים / צילום: תמר מצפי, גלובס

החל מהלילה: מחירי הדלק עולים ב-9%

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.21 ש"ח לליטר, עליה של 42 אג' מחודש קודם

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מזרחי טפחות עם הרווח הגבוה בבנקאות, גם הודות לתגמולי הביטוח: הרוויח 357 מיליון שקל

הבנק הגדיל ב-350% את ההוצאות בגין הפסדי אשראי בשל משבר הקורונה והצפי להרעה בתיק האשראי בהמשך השנה, ונהנה מגידול בעמלות ומהכנסה של 83 מיליון שקל מחברת ביטוח

רכב חשמלי של NIO הסינית / צילום: יח"צ

אורחת חשמלית מעניינת בישראל: חברת הרכב NIO הסינית

כלי רכב חשמליים ראשונים של NIO , עם טווח של 560 קילומטר, נחתו בישראל במסגרת פרויקט הפיתוח של מערכת אוטונומית על ידי מובילאיי

גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פס"ד: גם זכות בקרקע יכולה להיחשב דירת מגורים

יורשים שקיבלו זכות בקרקע בעסקת קומבינציה התבקשו לשלם עליה מס כמו על דירה שנייה - ולא מס על קרקע, שהוא נמוך יותר ● ביהמ"ש בחר פרשנות נרחבת

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

ה"גרין ניו דיל" של גילה גמליאל: לרתום את מגפת הקורונה למאבק במשבר האקלים

התוכנית היא חלק מהמתווה שמקדמת השרה החדשה במשרד, גילה גמליאל, וכוללת התמודדות עם משבר האקלים בכמה זירות והשקעות לטווח הארוך ● לדברי המשרד, מתווה זה, המוצג כאן לראשונה, הוא צעד ראשון בדרך ל-Green Deal ישראלי

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום רביעי האחרון: 22,089 דיווחים על חזרה לעבודה

במקביל, נרשמו 1,680 דורשי עבודה חדשים ●  מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק התקבלו בשירות התעסוקה 224,421 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 104,834 דורשי עבודה חדשים.

התרופה פביפירביר / צילום: Issei Kato, רויטרס

רוסיה אישרה תרופה לשפעת לשימוש נגד הקורונה

משרד הבריאות אישר את התרופה פביפירביר לאחר שתוצאות ראשונות הראו שחולים שנטלו אותה התאוששו מהר יותר

בניין דירות / צילום: edwards lee, unsplash

בסבך המשכנתאות: ארבע סיבות לדאגה בעקבות העלייה בהיקף ההלוואות לדיור

נתוני בנק ישראל הראו אמנם שיא נוסף בהיקף הכספי של משכנתאות שנלקחו באפריל - אך לצידם שורה של מדדים מטרידים ● הקונים משעבדים חלק גדול יותר מהדירה ומהמשכורת, ומקווים לטוב

כיתת לימוד / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: איך מכניסים עוד אוכלוסיות להייטק? דרושה קפיצת מדרגה בחינוך

שכבת המצוינות של ישראל מונה רק 9%, והיא בנויה בעיקר מגברים יהודים ממרכז הארץ ● הבעיה טמונה בראשית השרשרת, בחטיבת הביניים

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

ניצלה את עליית המניה: פייבר הבטיחה גיוס של 120 מיליון דולר

הגיוס שהבטיחה חברת האינטרנט הישראלית בהנפקה המשנית בבורסת ניו יורק, יסתכם ב-113 מיליון דולר נטו, בניכוי עמלות החתמים

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

משבר הקורונה עשה טוב לויקטורי: המכירות זינקו ב-38% ברבעון

הכנסות רשת המזון הסתכמו ב-566 מיליון שקל ברבעון והזינוק מיוחס להתפרצות נגיף הקורונה, עיתוי חג הפסח וההתרחבות המואצת של החברה ● הרווח הרבעוני זינק פי 5 ועמד על 14.5 מיליון שקל ● ויקטורי תחלק דיבידנד של 10 מיליון שקל

נועה קירל בפרסומת של YES  / צילום: צילום מסך

נועה קירל מנצחת בקרב הזכורות, אבל ממשיכים לאהוב את מכבי

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומת הזכורות ביותר מדורגת הפרסומת של YES+ ● גם השבוע הפרסומת האהודה ביותר היא זו של מכבי שירותי בריאות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בירידות חדות; פתאל צנחה בכ-8%

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.03 מיליארד שקל ● מדד הבנקים צנח בכ-2.3% ● בסיכום חמשת חודשי המסחר הראשונים של 2020 מציגה הבורסה ירידה של כ-15% ● אודיוקודס השלימה זינוק של יותר מ-100% מאמצע חודש מרץ האחרון