גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 35 נסוג מהשיא, מניות האנרגיה החלופית צנחו

מדד ת"א 35 נסוג ב-0.1%, ת"א 90 איבד 0.5%, מדד הבנקים ננעל ללא שינוי ● אלוני חץ איבדה 1.3%, אנלייט ירדה ב-5.2%, אנרג'יקס איבדה 3.7%, אלביט מערכות ועזריאלו עלו ב-1% ו-1.4% בהתאמה

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה ננעל היום (ב') בירידות קלות, מדד ת"א 35 נסוג ב-0.1%, ת"א 90 איבד 0.5%, ומדד הבנקים ננעל ללא שינוי.

מניית אלוני חץ  איבדה 1.3%, אנלייט אנרגיה  ירדה ב-5.2%, אנרג'יקס  איבדה 3.7%  אלביט מערכות  ועזריאלי קבוצה  עלו ב-1% ו-1.4% בהתאמה.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.29 מיליארד שקל.

15:00

יום המסחר השני השבוע ממשיך להתנהל בנטייה שלילית מתונה תוך שינויים קלים במדדים המובילים, וזאת כשמדד הדגל, ת"א-35, נסחר סביב רמות השיא שלו.

היום לא מתקיים מסחר בבורסות בארה"ב, שם מציינים את יום מרטין לותר קינג, וזאת אחרי שבסוף השבוע המסחר בזירה האמריקאית הסתיים במגמה חיובית והמדדים המובילים שם נמצאים ברמות שיא.

גם בזירה המקומית, אחרי פתיחת שבוע חיובית אתמול, קבע מדד ת"א-35 רמת שיא חדשה, כשהתקרב לרמה של 1,726 נקודות - לעומת שיאו הקודם שנקבע באוגוסט 2015, אז הוא חצה רף של 1,723 נקודות.

בצד השלילי של מדד ת"א-35, מניות בזק  מאבדות כ-1.3%, ולעומתן מניית הפניקס  מטפסת ביותר מ-3% וזו של הראל השקעות  מוסיפה לערכה כ-2%. מדד ביטוח פלוס עולה בכ-1.4%, עם עליות של יותר מ-3% במניות מגדל , 1.5% במניות מנורה  וכ-2% במניות כלל .

עוד במסחר, מניית מבני תעשיה  מרכזת מחזור מסחר ער, כפי שהיא עושה לא מעט בתקופה האחרונה, ונסחרת בשינויים קלים. גם מניות חברות האנרגיה הירוקה אנרג'יקס  ואנלייט , המרכזות כבר תקופה ממושכת מחזורי מסחר ערים, מרכזות היום עניין ורושמות ירידות בטווח של כ-4%-2%. עוד מרכזות היום מחזור מסחר גדול מהרגיל מניות חברת הנדל"ן המניב ביג  שעולה בשיעורים קלים, ומניות אפקון , שמתחזקות בכ-3%-2%.

מניית או פי סי אנרגיה  עולה בשיעורים דומים. ברקע למסחר עומד הפרסום ב"גלובס" על הדומיננטיות שלה בשוק תחנות הכוח הקטנות.

מניית גילת נחלשת בכ-4%-3% אחרי קפיצה של כ-14% אתמול על רקע פרסומים על אודות מכירה אפשרית של החברה, ומניית מבטח שמיר , בעלת עניין בגילת, שקפצה אתמול בשיעור דומה, גם על רקע מכירה שביצעה חברת מנורה מבטחים במניות מבטח שמיר, נחלשת היום בכ-3%-2%.

בין המניות הקטנות, זו של ברנמילר  קופצת בכ-10%, אחרי שהחברה דיווחה על פיילוט מסחרי לאגירת אנרגיה במתקן סולארי בברזיל.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת נטייה חיובית.

רון אייכל, אנליסט השקעות של קולמקס, העריך אתמול בכנס החברה, כי "הסבירות למיתון, לפחות בארה"ב, נמוכה למדי", ומנגד ציין כי "גוש האירו עלול להיות ה'ברבור השחור'", וזאת כשלהערכתו "ענפי התעשייה בגרמניה נמצאים בתקופה קשה ותוצאות הברקזיט מבחינת גוש האירו, לא ברורות".

אייכל בחן את מכפילי הרווח שבהם נסחרות המניות במדדים המובילים בבורסות בארה"ב, באירופה וביפן, ביחס לאינפלציה משנת 1950 ועד היום, והגיע למסקנה שאנחנו לא נמצאים בשוק בועתי. זאת למרות שלפי הנתונים שלו הוא ציין, כי "אנחנו נמצאים במחזור העסקים המוצלח ביותר ב-150 השנים האחרונות".

במבט קדימה ציין אייכל, כי "מרבית האינדיקטורים הכלכליים חיוביים ומעידים על המשך צמיחה גם ב-2020".

אייכל הוסיף, כי "הרבה מהאי-ודאות בשווקים התפוגגה בשבועות האחרונים, לאחר שנחתם השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב לבין סין", וציין גם כי, "הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, לא יכול להרשות לעצמו מיתון" לקראת הבחירות הצפויות בחודש נובמבר הקרוב בארה"ב.

13:00

מתחזקת הנטייה השלילית: המדדים המובילים מאבדים כ-0.3%. את הירידות במדד ת"א-35 מובילה מניית בזק  שמאבדת 1.5%. מניות אלוני חץ , טבע  , אמות , הפועלים , שטראוס  ומזרחי טפחות  נחלשות כולן בכ-0.7% עד 0.8%. 

בצד החיובי בולטת מניית הפניקס  בעלייה של 2.3%, ואחריה בזן  שמתחזקת ב-2%. הראל השקעות  ושופרסל  מתחזקות בכ-1%. מגזר הביטוח בולט נגד המגמה ומוסיף יותר מ-0.8%.  

11:00

המסחר בת"א מתנהל ביציבות והמדדים המרכזיים נסחרים סביב רמות הפתיחה. בזק  מובילה את הצד השלילי במדד ת"א-35, ומאבדת כ-0.7%. בצד החיובי בולטות קבוצת דלק  ושיכון ובינוי  שעולות סביב 1%. אתמול פורסם כי הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל בידי קבוצת שיכון ובינוי

מקרב מניות השורה השנייה ממשיכה לבלוט מבטח שמיר , שמאבדת 2%, ןמן העבר השני בולטת או פי סי אנרגיה  בעלייה של כ-3%.

בקרב המניות הקטנות, אפולו פאוור  מזנקת ביותר מ-7%. החברה הודיעה הבוקר עת תוצאות בדיקה של היריעה הסולארית שהיא מייצרת על גג רכב. מניית ברנמילר עולה ב-12%. החברה דיווחה על מזכר הבנות עם חברה בברזיל לפרויקט אגירת אנרגיה.

מניית קאנומד צונחת בכ-9%. החברה דיווחה היום על חתימה על הסכם מפורט בקשר לעסקת המיזוג עם ביופארם.

09:45

המסחר בבורסה בת"א נפתח היום בנטייה שלילית עם ירידות קלות במדדים המובילים. את המגמה השלילית מובילה מניית בזק  שמאבדת כ-0.7%, ומן העבר השני בולטת בעליות מניית שיכון ובינוי  שעולה בכ-0.7%. מבטח שמיר  מתממשת בכ-2% לאחר הזינוק של אתמול ומניית גילת  רושמת עלייה קלה.   

07:00

המסחר בבורסה בת"א ייפתח הבוקר בהמשך לעליות שנרשמו בה אתמול, עם שיא כל הזמנים במדד ת"א 35, שעלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות. מדד ת"א 90 טיפס ב-0.5%.

מניית גילת  צפויה לרכז עניין, לאחר שזינקה אתמול (א') בכ-14% על רקע הדיווח על מגעים למכירתה תמורת 2 מיליארד דולר. מניית מבטח שמיר , בעלת מניות בגילת, זינקה אתמול בכ-14% במחזור הגבוה בשוק.

המשקיעים ימתינו לקריאת כיוון מהמתרחש בשוקי העולם, עם פתיחת שבוע המסחר באירופה. בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום מרטין לותר קינג. ביום שישי ננעל שבוע המסחר בוול סטריט בעליות שערים: מדד S&P 500 עלה בכ-0.4%, הנאסד"ק עלה ביותר מ-0.3%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.14% לערכו.

ערב קודם לכן (ה'), אופטימיות סחר והמשך התמיכה של הפדרל ריזרב בשוק הריפו דחפו את שלושת המדדים המובילים בוול סטריט לשיא כל הזמנים בנעילת המסחר, לאחר שמדד נאסד"ק הוסיף כ-1.1% לערכו, הדאו ג'ונס עלה ב-0.9%, ומדד S&P 500 טיפס בכ-0.8%.

עוד כתבות

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר