גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 ברמת שיא כל הזמנים, שיכון ובינוי טסה ב-8.5%

שפיר זכתה במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל, יחד עם אוריין שמנייתה טסה ביותר מ-40% ● שפיר הנדסה זינקה ביותר מ-11%, פריון קפצה ב-6.6%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:37

המסחר בבורסה ננעל בעליות בדומה לסנטימנט בניו יורק. מדד ת"א 35 עלה ב-0.8% לשיא כל הזמנים, ת"א 90 טיפס ב-1.65% ומדד הבנקים עלה ב-0.5%.

14:55

יום המסחר הרביעי לשבוע בבורסת תל אביב ממשיך להתנהל במגמה חיובית, ששוב מובילה את מדד הדגל של הבורסה, ת"א-35, להיסחר סביב רמת שיא חדשה, אחרי שקבע שיא חדש מוקדם יותר השבוע.

בארה"ב, החוזים העתידיים על מדדי המניות מצביעים על מגמה חיובית לקראת פתיחת המסחר בוול סטריט. זאת, כשגם בשוק האמריקאי המדדים המובילים נסחרים סביב רמות השיא שלהם.

בבית ההשקעות אופנהיימר התייחסו בסקירתם השבועית למצב השווקים, וציינו כי "המשך מגמת העלייה של השנה שעברה גם בשנה הנוכחית מעלה שאלות רבות בנוגע ליכולתו של שוק המניות להמשיך במגמה החיובית". בכך, לפי אופנהיימר, "נזכרים המשקיעים במפולת בשווקים בינואר 2018, לאחר שהשוק הגיע לרמת שיא מבחינת התמחור - ניסיון שמגביר את החשש ממפולת קרובה".

ואולם, האסטרטג הטכני של אופנהיימר, ארי ואלד, מעריך כי "תבנית התנהגות מדד S&P 500 מזכירה יותר את מצבו של המדד בינואר 2017, אז המשיך שוק המניות במגמת עלייה לאורך כל השנה". ואלד מזהה כמה נקודות דמיון בין המצב הנוכחי לבין מצב השוק בתחילת 2017. הראשונה מהן היא העובדה כי "שוק המניות נסחר ברמה אטרקטיבית יותר בהשוואה לשוק האג"ח, בניגוד למצב בתחילת 2018". עוד הוא מציין כי בדומה ל-2017 (ובשונה מ-2018) "תקופת העלייה מהשפל אינה ממושכת, וקרובה לשנה אחת בלבד". כמו כן, "בניגוד לתחילת 2018, מידת האופטימיות בקרב המשקיעים אינה גבוהה במיוחד - דבר שתומך בהמשך עליות בשווקים". עוד הוא מוסיף כי אפיק השקעה באג"ח בסיכון גבוה מפגין עוצמה, וכי השתתפות המניות בעליות היא רחבה.

בצד החיובי של מדד ת"א-35 ממשיכה לבלוט יותר מכולן מניית שפיר הנדסה , שמזנקת ביותר מ-10%. ברקע למסחר, היום הודיע משרד הביטחון כי שפיר, יחד עם חברת אוריין , הן הזוכות במכרז לתכנון, הקמת והפעלת מרכז ההספקה המטכ"לי המתקדם של צה"ל, במסגרת זיכיון לתקופה של 26 שנים. מניית אוריין מגיבה בקפיצה של כ-35%.

עוד בין העולות במדד המוביל, מניית שיכון ובינוי  מטפסת 7%, מניית אמות  עולה בכ-2%, והמניות הדואליות של אופקו  , לייבפרסון   ואורמת   עולות גם הן בכ-2%. ברקע למסחר באמות, החברה פרסמה היום פרטים נוספים בקשר לעליית שווי של יותר מחצי מיליארד שקל לנכסיה, שבנוגע אליה עדכנה מוקדם יותר השבוע.

עוד במסחר היום, מניית גב ים  מרכזת היום מחזור מסחר גדול מהרגיל, ועולה בכ-2%, ועוד במגזר הנדל"ן מניית סאמיט  קופצת בכ-7%, גם היא במחזור מסחר גדול מהרגיל. זאת, ללא דיווחים מצד החברות. גם מניית חברת הנדל"ן המניב ביג  מרכזת עניין ומתחזקת בכ-2.5%, ואילו מניית המתחרה מבני תעשייה  מסתפקת בעלייה של פחות מ-1%.

מניית בונוס ביוגרופ  מגיבה היום בקפיצה של כ-6% להודעת החברה על "אישור פטנט באירופה המעניק בלעדיות בשימוש ובמסחור של שתלים חיים להשלמת חסר בעצם".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ואילו במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית. 

13:45

עליות שערים של עד 0.8% במדדים המובילים בת"א. מניית שפיר הנדסה טסה ב-9% על רקע זכייה שלה יחד עם אוריין  במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל. מניית אוריין נוסקת ביותר מ-30% במחזור גדול.

את הירידות במדד ת"א-35 מובילות קבוצת דלק  ודלק קידוחים  שיורדות בכ-1.3%. 

מניית פרוטליקס   בולטת בעליות ומזנקת בכ-18%. 

12:00

נמשכות עליות השערים בבורסת ת"א, בהובלת שפיר הנדסה  שנוסקת ביותר מ-6%. שיכון ובינוי מזנקת ב-4%. בצד השלילי בולטת טבע   שמאבדת כ-0.8%, וירידות נרשמות גם במניות כיל  , חברה לישראל , אלביט מערכות  , דיסקונט , פז  וטאואר  . כל יתר מניות מדד ת"א-35 רושמות עליות.

סאמיט  מזנקת ביותר מ-7% במחזור גדול, וגם מניות אלוני חץ  וגב ים  רושמות עליות במחזורים גדולים מהרגיל.  

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח היום (ד') בעליות שערים של כ-0.5% במדדים המובילים. כל המגזרים וכמעט כל המניות במדד ת"א-35 נסחרים בטריטוריה הירוקה. את העליות במדד המוביל מובילה מניית לייבפרסון  , שמתחזקת בכ-2.5%, ואחריה אופקו   ושיכון ובינוי  שעולות ביותר מ-2%. דלק קידוחים  בולטת בצד השלילי בירידה של 0.8% וטבע   מאבדת 0.7%.

מניית בנק הפועלים  נסחרת בעלייה של 1.3% ומובילה את מדד הבנקים לעלייה של 1%. אתמול פורסם כי נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים.

מניית קמהדע  מתחזקת ב-2%. אתמול נודע כי קרן פימי תגדיל את החזקותיה בחברה.

מניית גילת מזנקת ב-4.4%. מוקדם יותר השבוע נודע על מגעים לרכישתה.

עוד בולטת בעליות מניית סאמיט  שמזנקת ב-5% במחזור מסחר גדול. מניית בונוס ביוגרופ  קופצת 8%. החברה דיווחה הבוקר על אישור פטנט באירופה. 

07:00

המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ד') על רקע ירידות אמש בוול סטריט, בין היתר בעקבות התגברות החשש מהתפרצות מגפה של מחלת הריאות שהתגלתה בסין. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3%, והנאסד"ק איבד 0.2%. עוד עוקבים המשקיעים אחר הדיווחים מכנס דאבוס ה-50, שנפתח אתמול בשווייץ.

אתמול (ג') דווח על זיהוי מקרה ראשון בארה"ב של הווירוס, ממשפחת נגיפי קורונה, וסין דיווחה כי המחלה מידבקת ומועברת בין בני אדם. עד כה מתו מהנגיף בסין שישה בני אדם מתוך כ-300 מקרים ידועים.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, טבע חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של 1.3%, טאואר עם פער שלילי של 0.8%, וכיל עם פער שלילי של 0.4%. אורמת טכנולוגיות שבה עם פער חיובי של 1.3%, ואופקו עם פער חיובי של 2.8%.

בבורסה של תל אביב הסתיים אתמול יום המסחר בעליות קלות, בניגוד למגמה בעולם. מדד ת"א 35, מדד ת"א 125 ומדד ת"א 90 עלו בכ-0.1%.

באירופה מדדי פוטסי וקאק 40 איבדו אמש 0.5%, מדד דאקס עלה ב-0.1%, ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי ירד ב-0.2%.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

נעילה שלילית בת"א; דלק זינקה ב-13%, פריגו צנחה 10%, מדד הנפט והגז קפץ 6%

מניות חברות הבדים בלטו בעליות: ספאנטק קפצה 10% ● בעקבות זינוק של 9% במחיר הנפט: תמר פטרוליום נסקה 48%, רציו פטרוליום ב-17% ואנרג'יאן ב-6%

ישראל צריכה למנות צאר כלכלי חזק / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

פרשנות: קבלו צ'ק של 500 שקל - הנקודה שבה נתניהו צודק וכל הכלכלנים טועים

אף כלכלן סביר מהזרם המרכזי לא יסכים להגיד מילה טובה על מהלך של חלוקת צ'קים להמונים, אבל כוחו של המהלך שביצע נתניהו הוא בכך שיש לו הצדקה ערכית

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הטוויטר של טראמפ מכה שוב: התערב במשבר הנפט העולמי

בציוץ בטוויטר כתב הנשיא האמריקאי לפני זמן קצר כי הוא דיבר "חברו" הנסיך הסעודי, מוחמד בין סלמאן, ששוחח עם הנשיא פוטין, וכי הוא מקווה שהשניים יקצצו בערך 10 מיליון חביות נפט ● מחר ייפגש טראמפ עם ראשי חברות הנפט האמריקאיות

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

קרן ההלוואות בערבות המדינה: התנאים חלומיים, הביצוע בלתי אפשרי

שר האוצר והחשכ"ל הציגו בראשית השבוע קרן הלוואות לעסקים בתנאים חד פעמיים וללא ביורוקרטיה, שתאפשר להם לקחת הלוואות ישירות מהבנקים • אלפי בקשות כבר הוגשו, אבל הבנקים לא שמעו על הבטחות האוצר ואינם ערוכים לתת מענה

שוק הביומד / צילום: Shutterstock

כנס משקיעי הביומד של קבוצת קוקרמן ייערך בשבוע הבא

בכנס המקוון בנושא הקורונה, שייערך ב-6-7 באפריל, ישתתפו סטארט-אפים בתחומים של חיסונים, ציוד רפואי, ביוטכנולוגיה, פארמה, אבחון, רובוטיקה ובריאות דיגיטלית

פרופ' רפי ביאר / צילום: אלון רון

מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם לשעבר בטור מיוחד: אחרי גל הקורונה לאן?

לדעת פרופ' רפי ביאר, לשעבר מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם, "מוטל עלינו כבר היום לתכנן ולתקצב את הערכות בתי החולים והקהילה לתקופה שאחרי המלחמה, תוך ראייה רחבה של כלל צורכי הרפואה והמחקר הישומי בישראל"

פרופ' קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל 2018-2013 / צילום: איל יצהר, גלובס

פלוג: לא מבינה למה גם מי שעובד ומקבל משכורת צריך לקבל מהמדינה שי לחג

נגידת בנק ישראל לשעבר אמרה כי הסיוע הממשלתי לטיפול במשבר צריך להיות ממוקד באוכלוסייה שנפגעה מהמשבר – ותוכנית ה"שי לחג" איננה כזאת

נפתלי בנט ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, כדיה לוי, גלובס

המסמך שחזה את הכל: לאן נעלמה התוכנית הממשלתית למלחמה במגפה?

קואליציה של ארגוני שקיפות, ובראשם צדק פיננסי, חשפו השבוע כי בכירי מערכת הבריאות כיום הגישו כבר ב-2007 תוכנית פעולה מפורטת למצב של התפרצות נגיף • התוכנית חוזה בדיוק של כמעט אחד לאחד את הסוגיות הקשות, אז למה בקושי שמעתם עליה?

יוסי שסטוביץ/ צילום: יחצ

מנצלת את זמני המשלוח הארוכים ברשתות: שסטוביץ תמכור ברילה וקולגייט ישירות לצרכנים

שסטוביץ עלתה לאוויר עם אתר מכירה תחת השם ״דה אונליין סטור״ אשר מציע לספק את מוצרים תוך 3 ימי עסקים

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

האקזיט של אדם נוימן נעלם רשמית: סופטבנק לא השלימה את רכישת מניות WeWork

אתמול תם המועד להשלמת העסקה ● WeWork: "הצעת הרכש הייתה למניות ישירות מבעלי מניות גדולים אחרים, ולסיומה אין השפעה על פעילות או על לקוחותיה של החברה"

יורי מילנר \ צילום: רויטרס

משקיע העל יורי מילנר תורם 3 מיליון מסכות לשימוש צוותי חירום בארץ

תרומת המסיכות, הצפויות להגיע לארץ באמצע השבוע הבא, נעשתה בתיאום עם הקונסול הכללי של ישראל בסן פרנסיסקו, מר שלומי קופמן, ותועבר למגן דוד אדום, אשר יהיה אמון על חלוקת המסיכות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

ניסנקורן שר המשפטים, אדלשטיין יו"ר הכנסת: המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן קרוב להשלמה

שתי המפלגות שואפות להקים ממשלה לפני פסח ● בין הצדדים יתקיים "מאזן אימה" של זכות וטו על מינויים בכירים ● מקור פוליטי המעורב במגעים אמר ל"גלובס" כי אין עדיין הסכמה סופית של כחול לבן למינויו מחדש של יולי אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת, אך ההתנגדות לכך פחתה

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

כבר כמעט רבע מהמדינה: שיעור האבטלה עומד על 24.9%

לפי נתוני שירות התעסוקה, מתחילת מרץ ועד היום נרשמו 882,577 נרשמים חדשים – 89.2% מהם בחל"ת ● אתמול נרשמו 14,544 דורשי עבודה

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

דעה: המטרה לא מקדשת את השקר

ככל שהקורונה תימשך, תעמיק שליטת הכוחות הנעלמים בחיינו. אני מקווה שעוד לא מאוחר מדי, אבל לפי הרפלקסים שלי, הסוסים שברחו מהאורווה כבר מתו מזקנה

ג'ראד קושנר / צילום: Leah Millis, רויטרס

פרשנות: קושנר ישיר לנו סולו - החתן הראשון של ארה"ב יצא למתקפה

החתן הראשון של ארה"ב מתייצב בפעם הראשונה בפני המיקרופונים בתדרוך היומי על מצב הקורונה ויוצא בהתקפה חסרת תקדים על כשירותם והתאמתם של מושלים וראשי ערים ש"אין להם מושג מה מתרחש במדינותיהם"

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

פוטרתם או יצאתם לחל"ת? כך תיפגע הכנסתכם גם אם תקבלו דמי אבטלה

אם היה מי שחשב שהיוצאים לחל"ת ישתכרו שכר קרוב לזה שהרוויחו ויוכלו לשבת בבית - באים נתוני הביטוח הלאומי ומנפצים את האשליה הזו

מתחם לבדיקות קורונה בהאנוי, וייטנאם / צילום: Hau Dinh, AP

הגרף היומי - בין האנוי לבני ברק: וייטנאם צפופה וענייה, איך יש בה אפס מתים מקורונה?

עד כה, נראה כי במשאביה המוגבלים, מצליחה וייטנאם להתמודד עם מגפה עולמית שהובילה מערכות בריאות בעולם לסף קריסה

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

שיאני השכר: 18 מיליון שקל לזוהר לוי בסאמיט, 12 מיליון שקל לחן ליכטנשטיין באדמה

רף הכניסה לדירוג 100 שיאני השכר בבורסה בת"א - 4.5 מיליון שקל ● בין השיאנים שהחברות אליהן משתייכים פועלות בחו"ל - כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או, שקיבלו סכומים חד-פעמיים בגין סיום תפקידם על רקע שינוי השליטה בחברה ● רק שתי מנהלות בין מאה שיאני השכר הישראלים

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

זה המבחן שעשוי להבחין בסימני קורונה מוקדמים, ואתם יכולים לבצע אותו לבד

חולי קורונה רבים מדווחים כי איבדו באופן זמני את חוש הטעם והריח ● כעת מכון ויצמן והמרכז הרפואי וולפסון פיתחו פלטפורמה המאפשרת לבצע ניטור עצמי של חוש הריח במטרה לאתר מקרי קורונה בשלבי ההתפתחות המוקדמים

רמון לגוארטה מנכ"ל פפסיקו ומנכ"ל סודהסטרים אייל שוחט  / צילום: אבישג שאר ישוב

מנכ"ל סודהסטרים אייל שוחט התחייב לא לפטר עובדים

וגם: בכירים במגזר העסקי מגייסים כספים להטסת ציוד רפואי לישראל, חברות המזון מתגייסות למאבק במגפת הקורונה ואת הופעתו של מי תשדר קשת 12 ביום ראשון במסגרת השת"פ עם זאפה?