גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חומרי החקירה שדולפים בפרשת אפי נוה: מהתקופה שהיו אצל שותפה של הדס שטייף

בדיקת "גלובס" מגלה כי מדובר בחומרים שהופקו מהמכשירים הניידים של נווה בין התאריכים 19 לדצמבר 2018 ל-23 לדצמבר 2018 ● החומרים תויקו לתיקיות עם שמות לפי נושאים ואישים חשובים, לרבות שופטים, והועברו להתקן נייד

הדס שטייף/  צילום: שלומי יוסף
הדס שטייף/ צילום: שלומי יוסף

בשבועות האחרונים דולפים חומרים מתוך הטלפונים הניידים של יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה. בעקבות תלונת סנגוריו עו"ד בועז בן צור וגיא רוה, הודיעה המשטרה כי תפתח בבדיקה בעניין. בדיקת "גלובס" מגלה כי מדובר בחומרים שהופקו מהמכשירים הניידים של נווה בין התאריכים 19 לדצמבר 2018 ל-23 לדצמבר 2018.

החומרים תויקו לתיקיות עם שמות לפי נושאים ואישים חשובים, לרבות שופטים, והועברו להתקן נייד. בין התיקיות נמצאת תיקייה רגישה במיוחד עבור מערכת המשפט. תיקייה זו נקראת "שופטים". לדוגמה, החומרים בעניינה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר מרים נאור הופקו ב-19 לדצמבר בלילה ותויקו בשם "מרים נאור1". החומרים על אודות השופטת אתי כרייף החשודה בפרשת "מין תמורת מינוי", הופקו בתאריך 21 לדצמבר בצהריים תחת השם "מינוי אתי כרייף שיפוט".

החומרים שהודלפו »

תאריך הפקת החומרים והורדתם מהמכשירים הניידים הינו מידע חדש שנחשף עתה לראשונה. כמה גורמים בכירים בפרקליטות אמרו ל"גלובס" עם פרוץ הסערה לפני מספר שבועות, כי לדעתם אף חומר לא באמת דלף מן הטלפונים וכי מדובר בספין של אפי נוה עם הגשת הערר על סגירת התיק נגד כתבת הפלילים של גל"צ הדס שטייף ומומחה המחשבים שפרץ לטלפונים יולי רוזנברג. בפרקליטות העלו השערה כי מדובר בחומרים שהתקבלו מתוך גיבוי לטלפונים של אפי נוה, אשר הוא עצמו בחר להדליף לכלי התקשורת.

החומרים שהודלפו »

מכל מקום, תאריך הפקת החומרים חושף כי החומרים שדלפו הופקו למחשב באמצע דצמבר 2018, בתאריכים בהם החזיק יולי רוזנברג בטלפונים שפרץ אליהם, בהנחיית הדס שטייף. על פי עדותה של שטייף, ב-17 לדצמבר 2018 היא נפגשה יחד עם מומחה המחשבים יולי רוזנברג ועם חני נוה. רוזנברג, מראשי "מחאת המתמחים", סיפר בעדותו כי נכשל שלוש פעמים בבחינות הלשכה וכי הוא "פעיל משפטית נגד בחינות הלשכה בעתירות מנהליות ובהפגנות נגד הלשכה".

בשיחה הוסכם כי רוזנברג יאסוף את הטלפונים של אפי נוה עבור שטייף כדי לבדוק את תכולתם. לדברי שטייף, ב-23 לדצמבר היא מגיעה לביתו של רוזנברג ועוברת יחד איתו על החומרים, כשהם נדהמים לגלות מה נמצא בטלפונים. "אנחנו עוברים יחד משך שעות על החומרים, ולא מאמינים למה שאנחנו רואים", אמרה שטייף. לאחר שהפרקליטות הצבאית לא אפשרה לשטייף לשדר את החומרים בכתבה בגלי צה"ל, היא נאלצה למוסרם למשטרה לאחר דין ודברים עם פרקליט המדינה שי ניצן והמשנה ליועמ"ש רז נזרי.

שטייף טענה ש"הטלפונים קבורים עמוק באדמה"

שטייף מסרה דיסק און-קי עם החומרים ב-1 לינואר 2019 לחוקרי המשטרה שהגיעו לביתה על מנת לפתוח בחקירה נגד נוה, אולם סירבה בשלב זה להעביר את הטלפונים עצמם. שטייף נשאלה על ידי סנ"צ אסף ולפיש היכן נמצאים הטלפונים. על כך השיבה שטייף כי "הטלפונים קבורים עמוק באדמה". ב-4 לינואר וב-9 לינואר מסרה שטייף את הטלפונים עצמם למשטרה. בעדותה ב-10 לינואר סיפרה כי שמרה אצלה העתק של החומרים. "בידי נמצא העתק של החומרים בדיסק און קי בכספת בביתי שבבאר טוביה, כך מקובל בתחום שלנו. אני מתחייבת לא לעשות בזה שימוש מבלי שאני מקבלת אישור כחוק מכם". רק ב-25 לינואר מסרה שטייף את העתק החומרים שבכספת, כשהיא מצהירה שלא שמרה העתק נוסף, ואף הצהירה שכל הגורמים שהיא מסרה להם את החומרים, השמידו את ההעתקים ששמרו ברשותם. עניין זה היה תנאי מפורש של המשטרה לכך ששטייף תקבל את החסינות מפני ההעמדה לדין שהובטחה לה.

רוזנברג שפרץ את הטלפונים והעביר אותם לדיסק און-קי נשאל בעדותו במשטרה ב-12 לינואר 2019 אם יש ברשותו עותק נוסף של החומרים. רוזנברג הכחיש זאת בתוקף. "בשום נקודת זמן לא היה לי העתק, לא היה לי רצון שיהיה לי העתק, ואין לי מה לעשות עם ההעתק. אני עסוק מספיק. למיטב ידיעתי, הדס שטייף היא היחידה שמחזיקה בחומרים".

לפני שלושה שבועות הוציאה המשטרה הודעה כי היא פותחת בבדיקה ראשונית כדי לחקור את דליפת החומרים מתוך הטלפון של אפי נוה. בהודעת הדוברות נכתב כי "הוחלט בתיאום עם פרקליטות המדינה, על קיום בדיקה משטרתית ראשונית לבירור האם חומרים כאמור אכן מצויים או מוחזקים שלא כדין ברשות כל מי שאינו מוסמך לכך או מורשה לכך, והאם חומרים כאלה הופצו שלא כדין על-ידי גורמים כאמור".

האם המשטרה התרשלה כאשר היא אפשרה להדס שטייף להחזיק בטלפונים מספר ימים לאחר הפתיחה בחקירה ואיפשרה לה לשמור העתק של החומרים למעלה מ-3 שבועות לאחר מכן? מדוע המשטרה לא דרשה את הטלפונים מיידית כאשר שטייף הודיעה לקציני המשטרה שהטלפונים "קבורים עמוק באדמה"? נראה כי שאלות אלה עשויות לשמש כטענה מצד אפי נוה להתנהלות חסרת תום לב של המשטרה והפרקליטות, וכדרישה לזיכוי בשל מחדלי החקירה וכהגנה מן הצדק או לטענות מצידו כי ההדלפות הגיעו מאותו צד. לגלובס נודע כי בכוונת אפי נוה לתבוע בהמשך את המשטרה בשל הפרת זכויותיו.

הדיסק און-קי מכיל שיחות והתכתבויות עם שופטים, פרקליטים בכירים, נבחרי ציבור, חברי ועדה למינוי שופטים, עורכי דין מובילים ואף שיחות אישיות של נוה עם לקוחותיו בענייני משרדו וכן תמונות פרטיות.

עם פרוץ הפרשה פרסמה הדס שטייף כי "ההאשמות ששטייף הדליפה חומרים מתוך הטלפונים של אפי הם בגדר הוצאת דיבה. שטייף נהגה באחריות מופלגת והעבירה את כל החומרים שבידיה לנציגי להב 433 כבר לפני שנה. אין לשטייף כל קשר להדלפות שנטען שמתרוצצות בחוץ".

