גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה השקעה של 20 מיליון דולר בחברה ישראלית שווה יותר?

נתונים חדשים מראים כי חברות ישראליות מוערכות בשווי נמוך יותר מאמריקאיות • התוצאה: השקעה בחברות ישראליות אטרקטיבית יותר - על חשבון המשקיעים הקיימים, המייסדים והעובדים • מה המשמעות עבור החברות הישראליות, האם הפתרון טמון במעבר לארה"ב, ואולי זה בכלל דבר חיובי?

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב
רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

השקעה בסטארט-אפים ישראליים נחשבת בעולם להשקעה אטרקטיבית בזכות טכנולוגיה חדשנית וחשיבה מחוץ לקופסה, אך ייתכן שזאת לא הסיבה היחידה: "המחיר" של השקעה בחברה ישראלית הוא זול יותר מאשר המחיר של חברה אמריקאית, ורמות השווי שמקבלות חברות ישראליות הן נמוכות יותר מאלו של חברות אמריקאיות בשלבים דומים. בקרב משקיעים בארה"ב נהוג לקרוא לכך "הדיסקאונט הישראלי". ההבדל משמעותי ויכול להגיע בסבבי גיוס מתקדמים לעשרות אחוזים ואף ליותר מ-100%, כך לפי נתונים חדשים של חברת ייעוץ הישראלית S-Cube.

הדוח של S-Cube כולל בדיקה של הסכום החציוני אותו מגייסות חברות סטארט-אפ ישראליות ואמריקאיות, רמות השווי החציוניות בגיוסים הללו, ובהתאם לכך - מהו שיעור ההחזקה החציוני שמקבלים המשקיעים החדשים. כך, תמורת סכום השקעה דומה, משקיע בסבב C ומעלה בחברה ישראלית יקבל שיעור החזקה של כ-20% מהחברה, ואילו משקיע בסבב דומה בחברה אמריקאית יקבל כ-10% מהחברה. הבדיקה התבצעה על בסיס מאגר S-Cube הכולל הסכמי השקעה של 500 חברות סטארט-אפ טכנולוגיות ישראליות או כאלה הקשורות לישראל. הנתונים אודות חברות אמריקאיות נלקחו מדוח של משרד עורכי הדין האמריקאי Wilson Sonsini.

סבבי הגיוס של החברות הישראליות קטנים יותר

לפי S-cube, בשנים האחרונות סכומי הגיוס והשוויים עולים גם בישראל וגם בארה"ב, אך בעוד שהפער בין סכומי הגיוס מצטמצם משנה לשנה בין שתי המדינות, הפער ברמות השווי נותר גבוה. עוד נמצא כי הפער גבוה יותר ככל שמדובר בסבב מתקדם יותר. כך, לפי הדוח בחמש השנים האחרונות שווי החברה החציוני בסבבי גיוס A בארה"ב גבוה ב-46% מאשר בישראל, ובסבבי C הפער עולה ל-142%. במחצית הראשונה של 2019 עמד הפער על 111%.

פערי השווי בין חברות ישראליות ואמריקאיות הולכים וגדלים

לעומת זאת, גובה הגיוס החציוני בסבב C עמד בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 על 23 מיליון דולר בארה"ב, ועל 20 מיליון דולר בישראל. המשמעות היא שתמורת כמעט אותו הסכום, בעלי המניות הישראלים נאלצים לוותר על נתח גדול יותר מהחזקותיהם בחברות לעומת מקביליהם בארה"ב. בין בעלי המניות יש את האנג’לים ומשקיעי ההון סיכון, וכן את מייסדי ועובדי החברה.

"לחברות הישראליות יותר קשה לגייס"

שווי החברות הישראליות אמנם נמוך יותר במהלך סבבי הגיוס, אך הפער מול ארה"ב נסגר כשזה מגיע לאקזיטים. כך, גובה העסקה הממוצעת בישראל ב-2018 עמד על 81 מיליון דולר, ואילו בארה"ב הוא עמד על 60.5 מיליון דולר. בשתי המדינות הייתה ירידה מגובה העסקה הממוצעת ב-2017, שעמד אז על 74 מיליון דולר בארה"ב ו-106 מיליון דולר בישראל. כלומר, יכול להיות שבחברות ישראליות המשקיעים נשארים עם נתח קטן יותר מהחברה, אבל הם נהנים מאקזיט גדול יותר. הנתונים על אקזיטים בישראל לקוחים מדו"ח האקזיטים של PwC ונתוני ארה"ב לקוחים מתוך דוח של KPMG.

"ליזמים ישראלים יותר קל לגייס בישראל, אבל המחיר הוא שהם יגייסו את הכסף בתנאים פחות טובים", אומר גידי שלום-בנדור, שותף מנהל ב-S-Cube. לדבריו, "זה שבארה"ב הם יקבלו תנאים יותר טובים זה בתאוריה, כי לא בטוח שהם יצליחו לגייס שם. עם הזמן, בסבבים יותר מתקדמים אנחנו רואים חברות שעושות את המעבר ומתחילות לגייס בארה"ב, וגם המשקיעים בארה"ב באים לפה לחפש את החברות הטובות".

"אנחנו רגילים משנים קודמות לדיסקאונט הישראלי שנע בין 40% ל-60%. לישראלים יותר קשה לגייס ולכן המחירים תמיד היו יותר נמוכים מאשר בארה"ב", אומרת עדי יראל-טולדנו, שותפה וסמנכ"לית כספים בקרן TLV פרטנרס. "זה כנראה בא מרמת התחרות על העסקה, ויכול להיות שזה נובע גם משמרנות שלנו כישראלים. ביחס לארה"ב, אנחנו פחות ‘מפציצים’ בהערכות שווי שאנחנו לא מרגישים שיש להן בסיס. נתקלתי ביזם אמריקאי שבא עם רעיון ובלי ניסיון ורצה לגייס לפי שוויים שאף אחד בישראל לא היה מעיז לבקש, וגם אף קרן בארץ לא הייתה משקיעה בהם בשווי ובשלב הזה".

לדבריה, בגלל הפערים הללו כדאי ליזמים ישראלים להעביר חלק מהנוכחות של ההנהלה לארה"ב. "ברגע שאתה כיזם מסתובב שם והופך לחלק מהאקוסיסטם האמריקאי, אתה יותר נחשף למשקיעים ולמה שהיזמים שם עושים וזה משפיע".

"אני חושב שהסיבה היא שזה עניין של נזילות - כשאתה בשוק שבו המשקיעים הם הדומיננטיים, אתה כחברה צריך להתקפל כשזה מגיע להערכות שווי, לעומת מצב שבו יש תחרות יותר גדולה על השקעה בחברות", אומר גיא לכמן, שותף בכיר במשרד עוה"ד פרל כהן. "הערכות שווי זה לא מדע מדויק. זה נובע מהרבה פקטורים: יכולת המשא ומתן של שני הצדדים, הבשלות של החברה, התוצאות של החברה, היכולות של המנהלים והרקע שאיתו הם מגיעים". לדבריו, הסיבה הזו מובהקת במיוחד כשזה מגיע לתחומים כמו אגריטק ובריאות דיגיטלית, בהם המשקיעים הישראלים מועטים במיוחד ("אפשר לספור אותם על יד אחת"). בהמשך לכך, מכיוון שישראל נחשבת לאטרקטיבית בגלל רמות שווי נמוכות יותר, וככל שיבואו יותר משקיעים - רמות השווי יעלו. כלומר, השוק החופשי יאזן את הפער.

"בחברות הישראליות הטובות הפער נסגר"

אחד ההסברים להבדלים בפערי השווי יכול להיות תנאים טובים יותר שמקבלים משקיעים בארה"ב. כך, משקיע יהיה מוכן לתת לחברה שווי גבוה יותר אם ייהנה מתנאים עודפים ביחס למשקיעים אחרים או מנגנוני הגנה שיפחיתו את הסיכון שלו. לדברי יראל-טולדנו, משקיעים אמריקאים וישראלים מציעים תנאים דומים כאשר הם משקיעים בחברות בישראל, אך התנאים הנהוגים בארה"ב הם שונים.

"בארה"ב בסיבובים מתקדמים משקיעים מקבלים קדימות דרך מכפילים על הכסף. חברה שמגייסת לפי שווי של שני מיליארד דולר ונותנת למשקיע ששם 150 מיליון דולר קדימות של פי שניים־שלושה על הכסף באקזיט - זה אמנם מעלה את המחיר, אבל לא באמת משקף שווי. את התנאים האלה כמעט ולא רואים בארץ", היא אומרת.
עם זאת, שלום-בנדור שולל את ההשערה הזאת וטוען כי הערכות השווי הנדיבות בארה"ב הן תוצאה של תחרות גבוהה בין הקרנות. לדבריו, מתן תנאים עודפים למשקיעים בארה"ב היא תופעה הנכונה בעיקר עבור משקיעי פרייבט אקוויטי, שלא נכללו בדוח.

לדברי ינאי אורון, שותף בקרן ורטקס ישראל, "בארה"ב יש נוכחות גבוהה יותר של הגופים הענקיים שמשקיעים סכומים אינסופיים מאשר בישראל, אז כן יש יותר תחרות והערכות השווי באופן כללי יותר גבוהות. עם זאת, היום אנחנו רואים שבחברות הישראליות הטובות הפער הזה נסגר". הסיבה לכך היא ש"בשלבים המאוחרים השוק כאן חשוף למשקיעים בינלאומיים גדולים וחברה ישראלית טובה תקבל הערכת שווי מקבילה לחברה אמריקאית דומה". 

עוד כתבות

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

נפלו למשכב: גם החברות הישראליות בוול סטריט נסחרו במגמה שלילית שהובילה את המדד לירידה של 15% במרץ

בפן האופטימי: כשמשווים את ביצועי החברות במדד לביצועי S&P 500 - שליש מהן היכו את המדד האמריקאי ● בין אלה: פייבר, אודיוקודס ואלטק ● תת-מדד הטכנולוגיה צלל 16.2% במרץ, ותת-מדד מדעי החיים צנח ב-12.9%

הפגנת  התאחדות המלאכה והתעשייה / צילום: יח"צ

"90% מחברי התאחדות התעשייה הזעירה לא זכאים למענק מהמדינה"

על רקע הנתון הזה יוצאים היום חברי התאחדות המלאכה והתעשייה להפגנה רכובה מת"א לירושלים ● ההפגנה הרכובה הקודמת שעלתה לירושלים בשבוע שעבר כללה את מרבית ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, והשתתפו בה אלפי עצמאים שחסמו את רחובות העיר

אריה דרעי, ש”ס / צילום: רפי קוץ

אתגר הבידוד: האם בני ברק היא העיר הצפופה בעולם?

דרעי טוען שהבני-ברקים לא שאננים יותר, הם פשוט צפופים יותר ● בדקנו עד כמה ● המשרוקית של גלובס

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

החסכונות נגמרו: הסיבה שהכלכלה לעולם לא תתקן את עצמה

כלכלן אחד טען כי מיתונים הם תוצר שדות מגנטיים על השמש, ואחר הסביר כי מיתון משתולל מפני שאנחנו חוסכים יותר מדי ● אך ישנה סיבה מדוע העולם גולש למיתון, והיא שונה מכל מה שחשבו בכלכלה הקלאסית ● האזינו

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

בדנמרק מתכננים "לפתוח מחדש" את הכלכלה בשבוע הבא

ראש ממשלת דנמרק, מטה פרדריקסן, אמרה אתמול בראיון טלוויזיוני כי התהליך יתחיל ככל הנראה אחרי חג הפסחא (המסתיים ב-14 באפריל), אך הזהירה שוב ושוב כי הדבר תלוי בכך שהדנים ימשיכו להישמע עד אז להנחיות צמצום המגעים החברתיים ושמספר ההדבקות במדינה ימשיך לרדת

בדיקות קורונה במקדונלד'ס / צילום: מקדונלד'ס

מבורגרים למטושים: מקדונלד'ס הופכת סניף לדרייב אין בדיקות קורונה

מקדונלד'ס ישראל חוברת לקופת חולים כללית והופכת את סניף המק דרייב שלה בתל שוקת, ליד באר שבע, לדרייב אין לבדיקת קורונה המיועד למבוטחי הקופה שיגיעו עם הפניה מהרופא

סינגפור בתקופת הקורונה / צילום: AP

סינגפור מתמודדת עם גל שני של קורונה: הודיעה על סגירת מקומות עבודה

הודעת סינגפור מאותתת על כך שאפילו מדינות שהגיבו מוקדם והאסטרטגיות שלהן נתפסו כטובות ביותר בעולם, חוזרות לסגרים ולבידוד ● הרשויות בסינגפור מזהירות שהמשבר יימשך כנראה עד סוף השנה, ואולי גם ב-2021

טיגריס מלאי / צילום: HASAN SABRAN

המגפה הגיעה לגן החיות בניו יורק: נקבת טיגריס חולה בקורונה

נדיה, נקבת טיגריס מלאי בת 4, היא החיה המאובחנת הראשונה בארה"ב שנמצאה נשאית של הנגיף ● עפ"י המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, בעלי חיים יכולים להידבק בנגיף הקורונה מבני אדם, אך המדענים אינם מאמינים שאלה יכולים להפיץ אותו הלאה לבני אדם

סופר, מכולת, תרבות הצריכה, בקבוקים, מיץ, מעובד, מדפים, מזון

הטרנד הבא או פנטזיה נוספת? פנטזי מבקשת לקלוט פעילות של יבוא ושיווק מוצרי מזון

על הכוונת: חברת אייל אייכנר, יבואנית מזון עם כשרויות גבוהות - שמציגה מחזור שנתי של 29 מיליון שקל

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

בנק אוף אמריקה: השנה צפוי מיתון עולמי חמור בהרבה מזה של 2008

לגבי המצב בארה"ב צופים כלכלני הבנק צמיחה שלילית של 7% ברבעון הראשון, 30%- ברבעון השני, 1%- ברבעון השלישי ולאחר מכן התאוששות וצמיחה של 30% ברבעון הרביעי של השנה ● צמיחת גוש האירו תהיה השנה שלילית בשיעור של 7.6%

הנשיא טראמפ  / צילום: Associated Press

פרשנות: "אור בקצה המנהרה" - או "השבוע העצוב ביותר בחייכם"

את האור רואה הנשיא טראמפ, את העצב רואה הממונה על שירותי הרפואה בממשלו; הנשיא מחפש אופטימיות ושליטה; הרופאים מנסים להגיד את האמת ● אתמול הנשיא כתב לרופאים מרשם: קחו גלולות נגד מלריה, אמר – והשתיק את הרופא הבכיר ביותר סביבו

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

עושים זום על העובדים: האם הבוס עלול לפגוע בפרטיותכם?

האם אפליקציית שיחות הווידאו מאפשרת למעסיקים לפגוע בזכותם של העובדים לפרטיות במקומות העבודה?

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי לקראת הסדר חוב: תפנה למחזיקי האג"ח כדי לקבל את עמדתם ביחס לדרכי הפעולה האפשריות

לאי.די.בי יש חוב של 2.03 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, בעוד שקופתה ריקה לחלוטין ממזומנים ● לחברה שווי נכסי נקי שלילי

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים יעמיד הלוואות לעצמאים בהיקף של עד 10,000 שקל

מדובר בהלוואות לתקופה של עד חמש שנים ובריבית של פריים פלוס 1.5% ● המהלך נעשה בשיתוף עם ארגון העצמאים להב

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

עיריית רמת גן הציבה גדרות בגבול עם בני ברק

המהלך נעשה לפי ראש עיריית רמת גן כדי להתמודד עם עצירת ההדבקה של וירוס הקורונה ● בתגובה הודיע מנכ"ל משרד הפנים לעיריית רמת גן להסיר את הגדרות שהוצבו ● עם זאת, מהעירייה מסרו ל"גלובס" כי לא קיבלו פנייה כזו ממשרד הפנים

דדי סגל, מנכ"ל פנאקסיה / צילום: ענבל מרמרי

"לקנאביס זו תקופה סבבה": המגזר שפורח בבורסה בתל אביב

מניות הקנאביס צנחו עם יתר השוק בעקבות התפרצות משבר הקורונה, אבל מאז הן חוות עדנה, על רקע האישור הקרב ליצוא

עמיר פרץ ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

פרץ הודיע על פיצול העבודה-מרצ: סיעת העבודה תתמזג לתוך כחול לבן

יו"ר העבודה: "הלכנו לאיחוד כי הייתה סכנה שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה. כיום איננו רואים עין בעין את האופן בו יש לשרת את עם ישראל" ● ח"כ מרב מיכאלי: "כדי לסדר שני תיקים לעמיר פרץ ואיציק שמולי לא זורקים מפלגה של בן גוריון, רבין ופרס"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון יחד עם בת זוגו קארי סימונדס / צילום: Stefan Rousseau, Associated Press

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון פונה לבית חולים כ"אמצעי זהירות"

ג'ונסון, החולה בקורונה, טופל בחמצן כדי לסייע לנשימתו לאחר שפונה אתמול לבית חולים ● מספרי מקרי הקורונה המאומתים מסביב לעולם עומד על 1,278,654 בני אדם, והנגיף גבה את חייהם של 69,758 אנשים ● בצד החיובי - 264,833 בני אדם כבר החלימו

פריקה של מיליון מסיכות N95, שהגיעו מסין לבוסטון ביום חמישי / צילום: Jim Davis, Associated Press

פרשנות: ציד המסיכות והתמוטטות הסדר העולמי

האם האמריקאים גנבו 200 אלף מסיכות 95N, שנועדו למשטרת גרמניה? מי יודע ● אבל נוסחת ״אמריקה תחילה״, המקדשת ריבונות ואנוכיות, אינה מיטיבה לשרת את אמריקה או את בעלות בריתה במלחמה נגד נגיף הקורונה

עסקים קטנים / צילום: Shutterstock

מחקר: שיעור הסיוע הממשלתי לעסקים - עשירית ממה שהקצתה בריטניה

זאת על פי מחקר שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת ● המחקר בדק את היקף הסיוע שהעניקו מדינות שונות שנפגעו ממגפת הקורונה לעסקים ● בריטניה מובילה עם כ-330 מיליארד ליש"ט שהם כ-14.5% תוצר ● וכמה הוציאו בספרד ובצרפת?