גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסדרי טיעון ראשונים בפרשת אפריקה תעשיות: מאסר בפועל, עבודות שירות וקנסות

לפי ההסדרים שהוצגו וטרם אושרו ע"י ביהמ"ש, 4 עובדים יודו בביצוע עבירות דיווח בפרשה שבה מואשמים המנכ"ל לשעבר אבי מוטולה ואביהו איבשיץ, לשעבר סמנכ"ל הכספים של קבוצת נגב, בהכללת פרטים מטעים בדוחות

אבי מוטולה / צילום: שלומי יוסף
אבי מוטולה / צילום: שלומי יוסף

ארבעה הסדרי טיעון ראשונים בפרשת "שיפוץ" הדוחות הכספיים בקבוצת אפריקה ישראל תעשיות: במסגרת הפרשה, מואשמים אבי מוטולה, המנכ"ל לשעבר של החברה; אביהו איבשיץ, לשעבר סמנכ"ל הכספים של קבוצת נגב, שהייתה חלק מקבוצת אפריקה תעשיות בתקופת ביצוע העבירות לכאורה; וכן עשרה עובדים נוספים בקבוצה, בכך שכללו בדוחות הכספיים של אפריקה תעשיות פרטים מטעים במטרה להונות את ציבור המשקיעים.

בדיון שנערך היום (ד') בפני שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, הציגו עוה"ד עידן שוורץ ועדי לוי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה את עיקרי הסדרי הטיעון שאליהם הגיעו עם ארבעה מעובדי הקבוצה, בהם: גלית דורי, שכיהנה כמנהלת שירות לקוחות וכאחראית מחלקת חשבוניות בחברת נגב; יעקב ראוכורגר, שכיהן כמנהל מערכות המידע בקבוצה; משיח דוד, שכיהן כמנהל בקרת איכות ואמינות מלאי בקבוצה; ותומר כובאני שכיהן כמנהל מחלקת סוחרים בקבוצה.

לפי ההסדרים שהוצגו וטרם אושרו על-ידי ביהמ"ש, הארבעה יודו בביצוע עבירות דיווח לפי חוק ני"ע, לפי סעיף שלא כולל את דרישת הכוונה להטעות משקיע סביר, וירצו עונשי מאסר בפועל שחלקם ירוצו מאחורי סורג ובריח וחלקם בעבודות שירות. כמו-כן, הוצע להטיל על הארבעה קנסות בסכומים הנעים בין עשרות אלפי שקלים למאה אלף שקל. לפי הסדרי הטיעון, הארבעה ביצעו מעשים אלו על-פי הנחיותיהם של מוטולה ואיבשיץ, וחלקם אף ביקשו ממוטולה ומאיבשיץ לחדול מן המעשים, אך המשיכו בכל זאת למלא אחר הנחיותיהם לאחר שסירבו לחדול מכך.

לפי הסדר הטיעון, הצדדים יבקשו מביהמ"ש להטיל על דורי ארבעה חודשי מאסר בפועל, וקנס בסך 100 אלף שקל; ועל ראוכורגר ארבעה חודשי עבודות שירות וקנס בסך 50 אלף שקל. על דוד, לפי הסדר הטיעון, יבקשו הצדדים מביהמ"ש להטיל שבעה חודשי עבודות שירות וקנס 40 אלף שקל; ולפי ההסדר, הצדדים יבקשו מביהמ"ש להטיל עליו כובאני חמישה חודשי עבודות שירות וקנס בסך 20 אלף שקל.

מוטולה ואיבשיץ טרם השיבו לכתב האישום החמור שהוגש נגדם, והם צפויים לעשות זאת בחודשיים הקרובים. הסדרי הטיעון שאליהם הגיעה הפרקליטות עם ארבעה מעובדיהם, שהודו כי הונחו לכלול פרטים מטעים בדוחות לא מבשרים טובות עבור המנהלים הבכירים, אך מוקדם עדיין להעריך את ההשפעה המלאה שלהם על שני הנאשמים המרכזיים.

הסדרי הטיעון שהוגשו לאישור

רישומים כוזבים

לפי כתב האישום המתוקן, דורי תודה כי בהוראת מוטולה ואיבשיץ, ביצעה יחד עם נאשמים נוספים רישומים כוזבים במסמכי חברת נגב, שהובילו לכך שקבוצת נגב ואפריקה תעשיות הגדילו את הכנסות הקבוצה באופן פיקטיבי, והקדימו את מועד ההכרה בהכנסות בדוחותיהן הכספיים. זאת, על מנת להציג מצגי שווא על עמידת  נגב ביעדיה. בנוסף, יודו דורי וראוכורגר כי בהמשך להנחיות שקיבלו מהממונים עליהם, הציגו לרואי החשבון המבקרים מצגי שווא, שנועדו להסתיר מהם את ההכנסות הפיקטיביות בקבוצה, לקראת ביקורת רואי החשבון את הדוחות הכספיים לשנת 2014. כתוצאה מכך, הונחה דעתם של רואי החשבון המבקרים, והם אישרו את הדוחות הכספיים של הקבוצה.