יש לציין כי בידי המשטרה 16 טלפונים ניידים אשר שימשו בעבר את אפי נוה. לדברי רפ"ק עודד אררה בדיון היום בבית המשפט המחוזי, הטלפונים נמצאים בכספת משטרתית, והחומרים שהופקו מהם נמצאים בשרתים מאובטחים שאין לאף אדם גישה אליהם.

שטייף טוענת: שי ניצן הבטיח לפני מסירת החומרים: 'יש לך חיסיון מלא ממני'

מאז פרוץ פרשת "מין תמורת מינוי", סוגיית החסינות שהוענקה להדס שטייף נותרה בערפל מכוון. בפרקליטות סירבו לענות רשמית אם הוענקה חסינות להדס שטייף, אולם בכירים בפרקליטות אמרו שלא לייחוס כי שטייף קיבלה הבטחה כי כל מידע וחומר שתעביר, לא ישמש נגדה. בהמשך, בחודש אפריל 2019 טענה הפרקליטות בבית המשפט כי מעמדה המשפטי של שטייף טרם הוכרע. בחודש מאי 2019 התראיין פרקליט המדינה דאז שי ניצן למקור ראשון, וסיפר כי "אין עדיין החלטה לגבי החסינות של שטייף. גם אם תהיה חסינות, לא ברור האם היא תהיה על כל הפרשה או רק על חלק ממנה".

אולם הדס שטייף טוענת דברים אחרים לגמרי. לטענתה, שי ניצן הבטיח לה ולמקורותיה חסינות מוחלטת, בשיחת טלפון, עוד לפני שהעבירה את החומרים למשטרה. לדבריה בשיחת הטלפון עם שי ניצן היא אמרה לו שהיא מוכנה להעביר את הטלפונים והחומרים למשטרה אך "יש לה רק בעיה אחת" המעכבת את מסירת החומרים: "אני לא יודעת אם יש לי איזושהי עבירה פלילית בתהליך הזה. אני לא יודעת. אני לא משפטנית. אני רוצה לדעת מה מעמדי בטרם שאני מוסרת את החומרים, ומה מעמד המקורות שלי, בכל אופן אני מחויבת לאנשים". לטענת שטייף, ניצן ענה לה: "אני מבטיח לך, יש לך חיסיון מלא ממני". שטייף שאלה 'ולמקורות שלי?'. ולטענתה, הוא השיב: "גם להם".

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה כי לא הובטח לשטייף דבר בשיחת הטלפון עם פרקליט המדינה. "השיחה שנערכה בין פרקליט המדינה דאז ובין הדס שטייף תועדה בכתב, בתרשומת המשקפת את הדברים. תרשומת זו הועברה להגנה במסגרת השימוע. כפי העולה מן התרשומת, בשיחה זו לא הובטח לשטייף דבר". יש לציין כי התיעוד הראשוני לכך ששטייף מבקשת חסינות מופיעה רק במזכר מה-4 לינואר כאשר שטייף מסרה בפועל את הטלפונים למשטרה. במזכר של סנ"צ אסף ולפיש נכתב כי "בתום פגישתנו מסרתי להדס שטייף שסוגיית "ההגנה" המבוקשת על ידה תועבר לגורמי הפיקוד שלי".

יולי רוזנברג בחר שלא להגיב לידיעה ועדכן כי הוגשה תלונה במשטרה נגד כותב שורות אלה בגין הטרדת עד. עורכת דינה של הדס שטייף, רוני אלוני סדובניק, הפנתה את בקשת התגובה לדובר צה"ל. בדו"צ מסרו כי הם אינם מדבררים את הדס שטייף. מגלי צה"ל לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

הון פוגש שלטון: טראמפ ייפגש עם ראשי חברות הנפט הקורסות

כפי שזה נראה, הסיכויים להנבת תוצאות דרמטיות מהפגישה המתוכנתת בבית הלבן הם נמוכים ● מחירי הנפט בעולם הגיעו השבוע לשפל היסטורי של כמעט 20 שנה

