גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס
התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

הווירוס המסתורי, קורונה, שהתפרץ בעיר ווהאן בסין, גבה עד כה את חייהם של ארבעה בני אדם וכ-218 אנשים נוספים שנפגעו מהווירוס נכון לשעות הבוקר של יום שלישי - כך על פי המספרים הרשמיים של שירותי הבריאות בסין. ואולם, ישנם מדענים שמאמינים כי המספרים גבוהים יותר, וכי היקף הנפגעים עדיין לא ידוע. בינתיים בשווקים יש מי שנפגעים, ויש מי שמרוויחים מההתפרצות שגם אם מספריה קטנים מאד ביחס לאוכלוסיית סין (1.4 מיליארד איש), היא בהחלט נוכחת באמצעי התקשורת ברחבי העולם.

"מוקדם מדי להעריך איך המצב יתפתח אך יש לזה בהחלט פוטנציאל להשפיע על שוק המניות, אבל זה תלוי בהשלכות הכלכליות של הנגיף", אמר פרנק בן-זימרה, אסטרטג למניות באסיה בסוסייטה ז'נרלץ. ארגון הבריאות העולמי דיווח שהמנכ"ל שלו, טדרוס אדהנום גברייזוס, יכנס ביום רביעי ועדה לשעת חרום כדי לקבוע אם להכריז על התפרצות של מקרה חרום לבריאות הציבור בהיבט הבינלאומי. הכרזה כזו גם תסייע לארגון, WHO, לגייס משאבים ולהיאבק בהתפשטות הנגיף למדינות אחרות.

הווירוס שהתפרץ שהסימפטומים שלו מזכירים דלקת ריאות, הביא בימים האחרונים להקפצתן של מניות של כמה מיצרניות התרופות הסיניות לשיאים רב-שנתיים. במקביל, מניות חברות הנסיעות ירדו, כאשר המשקיעים הימרו על ההשלכות האפשריות של המחלה הזו במזרח אסיה. בתוך כך, רשויות בריאות באזורים רבים בתוך ומחוץ לסין הועמדו בכוננות גבוהה, בייחוד על רקע הנסיעות המאסיביות לרגל ראש השנה הסיני שחל החודש.

ההתפרצות התחילה כנראה בעיר ווהאן במרכז סין, היכן שכמה חולים שנדבקו היו חשופים לשוק סיטונאי גדול של פירות ים ובשר בהמות. נגיף הקורונה מדביק בעיקר יונקים, כולל חזירים וחתולים, אך הוא יכול לעבור מבעלי חיים לבני אדם. הנגיף מסוגל לעבור גם בין בני אדם. כך, כמה חולים דיווחו שהם לא ביקרו בשוק המזון, ורק באו במגע עם אנשים בווהאן. השוק קרוב לתחנת הרכבת הראשית בעיר.

רשויות הבריאות בווהאן, עיר צפופה של 19 מיליון תושבים, מסרו אתמול שמבין המאובחנים עם הנגיף, 35 היו במצב קשה ותשעה היו במצב קריטי.

בינתיים התפשטות מבוקרת - נגיף הקורונה

מניות עולות ויורדות

מניית החברה YiChang HEC Changjiang הרשומה למסחר בהונג קונג שמייצרת גרסה גנרית של התרופה האנטי-נגיפית טמיפלו זינקה ביום ב' השבוע ב-19.4% לשיא של כל הזמנים. החברה היא היצרנית הדומיננטית בסין של התרופה אוסלטמיביר שמתמודדת עם מחלת השפעת. במקביל בבורסת שנגחאי עלתה מניית ג'יאנסו ביופרפקטוס, שמייצרת ערכות נגד שפעת ב-20%, העלייה היומית המירבית המותרת למניות שרשומות עד חצי שנה למסחר כמניות מדע וטכנולוגיה. עליות "צנועות" יותר של 10% נרשמו בקרב מניות אחרות של תרופות סיניות בבורסות שנגחאי ושנזן.

סיירוס נג, אנליסט בג'פריס בהונג קונג, אמר שקנייה ספקולטיבית עומדת מאחורי חלק גדול מעליית מניות חברות התרופות, אבל התרחבות ההידבקות בנגיף עשויה להוביל לביקוש גבוה יותר לתרופות ולמוצרים נלווים. אפילו מניות של יצרניות מסיכות ניתוחים קפצו בכ-10% בשנגחאי.

מצד שני, מניות חברות תעופה סיניות, רשתות בתי מלון ומפעילות תיירות ירדו אתמול עקב ההערכה שהביקורים באזור יצטמצמו לאור התפרצות הנגיף. גם מניית אייר צ'יינה, חברת התעופה הממלכתית שרשומה למסחר בהונג קונג, ירדה ב-7.1%, ומניית קבוצת התיירות BTG הוטלס ירדה בשנגחאי ב-9.1%.

לא דומה לנגיף סארס

נגיף קורונה אמנם שונה מנגיף סארס (SARS) שהתפרץ בעוצמה בתחילת שנות ה-2000, אך הא מעלה זכרונות מאותה מגפה מפחידה. עד כה, הנגיף החדש נחשב לפחות מסוכן מהסארס, שהרג מאות בני אדם אחרי שהתגלה בדרום סין בסוף 2002. מניות רבות, כולל מניות תעופה, צנחו במהלך המגיפה העולמית ההיא' שריסנה את הנסיעות בעולם ואף דחפה את הונג קונג למיתון ב-2003.

בתחילת השבוע דיווחו הרשויות על 62 נדבקים במחלה המיסתורית, שזוהתה לראשונה בקרב תושבי הער ווהאן במרכז סין. החששות של רשויות הבריאות התגברו השבוע לאחר שממונה בריאות סיני רשמי בכיר אמר שהנגיף החדש מתפשט בין בני אדם וכי קצב ההידבקות גדל, לאחר שמספר החולים שאובחנו בוודאות שולש אתמול. האפשרות של הידבקות בני אדם בנגיף הקורונה, שגורם לדלקת ריאות קטלנית, באה כאשר עשרות מיליוני סינים נעים ברחבי המדינה לרגל ראש השנה הסיני. בינתיים הנגיף עשה את דרכו אל מחוץ לסין ועד כה הוא אובחן ביפן, דרום קוריאה, ותאילנד.

ז'ונג נאנשן, אחד האפידמיולוגים המובילים בסין, שעומד בראש ועדת מומחים של נציבות הבריאות הלאומית במדינה, קרא לציבור להגביר את זהירותו בראיון חי בטלוויזיה הממלכתית אתמול, והצביע על סכנת ההידבקות בין בני אדם. "זהו הזמן שבו אנחנו צריכים להגביר זהירות", אמר ד"ר ג'ונג, שהתפרסם בקנה מידה ארצי במהלך המאבק במגפת סארס בשנת 2003.

שיתוף פעולה בינלאומי

נשיא סין, שי ג'ינפינג, קרא אתמול לרשויות בארצו "לפרסם מידע על ההתפרצות בצורה מהירה, ולהעמיק את שיתוף הפעולה הבינלאומי במאבק במחלה", לפי סוכנות הידיעות שינהואה. ההצהרה נועדה כנראה להזים את הביקורת על היעדר שקיפות בדיווחים הרשמיים בסין על היקף המחלה. גם דובר משרד החוץ הסיני, גנג שואנג, הודיע שארצו משתפת פעולה עם מדינות נוספות כדי לעצור את התפשטות המחלה. "גיבשנו תוכניות מניעה ושליטה, כולל מעקב אחרי הקשרים של החולים, מחקרים אפידמיולוגיים ופרסום מידע במהירות", הוא אמר.

עוד כתבות

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

לאחר עיכובים: פריגו תשיק גרסה גנרית למשאף ProAir של טבע – כרגע בכמות מוגבלת

מכירות המוצר המקורי ב-2019 היו 274 מיליון דולר, אך טבע משווקת אותו במקביל גם במסגרת מוזלת של גנריקה מאושרת - כהיערכות לתחרות הגנרית שהייתה אמורה להגיע כבר ב-2018 ● במקביל פריגו הודיעה על רכישת נכסי חברה בתחום בריאות השיניים, וטבע הודיעה על אישור FDA למוצר אחר מתחום הנשימה

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בורסת תל אביב ננעלה בעליות שערים; מניית אנלייבקס התרסקה

מדד ת"א 90 טיפס ב-0.77% ● אנלייבקס צנחה ברקע לגיוס הון בדיסקאונט ● מניית מזרחי טפחות עלתה לאחר פרסום הדוחות לרבעון ולשנה כולה ● פריגו זינקה בהמשך לאישור ה-FDA למשאף לאסטמה

אבי כץ (מימין) וחנן שמש / צילומים: איל יצהר ותמר מצפי

האם ביהמ"ש יחייב את קרן הגשמה להשיב למשקיעים כמיליארד שקל?

בקשה לייצוגית שהוגשה נגד קרן הגשמה ומייסדיה צפויה להכריע בשאלה התקדימית האם הצעה לציבור שנעשתה ללא תשקיף בטלה ומחייבת את השבת כל הסכום שגויס למשקיעים ● התובעים טוענים כי הקרן כשלה מלקיים את הבטחתה לקבלת תשואות ללא סיכון ● הגשמה: "מדובר בתובעת סדרתית"

אישה צעירה עם טלפון סוללרי / צילום: שאטרסטוק

חברות הסלולר חוששות מפגיעה בהכנסות נדידה בצל הקורונה

לירידה בטיסות לחופשות במדינות אסיה התווספה השבוע גם איטליה, שהיא יעד מבוקש בקרב התיירים הישראלים, וחברות הסלולר חוששות מהירידה בהכנסות מנדידה סלולרית שמביא עימו חג הפסח

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל קונה מ–AstraZeneca את הזכויות לתרופת Movantik תמורת 67.5 מיליון דולר

בדרך למימוש המהלך היא תקבל מימון של 115 מיליון דולר כהלוואה, ממנו 30 מיליון דולר עם החתימה על העסקה ● מכירות התרופה בארה”ב ב–2019 עמדו על 96 מיליון דולר

עמי גולדין, מנכ"ל נטו / צילום: בן יוסטר

רשות ני"ע העבירה את תיק החקירה בעניינה של האחים נאוי לפרקליטות

עפ"י החשד, עמיהוד גולדין, שכיהן כדירקטור חיצוני בקבוצת נאוי, מסר מידע פנים למקורבו אילן שבע, שמיהר למכור את מניות החברה בטרם פרסמה דיווח מהותי ושלילי, ובכך חסך לעצמו הפסד של מיליוני שקלים

שי נוביק, יו"ר אנלייבקס. פונים לשוק האמריקאי / צילום: איל יצהר

אנלייבקס ניצלה את התלהבות השוק מ"התרופה לקורונה" לגיוס הון - והמניה חזרה להתרסק

המניה זינקה אתמול בכ-50% בתל אביב, על רקע דיווח שהחברה מגדילה תפוקת ייצור של התרופה בפיתוח Allocetra, שלטענתה, עשויה להתאים כטיפול בחולי וירוס קורונה שאובחנו במצב של חוסר תפקוד איברים או קריסת מערכות ● היום צנחה בכ-40%, בעקבות גיוס של 8 מיליון דולר שביצעה החברה בדיסקאונט על מחיר המניה

סחורות בנמל אשדוד. עלייה אחרי תקופה ארוכה של קיפאון וירידות / צילום: איל יצהר

עלתה על סיפון הבלוקצ'יין: חברת נמלי ישראל השיקה פיילוט חדשני להנפקת שטרי מטען

מערכת הבלוקצ'יין הניסיונית של חנ"י אמורה לאפשר מעקב אחרי שטר המטען מהנפקתו ועד למסירת הסחורות בנמל היעד, באופן יעיל, חסכוני ובטוח יותר ● בפרויקט הפיילוט, שהוקם בהשקעה של מאות אלפי שקלים, שותפות גם צים, אדמה וחברות נוספות

גבר מסתכל על המחשב בדאגה / צילום: רויטרס

השווקים לא נרגעים מאיום הקורונה: ירידות של 1% במדדים העיקריים בוול סטריט; בורסות אירופה מתרסקות

ירידות חדות מאוד בבורסות אירופה, הפוטסי בלונדון נופל ב-1.7% ● הבוקר באסיה הניקיי היפני צנח ב-3.3% ● UBS: "חפשו מניות Ecommerce, גיימינג ומשלוח מזון ומניות דיבידנד, והימנעו ממגזרים החשופים לנסיעות"

איימן עודה / צילום: שלומי יוסף

איימן עודה סיפר לתושבי כפר סבא כי "70% מאזרחי הנגב הם בדואים, ולמחציתם אין קלפיות". האמנם?

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס השבוע בחוג בית בכפר סבא למספר הבדואים שחיים בכפרים לא מוכרים בנגב ● המספרים לא היו לטובתו ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח 

TAP אייר פורטוגל / שאטרסטוק

יונייטד ולופטהנזה בוחנות רכישת 45% מחברת התעופה TAP אייר פורטוגל

בדרך לעסקת ענק בענף התעופה? לפי פרסומים בתקשורת בפורטוגל, שתי החברות מנהלות מו"מ לרכישת 45% מהבעלות על החברה מידי המייסד שלה ● ב-50% מחברת התעופה מחזיקה ממשלת פורטוגל, וב-5% הנותרים מחזיקים עובדי החברה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 24 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

"אם הקורונה תשפיע לאורך זמן על העסקים בישראל, תהיה לכך השפעה על המערכת הבנקאית": פרשר נפרד ממזרחי טפחות עם הכנסות ורווחי שיא

הבנק השלישי בגודלו רשם רווח נקי של 1.84 מיליארד שקל ב-2019, המשקף תשואה על ההון נאה בשיעור של 11.9% ● פרשר על שוק הנדל"ן: "כשהתחלות הבנייה הולכות ויורדות במהלך השנים האחרונות, התוצאה די ברורה – יש עליית מחירים"

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו מבטיח להפשיר תוכנית לבניית 3,500 יח"ד בשטח E1

נתניהו אמר כי הוא נתן הנחייה מיידית לפרסם להפקדה את התוכנית לבנייתן של יחידות הדיור בשטח שנמצא בין ירושלים למעלה אדומים ● גנץ: "נתניהו רוצה רק דבר אחד - את 'חוק ההימלטות' שיאפשר לו להימנע מהעמדה לדין בשוחד, מרמה והפרת אמונים"

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

טוויטר בוחנת אפשרות לסימון מידע כוזב עם תוויות בצבעים בוהקים

הפיצ'ר ייתן למשתמשים לדרג מה הסבירות שהמידע בציוץ הוא מטעה באופן מכוון ומזיק, ועפ"י הפידבק מהקהל הציוץ יתויג בהתאם ● טוויטר: "מידע כוזב הוא נושא מהותי, ואנו בודקים מספר דרכים לטפל בו"

דומיניק סטיבנס מנכ״ל בורסת אוסטרליה והנשיא ראובן ריבלין / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא ריבלין בבורסת סידני: "אמנת מניעת כפל המס תאפשר להרחיב שת"פים"

נשיא המדינה צלצל בפעמון בפתיחת יום המסחר בסידני, וציין לטובה את היחסים המיוחדים בין שתי המדינות ● "אנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל-כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד" ● מנכ"ל בורסת אוסטרליה: "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר"

סקר הסקרים

שישה ימים לבחירות: לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית, שוויון בין הליכוד לכחול לבן בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

העולם נלחם בפערי שכר מגדריים / צילום: shutterstock

עשרות משרדי עו"ד חתמו על אמנה למיגור פערי השכר המגדריים בתחום

מטרת האמנה של לשכת עוה"ד היא לפעול בצורה יעילה לצמצום פערי שכר מגדריים ולשאוף לשוויון וייצוג מגדרי הולם בכל הדרגים ובכל המשרות הבכירות בענף ● היוזמה נולדה בעקבות פרסום של "גלובס" אודות פערי שכר משמעותיים בין עורכי דין גברים לבין עורכות דין נשים

אוטובוסים של אגד / צילום: תמר מצפי

מחר: שביתה בקווי האוטובוס של אגד תעבורה

ועד הנהגים של 'אגד תעבורה' ישבית את התחבורה הציבורית למשך 10 שעות בנתניה, מעלה אדומים, מבשרת ציון, גבעת זאב, וכן קווים רבים בירושלים ובעוטף בנימין, במחאה על תנאי ההעסקה של הנהגים

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

בהלת הקורונה: אוניית מסע עם סחורה בשווי 100 מיליון אירו מעוכבת בכניסה לישראל

(עדכונים שוטפים) - סין דיווחה שמתו עוד 71 אנשים כתוצאה מהנגיף, מה שמעלה את מספר המתים ל-2,703 ● ארגון הבריאות העולמי: לא ברור אם ניתן לעצור את התפשטות הקורונה ● שרת הבינוי שאשא-ביטון מקימה צוות מיוחד שיבחן תרחישים אפשריים העלולים להשפיע על ענף הבנייה