עוד לפי כתב האישום המתוקן, דוד יודה כי בהנחייתו של איבשיץ ובידיעת מוטולה, הגדיל את מלאי הקבוצה באופן פיקטיבי, תוך שימוש במחסן וירטואלי. זאת, על מנת להציג מצגי שווא על עמידת הקבוצה ביעדיה. כובאני יודה כי בהוראת מוטולה ואיבשיץ, הורה לכפופים לו להתקשר בעסקאות מסגרת שבגינן הכירה הקבוצה בהכנסות, טרם שמותר היה לעשות כן.

תפיסה מחמירה

ההסדרים שאליהם הגיעה הפרקליטות עם ארבעה מהנאשמים עוד בטרם החל שלב ההוכחות במשפטם, רומז כנראה על החמרת התפיסה שמבקשות הפרקליטות ורשות ני"ע לייחס לעבירות הדיווח בחברות הציבוריות. אמנם נראה כי העונשים שהוטלו על הארבעה אינם חמורים, אך יש לשים לב לכך שהם משקפים תפיסה מרחיבה, שלפיה יש להטיל אחריות פלילית בגין ביצוע עבירות דיווח, הן על מי שחותם או מאשר את הדוחות הכספיים - והן גם על מנהלים זוטרים או עובדים מן המניין, ששיתפו פעולה ביודעין עם מנהליהם שהורו להם לבצע את העבירות.

כך, הסדרי הטיעון, ככל שיאושרו, יחילו אחריות פלילית גם על בעלי תפקידים שאינם בעלי חובות דיווח לפי חוק ני"ע, לא משמשים כשומרי סף, וחסרי כל רקע חשבונאי או משפטי. במקרה זה, מדובר במנהלת שירות לקוחות, מחסנאי בכיר, ומנהל מערכות מידע. מנגד, ביקשו הצדדים לאזן את הרחבת האחריות הפלילית גם על בעלי תפקידים זוטרים יותר עם ענישה לא מחמירה.

בנוסף, הארבעה שחתמו על הסדרי טיעון לא היו עובדי אפריקה תעשיות הציבורית, אלא עובדי נגב הפרטית - עובדה המשקפת גם היא תפיסה מחמירה של הפרקליטות ורשות ני"ע לעבירות הדיווח.

בעקבות המצגים המטעים בדוחות נמחקו 73 מיליון שקל מההון העצמי

לפי כתב האישום, הנאשמים העיקריים, אבי מוטולה, המנכ"ל לשעבר של אפריקה ישראל תעשיות; ואביהו איבשיץ, לשעבר סמנכ"ל הכספים של חברת נגב, שהייתה חלק מקבוצת אפריקה תעשיות בתקופת ביצוע העבירות לכאורה, יזמו בשנים 2014-2011, תוכנית עבריינית שיטתית שמטרתה הצגת מצגים "משופרים" ומטעים ביחס לנתונים הכספיים של אפריקה תעשיות והחברות-הבנות שלה.

במסגרת תוכנית זו, הורו מוטולה ואיבשיץ לכפופים להם, שעבדו באותה העת בחברות-הבת של אפריקה תעשיות, לרשום הכנסות כפולות ולנפח באופן תרמיתי את מלאי הקבוצה. בנוסף, ועל-פי הוראותיהם של השניים, נהגו מנהלים ועובדים בקבוצה להקדים את מועד ההכרה בהכנסה באופן שיטתי, תוך ששייכו הכנסות שנוצרו ברבעון העוקב לרבעון שכבר הסתיים, הכירו בהכנסות בגין סחורה שטרם סופקה, והכירו בהכנסות בגין עסקאות מסגרת, שבהן טרם נקבע איזו סחורה אמורה להיות מסופקת ובאיזה מועד.

בעקבות הפעולות שהובילו מוטולה ואיבשיץ, נאלצה אפריקה תעשיות להציג מחדש את דוחותיה, וגרעה 73 מיליון שקל מהונה העצמי.

חזקת החפות

*** נגד אבי מוטולה, אביהו איבשיץ, ונאשמים נוספים הוגש כתב אישום. ההליך הפלילי בעניינם נמצא בראשיתו, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

פרויקטים סולאריים של חברת אנלייט ומערכת של חברת סולאראדג' / צילום: יח"צ

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

סינגפור  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מכתב למשרד הבריאות: "דווקא מסינגפור אתם מונעים כניסת זרים?"

במכתב שהעבירו שתי ישראליות תושבות סינגפור לשר הבריאות ולשר החוץ, הן כותבות: "אם יש מדינה שיכולה לווירוס הזה – זו סינגפור! אז דווקא מהם אתם מונעים כניסה?"