גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ומדד הבנקים הוסיף 1% לערכו. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-1%, ומתחילת השנה עלה ב-3.1% ושבר את השיא שנקבע ב-5 באוגוסט 2015.

מנייתה של מיטב דש  קפצה בכ-10% לאחר שרכשה מניות פנינסולה  במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל. פנינסולה עלתה ב-8.2% לאחר ההנפקה.

מנגד, מניית נייס  איבדה 2.8%, אנלייט אנרגיה  ירדה ב-1.7%, דלק  ירדה בכ-1%, ובלטו בעליות המניות טבע  שקפצה ב-2.6% ואופקו הלת'  בזינוק של 7%.

13:20

יום המסחר החמישי והאחרון לשבוע מתנהל בשעות הצהריים בשינויים מתונים במדדים המובילים, וזאת כשמדד הדגל - ת"א 35, נסחר סביב רמות השיא שלו, שנקבע אתמול, ברמה של קצת יותר מ-1,739 נקודות. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על נטייה שלילית מתונה לקראת פתיחת המסחר שם.

זאת כשברקע למסחר מנסים המשקיעים להעריך את ההשלכות האפשריות של התפשטות הווירוס הקטלני מסין, על פעילות הכלכלה הגלובלית, אחרי פרסומים על מקרה ראשון של הידבקות בו שזוהה בארה"ב.

בבנק לאומי התייחסו לעניין וציינו, כי מלבד התפרצות נרחבת של הווירוס, מה שעוד יכול להשפיע מבחינת הכלכלה והשווקים הם מהלכי החירום בהם ינקוט ארגון הבריאות הלאומי. השפעות נוספות אפשריות שציינו שם, כללו "הגבלות מיידיות וחריפות על נסיעות ועל סחר שיבואו לידי ביטוי בהיחלשות של השווקים הפיננסים ובצפי לכלכלה הגלובלית".

בצד החיובי של מדד ת"א 35, מניית אופקו הלת'  קופצת בכ-6% אחרי מגמה חיובית שאפיינה את המסחר בה בארה"ב, ומניית טבע  מטפסת בכ-3%.

בצד השלילי של המדד המוביל, מניית שפיר הנדסה  נחלשת בכ-2% אחרי קפיצה של כ-12% שרשמה אתמול, אחרי שנודע כי זכתה במכרז של משרד הביטחון, בהיקף של כ-5.5 מיליארד שקל. מניית שותפתה בזכייה, אוריין , נחלשת בכ-1% אחרי זינוק של 44% שהציגה אתמול.

עוד במסחר, מניית אינרום  קופצת בכ-8%, על רקע הודעת החברה על הבנות לרכישה אפשרית של חברת מוצרי האיטום והבידוד פזקר תמורת 135 מיליון שקל מחברת פז.

מניית פנינסולה  קופצת בכ-6%-7% על רקע גיוס הון שביצעה.

מעלות העלתה את דירוג קבוצת מבני תעשיה ל-AA באופק יציב. במעלות ציינו: "העלאת הדירוג נובעת משיפור בפרופיל הפיננסי אף מעבר לציפיותינו הקודמות וכן משיפור בביצועים התפעוליים של תיק הנכסים".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות, כמו גם במסחר באג"ח הממשלתיות.

12:00

המסחר בת"א מתנהל ביציבות והמדדים המרכזיים נסחרים סביב רמות הפתיחה. נחלשו מעט הירידות בשפיר הנדסה  והיא מאבדת כעת פחות מ-3%.

11:20

המסחר בת"א מתנהל בירידות קלות, בהובלת מניית שפיר הנדסה שמאבדת יותר מ-4%. עוד בולטות בירידות של קרוב כ-2% דלק קידוחים , שיכון ובינוי , נייס   ובזן .

את העליות ממשיכות להוביל מניית אופקו   שמזנקת בכ-6.5% ומניית טבע   שמתחזקת ביותר מ-3%. מניית פז  עולה בכ-1.5%. החברה דיווחה היום על הפסד רבעוני בבית הזיקוק באשדוד ועל עסקאות רכישה. אחת העסקאות היא מכירה של החברה הבת פזקר לאינרום , שמנייתה מטפסת בכ-3%.

09:45

המסחר בתל אביב נפתח הבוקר בירידות קלות. מניית אופקו   מזנקת בכ-7% ומובילה את העליות במדד ת"א-35. טבע   קופצת אף היא, ב-3.5%. מניית שפיר הנדסה מתקנת בכ-1.8%, ומובילה את הירידות במדד המוביל, לאחר שאתמול זינקה ב-8.5% בעקבות זכייה במכרז ענק של צה"ל יחד עם אוריין , שמנייתה נסחרה בעליות של בין 30% ל-40%.

עוד בולטות בין היורדות מניות נייס   וקבוצת דלק  שמאבדות כ-1.5%. 

מניית מיטב דש  מרכזת מחזור גדול ומזנקת בכ-7% לאחר שהחברה הודיעה כי רכשה במסגרת הנפקת פנינסולה  מניות בסך כולל של כ-115 מילון שקל, ותחזיק כ-49.58% מהחברה. מניית פנינסולה מוסיפה 5% במחזור גדול.     

08:50

המסחר בתל אביב צפוי להיות מושפע מהבהלה המחודשת בשווקים מהתפרצות הווירוס, לאחר עלייה במספר מקרי המוות ששולחת היום את שוקי אסיה לירידות חדות.

07:00

יום המסחר החמישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך ליציבות שנרשמה אתמול בניו יורק, שם המדדים ננעלו ללא שינוי מהותי, ובהמשך לסנטימנט החיובי בבורסה המקומית כאשר מדד ת"א נסחר ברמת שיא כל הזמנים.

מניות הפארמה הדואליות, טבע ואופקו, חוזרות עם פערים חיוביים מוול סטריט של כ-3% ו-7% בהתאמה. מנגד, נייס ונובה חוזרות עם פער שלילי של 1.3% ו-2% בהתאמה. פריון ופרוטלי'קס חוזרות עם פערים שליליים של 4.9% ו-4.2% בהתאמה.

מניית שפיר הנדסה תמשיך לרכז עניין לאחר הזינוק אתמול, וזאת על רקע זכייה שלה יחד עם אוריין במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל. מניותיהן של החברות זינקו ב-9% ו-40% בהתאמה אתמול בבורסה בתל אביב.

פנינסולה השלימה אמש גיוס של 252 מיליון שקל במניות, לפי מחיר למניה הגבוה ב-5.9% ממחיר השוק.

באירופה, הבנק המרכזי (ECB) צפוי להכריז היום על גובה הריבית. לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "הריבית בגוש האירו צפויה להישאר ללא שינוי. הנתונים האחרונים נותנים לנגידת הבנק החדשה אוויר לנשימה ומקטינים את הלחצים להוריד את הריבית בחודשים הקרובים".

עוד כתבות

שאול אלוביץ’, סטלה הנדלר, עמיקם שורר / צילום: שלומי יוסף

החלו הליכי השימוע לנאשמים בפרשת בזק

ל"גלובס" נודע כי השימוע למנכ"לית הנדלר התקיים ביום ראשון והשבוע צפוי השימוע לעמיקם שורר ● גם אלוביץ' צפוי לעבור שימוע, ואם יואשם גם בתיק בזק, בנוסף לתיק 4000, ינוהלו נגדו שני משפטים פליליים במקביל ● בימים ובשבועות הקרובים יתקיימו הליכי השימוע גם של יתר החשודים: אור אלוביץ', אלי קמיר, רון איילון ולינור יוכלמן

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון: "פעל במגמתיות כדי להסתיר פרטי ההתקשרות עם מכון מנדל"

המחוזי קיבל את בקשת ארגון לביא שטען לחוסר שקיפות מצד משרד הביטחון ● "להתעלמות מבקשות המידע יש מחיר"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח כי יפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

אקורד סיום: ויולה מכרה את יתרת המניות שלה במטומי; סמי תותח פרש מהחברה

ויולה החזיקה ב-9.5% ממניות מטומי, ואם מכרה אותן במחיר השוק, הרי שהיקף המכירה עומד על פחות מ-2 מיליון שקל ● למרות הצניחה החדה בשווי מטומי בשנים האחרונות, ויולה כבר החזירה למעשה את ההשקעה הראשונית שלה בחברה

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

חומר פעיל חדש בקנאביס? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

בתי המשפט פוסקים לנפגעי תאונות מאות אלפי שקלים לרכישת קנאביס

כמה פסקי דין שניתנו לאחרונה בתביעות של נפגעי תאונות דרכים מלמדים כי בתי המשפט הכירו בצורך של תובעים הסובלים מכאבים לקבל מחברות הביטוח מאות אלפי שקלים לצורך רכישת קנאביס רפואי

יוסי פתאל / צילום: יחצ

פתאל נגד מנכ"ל משרד הבריאות: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות"

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת עונה למשה בר סימן טוב: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות" ● ושר החקלאות מבקש לא לאשר כניסת עובדים חדשים מתאילנד

אפליקציה של ויזה / צילום: יח"צ

האם ויזה גילתה דרך להרוג בעדינות חברות פינטק חדשות?

הבנקים מחויבים לאפשר לחברות פינטק להתקשר אל חשבונות הלקוחות שלהם, אבל איך זה מתבצע בפועל? ● חברת Plaid היא אחת מיצרניות צינורות התקשורת שעונות על הצורך ● האם ויזה קנתה את החברה כדי לפתח אותה או כדי להרוג אותה בעדינות? ● האזינו 

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

מתחם לפינוי בשכונת נווה דוד, חיפה / צילום: פאול אורלייב

רוצים עוד 25 מ"ר? יש לכם 45 יום לחתום: בחיפה נכנסים למרוץ נגד הזמן בפרויקטי פינוי בינוי

עיריית חיפה הציבה אולטימטום להחתמה על מיזמי פינוי בינוי בתנאים משופרים - אחר כך תוגבל התמורה לדיירים ל-12.5 מ"ר בלבד

פרויקט תמ"א 38 בביצוע בקרית ביאליק / צילום: פאול אורלייב

מעדיפים פינוי-בינוי? צריך לעבוד קשה בשביל זה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022, אבל בשביל שהחלופה, פינוי-בינוי, תתפוס תאוצה של ממש, דרושים כמה מהלכים הכרחיים

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "ימים קשים לפנינו, ייתכן שיידרשו צעדים דרמטיים והחלטות כואבות"

גונן אוסישקין שלח מייל לעובדי אל על ובו התייחס להשלכות נגיף הקורונה ● אל על הוציאה דיווח נוסף לבורסה בדבר "השלכות נגיף הקורונה על פעילות החברה"