פיז'ו 2008 החדשה / צילום: יח"צ

גם בעיצומו של המשבר: הושקה בישראל פיג'ו 2008 החדשה

הג'יפון החדש ישווק באון-ליין ויוצע עם מנוע בנזין או דיזל במחיר שמתחיל ב-128 אלף

מאה שערים, השבוע / צילום: רויטרס - Ronen Zvulun

החברה החרדית בטלטלה: עליהום מבחוץ, חשבון נפש מבפנים, והקורונה בכל מקום

שבוע קשה עבר על החברה החרדית: שיעור קורונה גבוה במיוחד, הנהגה שמגיבה באיחור ואורח חיים שמקשה במיוחד על התגוננות ● עכשיו הם צריכים להתמודד גם עם גל גדול של שנאה מבחוץ ועם חשבון נפש מבפנים

מישל סיבוני, מנכ"ל קבוצת הראל, אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: איל יצהר, ישראל הדרי

הקורונה שולחת את החוסכים לחפש נזילות: משיכות גבוהות בהרבה מהרגיל בקרנות ההשתלמות

המשבר הכלכלי והירידות החדות בשווקים גורמים לתזוזות באפיקי החסכונות של הציבור • בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות מספרים על משיכות בהיקף גבוה של אנשים שזקוקים מיידית לכסף, בעיקר בקרנות ההשתלמות ובפוליסות החיסכון, ועל העברת הפנסיה לאפיקים סולידיים

רונן גינזבורג / צילום: תמר מצפי, גלובס

אפקט הקורונה ממשיך להכות בענף הנדל"ן: קיצוץ שכר והוצאת עובדים לחל"ת בדניה סיבוס

בנוסף לקיצוצי השכר, ל"גלובס" נודע כי נכון לעכשיו כ-135 מעובדי החברה הוצאו לחל"ת עד כה ● "ניכרת ירידה משמעותית בפעילות ובאתרים", כתב המנכ"ל רונן גינזבורג לעובדיו

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

מסתערים על רשתות המזון: הוצאות הישראלים בחודש מרץ זינקו ב-35%

זאת לעומת פברואר השנה ● לפי נתוני שב"א, היקף הרכישות הכולל של הישראלים ברשתות המזון עמד במרץ על כ-3.49 מיליארד שקל ● הרכישות בעסקאות אונליין עלו ביותר מ-27% והסתכמו ביותר מ-440 מיליון שקל, לעומת 347 מיליון שקל בחודש שעבר

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מספר מקרי הקורונה המאומתים בארה"ב עלה מעל ל-200 אלף

ארה"ב: מספר המקרים הפעילים במדינת ניו יורק עקף את מחוז חובאיי ● בריטניה: 563 קורבנות ביממה האחרונה ● ספרד: יום חמישי ברציפות עם מעל 800 קורבנות קורונה ● צרפת: חולים קשים מפונים מפריז בשל מצוקת מקום בביה"ח ● גרמניה: גיל הקורבנות הממוצע - 80

אילן פז, מנהל ברקליס ישראל  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

מנכ"ל ברקליס ישראל: "ישראל עשתה צעד אמיץ; היא מובילה על מדינות אחרות בטיפול במשבר הקורונה"

בנק ברקליס ישראל ליווה את גיוס החוב שהשלימה השבוע מדינת ישראל, בהיקף כולל של 5 מיליארד דולר ● בראיון ל"גלובס" אומר מנכ"ל ברקליס ישראל, אילן פז: "לא יודע לומר אם רואים את סוף המשבר, אבל אני מניח שהרע כבר מאחורינו"

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

האקזיט של אדם נוימן נעלם רשמית: סופטבנק לא השלימה את רכישת מניות WeWork

אתמול תם המועד להשלמת העסקה ● WeWork: "הצעת הרכש הייתה למניות ישירות מבעלי מניות גדולים אחרים, ולסיומה אין השפעה על פעילות או על לקוחותיה של החברה"

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

האם ביהמ"ש יקדם את החזר כספי הצרכנים על טיסות שבוטלו?

אחרי שבארגון התעופה הבינלאומי יאט"א איימו כי סוכני נסיעות שלא ישלמו ינותקו מהמערכת, הגיעה המחלוקת לביהמ"ש עם בקשה לצו מניעה ● הסוכנים טענו כי יאט"א מתעלם מהמצב החריג שנוצר, ומי שישלם על כך יהיו הצרכנים שיישארו ללא החזר כספי

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

המודל המתמטי שעשוי להחזיר את המשק לחיים

ההצעה של מכון ויצמן היא להפעיל את המשק במשך 40% מהזמן ולעבור למודל של סגר לסירוגין ● "זה עובד במודלים מתמטיים"

מסעדה בשטוקהולם, בשבוע שעבר. מותר להגיש רק לאנשים יושבים  / צילום: David Keyton, Associated Press

ללא בידוד חברתי או הסגר: בשבדיה בונים על רצונם הטוב של התושבים ועל המון תקווה

בממשלה בונים על אמון הציבור ועל גילויי האחריות והבגרות של השבדים ● בעוד כשבועיים נדע אם החלטתה לדבוק בשיטה דומה ל"חיסון העדר", שבריטניה זנחה, הייתה חכמה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

בתחום הנדל"ן מחכים לבית המשפט: האם הקורונה היא כוח עליון?

במכתב ששלח משרד האוצר נטען כי עיכובים בבנייה עקב המגפה לא ייחשבו לכוח עליון, ואנשי הנדל"ן זועמים • בפועל מדובר בסוגיה שתוכרע רק בבית המשפט

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

התחזית הפסימית של טראמפ ומה יקרה למגזר השלישי: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

מבודדים בבתיהם בעיר העתיקה של ברצלונה, יוצאים למרפסות להריע לצוותים הרפואיים  / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

הגרף היומי: כמה אנשים ניצלו עד היום כתוצאה מהסגר?

מדענים במכללת אימפריאל בלונדון פרסמו דוח חדש המצביע על כך שההתערבויות הממשלתיות הצילו עד כה את חייהם של כ-59 אלף בני אדם ב-11 מדינות שונות באירופה

הדגמה טכנולוגית של צוות מפתחים מרפאל, השבוע במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) / צילום: יח"צ

רשות החברות דוחפת את תע"א ואת רפאל למודל עסקי חדש

בימים הקרובים תיכנס לבתי חולים שורת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים פרי שיתוף-פעולה בין התעשיות הביטחוניות ומכוני המחקר לבין בתי החולים ומשרד הבריאות ● מודל העבודה נבנה לתקופת משבר, אך ברשות החברות שיזמה את המהלך כבר מזהים הזדמנות לפיתוח עסקי

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

שינוי כיוון בבורסה בתל אביב: נמחקו העליות במדד ת"א 35; הדולר מזנק ב-2%

מדד ת"א 35 עבר לירידות של 0.5%, ת"א 90 מוסיף 0.3% ● הדולר מזנק לרמה של 3.63 שקלים ● ירידות במניות הקניונים והנדל"ן: עזריאלי מאבדת 2.4%, אלוני חץ יורדת ב-3.5%, מליסרון צונחת בכ-5.5%

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

הליכים משפטיים בימי קורונה: מה מתקיים ומה נדחה?

"גלובס" עושה סדר - באילו הליכים כדאי לפתוח כעת, ועם אילו יש להמתין עד לתום המשבר?

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

ניסנקורן שר המשפטים, אדלשטיין יו"ר הכנסת: המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן קרוב להשלמה

שתי המפלגות שואפות להקים את הממשלה לפני חג הפסח ● בין הצדדים יתקיים "מאזן אימה" של זכות וטו על מינויים בכירים

תמיר פרדו/צילום: "חיילים על הקשת" יח"צ

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו מזהה פוטנציאל להשקעה בחברת אינטר תעשיות

חברת OSEG, שבה שותף פרדו עם אסי שלגי, לשעבר מנכ"ל משרד האנרגיה - תשקיע עד 21 מיליון שקל במניותיה של אינטר תעשיות, לפי שווי כפול ממחיר השוק