גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החשש מנגיף הקורונה התגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים איבדו עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידי נכסים ובניין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

הרכבת התחתית בבייג'ינג / צילום: Aly Song, רויטרס
הרכבת התחתית בבייג'ינג / צילום: Aly Song, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:27

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל היום (א') בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 איבד 0.9%, ת"א 90 ירד ב-1.5%, ומדד הבנקים השיל 0.3% מערכו. 

מניית פריון בלטה בירידות של 9%, אופקו הלת' צנחה ב-7.65%, חלל תקשורת איבדה 4.6%, פוקס צנחה ב-2.9%, מיטב דש איבדה 2%, ואופקטרא זינקה ב-28% על רקע השלמת המיזוג עם פעילות הדפסת תחליפי הבשר ושינוי שמה של החברה.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-774 מיליון שקל.

15:40

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסת תל אביב מתנהל בירידות שערים חדות, לאחר שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה שלילית.

ברקע למסחר היום, אחרי פתיחת שנה חיובית ב-2020, שהמשיכה את כיוון השווקים מהשנה שעברה, כעת עולה מפלס החששות של משקיעים מפני ההשלכות השליליות האפשריות של התפרצות וירוס הקורונה, שהתגלה בשבועות האחרונים בסין. כל זאת, כשמדדי המניות המובילים בבורסות ארה"ב, וגם בשוק המקומי, נמצאים סמוך לרמות השיא שלהם.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו בסקירתם השבועית לתרחישי קיצון אפשריים בעקבות התפרצות הווירוס, כפי שהוצגו בכמה מהכותרות בכלי התקשורת בעולם, וציינו כי "הפער בין הכותרות בעיתונים לבין המצב האמיתי רחב, ואינו אומר כמובן שתרחישי הקיצון אינם אפשריים, אלא רק שבעצם היותם תרחישי קיצון, ההסתברות להתממשותם נמוכה מאוד".

עוד הוסיפו בפסגות כי "כמו תמיד, החלטות השקעה צריכות להיות מבוססות על תמחור כלכלי, וכל עוד אין סיבה להעריך שינוי בסביבה הכלכלית, עדיף שלא לבצע שינויים לאסטרטגיית ההשקעה". לדבריהם, "בניגוד לאירועים גיאו-פוליטיים, במקרה של מגפה ההשפעה הכלכלית מהירה יותר, שכן לא רק שפארק דיסנילנד שנחאי נסחר, אלא שסביר להניח שגם באותו אזור בשיקגו שבו נתגלתה המחלה, הקניונים יהיו פחות עמוסים היום מאשר בסוף שבוע רגיל, אבל עדיין מדובר בהשפעה מוגבלת".

בבית ההשקעות הציגו כדוגמה את מגפת הסארס, שהתפרצה בשנים 2012-2013, וציינו כי אף שהרוב המוחלט של מקרי ההתפרצות התגלו אז בסין, "הרי שעל אף התפשטות המחלה ושיעור התמותה הגבוה שלה, לא נרשמה באותה תקופה פגיעה מהותית בכלכלה הסינית". לפי נתוני פסגות, "לאחר שמדד ההאנג סאנג ירד ב-18% עם התפרצות המגפה, הוא חזר ועלה ב-65% בתשעת החודשים שלאחר מכן".

בצד השלילי במדד ת"א-35, מניית אופקו  צוללת בכ-7%, ומניית טבע  נחלשת ב-3%-4%. עוד בין המניות היורדות במדד המוביל, מניית קבוצת דלק  נחלשת ב-4%-5%, ויחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  שבשליטתה מאבדות 3%-4% מערכן. מדד הנפט והגז יורד בכ-2%, ועוד במדד זה, יחידות ההשתתפות של רציו פטרוליום  ושל רציו  נחלשות ב-3%-5%. מדד הנפט והגז ומדד הטכנולוגיה נחלשים בכ-2%.

עוד במסחר, מניית פריון צונחת ב-8%-9%, אחרי תקופה ממושכת שבה נהנתה מסנטימנט חיובי. 

מניות חברות האנרגיה הירוקה אנרג'יקס  ואנלייט  מרכזות עניין, ונחלשות ב-1%-3%. ברקע למסחר באנלייט, החברה הודיעה היום כי חתמה על הסכם כוונות למימון פרויקט רוח שלה בספרד.

מניות נכסים ובניין  ומגה אור  נסחרות בניגוד למגמה, בעליות של 1%-2%, על רקע דיווח החברות לגבי מו"מ המתנהל ביניהן למכירתה של חברת ישפרו מידיה של נכסים ובניין לידיה של מגה אור.

עוד במגזר הנדל"ן, חברת מישורים  עדכנה היום על מכירת נכס שצפוי להניב לה רווח, ומנייתה מגיבה בעלייה של כ-4%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ואילו במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת נטייה חיובית. 

13:22

המסחר בבורסה מתנהל בירידות בצל החשש מהחרפת התפשטות וירוס הקורונה. מדד ת"א 35 מאבד כ-1%, מדד ת"א 90 יורד ב-1.5%.

בולטות בירידות המניות דלק , רציו , פריון , חלל תקשורת , אופקו הלת' , גבעות , מור השקעות , בריינסוויי  ואוריין .

חברת אפולו פאוור , העוסקת בתחום האנרגיה הסולארית, הודיעה על קבלת הזמנה מחברת Cox Automotive האמריקאית שפועלת בתחום שירותי שיווק ואחסנה של רכבים חשמליים ליריעות סולאריות לצורך הוכחת היתכנות.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-400 מיליון שקל.

על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה, אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות כותב כי "הפער בין הכותרות בעיתונים לבין המצב האמיתי הוא רחב ואינו אומר כמובן שתרחישי הקיצון אינם אפשריים אלא רק שבעצם היותם תרחישי קיצון, ההסתברות להתממשותם נמוכה מאוד. למי ששכח, רק לפני שלושה שבועות עמדנו כולנו בפתחה של מלחמת עולם שלישית שלצערם של אלו שמיהרו לקנות חוזים על הנפט הסתיימה עוד לפני שהחלה. כמו תמיד, החלטות ההשקעה צריכות להיות מבוססות על תמחור כלכלי וכל עוד אין סיבה להעריך שינוי בסביבה הכלכלית עדיף שלא לבצע שינויים לאסטרטגיית ההשקעה.

"נכון, בניגוד לאירועים גיאו-פוליטיים, במקרה של מגפה ההשפעה הכלכלית היא מהירה יותר שכן לא רק שדיסנילנד שנחאי נסגר אלא שסביר להניח שגם באותו אזור בשיקגו שנתגלתה המחלה, הקניונים יהיו פחות עמוסים היום מאשר בסופ"ש רגיל, אבל עדיין מדובר על השפעה מוגבלת. אם ניקח את מגפת הסארס כמקרה בוחן ( למי ששכח, בין נובמבר 2002 ליולי 2003 התגלו 8273 מקרים של סארס, רובם המוחלט בסין ושיעור התמותה מהמחלה עמד על 9.6%) הרי שעל אף התפשטות המחלה ושיעור התמותה הגבוה שלה לא נרשמה באותה תקופה פגיעה מהותית בכלכלה הסינית ולאחר שמדד ההאנג סאנג ירד ב-18% עם התפרצות המגפה הוא חזר ועלה ב-65% ב-9 החודשים שלאחר מכן", כתב גרינפלד.

11:22

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות שערים של סביב ה-1%, וזאת בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לארה"ב ולאירופה. מדד ת"א 35 מאבד 1%, ת"א 90 יורד בשיעור זהה וכך גם מדד הבנקים.

המסחר נפתח הבוקר בעיכוב ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל התנודה החדה במניית אופקו להת' שחזרה מניו יורק עם פער ארביטרז' שלילי של 8.5%. 

חברת הנדל"ן המניב מגה אור  צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידיה של חברת נכסים ובניין , שבשליטת קבוצת אי.די.בי-דסק"ש דיסקונט השקעות ) של אדוארדו אלשטיין. בתמורה לרכישת 100% ממניות ישפרו, צפויה מגה אור לשלם סכום של כ-855 מיליון שקל, המשקף מכפיל של כ-1.06 על ההון העצמי (כולל הלוואות בעלים) של ישפרו.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-190 מיליון שקל.

09:52

המסחר בתל אביב נפתח היום בעיכוב ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל התנודה במניית אופקו הלת' , שצוללת כעת ביותר מ-7%. מדד ת"א 35 מאבד 0.75% בפתיחה, ת"א 90 יורד ב-0.6%, ומדד הבנקים מאבד 0.7%.

לייבפרסון  יורדת ב-3.1%, טבע  מאבדת 2.77%, טאואר  יורדת ב-1%. עזריאלי  דיווחה על מכירת GES לג'נריישן קפיטל  תמורת כ-110 מיליון שקל.

הסנטימנט השלילי בבורסה המקומית נרשם בהמשך לירידות בוול סטריט בשישי, וזאת בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לאירופה וארה"ב. לדברי יונתן כץ, מלידר שוקי הון: "השווקים חוששים מהתפשטות במתכונת ה-SARS ב-2003 שנמשכה 6-5 חודשים, וקצב הגידול במסחר הקמעונאי בסין נחתך בחצי מ-9.2% ל-4.3%. התרומה של הצריכה הפרטית לתוצר בסין ירדה מ-5.1% ב-2002 ל-3.6% ב-2003. הסקטורים אשר נפגעו במיוחד בסין כללו תחבורה, אירוח ומסעדות, שירותי תרבות ואחרים. היום, משקל הצריכה הפרטית מסך התוצר גבוה הרבה יותר, בעיקר צריכת שירותים ולכן הפגיעה גבוהה יותר. הציפיות כעת הן שהווירוס הנוכחי יגיע לשיאו במרץ וייחלש עד חודש מאי". 

07:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, שם המדדים איבדו גובה בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה לארה"ב ולאירופה. הנגיף הקטלני גבה את חייהם של 41 בני אדם, ולמעלה מ־1,400 אנשים מאובחנים נדבקו בווירוס. בהונג קונג מזהירים כי המדינה מתמודדת עם מצב חמור והממשלה נוקטת בצעדים דחופים במאבק נגד המשך ההתפרצות.

ביום המסחר האחרון בניו יורק מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, הנאסד"ק, ומדד S&P 500 איבדו 0.9% כל אחד.

בקרב המניות הדואליות, טבע חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 2.5%, אורמת עם פער שלילי של 0.6%, לייבפרסון חוזרת עם פער שלילי של 3.5%, אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 8.5%, ופריון חוזרת עם פער שלילי של 8.5%. מנגד, מנייתה של גילת חוזרת עם פער חיובי של כ-5%, קומפיוגן עם פער חיובי של 4.5%, ומניית נייס חוזרת עם פער חיובי של 0.2%.

ביום המסחר האחרון בבורסה, מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90, ומדד הבנקים הוסיף 1% לערכו. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-1%, ומתחילת השנה עלה ב-3.1% ושבר את השיא שנקבע ב-5 באוגוסט 2015.

מניות מיטב דש ופנינסולה ימשיכו לרכז עניין לאחר זינוק של כ-9% כל אחת על רקע הנפקת מניות של פנינסולה בהיקף של 115 מיליון שקל.

עוד כתבות

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"