גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דירת נופש שנעלמה וגניבת פרטי אשראי עם מוט סלפי: הטריקים החדשים להונאת תיירים

שיטות הרמאות החדשות להפיל תיירים בפח משתכללות כל הזמן ● למה אנחנו צריכים להיזהר מאנשים שמצלמים סלפי לידינו, ולמה לפעמים צריך להיזהר גם משוטרים?

טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק
טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק

התיירות העולמית נמצאת בנסיקה והמספרים ממשיכים לשבור שיאים. מיליארדי אנשים מבקרים מדי שנה במדינות אחרות - וכשהתיירות עולה, גם שיטות הרמאות להפיל אותנו בפח משתכללת. אל הטריקים הישנים והמוכרים (אס זוכה קינג בוכה) מתווספים טריקים חדשים. 

1. הדירה להשכרה נעלמה יחד עם הכסף 

ענף שמשגשג בזכות התיירות הצומחת והטרנדים המתחדשים הוא של השכרת דירות לטווח קצר. מעת לעת, לצערנו גם בישראל, נשמעים סיפורים על תיירים שהגיעו ישירות לבעלי דירות (לא דרך פלטפורמות מוכרות), שילמו להם כסף מראש וכשהגיעו ליעד, לא דובים ולא דירה: בעלי הדירה לא זמין, הדירה לא קיימת וכך גם הכסף של התיירים.

טריק משוכלל יותר מנסה לעשות מעקף: חיפשתם דירה בפלטפורמה דוגמת Airbnb ויצרתם קשר ישירות עם בעל הבית. לפתע אתם מקבלים מייל ממנו ישירות ובו הוא מציG לכם דיל מוצלח יותר, דירה שווה יותר במיקום אטרקטיבי' שאם תזמינו ישירות דרכו ותחסכו ממנו את עמלת המכירה שהוא אמור להעביר לפלטפורמה - תוכלו גם לקבל מחיר מפתה - אבל כדאי להיות מהירי החלטה כי יש קופצים על הדירה הזו.

מקרה כזה קרה לאחרונה לתייר שניסה להזמין דירה בפריז. יותר ויותר תיירים מתפתים לסגור את הדיל מיידית ומגלים כי שהכסף נעלם והדירה לא קיימת. כמובן שלא כל בעלי הדירות שמנסים לחסוך את העמלה הם שרלטנים אבל התיירים יכולים להגן על עצמם באמצעות חשדנות יתרה כלפי כל בקשה להעביר כסף ישירות לחשבון בנק זר. העברת הכסף באמצעים בטוחים, דרך פייפאל למשל, עדיפה, או להיצמד להזמנה דרך פלטפורמות מוכרות שגם הן צד בעסקה.

2. בחסות מוט הסלפי

חלק מדרכי ההונאה המוכרות, ולא רק כלפי תיירים, נעשות בסביבה של כספומטים. שיכפול פרטי כרטיס האשראי היא דרך אחת, וניצול ההתעסקות של התייר במשיכת הכתף היא דרך שנייה במטרה לגלות בקלות את הקוד הסודי, ולהשתמש בכרטיס האשראי אחרי שמכייסים את הארנק מאותו תייר.

תיירים סיפרו על אירוע שקרה להם בברצלונה: בשעה שעמדו ומשכו כסף מכספומט עמד לידם תייר ועם מוט סלפי נראה כאילו עסוק בפוזות אל המצלמה. התיירים משכו מזומנים והמשיכו מהכספומט לתחנת הרכבת התחתית, שם כויס הארנק שלהם (תחבורה ציבורית היא כר פוריה לכייסים בכל העולם, בעיקר ככל שהעומס והצפיפות גדולים).

משגילו התיירים על הארנק הגנוב, דיווחו לחברת האשראי כדי לחסום את כרטיס האשראי - בפרק הזמן הזה כבר נעשתה משיכה של אלפי דולרים דרך כספומט ובשימוש הקוד הסודי שלמעשה צולם בווידאו על ידי אותו אדם שהחזיק במוט הסלפי. ההמלצה היא לא למשוך כסף כשמישהו עומד בקרבת מקום, בלי קשר לתיירים או לא, ובכל מקרה דאגו להסתיר עם היד השנייה את הקוד הסודי, הגנבים הרי רק משתכללים.

