גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתחב"צ בשבת עד היפרדות מכלי חד"פ: כך מנסות הרשויות המקומיות לנצל את הכאוס שמשתק את פעילות הכנסת

המשבר הפוליטי מאלץ את הרשויות המקומיות למלא את מקומה של הממשלה ומאפשר להן לקבוע עובדות בשטח • חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי: "בכל מקום שבו המדינה לא תטפל, הרשויות ייכנסו לזה כי אין להן ברירה"

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס
ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

המתח בין השלטון המרכזי לבין שלטון המקומי איננו חדש, ולא מייחד את תקופת הבחירות הארוכה. בעת שבה השרים מנסים לגזור רווח פוליטי, וראשי הרשויות מרגישים שאין להם עם מי לעבוד או למי לתת דין וחשבון , הם מקדמים יוזמות מקומיות שייתכן כי לא היו יכולות להיות מיושמות בקלות בימי שגרה. מבחינתם, התקופה האחרונה מוכיחה כי בשלה השעה להרחיב את הסמכויות של ראשי הערים ולהעביר אליהם תחומי אחריות מההמשלה.

"זו שנה שבה אין ממשלה ומשרדי הממשלה לא מתפקדים. השלטון המקומי הוכיח שהוא בעצם הזרוע הביצועית האמיתית של תושבי מדינת ישראל. השנה הזאת הוכיחה לא רק שאנחנו הכי יציבים, אלא שצריך להעביר כמה שיותר סמכויות ותקציבים לרשויות, כי בסופו של דבר אנחנו עושים את זה טוב מהם. אנחנו מפתחים תשתיות, בונים שכונות ועושים את הכול, רק שהמדינה לא תפריע. התשתיות תקועות איפה שהמדינה מבצעת אותן ואין אנשים שיידחפו את הפרויקטים האלו", אומר חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, שרומז לכנסת הבאה להרחיב את סמכויות העיריות על חשבון השלטון המרכזי.

תשתיות ותחבורה: מטפלים בסוגיית הקורקינטים

קורקינטים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

השלטון המרכזי אחראי על תחום התשתיות ומנצל את עמדת הכוח הזו כמנוף מול ראשי הערים. גורם באחת העיריות מספר ל"גלובס" על ההתנהלות בימי שגרה ואומר: "יש עיריות מבוססות שמחזיקות צוותי תחבורה מהשורה הראשונה בארץ, שאפילו משרד התחבורה לא יכול להרשות לעצמו להחזיק. למרות זאת, הן תלויים במשרד התחבורה לכל דבר קטן".

בתקופת בחירות השר המכהן יכול לקדם מדיניות מסוימת והשר שיחליף אותו עשוי לבטל אותה. ראשי הערים כלואים בתוך האי וודאות הזאת, אבל השיתוק הזה מייצר להם גם הזדמנויות.

ראש עיריית רעננה, חיים ברוידא, מסרב בתוקף לקדם נתיב תחבורה ציבורית בעירו. דוגמה אחרת היא ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שמאיים לשבש את פרויקט המסילה הרביעית באיילון. כאשר ראש עיר מחליט לעלות על בריקדות בתקופת בחירות, לשר הרלוונטי קשה להתייצב מולו.

כאשר הזעם הציבורי נגד רוכבי הקורקינטים התגבר ואין ממשלה שתעסוק בנושא, החליטו בעיריית תל אביב לטפל בנושא ולהסדיר את נושא הקורקינטים השיתופיים. במצב הדברים הנוכחי, כשהכנסת בקושי מתפקדת, כל עירייה יכולה לקבוע בעצמה את הכללים.

דוגמה אחרת מספרת סיפור שונה: בתקופת הבחירות המתמשכת, הפקידים הממשלתיים נהנים מכוח רב, אולי רב מדי. בהוד השרון, למשל, מקדמים את תוכנית 'נוף הירקון' מאז 2016. באין שר, הפקידות מקדמת את המדיניות ומבצעת אותה - למרות שזה לא בתחום סמכותה, ולכן העירייה מתכננת לפנות לבג"ץ בנושא. 

דת ומדינה: משיקים תחבורה ציבורית בשבת

המיזם "נעים בסופ"ש"  / צילום: בר לביא, גלובס

בנושאי דת ומדינה, לעיריות אין כל סמכויות. למרות זאת, ראשי ערים בגוש דן ניצלו את הסיטואציה הפוליטית כדי להשיק תחבורה ציבורית בסופי השבוע, שירות שזכה לביקושים ערים ולתגובות נלהבות.

ראשי הערים עצמם יודעים שאילו הייתה בנמצא ממשלה חזקה, מתפקדת ויציבה - היא הייתה מוצאת דרך לטרפד את המהלך.

חוק המרכולים הוא דוגמה הפוכה. בעולם, השלטון המרכזי לא מורה לערים באירופה לא לפתוח מרכולים בימי ראשון. הקהילה המקומית, יחד עם העירייה, מחליטה האם להציע שירותים שונים ביום ראשון ובאיזה היקף. מדובר בהחלטה מקומית, שמבוססת על האופי הקהילתי.

בפרשת המרכולים, כשעיריית תל אביב הגישה חוק מתוקן ומאוזן, אריה דרעי כשר הפנים דחה את בקשתה. העירייה לקחה אותו לבג"ץ וניצחה. רגע לאחר מכן, דרעי שמוסמך לאשר פתיחת מרכולים, הגביל בחוק את הסמכות של עצמו למקרים של פיקוח נפש. העיריות הבאות בתור שביקשו להעביר חוק דומה לזה של תל אביב, נותרו מול דלת סגורה.
"ביום שפתחו את הסוגיה הזו של חוק המרכולים, נכנסו למקום שאסור להיכנס אליו", אומר חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין ויו"ר השלטון המקומי.

לדבריו, "משרד התחבורה מזמן היה צריך למצוא פתרון לתחבורה ציבורית בשבת. האיזון הכי טוב הוא לתת את הסמכויות לרשות המקומית. אם מישהו חושב שהוא ינסה לתקוע את זה - שיידע שאין ואקום בשום תחום. בכל מקום שבו המדינה לא תטפל, הרשויות ייכנסו לזה כי אין להן ברירה". 

חינוך: נפרדים מכלים חד-פעמיים

כלים רב פעמיים בגן בתל אביב / צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו

משחק הכיסאות בין שרי הממשלה הזמנית הוביל לכך שהרב רפי פרץ מונה לתפקיד שר החינוך. ההתבטאויות של פרץ, בין השאר נגד קהילת הלהט"ב, הצליחו לעורר סערה וקוממו ציבורים גדולים.

לא מעט ראשי ערים בישראל יצאו נגד הדברים. חלקם שוחחו בכיתות עם התלמידים. מקרה פרץ הוא הזדמנות עבור ראשי הערים להוכיח שהעיר היא לא רק המקום בו אנחנו ישנים, והעירייה היא הרבה יותר מאשר גוף שמפנה אשפה. מדובר בקהילה המקומית שלנו, שיש לה ערכים משלה, שלעיתים הם שונים מאלה של קובעי המדיניות ברמה הארצית.
ראשי רשויות מקצוות שונים של הקשת הפוליטית מצאו את עצמם זה לצד זה, ללא קשר לעמדה הפוליטית.

דוגמה נוספת לפרויקט חינוכי שנפל בין הכיסאות היא "בית הספר של החגים". מדובר בקייטנות במהלך חגי ישראל. בין שלוש מערכות בחירות למריבות בין משרד החינוך והאוצר, המדינה הפסיקה לתקצב את הפרויקט ושלחה את ראשי הערים לעמוד מול התושבים הזועמים. עיריות חזקות שיכולות להרשות לעצמן לממן את הפרויקט - מממנות. עיריות שסובלות ממצוקה כספית, לא מסוגלות.

דוגמה אחרת היא דווקא להצלחה מקומית במקום שבו יש ואקום שלטוני. בחודשים האחרונים הודיעו יותר מ-14 עיריות, בהן רמת גן, הוד השרון, תל אביב, ערד, ראשון לציון, אשקלון וכפר סבא שהן מפסיקות את השימוש בכלים חד-פעמיים במערכות החינוך בעיר. ראשי הערים החליטו לא לחכות לחקיקה, שאולי לא תעבור לעולם, אלא לקבוע עובדות בשטח. 

נדל"ן ושלטון מקומי מסיימים את חייה של תמ"א 38 | אריק מירובסקי

בניינים צמודים בר"ג שנבנו במסגרת תמ"א 38 / צילום: גיא ליברמן, גלובס

"הטענה, שאנחנו הממשלה האמיתית, כבר לא מצחיקה, כי ככל שעובר הזמן היא הופכת ליותר ויותר נכונה", אמר לאחרונה בכיר במשרד המשפטים בשיחה סגורה. לדבריו הסמכויות המוגבלות של ממשלת מעבר, הביאו למצב ששלל בעיות נערמות במשרד היועץ המשפטי לממשלה - ללא פתרון.

דוגמה בולטת לכך ראינו בשנה החולפת בכל הקשור לעתידה של תמ"א 38. התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה נהנתה לאורך כל השנים מתמיכה ממשלתית, בעוד שבשלטון המקומי רטנו. בין היתר טענו ראשי ערים כי היא עוקפת את סמכויות התכנון שלהן, מחבלת בתכנון העירוני הכולל, ומעמיסה על התשתיות המקומיות. מרגע שהממשלה חדלה מלתפקד, התחזקו קולות הביקורת נגדה. השיא הגיע מר"ג, שבה ראש העיר, כרמל שאמה הכהן, ביקש להפסיק חד צדדית את קיומה. המתווה נפסל בבימ"ש, אבל המהלך צבר תאוצה, בדחיפת מינהל התכנון, ובנובמבר האחרון הוחלט על הפסקתה בתוך שלוש שנים. לאורך כל אותו זמן לא נשמע קולה של הממשלה.

בתקופה האחרונה ראשי ערים הודיעו כי לא יכבדו את הסכמי הגג עליהם חתמו עם הממשלה, וזאת לאור בעיות כלכליות אליהן נקלעו כתוצאה מריבוי הבנייה בשטחם.

בימים כתיקונם שר ממונה היה פותר את המחלוקות במהירות. אלא שאלה לא זמנים רגילים והפקידים עושים ככל יכולתם כדי לתת אקמול להפגת הכאבים. אלא שכך לא פותרים בעיות, והן ממתינות לפתרון ממשלתי.

עוד כתבות

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

קרנות / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שנה מהפיכת תעודות הסל ל-ETF: זוהי תמונת המצב בקרנות

מהי תמונת המצב הנוכחית של הקרנות עוקבות המדדים בארץ, כעבור שנה מהפיכת תעודות הסל ל-ETF? כיצד מתחלקים הכספים בין אפיקי ההשקעה השונים, ומהן המגמות השולטות בתעשיית המדדים המקומית?

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

סקר הסקרים

ארבעה ימים לבחירות: מהפך בצמרת הטבלה - הליכוד לראשונה מובילה בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?