גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נמחקו העליות בוול סטריט בנעילה; טסלה חצתה שווי של 100 מיליארד דולר

מדד דאו ג'ונס ננעל ללא שינוי מהותי, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.2% ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI
פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל הערב בעליות קלות שהתמתנו לקראת הסגירה של המסחר. מדד הנאסד"ק טיפס 0.2%, הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי מהותי וכך גם מדד S&P 500.

לאחר זינוק של 80% מתחילת השנה, מנייתה של ביונד מיט  איבדה כ-5%, וזאת על רקע הדיווח כי ברגר קינג חתכה את מחירי ההמבורגרים של אימבוסיבל פוד, יצרנית תחליפי הבשר המתחרה, וזאת על רקע ביקושים נמוכים.

20:45

המסחר בוול סטריט מתנהל בעליות. מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עולה ב-0.56%.

נטפליקס  מאבדת 3%, אינטל  עולה ב-2.88%, אבוט מטפסת ב-2.6%, טסלה  מזנקת 7% וחוצה שווי שוק של 100 מיליארד דולר.

18:38

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות לקראת פרסום הריבית של הבנק המרכזי של אירופה מחר. מדד הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6% ומדד הפוטסי הבריטי איבד 0.5%.

בוול סטריט העליות התמתנו לעומת הפתיחה, כאשר מנייתה של יצרנית המטוסים בואינג מאבדת 2% בצל התקלות במטוס מדגם מאקס 737. מדד דאו ג'ונס מוסיף 0.1% לערכו, מדד הנאסד"ק עולה ב-0.5% ומדד S&P 500 עולה ב-0.3%.

מניית טסלה  ממשיכה במומנטום החיובי, ועולה כעת ביותר מ-8%, מה שמשקף לחברה שווי שוק של 106.7 מיליארד דולר. מניית החברה משלימה מהלך עליות של יותר מ-200% מאז חודש מאי האחרון.

עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת. עד כה, 10% מהחברות בקרב מדד S&P 500 פרסמו דוחות בעונה הנוכחית, ולפי FactSet, מהן 75% עקפו את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק.

17:30

מכירות הבתים הקיימים בארה"ב זינקו ב-3.6% בדצמבר לעומת נובמבר, לקצב שנתי של 5.54 מיליון בתים, כך דיווח איגוד סוכני הנדל"ן (NAR). בשנת 2019 כולה נמכרו 5.34 מיליון בתים קיימים, ללא שינוי לעומת 2018.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות. מדד הנאסד"ק עולה ב-0.5%, הדאו ג'ונס מטפס ב-0.2% ומדד S&P 500 מוסיף 0.3% לערכו. ברקע: עונת הדוחות מעלה הילוך. מניית IBM  קופצת ב-3.5% לאחר הדוחות הטובים, נטפליקס  מאבדת 2.5% לאחר הדוחות שפורסמו אתמול לאחר הנעילה.

הווירוס החדש, Wuhan coronavirus, הגיע אתמול לארה"ב עם מקרה ראשון שדווח במדינת וושינגטון. לדברי גיל בפמן, מבנק לאומי, "מלבד התפרצות נרחבת ודיווחים רבים על הדבקה, הרי שפרטי מהלכי החירום מצד ארגון הבריאות העולמי (WHO) ישפיעו. בפרט, מדובר בהשפעה של הגבלות מידיות וחריפות על נסיעות ועל סחר שיבואו לידי ביטוי בהיחלשות של השווקים הפיננסים ובצפי לכלכלה הגלובלית. מצב כזה עלול להשפיע גם על ראש השנה הסיני שחל בין התאריכים 24-30 בינואר, ומשלב בתוכו הרבה נסיעות ומפגשים.

"בהקשר זה נציין שבניגוד למגמות עולמיות של תנודתיות נמוכה יחסית בשערי החליפין, המטבע הסיני שינה כיוון, הפסיק להתחזק, ונחלש לאחרונה", הוסיף בפמן. "כמו כן, הייתה היחלשות דומה במטבעות דרום מזרח אסיה אחרים כמו אלו של דרום קוריאה וטאיוון. ככל שהמצב יחמיר, ונקווה שלא, עלולה להתפתח מגמה של היחלשות נוספת במטבעות אסיה".

שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, אמר היום כי החתימה על השלב השני בהסכם הסחר מול סין יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות לנשיאות בארה"ב. כלכלני הראל כותבים בסקירתם השבועית, כי "למרות החתימה על הסכם סחר ראשוני - הדרך לסיומה של מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין עדיין ארוכה. ארה"ב וסין חתמו על הסכם סחר רשמי שמקטין את הסבירויות להסלמה בחודשים הקרובים. יחד עם זאת, חשוב לציין שההסכם אינו פותר את אי-האמון בין הצדדים, והדרישות האמריקאיות לרכישות נוספות של סין יהיו קשות לביצוע. על-פי ההסכם (הקצר) חשוב להדגיש שמלבד הפחתה חלקית, חלק ניכר מהמכסים נותרים על כנם, כנראה כאמצעי של הממשל בארה"ב לוודא שסינים יעמדו בהתחייבויותיהם".

