גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביטולי טיסות לסין וחוסר ודאות: ענף התיירות בצל נגיף הקורונה

נגיף הקורונה הקטלני משליך קשות על ענף התיירות והתעופה: מבול של פניות לביטול טיסות של ישראלים שמתוכננים לצאת לסין וביטול ביקורים בישראל של אלפי תיירים סינים שתוכננו להגיע בשבועות הקרובים ● וגם: רוצים לבטל טיסה לסין? זו המדיניות של חברות התעופה

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס
איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

מבול של פניות לביטול טיסות של ישראלים שמתוכננים לצאת לסין וביטול ביקורים בישראל של אלפי תיירים סינים שתוכננו להגיע בשבועות הקרובים - נגיף הקורונה הקטלני משליך קשות על ענף התיירות והתעופה.

משרד הבריאות מזהיר: יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין

הדרמה הגדולה החלה עם ההכרזה של ממשלת סין על עוצר של תיירות יוצאת במסגרת מאורגנת. מדובר בעשרות מיליוני סינים שתוכננו לבלות במדינות שונות את חופשת ראש השנה שלהם, שמצוינת ממש השבוע. המדינות שירגישו היטב את המהלומה הזו עם ביטול סיורים מאורגנים הן אוסטרליה, תאילנד, יפן, סינגפור וייטנאם ודרום קוריאה, לצד ארה"ב צרפת ואנגליה.

גם בסין, חברות התעופה מבטלות מאות טיסות, ואתרי התיירות הגדולים נסגרים. כך, העיר האסורה בבייג'ינג, שמספר המבקרים בה ביום מגיע ל-80 אלף איש, סגרה את שעריה חרף מכירת כל הכרטיסים לימים אלה, ימי החופש. פארק דיסנילאנד בשנחאי, שבימים טובים מארח 10 מיליון מבקרים ביום, סגר גם הוא את שעריו החל מאתמול.

ההכרזה הדרמטית של ממשלת סין כי היא אוסרת על יציאת סינים במסגרת מאורגנת לחופשות מחשש להפיץ את המחלה, משפיעה גם על ישראל. כ-150 אלף תיירים מסין ביקרו בישראל ב-2019, והציפייה הייתה לסגור את שנת 2020 עם כ-200 אלף סינים. ציפייה זו נכון לעכשיו לא תתממש.

"רק" ל-8% מהסינים יש דרכון, כשרוב התיירות הסינית נשארת במדינות האזור. לפי ההערכות, מתוך כ-130 מיליון תיירים סינים שנופשים מדי שנה, כ-30 מיליון מגיעים למדינות המערב, בעיקר ארה"ב ואירופה, ועדיין - ההשפעות מגיעות גם לכאן. 

"קטסטרופה של ממש"

מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת, יוסי פתאל, אמר ל"גלובס" כי מדובר ב"ברוך" גדול, בעיקר לאור התזמון. "התקופה הזו של השנה מוגדרת כתקופת השיא של התיירים מסין - מדי שבוע מגיעים כ-2,500 עד 3,000 תיירים, כולם במסגרת מאורגנת. בסוף השבוע קיבלנו המון טלפונים לביטול טיולים. בטווח הקרוב תנועת התיירים מסין תתרסק, כשהיא תיחתך בחצי לפחות", אומר פתאל. "מדובר בביטולים שנובעים מ'כוח עליון', ואנחנו מחכים לראות איך יתנהגו הספקים הישראלים - האם ידרשו מהסוכנים הסינים דמי ביטול או קנסות, או שיבינו שזה יכול להשפיע על היחסים לטווח הארוך".

"זו קטסטרופה של ממש", אומר סמנכ"ל איסתא, רונן קרסו. "בימים האחרונים אנחנו מוצפים בשיחות טלפון של אנשים שמבקשים לבטל טיסות לסין. להבדיל מאירועי טרור או מהצונאמי שגררו ביטולים - כאן ההתנהלות, שמונעת מחשש ומפחד בריאותי שמעליו מרחפת עננת הלא נודע, היא דרמטית, ואנשים מבטלים כשלא אכפת להם גם אם יידרשו לשלם דמי ביטול. גם עם התפרצות ה-SARS ב-2002 הייתה התרסקות בענף, אבל מבחינת הישראלים סין לא הייתה על מפת התיירות כמעט בכלל בתקופה הזו. בשונה מאירועי טרור או בצונאמי, כשאנשים ביטלו אבל הבינו שהיה אירוע והוא הסתיים - כאן לא רואים את האופק, ולכן המצב מדאיג אף יותר". 

באתר השוואת המחירים טרווליסט מבחינים בירידה של כ-40% בביקוש לטיסות לסין, נתון שנסמך על חיפוש שמבצעים הגולשים דרך האתר. הירידה נמדדה בין התאריכים 22-25 בינואר השנה לעומת אותם תאריכים בשנה הקודמת.

מנכ"לית טרווליסט, תמר גרזון, מעריכה כי הירידה הזו תלך ותעמיק, גם מעבר לטיסות לסין בלבד. לדבריה, "מניסיון העבר, במקרים דומים ניתן לצפות כי נמשיך לראות את הירידה בביקוש גם ביעדים בהם יש חשש להעברת הווירוס, ככל שהווירוס יתפשט ויגרום לתחלואה וחשש להידבקות. כפי שהשווקים הכלכליים כבר מגיבים למגפה, נחווה תגובה דומה גם בשוק התיירות הבינלאומי והישראלי בפרט, בהתאם להתפשטות הווירוס". 

כאמור, ברחבי סין מאות טיסות כבר בוטלו, ואחרות נמצאות בסכנת ביטול. כך, שלוש חברות התעופה הגדולות בסין - צ'יינה סאות'רן, אייר צ'יינה וצ'יינה איסטרן - כבר ביטלו מאות טיסות פנים, וגם הטיסות הבינלאומיות בסכנת ביטול. שלוש החברות הללו נמצאות בבעלות הממשלה. 

גם בחברת התעופה הסינית היינאן איירליינס, שמפעילה 6 טיסות שבועיות בקווים מתל-אביב - שלוש טיסות לבייג'ינג ו-3 טיסות לשנזן - מסתכלים בדאגה על המצב. סמנכ"ל היינאן בישראל, יונתן בנטל, התייחס לתזמון שבו מאות מיליוני סינים על ילדיהם נמצאים בחופשת ראש השנה "וזזים בתוך סין. זו תנועה עצומה של רכבות ושל טיסות שנעצרה. זו מכה אנושה לתעשייה. ההנחיה שאנחנו קיבלנו היא להפסיק למכור כרטיסי טיסה לסוכנויות שמוציאות תיירים במסגרת מאורגנת עד ל-29 במרץ. אני מניח שהחברה מיישרת קו עם הנחיה ממשלתית. הביטולים והתפוסות נמוכות יובילו לביטולי טיסות גם מחוץ לסין. אני לא אופתע אם עד סוף פברואר חלק מהטיסות בקווים מישראל יבוטלו. אנחנו רואים תפוסות נמוכות מאוד לסוף פברואר-תחילת מרץ, וקמנו הבוקר להצפה של סוכנים ושל נוסעים שמתקשרים לבטל טיסות".

בנטל מציין כי בתזמון הנוכחי עיקר התיירות היוצאת לסין היא עסקית. עונת התיירות בסגמנט הפנאי מתחילה בסוף מרץ-תחילת אפריל, ולדבריו, "כבר כעת אנחנו רואים גם גישושים ושאלות לגבי הזמנות עתידיות לסין. נוסעים שמתוכננים לנסוע מבקשים לברר מה מדיניות הביטולים לטיסות רחוקות יותר. אנחנו עם האצבע על הדופק וממתינים לקבל עדכונים". 

החזרים על ביטול טיסות

מה יכולים לעשות נוסעים ישראלים שכבר רכשו כרטיס טיסה לסין? טיסות ישירות מישראל ליעדים שונים בסין מפעילות אל על, קתאי פסיפיק (הונג קונג), היינאן וסצ'ואן איירליינס. בשלוש החברות הסיניות שפועלות בקווים מאפשרים לשנות או לבטל את הכרטיסים ללא דמי ביטול.

גם אל על תאפשר לבטל טיסות ולא רק לשנות את המועד. מחברת אל על נמסר: "אל על תאפשר ללקוחותיה המחזיקים בכרטיסי טיסה לסין והונג קונג שכורטסו עד 26/1/20, לבטל או לשנות את מועד הטיסה ללא תשלום דמי ביטול, שינוי וטיפול, עד סוף חודש פברואר". 

כמו כן, בעקבות המצב בסין, נתור הודיעה על ביטול הטיולים המאורגנים לסין בחודש פברואר. ללקוחות יוצעו אלטרנטיבות לטיולים ליעדים אחרים או החזר כספי. 

עוד כתבות

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

סקר הסקרים

ארבעה ימים לבחירות: מהפך בצמרת הטבלה - הליכוד לראשונה מובילה בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"