גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: השבוע ביאסת קשות, יולי אדלשטיין

השבוע לימד אותנו יולי אדלשטיין שאם תנסה להשאיר את העוגה שלמה, בסוף תאכל אותה ● דעה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א. אין לי שום דבר מיוחד נגד או בעד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, מלבד רגש חיבה בסיסי שאני רוחש לאנשים שנראים נחמדים, ובעיקר כבוד מהסוג שאני רוחש לאנשים שיש להם קורות חיים מעניינים יותר משלי - משוכה שאדלשטיין מדלג מעליה בקלילות, בכלל בלי לשים לב. לדעתי, הוא האדם היחיד ביקום שהיה גם אסיר ציון וגם מודל עירום באותו גלגול חיים. אם יש בעולם שני מושגים מרוחקים יותר אחד מהשני מאשר מודל עירום ואסיר ציון - ועוד כזה נחמד! - אני טרם שמעתי עליהם. שילוב מהמם ובלתי ניתן לשחזור, הצטרפות מקרים חד פעמית בהיסטוריה.

אבל מלבד הכבוד והחיבה הבסיסיים האלה, כלום. כפוליטיקאי, הוא ההתגלמות המובהקת, לטוב ולרע, של השעמום בבשר. אם לא אירועי השבוע, הייתי ממשיך לא לחשוב עליו, והוא לבטח היה ממשיך שלא לחשוב עליי, והעולם היה ממשיך כמנהגו לנהוג. ומנהגו של עולם אחד הוא, כולנו יודעים - לנוע. כל הזמן לנוע. כדור הארץ מסתובב סביב עצמו במהירות של 1,675 קמ"ש תוך כדי שהוא טס סביב השמש במהירות של 108 אלף קמ"ש, והשמש בעצמה נעה סביב מרכז הגלקסיה שלנו במהירות של 828 אלף קמ"ש, וכל הגלקסיה שלנו נעה במהירות מסחררת משהו של 2.1 מיליון קמ"ש בתוך צביר גלקסיות עצום שטס במרחבי היקום במהירות גבוהה פי 10. ואם היינו יודעים לומר משהו על מה שקורה מעבר ליקום, אני שם 15 שקל שגם מבחוץ היקום כולו נע במהירות שאותה בכלל אין איך לתאר. לאן? אין לאן. יעדים זה העונג המפוקפק השמור ליצורים כמונו, שחיים קצת וזזים לאט.

העניין הוא שהעיקר זו התנועה, התנועה היא הכול. העגלה נוסעת, אין עצור. גם אם היית רוצה לעמוד, אין סיכוי. יולי אדלשטיין למד את זה השבוע בדרך הקשה.

ביאסת קשות יולי  / איור : תמיר שפר

ב. תמיד אמרו לנו שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, אבל השבוע לימד אותנו יולי אדלשטיין שאם תנסה להשאיר את העוגה שלמה, בסוף תאכל אותה. מסכן, מה עשו לו, והוא בכלל לא עשה כלום, כדרכו - רק היה ממלכתי. אין דבר שחשוב יותר לאדלשטיין מאשר להיות ממלכתי. לפעמים זה משעשע במיוחד. אני קורא עיתונים באופן די סדיר לא מעט שנים, ואני מתקשה להיזכר (בהרבה דברים וגם) בפעם האחרונה שנחשפתי לעלבונו הזועם. "אנשים שלא ידעו עד כה לבטא את המילה ממלכתיות, אנשים שבינם לבין ממלכתיות לא התקיים אפילו קשר קצר, מאשימים אותי בהיעדר ממלכתיות", אמר השבוע לאחר שהואשם בפשע הנורא של היעדר ממלכתיות במסגרת המאבק על החסינות, "אבן יסוד בדמוקרטיה", על-פי ראש הממשלה. אני לא אדריכל של דמוקרטיות, אבל חסינות לא נראית לי אבן יסוד. יותר כמו נישה, או אולי כַּרְכּוֹב; טוב שיש את האופציה, אבל הבית יכול לעמוד יופי גם בלי.

בלי להתעכב על השאלה למה התכוון אדלשטיין באומרו "קשר קצר" ועל מה הבעיה לבטא ממלכתיות: פשוט עוצמים עיניים ומדמיינים את רובי ריבלין (שזה מה שנראה לי שיולי אדלשטיין עושה כמה פעמים ביום), בואו נחזור צעד אחד אחורה, יום אחד קודם: מה בעצם עשה אדלשטיין שעורר את זעמם של חבריו שדאגו לתאר אותו כמי שדקר את ראש הממשלה בגבו בסכין חדה ומורעלת? זהו בדיוק, שהוא לא עשה כלום, ואת הכלום הזה הוא עשה בצורה ממלכתית במיוחד שחשפה את הריקנות של המושג.

אחרי חוות הדעת של איל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, שאין מניעה להקמת ועדה לבחינת החסינות, טען אדלשטיין שההליך "מזוהם" - לא פחות. הליך מזוהם זה לא צחוק, חברים, נכון? אז מה לדעתכם צריך לעשות אדם ממלכתי במיוחד כמו אדלשטיין כשהוא נתקל בזוהמה שכזו? הוא בטח צריך לעשות משהו, לא? למנוע את הזוהמה, לעצור את הדליפה, להטיל וטו, להציל את המצב, לעמוד על שלך - בטח אחד מאלה, אם לא כולם. אז זהו, שלא. לשיטתו של אדלשטיין, הדבר הממלכתי לעשות זה כלום - ואתם יודעים מה, גם זה בסדר גמור. לפעמים טוב לא לעשות כלום, לצעוד הצידה, לתת לדברים להתגלגל ולראות מה קורה.

אבל גם כלום צריך לדעת איך לעשות (או לא לעשות). ואדלשטיין, שבדרך כלל דווקא יש לו סטייל, בחר בדרך כלומניקית במיוחד, או כדבריו: "אני לא מזרז את הדיונים ולא מעכב את הדיונים". משפט מביך למדי. כלום בתוך כלום ברוטב של שום דבר. זו גם הפעולה שאותה היה ממליץ יו"ר הכנסת לאזרחים לנקוט אל מול הליך שהם תופסים כמזוהם? דווקא הוא, שכפעיל ציוני ואסיר ציון הוכיח שלא חסרים לו אומץ לב ויכולת עמידות? מוזר. גם לי אין עמדה נחרצת בסוגיה הספציפית, ובאופן כללי אני בעד פילוסופיה של סבילות - כשהרוח באה, אתה לא תמיד צריך להיות עץ, לפעמים תהיה עשב - אבל עד כמה?

ג. חבריו של אדלשטיין בליכוד כועסים מהסיבות שלהם, כמובן, אבל לי לא כל-כך אכפת מפוליטיקה. אדלשטיין אכל אותה כי בעולם אין דבר כזה לא לעשות כלום כמו שאין רִיק. הסוגיה הספציפית - הקמת ועדה שתדון בחסינות - לא מעסיקה אותי במיוחד; סך הכול, עוד עז שמכניסים לנו רק בשביל להוציא ולפנות מקום לעוד עז, וכך הלאה, כי צריך להעביר את הזמן איכשהו. ועדיין, המשפט של אדלשטיין תופס אותי ולא מרפה. מה הוא מנסה להגיד לי, יו"ר הכנסת? מה המסר? על מה הוא מדבר איתי? איתנו? האם הוא מדבר רק על הוועדה והחסינות, או שהוא מדבר על החיים בכלל, כלומר על ההתקדמות שלנו כבני אדם על מסוע הזמן?

מה אתה אומר לנו יולי, שהחיים פשוט קורים - לפעמים יש ימים יפים, לפעמים הליכים מזוהמים - אבל בגדול, אין טעם או אפשרות לעכב או לזרז? שפעולה וחוסר פעולה זה הרבה פעמים אותו דבר - זה הסוד שלך, יולי? זו התובנה? הרי כדור הארץ מסתובב סביב עצמו במהירות של 1,675 קמ"ש תוך כדי שהוא טס במהירות של 108 אלף קמ"ש סביב השמש שבעצמה נעה במהירות של 828 אלף קמ"ש סביב מרכז הגלקסיה, והגלקסיה כולה נעה במהירות מסחררת משהו של 2.1 מיליון קמ"ש בתוך צביר גלקסיות עצום שטס במרחבי היקום במהירות גבוהה פי 10. הדברים גם ככה בתנועה מתמדת - אתה לא יכול לזרז אותם ואין לך סיכוי לעכב אותם. קבל את זה כמו שזה, בנאדם - זה מה שאתה אומר לי יולי? כי אם כן, אני זורם איתך עד הסוף.

ד. ויחד עם זאת - נכון שלפעמים פעולה וחוסר פעולה זה אותו דבר, נכון שהגלקסיה טסה במהירות, נכון שהזמן עובר וכל זה - הכול נכון. ועדיין, ברמה של יו"ר כנסת, דמות ממלכתית עד העצמות שרק לא מזמן אמר ש"כל החלטה שלנו תשפיע על דורות של מחוקקים ושל אזרחים; ועל כל המערכת הפוליטית והציבורית במדינת ישראל"; ברמה של אחד שהוכיח שיש לו אומץ וביטחון עצמי להוריד חולצה בחדר מלא סטודנטים לאמנות - ברמות האלה ביאסת קשות, בנאדם.

הרהור: העיקר זו התנועה, התנועה היא הכול. העגלה נוסעת, אין עצור. גם אם היית רוצה לעמוד, אין סיכוי

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

נפתלי בנט / איל יצהר

האם נפתלי בנט באמת הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

הפגנה של פעילים לאומניים במדינת ג'ורגיה שבארה"ב / צילום: רויטרס

בשנה החולפת: הוכפלה התעמולה נגד מיעוטים בארה"ב

לפי דו"ח חדש של הליגה למניעת השמצה, תועדו 2,713 מקרי תעמולה גזענית של תומכי "העליונות הלבנה" באמריקה בצורה של עלונים ומדבקות ב־2019 – יותר מפי 2 מאשר ב-2018

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם פתאל בפנים: יותר מ-20 חברות בבורסת ת"א כבר "נדבקו" בווירוס הקורונה וספגו ירידות חדות

בין הנפגעות הבולטות: אוריין, אל על וכנפיים ● היום הצטרפה אליהן פתאל החזקות, לאחר שדיווחה על צפי לביטול הזמנות

יוסי פתאל / צילום: יחצ

פתאל נגד מנכ"ל משרד הבריאות: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות"

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת עונה למשה בר סימן טוב: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות" ● ושר החקלאות מבקש לא לאשר כניסת עובדים חדשים מתאילנד

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח כי יפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

מתחם לפינוי בשכונת נווה דוד, חיפה / צילום: פאול אורלייב

רוצים עוד 25 מ"ר? יש לכם 45 יום לחתום: בחיפה נכנסים למרוץ נגד הזמן בפרויקטי פינוי בינוי

עיריית חיפה הציבה אולטימטום להחתמה על מיזמי פינוי בינוי בתנאים משופרים - אחר כך תוגבל התמורה לדיירים ל-12.5 מ"ר בלבד

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב הייבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "ימים קשים לפנינו, ייתכן שיידרשו צעדים דרמטיים והחלטות כואבות"

גונן אוסישקין שלח מייל לעובדי אל על ובו התייחס להשלכות נגיף הקורונה ● אל על הוציאה דיווח נוסף לבורסה בדבר "השלכות נגיף הקורונה על פעילות החברה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס

הנזק מביטול כנס המובייל בברצלונה בגלל הקורונה גדול משנדמה: "שליש מהמכירות בסכנה"

ביטול כנס המובייל בברצלונה הסב נזק כלכלי ישיר לחברות שנערכו לקיומו, אך הנזק המשמעותי הוא אובדן התועלת העקיפה - הקשרים שלא נוצרו וההסכמים שלא נחתמו ● יהודית ימפולסקי מאמדוקס: "היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות" ● רפי סווירי מ-Walkme: "תעשייה שלמה פינתה זמן, יהיה קשה לשחזר את זה"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

לקראת המעבר לאולפנים החדשים: חשש בחדשות 13 מפני גל פיטורים

בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש"

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

רוחאני: "איראן לעולם לא תנהל מו"מ תחת לחץ"

את הדברים הללו אמר חסאן רוחאני במסיבת עיתונאים לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני שיתקיימו בשישי הקרוב