3. כרטיסים מזויפים 

תייר שהגיע לנמל התעופה סחיפול באמסטרדם סיפר כי ניגש לרכוש כרטיסים לרכבת ממכונת המכירה האוטומטית. אדם שיישם את אג'נדת 'הסבר פניך לתייר' - בפרשנות שלו כמובן - הציע לתייר לרכוש ממנו כרטיס במחיר מוזל שהוא לא מתכוון להשתמש בו, משום שבטעות רכש שני כרטיסים.

הכרטיס שעליו שילם במזומן התברר כמזויף - האיש כמובן התאדה מהמקום. ההמלצה היא להיות חשדניים כלפי כל מי שדורש לקבל כסף מזומן על משהו שאפשר לקנות בדוכן רשמי או במכונה אוטומטית. כרטיסים מזויפים עשויים לתפוס את התיירים גם בכל הנוגע לכניסה למופעים או להצגות ולמשחקי כדורגל. הקנייה מאדם לא מזוהה או מוכר שעומד ומוכר בצורה פיראטית כרטיסים, גם אם לא בהכרח במחיר קורץ, צריכים לעורר חשד מיידי.

4. שוטרים במדים לפניך - לא תמיד

תייר שביקר בפראג סיפר כי ניגשו אליו שני שוטרים במדים וביקשו לראות תעודה מזהה, ועל הדרך לבדוק כי השטרות המקומיים שנמצאים בארנק שלו אינם מזויפים. אחרי שהם בוחנים את השטרות שבארנק הם משחררים את התייר שמגלה בדיעבד שחלק מהכסף פשוט נעלם.

זריזות ידיים בשילוב עם בלבול בתשומת הלב כשה"שוטר" השני בינתיים מקיים שיחה נחמדה עם התייר. אז גם כלפי שוטרים ההמלצה היא להיות חשדניים, ותכל'ס, למה בעצם ששוטר יבקש לראות את ארנקכם? ואם הוא מתעקש דאגו שזה יקרה בתחנת משטרה.

ההונאות ה"סטנדרטיות" שידרשו מכם להיות ערניים ואסרטיביים מתרחשות בשתי זירות עיקריות - מוניות שגובות מחיר מופרז, וזה קורה לא רק בישראל, והשבת עודף בשטרות מיושנים שדומים לשטרות החדשים אבל לא שווים דבר. טריק אחר שעשוי להתרחש במוניות מעלים את אחד מתיקי היד או המזוודות - הגעתם משדה התעופה למלון, פרקתם תיקים ולפני שהספקתם לבדוק שכל המזוודות עמכם - נהג המונית כבר נתן גז ונעלם עם אחת המזוודות.

טריק ידוע אחר נעשה בחסות "המקומיים האדיבים" שמציעים לצלם אתכם על רקע אתר כזה או אחר ופשוט בורחים עם המצלמה או עם הטלפון הנייד בריצה לסמטאות שכנראה לא תוכלו להתחקות אחריהם.

ולבסוף, הכול עניין של שימת לב. כייסים מוצאים דרכים להסיט את תשומת הלב של תיירים - למשל עם בקשה הומנית לעזרה, ובעודכם ממוקדים בסיפור מרגש או בבקשה לעזרה איש הצוות השני יכייס אתכם.

דרך אחרת היא לעקוב מהיכן שלפתם ארנק לתרום כמה מטבעות לאישה ההרה שמולכם (גם ילדים הם אמצעי כשר בדרך למטרה), ואחרי מעקב עם הגעה לשטח צפוף יותר לשלוף את הארנק מהכיס שכבר ידוע לגנב היכן הוא ממוקם.

דרך אחרת לגלות היכן אתם מאחסנים את הארנק או את הטלפון הנייד היא כשאדם חביב ניגש אליכם ומתריע על כייסים שנמצאים באזור. האינסטינקט יהיה למשש ש"לא נפלתם" בין המכויסים. בינגו - גיליתם היכן ממוקם הארנק שלכם, ואחרי מעקב תצטרפו לסטטיסטיקה המעצבנת בעצמכם.

המתוחכמים יותר יעקבו אחרי מכונית שכורה של תיירים, ידאגו לנקב את צמיגיה ולהמתין בסבלנות ל"טרף". כשתשובו למכונית ותגלו על הפנצ'ר המבאס, עובר אורח חביב מאין כמותו יציע עזרה. חבר שנמצא עמו גם ידאג לגנוב דברים יקרי ערך מהמכונית או מהנהג העסוק בהחלפת הצמיג.

עוד כתבות

TAP אייר פורטוגל / שאטרסטוק

יונייטד ולופטהנזה בוחנות רכישת 45% מחברת התעופה TAP אייר פורטוגל

בדרך לעסקת ענק בענף התעופה? לפי פרסומים בתקשורת בפורטוגל, שתי החברות מנהלות מו"מ לרכישת 45% מהבעלות על החברה מידי המייסד שלה ● ב-50% מחברת התעופה מחזיקה ממשלת פורטוגל, וב-5% הנותרים מחזיקים עובדי החברה

אישה צעירה עם טלפון סוללרי / צילום: שאטרסטוק

חברות הסלולר חוששות מפגיעה בהכנסות נדידה בצל הקורונה

לירידה בטיסות לחופשות במדינות אסיה התווספה השבוע גם איטליה, שהיא יעד מבוקש בקרב התיירים הישראלים, וחברות הסלולר חוששות מהירידה בהכנסות מנדידה סלולרית שמביא עימו חג הפסח

סחורות בנמל אשדוד. עלייה אחרי תקופה ארוכה של קיפאון וירידות / צילום: איל יצהר

עלתה על סיפון הבלוקצ'יין: חברת נמלי ישראל השיקה פיילוט חדשני להנפקת שטרי מטען

מערכת הבלוקצ'יין הניסיונית של חנ"י אמורה לאפשר מעקב אחרי שטר המטען מהנפקתו ועד למסירת הסחורות בנמל היעד, באופן יעיל, חסכוני ובטוח יותר ● בפרויקט הפיילוט, שהוקם בהשקעה של מאות אלפי שקלים, שותפות גם צים, אדמה וחברות נוספות

מפגינים למען שינוי במדיניות האקלים במומביי / צילום: Francis Mascarenhas, רויטרס

שוקי ההון והברבורים הירוקים: השקעה פסיבית שתוביל השפעה אקטיבית

עולם ההשקעות נמצא רק בתחילת הדרך בניסיונו להבין ולתמחר את הסיכונים הטמונים אירועים הקשורים לשינויי האקלים ● השקעה פאסיבית במדדים "ירוקים" מעניקה הזדמנות להשפעה אקטיבית על עתיד הכלכלה - וגם הזדמנות עסקית מעניינת

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל קונה מ–AstraZeneca את הזכויות לתרופת Movantik תמורת 67.5 מיליון דולר

בדרך למימוש המהלך היא תקבל מימון של 115 מיליון דולר כהלוואה, ממנו 30 מיליון דולר עם החתימה על העסקה ● מכירות התרופה בארה”ב ב–2019 עמדו על 96 מיליון דולר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 24 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

השערוכים הקרובים בדוחות הנדל"ן המניב הם רק קצה הקרחון

בלידר שוקי הון מעריכים כי בתוצאות הרבעון הקרוב יציגו חברות הנדל"ן הישראליות רווחי שערוך בהיקפים של מאות מיליוני שקלים ● להערכת לידר, נדרשת ירידה הרבה יותר משמעותית בשיעורי ההיוון, שתביא לשערוכים בהיקפים משמעותיים הרבה יותר

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

טוויטר בוחנת אפשרות לסימון מידע כוזב עם תוויות בצבעים בוהקים

הפיצ'ר ייתן למשתמשים לדרג מה הסבירות שהמידע בציוץ הוא מטעה באופן מכוון ומזיק, ועפ"י הפידבק מהקהל הציוץ יתויג בהתאם ● טוויטר: "מידע כוזב הוא נושא מהותי, ואנו בודקים מספר דרכים לטפל בו"

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

"נחוץ שינוי ברגולציה כדי שתעשיית התוכן וההפקות תמשיך לשגשג"

מנכ"לית הוט, טל גרנות-גולשטיין: "חייבים לחשב מסלול מחדש. זה אבסורד שהאסדרה הקיימת לא מחייבת שורה ארוכה של גופים המגיעים למאות אלפי בתים בהפקת תוכן ישראלי" ● על זכויות השידור בספורט: "מעל ל-50% מתקציב התוכן הולך לספורט, לעומת 25% בלבד ב-2014"

דומיניק סטיבנס מנכ״ל בורסת אוסטרליה והנשיא ראובן ריבלין / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא ריבלין בבורסת סידני: "אמנת מניעת כפל המס תאפשר להרחיב שת"פים"

נשיא המדינה צלצל בפעמון בפתיחת יום המסחר בסידני, וציין לטובה את היחסים המיוחדים בין שתי המדינות ● "אנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל-כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד" ● מנכ"ל בורסת אוסטרליה: "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר"

סקר הסקרים

שישה ימים לבחירות: לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית, שוויון בין הליכוד לכחול לבן בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

הכינרת  /  צילום: איל יצהר

דעה: למה שלא נשתה את הכנרת במקום מים מותפלים ואולי נזכה להורדת תעריפים?

הכנרת מתמלאת, ובקרוב אמור סכר דגניה להיפתח והמים יזרמו לירדן • אבל זה לא הפתרון היחיד להצפות • חידוש שאיבת המים יכול להביא לחיסכון שנתי של 250 מיליון שקל לצרכן הישראלי שרוכש מים מותפלים • רשות המים: "המהלך לא יוביל להוזלה; חשוב לחדש את המים באגם"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 מוסיף 1%, פריגו מזנקת ב-7.7%, אנלייבקס צוללת ב-40%

מדד ת"א 90 מטפס ב-0.6%, מדד הבנקים מוסיף 0.2% ● אנלייבקס צונחת ברקע לגיוס הון בדיסקאונט ● מניית מזרחי טפחות עולה לאחר פרסום הדוחות לרבעון ולשנה כולה ● פריגו מזנקת בהמשך לאישור ה-FDA למשאף לאסטמה

העולם נלחם בפערי שכר מגדריים / צילום: shutterstock

עשרות משרדי עו"ד חתמו על אמנה למיגור פערי השכר המגדריים בתחום

מטרת האמנה של לשכת עוה"ד היא לפעול בצורה יעילה לצמצום פערי שכר מגדריים ולשאוף לשוויון וייצוג מגדרי הולם בכל הדרגים ובכל המשרות הבכירות בענף ● היוזמה נולדה בעקבות פרסום של "גלובס" אודות פערי שכר משמעותיים בין עורכי דין גברים לבין עורכות דין נשים

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

עליות שערים בוול סטריט; טסלה ומיקרוסופט עולות בכ-1.8%

הירידות באירופה מתמתנות: הדאקס הגרמני יורד ב-0.3%, מדד סטוקס 600 מאבד 0.48% ● הבוקר באסיה הניקיי היפני צנח ב-3.3% ● UBS: "חפשו מניות Ecommerce, גיימינג ומשלוח מזון ומניות דיבידנד, והימנעו ממגזרים החשופים לנסיעות"

חוף הים באילת / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי תאוות-בצע על חשבון הציבור: כך יכולים ענפי התיירות והתעופה לצאת נשכרים מהקורונה

אחד הענפים הנפגעים במיוחד מהתפרצות נגיף הקורונה ואי-הוודאות שהוא מביא עמו, הוא ענף התעופה והתיירות ● מה המדינה יכולה לעשות כדי לסייע, ומדוע זו גם הזדמנות למלונאים המקומיים?

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו מבטיח להפשיר תוכנית לבניית 3,500 יח"ד בשטח E1

נתניהו אמר כי הוא נתן הנחייה מיידית לפרסם להפקדה את התוכנית לבנייתן של יחידות הדיור בשטח שנמצא בין ירושלים למעלה אדומים ● גנץ: "נתניהו רוצה רק דבר אחד - את 'חוק ההימלטות' שיאפשר לו להימנע מהעמדה לדין בשוחד, מרמה והפרת אמונים"

יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה, ואסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס / צילום: Mohammed Sale

פרשנות: האסטרטגיה של חמאס - למה ארגון הטרור לא השתתף בהסלמה האחרונה?

הנהגת חמאס קיבלה כנראה הכרעה אסטרטגית, ללכת לקראת הסדרה עם ישראל ● אז מדוע חמאס לא מונע מהג'יהאד האסלמי לירות אל ישראל, אם הוא כל-כך רוצה לשמור על השקט?

מטוס ממריא / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מדריך: על רקע משבר הקורונה - מה כדאי לדעת לפני שקונים כרטיס טיסה

האם אזהרות המסע מאפשרות לבטל עסקה מול חברת התעופה? ומה קורה ביעדים שאליהם כבר אין טיסות, דוגמת סין או הונג קונג? ● עו"ד אשר רוטבאום, המתמחה בענף התעופה, מסביר

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

"אם הקורונה תשפיע לאורך זמן על העסקים בישראל, תהיה לכך השפעה על המערכת הבנקאית": פרשר נפרד ממזרחי טפחות עם הכנסות ורווחי שיא

הבנק השלישי בגודלו רשם רווח נקי של 1.84 מיליארד שקל ב-2019, המשקף תשואה על ההון נאה בשיעור של 11.9% ● פרשר על שוק הנדל"ן: "כשהתחלות הבנייה הולכות ויורדות במהלך השנים האחרונות, התוצאה די ברורה – יש עליית מחירים"