15:30

עליות נרשמות בחוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט. הדאו ג'ונס מתחזק ומצביע על עלייה של כ-100 נקודות בפתיחה, על רקע דוחות טובים ל-IBM  ולנטפליקס , שרושמות עליות בטרום מסחר לאחר פרסום הדוחות אתמול לאחר הנעילה. 

באירופה נמשך המסחר ללא מגמה ברורה אם תנודות קלות במדדים המובילים. מדד דאקס  בגרמניה רשם שיא לאחר שיפור בסנטימנט הכלכלי בקריטריונים של "ציפיות" ושל "מצב נוכחי".

12:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בנטייה חיובית קלה ללא תנודות משמעותיות במדדים. מדד סטוקס אירופה 600  רושם עלייה זניחה של 0.05%.

מניית חברת הבנייה Berkeley Group  רושמת עלייה חדה של יותר מ-5% לאחר שהודיעה כי תגדיל את החלוקה לבעלי המניות בקרוב ל-600 מיליון דולר במהלך השנתיים הקרובות.

מניית חברת הביטוח הנורבגית Gjensidige  מזנקת ב-6% לאחר שהחברה הצליחה להכות את תחזיות הרווח לרבעון הרביעי. 

מן העבר השני של מדד סטוקס 600, מניות K+S  צונחות יותר מ-8% לאחר שמניית יצרנית הכימיקלים הגרמנית קיבלה דירוג "ביצועי חסר" מבנק אוף אמריקה.

מניית חברת מוצרי ההיגיינה Essity  מאבדות 3% לאחר שהזהירה כי קיצוץ מחירים יפגע ברווחיה ברבעון הראשון של 2020.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום כי הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי של ארה"ב הייתה קרובה יותר ל-4% לולא ההשפעה המתמשכת של העלאת הריבית מצד הפדרל ריזרב. "זה לא היה צריך לקרות", אמר טראמפ. 

טראמפ נפגש היום עם נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין בפורום העולמי בדאבוס. הנשיא אמר כי לאיחוד האירופי "אין ברירה" אלא להגיע להסכם סחר חדש מול ארה"ב. 

שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנושין, אמר היום בדאבוס, כי אין דדליין לחתימת הסכם סחר "שלב 2" בין ארה"ב לסין. מנושין אמר כי ההסכם יכול להיחתם גם אחרי הבחירות לנשיאות בארה"ב בנובמבר.  

10:15

המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר (ד') בעליות שערים מתונות של 0.2% במדד סטוקס אירופה 600 . מניות המדיה מוסיפות 0.5% וירידה של 0.7% נרשמת במגזר הרכב.

המניות ברחבי העולם מתחילות בתהליך התאוששות היום לאחר שסין חשפה צעדים לעצירת ההתפשטות של סוג חדש של נגיף קורונה. מלבד המקרה הבודד שנתגלה בארה"ב ומאות המקרים בסין דווחו מקרים של הנגיף גם בתאילנד, בקוריאה הדרומית ביפן ובטייוואן. עליות צפויות במסחר בוול סטריט היום.

המשקיעים ימשיכו לעקוב אחר הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. בנאומו אתמול בכנס קרא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למדינות האחרות "להציב את אזרחיהן בראש סדר העדיפויות".

בבורסות אסיה הסתיים המסחר בעליות.

08:40

מתחזקות העליות בשוקי אסיה, ובורסת שנחאי עברה לעליות ומתחזקת בכ-0.5%. עליות של יותר מ-1.2% נרשמות בבורסות קוריאה והונג קונג, וטוקיו עולה ב-0.7%. בשנזן נרשמות עליות של יותר מ-1%.  

07:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים, בעוד שבורסת שנחאי  נסחרת נגד המגמה ומאבדת פחות מ-0.2%. המסחר מתנהל על רקע חששות המשקיעים מהתפשטות נגיף קורונה שהרג תשעה אנשים בסין עד כה.

מדד הונג קונג הנג סנג , שהוביל את הירידות באסיה אתמול, מטפס ב0.8%. 

המדדים בבורסות סין היבשתית התאוששו לאחר שצנחו ביותר מ-1% מוקדם יותר במסחר. המדדים בבורסת שנזן מטפסים בכ-0.3%.

מדד ניקיי  בטוקיו מטפס ביותר מ-0.5%. בקוריאה  נרשמות עליות של יותר מ-0.7%. הבנק של קוריאה הודיע היום (ד') כי כלכלת המדינה צמחה ב-1.2% על בסיס מנוכה עונתיות ברבעון הרביעי, בהשוואה לרבעון קודם. זוהי ההתרחבות המהירה ביותר מאז הרבעון השלישי של 2017, ומעל תחזיות לצמיחה של 0.8%.

באוסטרליה מטפס מדד S&P/ASX 200  ביותר מ-1%. 

המסחר בבורסות וול סטריט הסתיים אמש (ג') בירידות, כשברקע ההודעה כי נוסע מסין אובחן כמקרה הראשון בארה"ב של וירוס הריאות ממשפחת נגיפי קורונה. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3%, והנאסד"ק איבד 0.2%.

עוד כתבות

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון: "פעל במגמתיות כדי להסתיר פרטי ההתקשרות עם מכון מנדל"

המחוזי קיבל את בקשת ארגון לביא שטען לחוסר שקיפות מצד משרד הביטחון ● "להתעלמות מבקשות המידע יש מחיר"

התחדשות נהריה  / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

הוועדה המחוזית צפון אישרה היום תוכנית לפיתוח העיר נהריה ב-20 השנים הקרובות

מסמך מדיניות פיתוח העיר שאומץ על ידי הוועדה המחוזית גילה שלמרקם הקיים בעיר נהריה יש כושר נשיאה מפתיע ● על פיו, ניתן להגיע בנהריה ליעד של 200,000 תושבים במסגרת התחדשות עירונית ואינפילים

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

מכונת המזומנים של זוהר לוי: מחיקת החברה הבת מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו

סאמיט, הפועלת בשוקי הנדל"ן של ישראל וגרמניה, נסחרת בשווי שיא של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה הניבה תשואה של 800% בעשור האחרון ● החברה הבת, סאמיט גרמניה, מעוניינת לבצע רכישה עצמית של שליש ממניותיה, בפרמיה של 1.4% על מחיר המניה בבורסה

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

סגירה חיובית באירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

בנו של עופר דקל / צילום: תמונה פרטית

"לפני משבר הקורונה תכננו להעביר את המפעל למקום גדול יותר. מה יהיה אחריו?"

איך ייראה שיקום של מפעל מושבת שהעסיק עד לפני חודש עשרות עובדים וסיפק סחורה לכל העולם? עופר דקל נערך לבקרת נזקים במפעל הטקסטיל שאותו הוא מנהל יחד עם אשתו ננה ● יומן ווהאן, פרק שני

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס

הנזק מביטול כנס המובייל בברצלונה בגלל הקורונה גדול משנדמה: "שליש מהמכירות בסכנה"

ביטול כנס המובייל בברצלונה הסב נזק כלכלי ישיר לחברות שנערכו לקיומו, אך הנזק המשמעותי הוא אובדן התועלת העקיפה - הקשרים שלא נוצרו וההסכמים שלא נחתמו ● יהודית ימפולסקי מאמדוקס: "היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות" ● רפי סווירי מ-Walkme: "תעשייה שלמה פינתה זמן, יהיה קשה לשחזר את זה"

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם פתאל בפנים: יותר מ-20 חברות בבורסת ת"א כבר "נדבקו" בווירוס הקורונה וספגו ירידות חדות

בין הנפגעות הבולטות: אוריין, אל על וכנפיים ● היום הצטרפה אליהן פתאל החזקות, לאחר שדיווחה על צפי לביטול הזמנות

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

אקורד סיום: ויולה מכרה את יתרת המניות שלה במטומי; סמי תותח פרש מהחברה

ויולה החזיקה ב-9.5% ממניות מטומי, ואם מכרה אותן במחיר השוק, הרי שהיקף המכירה עומד על פחות מ-2 מיליון שקל ● למרות הצניחה החדה בשווי מטומי בשנים האחרונות, ויולה כבר החזירה למעשה את ההשקעה הראשונית שלה בחברה

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

פרשנות: על הרומן של ניר ברקת עם העובדים וההסתדרות, ומה קרה לפיל שבחדר

מאז אתמול ברקת מוביל בגאון את הקמפיין הכלכלי של הליכוד ● והסיסמאות שלו אולי לא חדשות, אבל נשמעות מצוין גם בפעם השלישית, הרביעית והחמישית שמשמיעים אותן

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"

רכבת המימן של אלסטום בגרמניה / צילום: Serene Stache, AP

הסכם ראשוני: אלסטום הצרפתית תקנה את בומברדייה הקנדית ב-7 מיליארד דולר

זהו ניסיון נוסף של אלסטום להתמזג עם חברה ובכך להגדיל את התחרות מול חברת CRRC הממשלתית הסינית - ספקית הרכבות הגדולה ביותר בעולם

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

חבל ההצלה של יינות ביתן מתרופף: הספקים מכנסים ישיבות חירום וסמנכ"ל הכספים המיועד מוותר על המינוי

אחרי שכבר נראה היה שיינות ביתן חוזרת למסלול בזכות ההלוואה הגדולה מקרן כלירמרק, סימני השאלה צפים שוב • לפי שעה לא ברור אם תשלים את העסקה ובאיזה מתווה • ל"גלובס" נודע שבינתיים ספקים בינוניים חוששים ומכנסים ישיבות חירום, וסמנכ"ל הכספים המיועד חוזר בו מהמינוי