גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרטנר תפצה לקוחות מהעבר ומההווה בסכום כולל של 2 מיליון שקל

התביעה הוגשה ב-2016 בטענה כי פרטנר שלחה הודעות פרסומיות ללקוחותיה מבלי שנתנו הסכמתם לכך ● ואיך מקדונלדס תרוויח מהפשרה? לשאלת בית המשפט, הוסבר כי פרטנר שיתפה בעבר פעולה עם רשת המזון המהיר וכי "חברי הקבוצה יפיקו תועלת מהשוברים המוצעים וכי אין אפשרות להציע שוברים שלחברה אין שיתופי פעולה עמה"

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock
תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

פרטנר תפצה את לקוחותיה מהעבר ומהווה בסכום כולל של כ-1.8 מיליון שקל בהטבות, כולל חבילות גלישה ושוברים למימוש. כך נקבע במסגרת הסדר פשרה בתביעה שגרסה כי החברה מפרה את חוק הספאם. גם רשת מקדונלד'ס תרוויח מהפשרה: אמנם עיקר הפיצוי יינתן בחבילות גלישה למנויי החברה, אלא שחלקם יקבלו שוברים למימוש לרכישת מוצרים בחנות פרטנר, ואחרים יקבלו שוברים למימוש ברשת המזון המהיר מקדונלד'ס. בא כוח התובעים, עו"ד אדם לוין ממשרד עורכי הדין רפפורט-לוין-ביטון, יקבל תגמול של 368 אלף שקל (כולל מע"מ), וכל אחד משלוש התובעים יקבל תגמול של 25 אלף שקל.

התביעה הוגשה ב-2016 בטענה כי פרטנר שלחה הודעות פרסומיות ללקוחותיה מבלי שנתנו הסכמתם לכך, עוד נטען כי פרטנר לא ציינה כי מדובר בפרסומת, וכי בניגוד להוראות החוק ללקוחות לא ניתנה האפשרות להסיר את שמם מהמאגר, כשהלקוחות טענו כי גם אחרי שביקשו להסיר את שמם ממאגרי החברה, הם המשיכו לקבל פרסומים.

נזכיר כי חוק הספאם נחקק במטרה להתמודד עם תופעה של הפצת הודעות פרסומיות בלתי רצויות לצרכנים באמצעות הודעות טקסט או דרך תיבת המייל. החוק אימץ מודל המכונה OPT-IN' כלומר שהחברות מורשות לשלוח הודעות רק למי שהסכים לקבל הודעות פרסומיות ואישר זאת בחתימתו (אחת הדרכים הנפוצות לקבל את חתימת האישור הזו היא בטפסי הצטרפות למועדוני לקוחות).

החוק גם מחייב את החברות לאפשר לנמענים להסיר את שמם מהמאגרים - באופן שבו נשלחה אליהם ההודעה. כך, לדוגמה, אם נשלח מייל ספאם, על החברה לספק לנמען את האפשרות להשיב במייל חוזר בכדי להסיר את שמו מהמאגר, ולא לאלץ אותו לטלפן. החוק אגב מגדיר דואר "ספאם" ככזה שמטרתו למכור או לשווק מוצר או שירות כלשהו, ולכן הוא מחריג את התחום הפוליטי ומאפשר לפוליטיקאים לשגר לכולנו הודעות פרסומיות הישר לסלולרי - חלקן כבר התחילו לקראת הבחירות הקרובות, והקצב הזה, למורת רוח האזרחים, רק ילך ויגבר.

הפשרה שקיבלה תוקף של פסק דין קובעת פיצוי שמשתנה בהתאם לקבוצת הלקוחות. הרכיב העיקרי בפיצוי כולל חבילות גלישה בנפח של 30 ג'יגה בשווי של 40 שקל לחודש, שתציע פרטנר לכ-42.7 אלף לקוחותיה. פיצוי זה מסתכם ב-1.7 מיליון שקל. לקוחות פרטנר יוכלו להצטרף לחבילה באתר החברה.

על חלק קטן יותר נמנים מנויים שביקשו להסיר את שמם ממאגרי החברה והם עדיין משתייכים לפרטנר: מנויים אלה יקבלו זיכוי של 40 שקל שיחולק לשתי חשבוניות חודשיות (20 שקל בכל חשבונית). פיצוי זה מסתכם ב-53,760 שקל ל-1,344 מנויים.

בנוסף, קובע הסדר הפשרה באופן חריג למדי כי אל 860 מנויים שכבר לא נמנים עם לקוחות פרטנר ושגם הם ביקשו בעבר להסיר את שמם מהמאגרים - יישלח שובר בשווי 50 שקל למימוש ברשת מקדונלד'ס. תשאלו מה הקשר? גם בית המשפט שאל. התשובה שהוא קיבל היא שפרטנר שיתפה בעבר פעולה עם רשת המזון המהיר וכי "חברי הקבוצה יפיקו תועלת מהשוברים המוצעים וכי אין אפשרות להציע שוברים שלחברה אין שיתופי פעולה עמה". נראה שרשת המזון המהיר תצא נשכרת מהפשרה משום שיש להניח שרבים ירכשו בסכומים הגבוהים מהשובר. פיצוי זה מסתכם ב-43 אלף שקל.

'פשרות הקופונים', שהפכו להיות נפוצות יותר ויותר במסגרת פשרות בתביעות ייצוגיות, אמורות לפתור את הסוגיה של איתור הצרכנים שנכללים בקבוצת הנפגעים מהתנהלות החברות, ואת הפרוצדורה של החזר כספי לכל צרכן. פשרות אלה כוללות שוברי הנחה ונשאלת השאלה מי יוצא נשכר מהפשרות הללו? ברוב המקרים אלו הן החברות והרשתות. הצרכנים שמקבלים שוברים למימוש פעמים רבות נאלצים לקנות בסכומים גדולים יותר כדי לממש את הפיצוי. רבים, ולא במקרה, גם מוותרים על הרעיון.

הסדר הפשרה קובע גם כי חלק מלקוחות העבר של פרטנר יקבלו שובר בשווי 40 שקל למימוש במרכזי המכירה של החברה. מדובר ב-5,000 שוברים בהיקף של 200 אלף שקל. הלקוחות הזכאים יקבלו הודעת טקסט על השוברים האמורים. נזכיר כי רק לאחרונה קיבלו לקוחות פרטנר מההווה ומהעבר זיכוי בשווי של 100 שקל למימוש בחנות החברה. גם הזיכוי הזה הוענק להם במסגרת הסדר פשרה בתביעה אחרת. הסדר זה קבע כי פרטנר תעניק שוברים ל-480 אלף צרכנים, במסגרת תביעה שהוגשה נגד החברה לפני 9 שנים בטענה כי פרטנר גבתה שלא כדין מלקוחותיה כספים בגין שירות "צליל המתנה מוזיקלי" (Funtone) ובגין חבילת שירותי מידע ותוכן.

עו"ד אדם לוין מסר כי "בהתאם להמלצת בית המשפט בדבר קיום גישור, ולאחר הליך גישור ארוך ויסודי אצל כב' השופט בדימוס יצחק ענבר, הגיעו הצדדים לפשרה המעניקה פיצוי בסכום משמעותי ביותר לחברי הקבוצה, אשר מוענק במספר מתווים שונים לצורך חלוקתו לנפגעים הפוטנציאליים. הישג לא פחות חשוב מכך, לטעמנו, מצוי בהתחייבותה של פרטנר לפעול בהתאם להוראות הדין בכל הנוגע לאופן משלוח הודעות פרסומיות בעתיד".

עוד כתבות

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

ביטקוין / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו נדבק בקורונה? הביטקוין ירד לשפל של חודש

שער הביטקוין נע הבוקר סביב 8,700 דולר, לאחר שירד ב-14% בשבועיים האחרונים, אבל הוא עדיין גבוה ב-30% משהיה בתחילת 2020 ● נראה כי התפשטות וירוס קורונה בעולם מדאיגה גם את משקיעי המטבעות הדיגיטליים

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה