גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוח: 2,000 המיליארדרים בעולם הם בעלי עושר רב יותר מזה של 4.6 מיליארד בני אדם

לקראת כינוס דאבוס מחר, דוח חדש של אוקספם מתייחס לאי השוויון בעולם ● הדוח התמקד הפעם במצבן של הנשים ברחבי העולם: "הכלכלות הסקסיסטיות שלנו מתדלקות את משבר אי השוויון"

שכונת עוני בהודו / צילום: רויטרס, Anindito Mukherjee
שכונת עוני בהודו / צילום: רויטרס, Anindito Mukherjee

2,153 מיליארדרים הם בעלי עושר רב יותר מזה של 4.6 מיליארד האנשים המהווים 60 אחוזים מאוכלוסיית כדור הארץ - כך חושף היום (ב') דוח חדש של אוקספם, יממה לפני התכנסות הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס בשוויץ. עוד עולה מהדוח כי אחוז האנשים העשיר בעולם - המאיון העליון - מחזיק בעושר השווה לפי 2 מאשר זה שנמצא בידיים של 6.9 מיליארד בני אדם בעולם. מעבר לאי-שוויון הכללי והיחס בין העשירים לעניים, דוח אוקספם התמקד השנה במצבן האי-שוויוני של הנשים והנערות ברחבי העולם. "הכלכלות הסקסיסטיות שלנו מתדלקות את משבר אי השוויון - מה שמאפשר לאליטה עשירה לצבור הון עצום על חשבון אנשים רגילים ונשים ובנות עניות במיוחד", נכתב בדוח.

אוקספם היא קונפדרציה בינלאומית של 15 ארגונים שפועלים בכמאה מדינות ברחבי העולם במטרה למצוא פתרון לבעיית העוני. על פי הדוח החדש שיצא היום (ב'), בעשור האחרון הוכפל מספר המיליארדרים בעולם בד בבד עם העמקת אי-השוויון העולמי.

האי־שוויון מעמיק ונשים ממשיכות לשלם את המחיר

כדי להמחיש את היקף העושר שמוחזק בידי עשירי העולם, כותבי הדוח חישבו כי אם אדם היה חוסך עשרת אלפי דולר מדי יום מאז בניית הפירמידות במצרים, הוא היה מגיע לחמישית בלבד מהעושר הממוצע של חמשת עשירי העולם - בזוס, גייטס, באפט, ארנו וצוקרברג.

"לא ניתן לפתור את הפער בין עשירים לעניים ללא מדיניות מכוונת של הפחתת השוויון שמעט מאד ממשלות מחויבות לכך", אומר מנכ"ל אוקספם בהודו, אמיטאב בהר, שייצג את הארגון בכנס בדאבוס.

לפי הדוח, 22 הגברים העשירים בעולם, שכוללים את ג'ף בזוס מאמזון, מייסדי גוגל לארי פייג' וסרגי ברין, ביל גייטס מייסד מיקרוסופט, המשקיע וורן באפט, ברנר ארנו הבעלים של ענקית היוקרה LVMH, מארק צוקרברג מפייסבוק ואחרים, "עשירים יותר מכל הנשים באפריקה".

"נשים ונערות מכניסות 12.5 מיליארד שעות 'עבודת טיפול' (Care work) מדי יום, ללא תשלום", נכתב בדוח. התרומה הכוללת לכלכלה העולמית של עבודה זו, שהיא כאמור ללא שכר, עומדת על "כ-10.8 טריליון דולר בשנה - פי שלושה ממה שמכניסה תעשיית הטכנולוגיה העולמית".

מחברי הדוח טוענים כי ממשלות ברחבי העולם ממסות מעט מדי את התאגידים הגדולים ביותר וכן את העשירים ביותר. אי לכך, הם טוענים, המדינות לא מצליחות לגבות הכנסות שעשויות לסייע בטיפול באי-השוויון או בהקטנת מספר הנשים והנערות שעובדות ללא תשלום בעבודות טיפול". הדוח מציין כי לו המאיון העליון (אחוז האנשים העשירים בעולם) היו משלם עוד 0.5% מס על ההון שברשותו בעשר השנים הבאות, "הדבר יהיה שווה להשקעה הכספית שנדרשת ממשלות העולם כדי ליצור 117 מיליון משרות בתחומי חינוך, בריאות, טיפול בידיים ובקשישים".

"נשים ונערות הן בין אלה שהכי פחות נהנות מהמערכת הכלכלית כיום", מדגישים מחברי הדוח. "הן מבלות מיליארדי שעות בבישול, ניקיון וטיפול בילדים וקשישים. עבודות טיפול אלה שאינן משולמות, הן 'המנוע הנסתר' שמאפשר לגלגלי הכלכלה, העסקים והחברות לנוע. לרוב, לנשים אלה אין זמן להשיג השכלה או להתפרנס בצורה ראויה ולכן הן תקועות בתחתית הכלכלה", אומר בהר.

באופן כללי, הגברים ברחבי העולם מחזיקים 50% יותר הון ורכוש מאשר לנשים. בעוד ניתן לראות כי יש קיים שינוי בייצוג הפרלמנטרי של נשים בעולם, המצב עדיין רחוק משוויון. "בממוצע, 18% בלבד מהשרים בעולם ומחברי הפרלמנט הן נשים. כתוצאה מכך, לעתים קרובות נשים מודרות מקבלת החלטות", דבר שמביא גם "להקפאת" מצבן הכלכלי והחברתי.

הארגון מצביע על החשיבות שיש למדיניות ממשלתית וכן של ארגוני העולם במתן פתרונות שיקטינו את אי השוויון העולמי וכן את התלות של כלכלת העולם בעניים, ובמיוחד בנשים ונערות שנאלצות לעשות עבודות סיזיפיות יומיומיות ללא תשלום. "מימון של שירותים ציבוריים כגון השקעות מים, תברואה חשמל, טיפול בילדים ובריאות, עשוי לסייע בהפחתת עומס העבודה על נשים ונערות ולשפר את איכות חייהן. לדוגמה, מתן גישה למקור מים משופר יכול לחסוך לנשים בזימבבואה עד ארבע שעות עבודה ביום".

"הממשלות הן אלה שיצרו את משבר אי השוויון - עליהן לפעול כעת כדי לסיים אותו. עליהם להבטיח שתאגידים ואנשים עשירים ישלמו את חלקם ההוגן במיסוי ויגדילו את ההשקעה בשירותים ציבוריים ותשתיות. הם חייבים לחוקק חוקים כדי להתמודד עם כמות עצומה של עבודות טיפול שעושות נשים ונערות, ולהבטיח שאנשים שעושים חלק מהעבודות החשובות ביותר בחברה שלנו - דאגה להורינו, ילדינו - יקבלו שכר. על הממשלות לתעדף את הטיפול כחשוב כפי שהן עושות במגזרים אחרים על מנת לבנות יותר כלכלות אנושיות שעובדות עבור כולם, ולא רק למעט המזל", אמר אומר בהר.

החישובים של אוקספם מבוססים על נתונים מעודכנים. הנתונים על שיעור העושר בעולם מגיעים ממאגר המידע העולמי של מכון המחקר קרדיט סוויס 2019 והנתונים על העשירי העולם מגיעים מרשימת המיליארדרים של פורבס לשנת 2019.

עוד כתבות

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

סינגפור  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מכתב למשרד הבריאות: "דווקא מסינגפור אתם מונעים כניסת זרים?"

במכתב שהעבירו שתי ישראליות תושבות סינגפור לשר הבריאות ולשר החוץ, הן כותבות: "אם יש מדינה שיכולה לווירוס הזה – זו סינגפור! אז דווקא מהם אתם מונעים כניסה?"

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים ● מנייתה E-Trade מזנקת בכ-24% בטרום-מסחר

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי ב-2017 עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה מרגולין-יחידי, ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

שי ג'ינפינג / צילום: שאטרסטוק

פרשנות: מדינת משטרה - הקורונה עשויה לחזק את השליטה של הממשל הסיני

אפליקציות חדשות מאפשרות עכשיו לסין לבלוש אחר תנועותיהם של חצי תושביה במלחמתה נגד וירוס הקורונה ● אבל סדק של אי־אמון נפער ביחסים בין מדינת המשטרה המשוכללת ביותר בהיסטוריה לבין נתיניה ● הפחד שהיא מטילה עליהם מנע אזהרה מוקדמת ● האם הווירוס ידביק גם את המשטר?

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"