גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

לקראת סיום יום המסחר שינו המדדים המובילים בבורסת תל אביב מגמה, והם ננעלו הערב (ג') בעליות שערים קלות. ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1%. מדד הביומד עלה בכ-1%.

16:00

המסחר בתל אביב מתנהל במגמה שלילית מתונה, על רקע מגמה שלילית בעולם: מדד ת"א 25 יורד ב-0.3%, ת"א 125 מאבד כ-0.1%

מניית קדימהסטם  מזנקת לאחר שהחברה דיווחה על "מו"מ מתקדם עם הדסית  לעדכון והרחבת הרישיונות הקיימים שקיבלה החברה מהדסית ושינוי אבני דרך, כפוף לחתימה על הסכם מתוקן". בין היתר, מדובר על הרחבת רישיון ה- ALS הקיים במסגרת ההסכם לשימוש בקו תאי גזע עובריים ברמת איכות קלינית כך שהרישיון יורחב ויחול גם על שימוש במוצרים תאיים לטיפול במחלות נוספות של מערכת העצבים המרכזית. 

14:31

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל במגמה שלילית מתונה. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם, בפתיחת שבוע המסחר המאוחרת בשוק האמריקאי שאתמול לא פעל בשל ציון יום מרתין לוטר קינג.

המגמה השלילית בארה"ב נרשמת לאחר שבסוף השבוע הגיעו המדדים המובילים שם לרמות שיא, וגם בשוק ההון המקומי קבע מדד הדגל - ת"א 35 רמת שיא בתחילת השבוע, כשהתקרב ל-1,726 נקודות, אחרי שבאוגוסט 2015 רשם שיא שחצה אז רף של 1,723 נקודות.

בצד השלילי במדד ת"א 35, מניות חברות הנדל"ן גזית גלוב , מליסרון  ואמות  נחלשות בכ-1.5%-2% וירידות דומות רשמו גם מניות בזן  והפניקס .

קרן פימי חתמה עם קמהדע  על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר לתוך החברה ותחזיק ב-21% ממניות החברה. בחודש נובמבר רכשה קרן פימי כ-13% ממניות חברת קמהדע.

המניות הדואליות של פריגו  וטבע  מתחזקות בכ-0.5%-1% ועליות דומות רשמו יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים , זאת כשברקע למסחר בהן פרסמה השותפות "דוח משאבים מנובאים למטרות עמוקות בחזקות 'לווייתן'". יחידות השותפות של רצי ו, השותפה גם היא ב"לווייתן", מתחזקות בכ-0.5%.

מדד הביטוח בולט בצד השלילי ומאבד כ-1%, אחרי שאתמול בלט בצד החיובי של המסחר.

עוד במסחר, מניות חברות האנרגיה הירוקה אנלייט אנרגיה  ואנרג'יקס  נחלשות בטווח של כ-3%-4%, אחרי ירידות של כ-4%-5% שרשמו אתמול.

עוד במסחר עניין מבני תעשיה , עולה בכ-1% ומניבים ריט , נסחרת בשינויים קלים.

גם מניית יוחננוף  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו רושמת שינויים קלים.

מניית אלוט  עולה בכ-2% לאחר שדיווחה שחברת הטלקום הפורטוגלית MEO מקבוצת אלטיס בחרה בפתרון האבטחה שלה, בעסקה שלפי הערכות היקפה הוא מיליוני אירו לשנה.

מניית אפריקה מגורים  מתחזקת בכ-4% על רקע השלמת הסדר החוב באפריקה ישראל, ששלטה בה.

מניית אנלייבקס  מטפסת בכ-7%, כשברקע למסחר החברה עדכנה הבוקר על ביטול הנפקת מניות מתוכננת לציבור.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה מעורבת.

על רקע רמות השיא של המדדים ובהתייחסות לכיווני פעילות בשנה הנוכחית, בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית, כי "את 2020 אנו מתחילים בהתמקדות מרכזית בישראל גם במניות וגם באג"ח, לנוכח נתוני המאקרו המצוינים, סביבת הריבית הנוחה והאפשרות לירידה נוספת, מבנה העקום התלול והתימחור הנוח".

עוד בעניין השוק המקומי ציינו, כי "בנקודת הזמן הנוכחית שווה לבחון ריענון בתיק המניות הישראלי, שממשיך להוות את החלק המרכזי בחשיפה המנייתית".

עוד ציינו בהראל פיננסים לגבי מצב השווקים, כי "הרגיעה בגזרת הסחר בין ארה"ב לבין סין ממשיכה לתמוך באווירה החיובית בשווקים כמו גם סביבת הריביות הנמוכות בארה"ב ובעולם והבחירות הצפויות בארה"ב".

