גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לידיעת הרגולטורים בתחום התקשורת: אלה שבעת העיוותים המרכזיים של השוק

המשברים שמלווים את שוק התקשורת בשנים האחרונות - מצוקת חברות הסלולר, מהירות הגלישה הנמוכה בישראל והמחירים הגובהים שמשלמים עדיין על חלק מהשירותים - כמעט ולא השתנו ב-2019 ● "גלובס" ממפה את הנושאים שמשרד התקשורת חייב לטפל בהם השנה

מנכ”ל בזק דודו מזרחי ומנכ”לית הוט טל גרנות-גולדשטיין / צילומים: ישראל שם טוב, שלומי יוסף
מנכ”ל בזק דודו מזרחי ומנכ”לית הוט טל גרנות-גולדשטיין / צילומים: ישראל שם טוב, שלומי יוסף

2019 הייתה עוד שנת שפל בשוק התקשורת הישראלי: ההפסדים של החברות העמיקו, תזרימי המזומנים הפכו שליליים יותר, התחרות התעצמה, והרגולטור של הענף - משרד התקשורת - המשיך לעשות שגיאות קשות שעליהן כולנו שילמנו וכנראה נמשיך לשלם.

חלק מהשגיאות תוארו כאן בהרחבה שוב ושוב. כולם מכירים אותן, כולם מודעים להן, אבל את משרד התקשורת, כך נראה, זה פחות מעניין עד כה.

"גלובס" שם את הזרקור על הבעיות הקשות בשוק התקשורת, שפוגעות באזרחי ישראל בצורה הקשה ביותר, ומשרד התקשורת לא יכול להמשיך להתעלם מהן.

תשתיות האינטרנט: פריסת הסיבים האופטיים 

הטכנולוגיה החשובה ביותר בעולם כיום בתחום תשתיות התקשורת היא הסיבים האופטיים. ללא כניסה של בזק לתחום פריסת הסיבים, מדינת ישראל למעשה לא תצליח לעשות את קפיצת המדרגה הנדרשת בתחום. משרד התקשורת ובזק מנהלים מאבק סביב מתווה הפריסה של בזק - המשרד רצה לחייב את בזק לפרוס את הסיבים במספר דרכים, אך בזק התנגדה עד כה לכולם.

אחרי שנתיים של איומים על בזק כמעט בכל כלי רגולטורי אפשרי - כולל איום על הטחת ראשה של בזק בקיר על-ידי סמנכ"ל במשרד התקשורת - מונה צוות בין-משרדי לפתור את הנושא. אחרי עבודה של מספר חודשים קבע הצוות כי פרויקט פריסה אוניברסלי הוא הפסדי, כפי שבזק טענה מהיום הראשון.

מאז ועד היום מנסה משרד התקשורת לקבוע מדיניות חדשה שתאפשר יציאה לדרך. אל תטעו - עדיין מדובר במודל מבולבל, מפלה ומעוות, שלא דומה לשום מודל סיבים אחר בעולם, אבל אפשר לומר שרואים את האור בקצה הסיב, ויש סיכוי מסוים שבשנה הבאה נראה את ניצני הפריסה.

מיזוגים בשוק הסלולר: חברות בסכנת קריסה

חברות הסלולר נמצאות במשבר פיננסי עמוק - מי יותר ומי פחות. יכול להיות שזה ייקח שנה, אולי שנתיים ואולי שלוש, אבל אם לא ישתנה משהו מהותי, חלק מהחברות פשוט לא ישרדו. הדרך היחידה להביא להישרדותן היא לאפשר מיזוגים בענף שיפחיתו בצורה מבוקרת את רמת התחרות. על השולחן קיימות כיום מספר אופציות למיזוג. השנה יש סיכוי שנראה לפחות מיזוג אחד כזה, אם משרד התקשורת לא יפריע. בסוף, בין אם יתירו מיזוגים או בין אם חברה מסוימת תקרוס, השוק הסלולרי יתאזן כך או כך.

התעריפים בין חברות הסלולר: מהגבוהים בעולם

משרד התקשורת נוהג לבצע טעויות במקום אחד, ואז לאזן את המצב על-ידי יצירת עיוות במקום אחר. תעריפי השלמת השיחה ברשתות הסלולריות בישראל הם מהגבוהים בעולם. הצרכן לא מודע לנושא, כי הוא בדרך-כלל משלם מחיר חודשי קבוע על השימוש, אבל על כל שיחה יוצאת משלמת חברה אחת לחברה המקבלת את השיחה.

תעריף הקישוריות בישראל הוא מהגבוהים בעולם והיה צריך להתעדכן מזמן ואף לרדת לאפס, אך זה לא קורה. מה שקורה בפועל הוא יצירת יתרון לחברות הגדולות שמרכזות הרבה תנועה - המפעילות הקטנות צריכות לשלם להן, והרבה. מקטע זה הוא מונופוליסטי שללא התערבות רגולטורית לעולם לא ישקף את העלות.

ההסדר הנוכחי הסתיים בסוף 2014, ומאז משרד התקשורת גורר את רגליו. בכל שנה הוא אומר שהנושא יטופל בשנה הבאה. בעניין זה גם לרשות התחרות לא מגיעות מחמאות. טיפול במקטעי שוק מונופוליסטיים נמצא גם באחריותה.

אם מישהו חושש שבזק עשויה להרוויח מהורדת תעריפי הקישוריות בסלולר, נזכיר כי משרד התקשורת בעצמו כבר המליץ בכמה הזדמנויות על קישוריות אפס בכל השוק. בנוסף זה אותו משרד שממשיך לתחזק באופן מלאכותי את תעריפי הטלפוניה של בזק גבוהים להחריד, מחשש שאם הם ירדו, ייגרם נזק לחברות הסלולריות, ובכך המשרד כופה על הצרכנים להמשיך ולממן את הרווחיות העודפת בבזק - אבסורד.

חיבור לאינטרנט: למה עדיין צריך שתי חברות

מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבם מתחברים לאינטרנט באמצעות שני ספקים שונים. אפילו באיראן זה לא המצב. משרד התקשורת בישראל עוד מכריח את בזק והוט לפרק את הבאנדל - התקשרות של לקוח לתשתית וספק בחוזה אחד - אחרי שנה, ולנתק במקרים רבים את הלקוח.

אזרחי ישראל נושאים בעלות עודפת של מאות מיליוני שקלים בשנה וסובלים מכאב ראש אינסופי, בגלל האטימות שמגלים פקידי המשרד בעניין זה. אולי השנה, עם השקת פרויקט הסיבים, ניפטר סוף-סוף מהעונש הזה, ונוכל לקבל חיבור לאינטרנט מכל אחד מספקי התקשורת בישראל.

למה יש סיכוי שזה יקרה השנה? בלי בושה מציע משרד התקשורת לבזק, במסמך רשמי, לבטל את חובת פירוק הבאנדל אם היא תשיק את פרויקט הסיבים. תן וקח ברמה נמוכה, כשאנחנו, האזרחים, משלמים את המחיר.

חבילות גלישה בחו"ל: המחיר לא קשור למציאות

במהלך השנה חשפנו את נתוני הרווחיות של אחת החברות הסלולריות מחבילות הגלישה בחו"ל. מדובר ברווח של 90%. כלומר, החברות הסלולריות מוכרות לכם חבילה במחיר המגיע עד פי עשרה ממה שעולה להן החבילה בחו"ל. משרד התקשורת מודע לבעיה אבל לא עושה דבר.

לפקידים במשרד לא ממש אכפת שתשלמו מחירים מופקעים על גלישה בחו"ל, עובדה - הם מעולם לא נקפו אצבע כדי לטפל בבעיה. האזרחים מוצאים לעצמם פתרונות ורוכשים כרטיסי סים זרים בעלות נמוכה משמעותית. אבל אם בסופו של דבר האזרחים צריכים לטפל בבעיה, למה צריך את משרד התקשורת? ניתן היה לחסוך לא מעט כסף למשלמי המסים.

שיחות בינלאומיות: החברות אורבות ללקוח המזדמן

אם אתם נמנים עם המיעוט שעוד מתקשר לחו"ל באמצעות הקו הביתי, ודאי חויבתם במאות שקלים בעבור שיחה אקראית שביצעתם. מפעילי השיחות הבינלאומיות בישראל, שעסקיהן נמצאים בדעיכה מהירה בעיקר בגלל הווטסאפ, מצאו עסק חדש. הן אורבות ללקוח מזדמן שיחייג דרכן, ואז מחייבות אותו בסכומי עתק.

אם תבדקו באתרי החברות, תראו שהפער בין מחיר ללקוח מזדמן לבין המחיר ללקוח רשום הוא מאות ואלפי אחוזים. מה גורם לרישום פשוט להוזיל עבורן את עלויות השירות באופן כל-כך קיצוני - כנראה שום דבר חוץ מאוזלת-ידו של משרד התקשורת, שמעדיף להתעסק בפיקוח על הבאנדל ההפוך.

