גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו, ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

עם פתיחת ההליכים במשפטו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בסנאט, הערב (ג'), נחשפות אבני-היסוד באסטרטגיית ההגנה שלו.

האחת: כפירה מוחלטת בלגיטימיות של כתב האישום נגדו שהגיש בית הנבחרים לסנאט. צוות פרקליטי הנשיא גורס כי כתב האישום אינו טוען כי הנשיא הפר חוק כלשהו, ולפיכך אין לו כל בסיס חוקי, ויש לדחותו על הסף. הפרקליטים טוענים כי ההאשמות שהנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו, ושהוא ניסה להכשיל את חקירת בית הנבחרים נגדו (שני הסעיפים היחידים בכתב האישום), אינן תופסות, מפני שאין שום חוק ספציפי שאוסר פעולות כאלה.

השנייה: לסכל כל מאמץ דמוקרטי לזמן עדים למשפט או להציג ראיות חדשות. הרפובליקאים חוששים במיוחד מעדות פוטנציאלית של ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי לשעבר, שהכריז כי הוא מוכן להעיד לפני הסנאט. בולטון, לדברי עדים, הגדיר בעבר את מאמצי טראמפ לעכב את הסיוע לאוקראינה - הטיעון העיקרי בכתב האישום נגד הנשיא - כ"עסקת סמים". הוא אף הורה לכפופה לו להתנער ממאמצים אלה ולדווח עליהם ליועץ המשפטי של המועצה לביטחון לאומי.

אבן-היסוד השלישית באסטרטגיית ההגנה היא מאמץ של הסנאטורים הרפובליקאים להחיש את ההליכים במטרה לקצר את משך המשפט ולדחוק את שלב הטיעונים של התובעים הדמוקרטים למיטת סדום, מהלך שיאלץ את הדמוקרטים להעלות חלק מטיעוניהם בשעות הקטנות של הלילה, שבהן יהיה שיעור צפייה נמוך בשידורים הישירים מהדיונים. כוונת מחנה הנשיא היא להקטין ככל האפשר את חשיפת הציבור למשפט כדי למזער נזקים פוטנציאליים לדימויו של טראמפ לפני הבחירות לנשיאות בנובמבר.

לאחר כמה שעות של התנצחויות פומביות - חלק מההליך המשפטי, שמועבר בשידור חי - והתדיינויות מאחורי הקלעים, מסתמן ריכוך מסוים בעמדה הנוקשה של הרפובליקאים לגבי הכללים לניהול המשפט. ראש סיעת הרוב הרפובליקאי, מיץ' מקונל, הסכים להאריך את פרקי הזמן שעומדים לרשות שני הצדדים לשטוח את טענותיהם. בכך תוגדל במידת מה החשיפה הציבורית לטיעוני הדמוקרטים וממילא גם למענה של פרקליטי טראמפ.

51% תומכים בהדחת טראמפ

על-פי דיווחים בתקשורת, מקונל נאלץ להתרכך בעקבות לחצים של רפובליקאים מתונים, שצופים בדאגה בשחיקת התמיכה הציבורית בטראמפ. על-פי סקר כלל-ארצי חדש של CNN, כ-51% מהמשיבים אמרו כי הם תומכים בהרשעת טראמפ במשפט הסנאט ובהדחתו. 45% אמרו כי אינם תומכים בהדחת הנשיא. זו הפעם הראשונה שמסתמן רוב, אומנם קטן, שתומך בהדחת הנשיא. בסקרים קודמים של CNN נע שיעור התומכים בין 37% ל-50%. הסקר החדש נערך בין 16 ל-19 בינואר.

על-פי הסקר, 69% מהאמריקאים מצדדים בזימון עדים למשפט טראמפ בסנאט, ורק 29% מתנגדים לכך. זו בשורה רעה לרפובליקאים, שמנסים לסכל זימון עדים להליכים. שיעור טעות הדגימה בסקר הוא 3.4%. סקר נוסף של NPR מצביע על מגמה דומה.

לרפובליקאים יש רוב של 53 מושבים בסנאט, מול 47 מושבים של הדמוקרטים. אך חמישה מהרפובליקאים מסרבים להכריז על תמיכה גורפת בטראמפ. המכנה המשותף שלהם: כולם מייצגים מדינות שבהן נרשמה שחיקה משמעותית בשיעור התמיכה בטראמפ. הסנאטורים האלה שואפים להראות לבוחרים במדינותיהם שהם אינם חיילים צייתניים בצבא טראמפ אלא מושבעים חסרי פניות שמוכנים לשקול את כל הראיות ולזמן ועדים. במילים אחרות: הרוב הרפובליקאי בסנאט שריר וקיים, אך בשלב זה לפחות, לא כל-כך מוצק. עריקות למחנה הדמוקרטי רחוקות מאוד מלהיות ודאיות, אך הן אינן בלתי אפשריות.

המשפט החל ב-8 בערב (שעון ישראל), ולמרות האיפוק המתחייב מהמעמד ומכללי המשחק הנוקשים - את המושב מנהל נשיא בית המשפט העליון, ג'ון רוברטס - העוינות בין הרפובליקאים לדמוקרטים קובעת את האווירה, והיא עוברת בנקל את המסך. אבל העוינות הזו אינה יכולה לטשטש את החשיבות ההיסטורית של האירוע: טראמפ הוא הנשיא השלישי בתולדות ארה"ב שעומד לדין לפני הסנאט.

"מאמץ חצוף לבטל את תוצאות הבחירות"

טראמפ עצמו בחר להתרחק מוושינגטון בימים הראשונים של משפטו, והוא נמצא עתה בוועידה הכלכלית בדאבוס. בהצהרותיו הפומביות שם הוא מסייע למאמצי יועציו שנותרו בבית וחוזר על טיעונים שהשמיע בשבועות שחלפו: זו הונאה אחת גדולה, מאמץ דמוקרטי לאחז את עיני הציבור, ציד מכשפות מובהק.

כתב ההגנה של הנשיא, שפורסם לפני תחילת ההליכים בסנאט, קובע כי מיזם האימפיצ'מנט - כלומר הגשת כתב אישום נגד טראמפ - "אינו תקף תחוקתית" ואינו אלא ניסיון פוליטי לאיין את כהונתו. כלשון פרקליטי הנשיא: "זה מאמץ חצוף ובלתי חוקי לבטל את תוצאות הבחירות (לנשיאות) ב-2016 ולהתערב בבחירות של 2020 בעוד תשעה חודשים".

"בסופו של דבר, התהליך כולו אינו אלא התקפה מסוכנת נגד העם האמריקאי וזכותו הבסיסית לבחור במנהיגיו", טוענים הפרקליטים הרפובליקאים.

הם מתעלמים כליל מהראיות בכתב האישום נגד טראמפ, שבנוי על אמירתו המפורסמת לנשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, בשיחה טלפונית מ-25 ביולי: "בכל זאת, היינו רוצים שתעשה לנו טובה". הדמוקרטים ערמו תילי ראיות שלטענתם מוכיחות שטראמפ ניסה לסחוט מזלנסקי הכרזה פומבית שאוקראינה תפתח בחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו האנטר, במאמץ להכפיש יריב פוטנציאלי בבחירות הבאות לנשיאות. לצורך כך עיכב הנשיא חבילת סיוע צבאי לאוקראינה, למרות שהקונגרס סמך ידו עליה.

אך פרקליטי הנשיא אומרים: "בסך-הכול, הדמוקרטים בבית הנבחרים הצליחו להוכיח שהנשיא לא עשה שום דבר רע". פרופ' אלן דרשוביץ, שהצטרף לצוות פרקליטי טראמפ, מספק את הבסיס המשפטי, לדעתו, לקו הגנה זה: ניצול לרעה של סמכויות הנשיא ומאמצים לשבש את חקירת בית הנבחרים בפרשה זו הן "פעילויות בלתי פליליות (noncriminal actions).

דרשוביץ, שרואיין ב-ABC, נשאל: האם עמדתך היא שגם אם כל הראיות בכתב האישום נגד הנשיא יתבררו כנכונות, אין מקום להדיח את הנשיא?" - והשיב: "בדיוק כך".

המענה הדמוקרטי לטיעון הזה היה חותך: "נשיא ארה"ב סיכן את הביטחון הלאומי וניצח על מסע טיוח נטול תקדים בתולדות ארה"ב... הוא מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים (מחברי החוקה האמריקאית)".

עוד כתבות

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

נחום ביתן נאלץ לוותר על תפקידו כמנכ"ל: כיצד תושפע הרשת?

קרוב לארבעה עשורים אחרי שהקים במו-ידיו את קבוצת קמעונאות המזון, נחום ביתן ימנה לראשונה מנכ"ל שכיר – מיכאל לובושיץ, שניהל בעיקר חברות משפחתיות כמו וילי פוד, סנו ושסטוביץ' ● האתגר הראשון של יינות ביתן: סגירת העסקה עם כלירמרק, שתזרים מאות מיליוני שקלים לחברה

חוסני מובארק / צילום: אמר נאביל, AP

נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק מת

מובארק הנהיג את המדינה מ-1981 ועד שהודח באירוע "האביב הערבי" ב-2011 ● הוא נעצר ונכלא, אך שוחרר וזוכה תחת משטרו של א-סיסי ובשנים האחרונות סבל ממצב בריאותי ירוד ● הוא היה בן 91

בניין HP ברחובות / צילום: איל יצהר, גלובס

HP-אינדיגו החליטה להוציא את העובדים לחופשת פסח מוקדמת

החברה, שעוסקת בדפוס דיגיטלי ומעסיקה בישראל מעל 2,500 איש, הכפילה את מספר ימי החופשה של העובדים בפסח ● HP-אינדיגו בתגובה: "בכל שנה אנחנו יוצאים לחופשה יזומה ומרוכזת" ● בחודשים האחרונים מבצעת HP העולמית תוכנית התייעלות

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל קונה מ–AstraZeneca את הזכויות לתרופת Movantik תמורת 67.5 מיליון דולר

בדרך למימוש המהלך היא תקבל מימון של 115 מיליון דולר כהלוואה, ממנו 30 מיליון דולר עם החתימה על העסקה ● מכירות התרופה בארה”ב ב–2019 עמדו על 96 מיליון דולר

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

"נחוץ שינוי ברגולציה כדי שתעשיית התוכן וההפקות תמשיך לשגשג"

מנכ"לית הוט, טל גרנות-גולשטיין: "חייבים לחשב מסלול מחדש. זה אבסורד שהאסדרה הקיימת לא מחייבת שורה ארוכה של גופים המגיעים למאות אלפי בתים בהפקת תוכן ישראלי" ● על זכויות השידור בספורט: "מעל ל-50% מתקציב התוכן הולך לספורט, לעומת 25% בלבד ב-2014"

דומיניק סטיבנס מנכ״ל בורסת אוסטרליה והנשיא ראובן ריבלין / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא ריבלין בבורסת סידני: "אמנת מניעת כפל המס תאפשר להרחיב שת"פים"

נשיא המדינה צלצל בפעמון בפתיחת יום המסחר בסידני, וציין לטובה את היחסים המיוחדים בין שתי המדינות ● "אנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל-כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד" ● מנכ"ל בורסת אוסטרליה: "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר"

יחיאל ספקטור / צילום: איל יצהר

חמש שנים אחרי האקזיט בספקטרוניקס: יחיאל ספקטור ינסה להנפיק בת"א חברת פיתוח בתחום גלאי האש שתתחרה בה

חברת טכנולוגיות גילוי אש וגזים שהוקמה לפני כשלוש שנים מבקשת לגייס 17-35 מיליון שקל לפי שווי של כ-170 מיליון שקל "לפני הכסף" ● לקראת ההנפקה שודרגו תנאי השכר של בעל השליטה ויתר בכירי החברה

גבר מסתכל על המחשב בדאגה / צילום: רויטרס

השווקים לא נרגעים מאיום הקורונה: ירידות של 1% במדדים העיקריים בוול סטריט; בורסות אירופה מתרסקות

ירידות חדות מאוד בבורסות אירופה, הפוטסי בלונדון נופל ב-1.7% ● הבוקר באסיה הניקיי היפני צנח ב-3.3% ● UBS: "חפשו מניות Ecommerce, גיימינג ומשלוח מזון ומניות דיבידנד, והימנעו ממגזרים החשופים לנסיעות"

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

אלמנתו של קובי בראיינט תובעת את חברת המסוקים על אחראיות לתאונה

הנתבעת היא חברת איילנד אקספרס הליקופטרז, חברת ההחזקות שלה ויורשיו של הטייס המנוח ארה זובאיין, שנהרג גם הוא בהתרסקות ב-26 בינואר ● ונסה בראיינט האשימה את הנתבעים בכישלון לבצע "הטסה מסודרת של כלי הטיס"

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

חברת תרופות מארה"ב החלה בפיתוח חיסון ראשון לקורונה

חברת התרופות האמריקאית מודרנה בשיתוף המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות צופים שעד סוף אפריל יחלו בניסוי קליני ● לפי מנהל המכון, אם הכל יילך כמתוכנן החיסון יהיה מוכן לחורף הבא

אבי כץ (מימין) וחנן שמש / צילומים: איל יצהר ותמר מצפי

האם ביהמ"ש יחייב את קרן הגשמה להשיב למשקיעים כמיליארד שקל?

בקשה לייצוגית שהוגשה נגד קרן הגשמה ומייסדיה צפויה להכריע בשאלה התקדימית האם הצעה לציבור שנעשתה ללא תשקיף בטלה ומחייבת את השבת כל הסכום שגויס למשקיעים ● התובעים טוענים כי הקרן כשלה מלקיים את הבטחתה לקבלת תשואות ללא סיכון ● הגשמה: "מדובר בתובעת סדרתית"

הכינרת  /  צילום: איל יצהר

דעה: למה שלא נשתה את הכנרת במקום מים מותפלים ואולי נזכה להורדת תעריפים?

הכנרת מתמלאת, ובקרוב אמור סכר דגניה להיפתח והמים יזרמו לירדן • אבל זה לא הפתרון היחיד להצפות • חידוש שאיבת המים יכול להביא לחיסכון שנתי של 250 מיליון שקל לצרכן הישראלי שרוכש מים מותפלים • רשות המים: "המהלך לא יוביל להוזלה; חשוב לחדש את המים באגם"

העולם נלחם בפערי שכר מגדריים / צילום: shutterstock

עשרות משרדי עו"ד חתמו על אמנה למיגור פערי השכר המגדריים בתחום

מטרת האמנה של לשכת עוה"ד היא לפעול בצורה יעילה לצמצום פערי שכר מגדריים ולשאוף לשוויון וייצוג מגדרי הולם בכל הדרגים ובכל המשרות הבכירות בענף ● היוזמה נולדה בעקבות פרסום של "גלובס" אודות פערי שכר משמעותיים בין עורכי דין גברים לבין עורכות דין נשים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 24 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אורלי עדס / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים הגדילה את תקציב ועדת הבחירות ב-41 מיליון שקל

ועדת הבחירות ביקשה להגדיל את תקציבה ב-66 מיליון שקל, אך ח"כ משה גפני טען כי לאור המצב הפוליטי,הכנסת מאשרת תקציבים לפעילות הכרחיות בלבד ● במהלך דיון ועדת הבחירות הציגה מנכ"לית הוועדה תוכנית להקמת קלפיות למבודדי הקורונה שיאוישו על ידי עובדי מד"א: "אף אחד אחר לא מוכן לעבוד שם"

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

פרקליטי נתניהו: עלות המשפט נאמדת ב-10 מיליון שקל; ועדת ההיתרים: נדון מחדש בבקשתו לקבל תרומה

הוועדה למתן היתרים הודיעה היום כי החליטה לקיים דיון מחודש בבקשת באי-כוח רה"מ לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות, לאור שינוי הנסיבות המשמעותי מאז שהוועדה בהרכבה הוקדם דחתה את בקשתו ביוני 2019

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

לאחר עיכובים: פריגו תשיק גרסה גנרית למשאף ProAir של טבע – כרגע בכמות מוגבלת

מכירות המוצר המקורי ב-2019 היו 274 מיליון דולר, אך טבע משווקת אותו במקביל גם במסגרת מוזלת של גנריקה מאושרת - כהיערכות לתחרות הגנרית שהייתה אמורה להגיע כבר ב-2018 ● במקביל פריגו הודיעה על רכישת נכסי חברה בתחום בריאות השיניים, וטבע הודיעה על אישור FDA למוצר אחר מתחום הנשימה

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

שיכון ובינוי יוצאת במהלך של גיוסי חוב בקבוצה בהיקף כולל של כ-1 מיליארד שקל לפחות 

המהלך, חלק מהאסטרטגיה הפיננסית שהתווה המנכ"ל אייל לפדות לקבוצה, כולל גיוסי חוב של החברות הבנות שיכון ובינוי נדל"ן ושיכון ובינוי אירופה ● מניית שו"ב כמעט שילשה את שווייה בשנה האחרונה

כך תיראה שכונת כ"ט בנובמבר בבת ים / הדמיה: פיבקו אדריכלים

964 דירות במקום 224 קיימות בשכונת רמת הנשיא בבת ים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ת"א הפקידה את תוכנית התחדשות עירונית במתחם כ"ט בנובמבר בשכונת רמת הנשיא, אותה מקדמת קבוצת אלמוג בתכנונו של האדריכל אילן פיבקו

"קמפוס מובילאיי".
במתחם ייבנו חמישה מבנים בני תשע קומות
הדמיה: יוסי צבקר

פרויקט המיליארד יחכה? ערר נגד תוכנית הבנייה הענקית של מובילאיי בהר חוצבים

בעיריית ירושלים אישרו לאחרונה בהליך מהיר את בקשת החברה לבטל בניית מגדל במתחם המוערך במיליארד שקל ולפזר את זכויות הבנייה במספר מבנים • בעמותה שעוסקת ברשויות מקומיות טוענים כעת לפגמים בהליך אישור הבקשה