כן התייחסו שם לעונת הדוחות הכספיים של החברות לרבעון הרביעי של 2019, שנפתחה בארה"ב בשבוע שעבר "עם דוחות טובים לג'י.פי מורגן וסיטי גרופ". בהראל פיננסים ציינו, כי "הציפיות לעונת הדוחות הן נמוכות במיוחד, וההיסטוריה מלמדת כי ברוב המקרים ציפיות נמוכות הן לרוב קרקע פורייה להפתעות חיוביות ולביצועים טובים, כך ששווה לעקוב".

11:50

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות שערים. מדד ת"א 35 מאבד 0.65%, מדד ת"א 90 יורד בכ-1%, ומדד הבנקים יורד ב-0.8%. הבוקר באסיה הבורסה בהונג קונג צנחה ב-2.8% בצל הורדת דירוג.

אלביט מערכות  מאבדת 1.3%, שיכון ובינוי  יורדת ב-1.7%, שפיר הנדסה  יורדת ב-1%.

09:47

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 מאבד 0.4%, מנגד ת"א 90 מטפס ב-0.3%, ומדד הבנקים מאבד 0.5% מערכו. בשעת בוקר מוקדמת זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים עד 0.5%. הבוקר באסיה הבורסה בהונג קונג צונחת ב-2.7% ומובילה את הירידות בצל הורדת דירוג מצד מודי'ס.

מניית פועלים  מאבדת 0.35%, כיל  יורדת ב-0.5%, לאומי  יורדת ב-0.6%, מנגד אלטשולר שחם גמל  עולה ב-1.3%, אנרג'יאן מטפסת בכ-1%.

07:00

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות הקלות שנרשמו אתמול, ובציפייה לפתיחת המסחר בניו יורק, שם הבורסות היו סגורות אתמול לרגל יום מרטין לוטר קינג. הבוקר באסיה הבורסות מאבדות גובה בצל הורדת דירוג להונג קונג.

אתמול בתל אביב המסחר ננעל בירידות קלות, מדד ת"א 35 נסוג ב-0.1% משיא כל הזמנים שנקבע ביום המסחר הראשון לשבוע כשהתקרב לרמה של 1,726 נקודות - לעומת שיאו הקודם שנקבע באוגוסט 2015, אז הוא חצה רף של 1,723 נקודות.

קרן המטבע הבינלאומית הנמיכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-2019 ו-2020. אם באוקטובר התחזית של קרן המטבע היתה לצמיחה עולמית של 3% ל-2019 ושל 3.4% ל-2020. כעת, הורידה הקרן את התחזית לשיעור צמיחה של 2.9% ו-3.3% בהתאמה. העדכון כלפי מטה נגרם בעיקר בעקבות צמיחה נמוכה בהודו. לשנת 2021 הקרן צופה צמיחה של 3.4%.

ת"א 90 איבד אתמול 0.5%, מדד הבנקים ננעל ללא שינוי. מניות האנרגיה אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה.

ברנמילר תמשיך לרכז עניין לאחר שקפצה אתמול (ב') בכ-10%, אחרי שהחברה דיווחה על פיילוט מסחרי לאגירת אנרגיה במתקן סולארי בברזיל.

עוד כתבות

סחורות בנמל אשדוד. עלייה אחרי תקופה ארוכה של קיפאון וירידות / צילום: איל יצהר

עלתה על סיפון הבלוקצ'יין: חברת נמלי ישראל השיקה פיילוט חדשני להנפקת שטרי מטען

מערכת הבלוקצ'יין הניסיונית של חנ"י אמורה לאפשר מעקב אחרי שטר המטען מהנפקתו ועד למסירת הסחורות בנמל היעד, באופן יעיל, חסכוני ובטוח יותר ● בפרויקט הפיילוט, שהוקם בהשקעה של מאות אלפי שקלים, שותפות גם צים, אדמה וחברות נוספות

איימן עודה / צילום: שלומי יוסף

איימן עודה סיפר לתושבי כפר סבא כי "70% מאזרחי הנגב הם בדואים, ולמחציתם אין קלפיות". האמנם?

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס השבוע בחוג בית בכפר סבא למספר הבדואים שחיים בכפרים לא מוכרים בנגב ● המספרים לא היו לטובתו ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח 

הכינרת  /  צילום: איל יצהר

דעה: למה שלא נשתה את הכנרת במקום מים מותפלים ואולי נזכה להורדת תעריפים?

הכנרת מתמלאת, ובקרוב אמור סכר דגניה להיפתח והמים יזרמו לירדן • אבל זה לא הפתרון היחיד להצפות • חידוש שאיבת המים יכול להביא לחיסכון שנתי של 250 מיליון שקל לצרכן הישראלי שרוכש מים מותפלים • רשות המים: "המהלך לא יוביל להוזלה; חשוב לחדש את המים באגם"

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו מבטיח להפשיר תוכנית לבניית 3,500 יח"ד בשטח E1

נתניהו אמר כי הוא נתן הנחייה מיידית לפרסם להפקדה את התוכנית לבנייתן של יחידות הדיור בשטח שנמצא בין ירושלים למעלה אדומים ● גנץ: "נתניהו רוצה רק דבר אחד - את 'חוק ההימלטות' שיאפשר לו להימנע מהעמדה לדין בשוחד, מרמה והפרת אמונים"

דומיניק סטיבנס מנכ״ל בורסת אוסטרליה והנשיא ראובן ריבלין / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא ריבלין בבורסת סידני: "אמנת מניעת כפל המס תאפשר להרחיב שת"פים"

נשיא המדינה צלצל בפעמון בפתיחת יום המסחר בסידני, וציין לטובה את היחסים המיוחדים בין שתי המדינות ● "אנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל-כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד" ● מנכ"ל בורסת אוסטרליה: "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר"

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

נחום ביתן נאלץ לוותר על תפקידו כמנכ"ל: כיצד תושפע הרשת?

קרוב לארבעה עשורים אחרי שהקים במו-ידיו את קבוצת קמעונאות המזון, נחום ביתן ימנה לראשונה מנכ"ל שכיר – מיכאל לובושיץ, שניהל בעיקר חברות משפחתיות כמו וילי פוד, סנו ושסטוביץ' ● האתגר הראשון של יינות ביתן: סגירת העסקה עם כלירמרק, שתזרים מאות מיליוני שקלים לחברה

זוהר לבקוביץ' / צילום: שלומי יוסף

זוהר לבקוביץ' גייס 15 מיליון דולר כדי להגן על ילדים ברשת

המיזם החדש שלו, לייט (L1ght), נועד לסייע לארגונים גדולים מהמגזר העסקי והציבורי למנוע אלימות ברשת כלפי ילדים ● לייט מפתחת פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית, שיודעת לסנן כמויות אדירות של תכנים ולזהות תופעות של אלימות, בריונות ופדופיליה ברשת

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

שיכון ובינוי יוצאת במהלך של גיוסי חוב בקבוצה בהיקף כולל של כ-1 מיליארד שקל לפחות 

המהלך, חלק מהאסטרטגיה הפיננסית שהתווה המנכ"ל אייל לפדות לקבוצה, כולל גיוסי חוב של החברות הבנות שיכון ובינוי נדל"ן ושיכון ובינוי אירופה ● מניית שו"ב כמעט שילשה את שווייה בשנה האחרונה

גבר מסתכל על המחשב בדאגה / צילום: רויטרס

השווקים לא נרגעים מאיום הקורונה: ירידות של 1% במדדים העיקריים בוול סטריט; בורסות אירופה מתרסקות

ירידות חדות מאוד בבורסות אירופה, הפוטסי בלונדון נופל ב-1.7% ● הבוקר באסיה הניקיי היפני צנח ב-3.3% ● UBS: "חפשו מניות Ecommerce, גיימינג ומשלוח מזון ומניות דיבידנד, והימנעו ממגזרים החשופים לנסיעות"

מפגינים למען שינוי במדיניות האקלים במומביי / צילום: Francis Mascarenhas, רויטרס

שוקי ההון והברבורים הירוקים: השקעה פסיבית שתוביל השפעה אקטיבית

עולם ההשקעות נמצא רק בתחילת הדרך בניסיונו להבין ולתמחר את הסיכונים הטמונים אירועים הקשורים לשינויי האקלים ● השקעה פאסיבית במדדים "ירוקים" מעניקה הזדמנות להשפעה אקטיבית על עתיד הכלכלה - וגם הזדמנות עסקית מעניינת

חוסני מובארק / צילום: אמר נאביל, AP

נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק מת

מובארק הנהיג את המדינה מ-1981 ועד שהודח באירוע "האביב הערבי" ב-2011 ● הוא נעצר ונכלא, אך שוחרר וזוכה תחת משטרו של א-סיסי ובשנים האחרונות סבל ממצב בריאותי ירוד ● הוא היה בן 91

שי נוביק, יו"ר אנלייבקס. פונים לשוק האמריקאי / צילום: איל יצהר

אנלייבקס ניצלה את התלהבות השוק מ"התרופה לקורונה" לגיוס הון - והמניה חזרה להתרסק

המניה זינקה אתמול בכ-50% בתל אביב, על רקע דיווח שהחברה מגדילה תפוקת ייצור של התרופה בפיתוח Allocetra, שלטענתה, עשויה להתאים כטיפול בחולי וירוס קורונה שאובחנו במצב של חוסר תפקוד איברים או קריסת מערכות ● היום צנחה בכ-40%, בעקבות גיוס של 8 מיליון דולר שביצעה החברה בדיסקאונט על מחיר המניה

כך תיראה שכונת כ"ט בנובמבר בבת ים / הדמיה: פיבקו אדריכלים

964 דירות במקום 224 קיימות בשכונת רמת הנשיא בבת ים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ת"א הפקידה את תוכנית התחדשות עירונית במתחם כ"ט בנובמבר בשכונת רמת הנשיא, אותה מקדמת קבוצת אלמוג בתכנונו של האדריכל אילן פיבקו

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

בהלת הקורונה: אוניית מסע עם סחורה בשווי 100 מיליון אירו מעוכבת בכניסה לישראל

(עדכונים שוטפים) - סין דיווחה שמתו עוד 71 אנשים כתוצאה מהנגיף, מה שמעלה את מספר המתים ל-2,703 ● ארגון הבריאות העולמי: לא ברור אם ניתן לעצור את התפשטות הקורונה ● שרת הבינוי שאשא-ביטון מקימה צוות מיוחד שיבחן תרחישים אפשריים העלולים להשפיע על ענף הבנייה

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

לאחר עיכובים: פריגו תשיק גרסה גנרית למשאף ProAir של טבע – כרגע בכמות מוגבלת

מכירות המוצר המקורי ב-2019 היו 274 מיליון דולר, אך טבע משווקת אותו במקביל גם במסגרת מוזלת של גנריקה מאושרת - כהיערכות לתחרות הגנרית שהייתה אמורה להגיע כבר ב-2018 ● במקביל פריגו הודיעה על רכישת נכסי חברה בתחום בריאות השיניים, וטבע הודיעה על אישור FDA למוצר אחר מתחום הנשימה

החתימה, בעקבות הפרסום ב"גלובס" צילום:דוברות לשכת עורכי הדין

בעקבות פרסום "גלובס": עוה"ד חתמו על אמנה למיגור פערי השכר מגדריים בתחום

וגם: במלם תים לא אישרו את תנאי ההעסקה החדשים של המנכ"לים המשותפים אודי וינראוב ואילן טוקר, בפארק ההייטק בר לב שבגליל הושק "פורום נשים מנהלות" ומינויים ביצרנית ומפתחת הצעצועים לתינוקות טייני לאב ובאדמונד דה רוטשילד ניהול קרנות נאמנות ● השיחה

TAP אייר פורטוגל / שאטרסטוק

יונייטד ולופטהנזה בוחנות רכישת 45% מחברת התעופה TAP אייר פורטוגל

בדרך לעסקת ענק בענף התעופה? לפי פרסומים בתקשורת בפורטוגל, שתי החברות מנהלות מו"מ לרכישת 45% מהבעלות על החברה מידי המייסד שלה ● ב-50% מחברת התעופה מחזיקה ממשלת פורטוגל, וב-5% הנותרים מחזיקים עובדי החברה

אוטובוסים של אגד / צילום: תמר מצפי

מחר: שביתה בקווי האוטובוס של אגד תעבורה

ועד הנהגים של 'אגד תעבורה' ישבית את התחבורה הציבורית למשך 10 שעות בנתניה, מעלה אדומים, מבשרת ציון, גבעת זאב, וכן קווים רבים בירושלים ובעוטף בנימין, במחאה על תנאי ההעסקה של הנהגים

עופר גרינבאום / צילום: איל יצהר

פריחת שוק ההנפקות ב-2019 הקפיצה את רווחי פועלים אי.בי.אי; התגמול השנתי המצרפי לשלושת בכירי החברה - כמעט 15 מיליון שקל

ירון מוזס, מנכ"ל פועלים אי.בי.אי, ועופר גרינבאום ושי נבו, מנהלי חברת החיתום של אי.בי.אי, מחזיקים גם כל אחד ב-5% ממניות חברת החיתום, שרשמה רווח נקי שנתי של 27.1 מיליון שקל ● החברה נהנתה בשנה שעברה מגידול מהותי בהיקפי הפעילות, בזכות הגאות בשוק ההון שאותה תירגמה להכנסות ולרווחים

נוחי דנקנר / צלם: תמר מצפי

נוחי דנקנר אחרי שחרורו: "היינו 6 אסירים בתא, הסתדרתי עם כולם"

יו"ר אי.די.בי לשעבר, שהורשע בהרצת מניות וזכה לקיצור עונשו, צפוי לחזור בקרוב לעולם העסקי ● על תקופתו בכלא, שם ריצה את עונשו לצד אסירי עולם ועבריינים מוכרים: "כולם שם שווים, התייחסו אליי בצורה טובה"