מהירות הגלישה: B35 - הכרטיס שיביא מהפכה

B35 - לרובכם המונח הזה לא אומר כלום. מדובר בטכנולוגיה שמשדרגת מהירות על גבי הנחושת הקיימת. המשמעות האמיתית שלו היא שיכולתם היום לגלוש בקצב של 200-300 מגה-ביט לשנייה - פי 2-3 ואולי יותר מהקצב שיש לכם היום.

מבחינת בזק מדובר בשדרוג של כרטיס בארון התקשורת בלבד. משרד התקשורת מונע מבזק, ולמעשה מכלל אזרחי ישראל, ליהנות מקצבי גלישה כפולים, מתוך תפיסה שאם יותר לבזק לשדרג את הרשת, היא לא תפרוס סיבים. משרד ממשלתי בישראל מונע קדמה טכנולוגית ממיליוני אזרחים, כאמצעי לחץ נגד חברה ציבורית בישראל - לא להאמין, אבל זו המציאות.

העובדה שאנחנו נמצאים כבר למעלה משנה בממשלת מעבר, ואין שר "אמיתי" במשרד התקשורת כל-כך הרבה זמן, עשויה להסביר איך מצב הזוי כל-כך יכול להתקיים במשך זמן כה ארוך במדינה הנחשבת, לפחות בעיני עצמה, כנאורה. כמה שנים עברו מאז סברו במשרד שלעבוד עם הנבוט ולהכות בבזק יעזור להם לקדם את פרויקט הסיבים? זה עזר? 

כולכם ודאי הייתם מצפים כי חלק גדול מהנושאים הללו יהיו בראש הרשימה של תוכנית העבודה של משרד התקשורת לשנה הקרובה, אבל לא בטוח. שנים יקרות בוזבזו על מחדלים רגולטוריים שלא קידמו אותנו לכלום ושום מקום. 

עוד כתבות

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

דעה: המטרה לא מקדשת את השקר

ככל שהקורונה תימשך, תעמיק שליטת הכוחות הנעלמים בחיינו. אני מקווה שעוד לא מאוחר מדי, אבל לפי הרפלקסים שלי, הסוסים שברחו מהאורווה כבר מתו מזקנה

“מליפיסנט: אדונית הרשע" /   צילום: באדיבות פורום פילם

מטיפולי פוריות ועד ניאו נאצים: 5 המלצות צפייה לעת בידוד ומגפה

המשפחתי, העילאי, הקשוח, האופטימי, וסרט הילדים. המלצות קולנועיות לתקופה הזו

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

יותר ממיליון חולים ברחבי העולם; 471 מתים בצרפת היום

סך מקרי הקורונה בעולם חצה את רף המיליון, כאשר יותר מרבע מהמקרים מגיע מארה"ב ● איטליה דיווחה אתמול על סך קורבנות בנפש של 13,155 עם שיעור תמותה מהנגיף של 11.8% ● סך הקורבנות בצרפת מגיע ליותר מ-4,500 בני אדם

ניר כנורי, טוטנאור / צילום: יח"צ

"סטריליזציה היא הנשק האולטימטיבי - ה-F15 כדי למנוע התפשטות חיידקים"

ניר כנורי, מנכ"ל יצרנית מכונות הסטריליזציה טוטנאור: "יש לנו נוכחות נרחבת בבתי חולים ומרפאות בעולם, ואנחנו רואים שקיים מחסור אדיר במסכות בעיקר מסוג N95 ובציוד נלווה"● "ביציאה מהמשבר יהיה ביקוש גדול לציוד שלנו"

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

בעקבות הפרסום בגלובס: המדינה תהפוך את המענק לעצמאים לקצת יותר משתלם

האפשרות להגשת הבקשות למענק באתר רשות המסים יוצאת לדרך • מוקדם יותר השבוע פרסמנו כאן כי המענק כפוף לתשלום מס • בעקבות הביקורת ב"גלובס" ניתנו הקלות שונות למקבלי המענק ובוטלה החובה לשלם ביטוח לאומי עליו

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל, השבוע בנאום בבריסל  / צילום: Yves Herman, רויטרס

גוגל משיקה אתר שמאפשר לראות באיזה מדינות הבידוד החברתי עובד

האתר כולל פילוח לפי מדינות, ושופט את הצלחת המדיניות על פי מדדים כמו שהות בפארקים, חנויות, מקומות עבודה ועוד

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

מנכל זום: נפסיק להשקיע בפיתוח פיצ'רים ונתמקד בתיקון בעיות אבטחה

בחודשים האחרונים זום ראתה עלייה חדה בשימוש בפלטפורמה שלה בצל משבר הקורונה ● אריק יואן: החברה  תתמקד בפתרון של בעיות אבטחה ופרטיות

דירת 3.5 חדרים בנתניה ב–1.5  מיליון שקל / צילום: יח"צ

נמכרה בתוך חודש: דירת 3.5 חדרים בנתניה נרכשה ב-1.5 מיליון שקל

הדירה נמצאת בבניין עם מעלית וחניה מקורה בטאבו, והוא נמצא במרחק רחוב אחד מהים ורחוב אחד מהכיכר

רשות המיסים / צילום: איל יצהר

בפחות מיממה: 40 אלף עסקים נמצאו זכאים למענקי סיוע

ביום שני הקרוב צפויים עשרות אלפי עסקים לראות את סכום הכסף לו הם זכאים - בין 3,000 ל-6,000 שקלים - בחשבונם ● מטרת הרשות להעביר כמה שיותר כספי מענקים שאושרו לפני חג הפסח

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

מחיר הנפט זינק 25% ומניות האנרגיה שלחו את וול סטריט לעליות חדות בסיום המסחר

מניית שברון קפצה 11% ● מחיר הנפט רשם את העלייה היומית החדה ביותר אי פעם לאחר שטראמפ אמר כי הוא צופה שערב הסעודית ורוסיה יסכמו על קיצוץ של 15-10 מיליון חביות נפט ביום ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב קפצו בכ-6.6 מיליון בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ

ענת אדמתי  / צילום: ענבל מרמרי

"צריך לחלץ אנשים לפני שמחלצים תאגידים גדולים": תוכנית היציאה מהמשבר של פרופ׳ ענת אדמתי

פרופ' ענת אדמתי, אחת הכלכלניות המשפיעות בעולם בעשור האחרון, מסבירה בראיון מיוחד "לגלובס" איך הקורונה הציפה למעלה סתירות בקפיטליזם האמריקאי, עוקצת את טראמפ ("האמת היא הקורבן") וגם נותנת טיפ למקבלי ההחלטות בישראל

הקהילה החרדית בצל משבר הקורונה / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

פרשנות - בין האסירים לעניים: המדינה צריכה לעמוד לצד הנפגעים הגדולים מהמשבר

משבר הקורונה מקצין את הפערים בין החזקים לבין החלשים בחברה ● הנפגעים העיקריים הם העניים שחיים בצפיפות, מבקשי המקלט, האסירים ופגועי הנפש ● ביותר מדי מקרים הרשויות זונחות אותם, וגם מערכת המשפט לא תמיד מתייצבת להגן עליהם

קובי שגב, מנכ"ל קרנות אילים הפורש / צילום: תמר מצפי, גלובס

מאחורי החודש הגרוע בתולדות תעשיית הקרנות: כולם נדבקו בווירוס, אבל היו כמה שיותר

שוק קרנות הנאמנות בישראל איבד כמעט רבע משוויו ברבעון הראשון של 2020 ● היקף חסר תקדים של פדיונות מהקרנות ברבעון, שעיקרם נעשה בחודש מרץ בשל השפעות משבר הקורונה, שבר את כל השיאים השליליים בשוק

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

"איבדנו את תשתית הידע, חסרים חוקרים שמבינים את הנגיף"

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הממשלה מבקשת לאשר: תוספת תקציב של עד 90 מיליארד שקל

האוצר הפיץ לפני כניסת השבת את טיוטת החוק לתיקון חוק יסוד משק המדינה, לפיו תוכל הממשלה לחרוג ממסגרת התקציב שקובע חוק היסוד בעד 90 מיליארד שקל ולהעביר 17.7 מיליארד שקלים מסכום זה לביטוח הלאומי לצורך תשלום דמי אבטלה

מפעל רכב מושבת 
של GM בקוריאה הדרומית
צילום: רויטרס, Yonhap News Agency

עוד מכה נוחתת על תעשיית הרכב: חשש מגל פשיטות רגל של ספקים

ספקית רכיבים גרמנית הודיעה היום על פשיטת רגל ויצרנית רכב חשמלית עצמאית הגישה בקשה להקפאת הליכים ● גרמניה מושיטה רשת ביטחון לחברות סטארט-אפ

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו