גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך הפך ענף התעופה בארה"ב לחזק ביותר בעולם במונחי רווחיות, ואיך ישראל קשורה לסיפור?

הגל הירוק ששוטף את אירופה, ולפיו נוסעים מוותרים על טיסות כחלק מהמאבק הסביבתי, פוסח על ארה"ב ● בשעה שבאירופה נרשמת ירידה בהיקף הנוסעים בטיסות פנים, הדוחות הכספיים של חברות התעופה הגדולות בארה"ב מצביעים על מגמת המראה

מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי
מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ענף התעופה בארה"ב הוא החזק ביותר בעולם במונחי רווחיות החברות. בשנים האחרונות המספרים צומחים, כשהמנוע העיקרי של התעופה האמריקאית טמון בתעופה הפנים ארצית.

גם בדוחות הכספיים שהציג לאחרונה ארגון התעופה העולמי (יאט"א) בולטת העוצמה של ענף התעופה בצפון אמריקה: בסיכום 2019 הרווח הנקי של חברות התעופה בארה"ב הסתכם ב-16.9 מיליארד דולר, לעומת 14.5 מיליארד דולר בשנה קודמת. לשם השוואה, ניתוח הדוחות של חברות התעופה באירופה העלה כי הרווח הנקי שלהן הסתכם ב-6.2 מיליארד דולר, ירידה מ-9.1 מיליארד דולר בשנה קודמת. גם שוק אסיה - הצומח ביותר בענף - לא מתקרב לממדים של הענף בארה"ב. באסיה הרווח הנקי של חברות התעופה עמד על 4.9 מיליארד דולר ב-2019. השורה המעניינת בניתוח הכלכלי של יאט"א מתייחסת לרווח של החברות על כל נוסע: בצפון אמריקה מדובר ברווח של 16.81 דולר לנוסע - הרחק מכל שוק אחר. באירופה הרווח הנקי לכל נוסע הסתכם ב-2019 בממוצע של 5.21 דולר. בשווקי אסיה מדובר ברווח של פחות מ-3 דולר לנוסע ובשאר השווקים, כולל במזרח התיכון, הרווח לכל נוסע הוא שלילי.

חברות התעופה למדו להתייעל

הנתונים שהציגו חברות התעופה האמריקאיות היו למרות ועל אף קרקוע מטוסי הבואינג מקס 737-8 מאז חודש מרץ, בעקבות התאונות הקטלניות בהן היו מעורבים המטוסים. החברות בארה"ב היו הנפגעות העיקריות לאור היקף המטוסים המקורקעים בציים שלהן. עם זאת, המספרים מלמדים כי החברות הצליחו להתגבר על האירוע הלא מתוכנן הזה. לא זו בלבד, גדעון טהלר, מנכ"ל חברת טל תעופה המייצגת חברות תעופה בארץ ובעולם בהן גם את אמריקן איירליינס, מונה כמה סיבות להתחזקות ענף התעופה בארה"ב. ראשית לדבריו, "יש עלייה בעסקים בארה"ב. תדירות הנסיעות, בעיקר בטיסות פנים, גדלה והיא נתמכת גם ביציבות העסקית ובדולר שמתחזק בעולם (חוץ בישראל).

שנית, חברות התעופה עברו תהליך של התייעלות - הן למדו לצמצם הוצאות בטיסות הפנים ובבינלאומיות; הן מצליחות למלא קיבולת מלאה במטוסים והן למדו להרוויח מכל מיני שירותים נוספים בתשלום דוגמת כבודה או הושבה. ההתייעלות הזו שיפרה מאוד את ניהול התשואה (Revenue Management) והרחיבה להן את היכולת להציע מחירים טובים".

טהלר התייחס למערכת הרכבות בארה"ב ששונה מאוד מזו שבאירופה המהווה אלטרנטיבה לטיסות הפנים: "להוציא את נתיב הפרוזדור המזרחי, כלומר הרכבות המהירות שעוברות מבוסטון ועד וושינגטון שבהן נוסעים מיליונים - רוב הרכבות בארה"ב הן כלי תחבורה פחות פופולרי לאור המרחקים העצומים. הרכבות משמשות בעיקר את מי שרוצה לטייל ולראות את הנוף דרך חלונות הרכבת, ובסוף, מבחינת עלות - אי אפשר להשוות את מחיר הנסיעה ברכבת למחירי הטיסות שהם זולים משמעותית". באשר לאפשרות שהגל הסביבתי יגיע גם לארה"ב והאמריקאים יפחיתו את היקף הטיסות ממניע אקולוגי אומר טהלר: "מדברים על זה גם בארה"ב, אבל אני לא רואה בשלב זה שהנוסעים משנים הרגלים".

מבט על שמי ארה"ב ביום שגרתי. כך נראה השוק הצפוף בעולם / צילום: צילום מסך מאתר flightradar 24

הדוחות הכספיים של חברות התעופה האמריקאיות יכולים לעורר קנאה בחדרי ההנהלה של רוב חברות התעופה בעולם - חרף מטוסי הבואינג 737-8 המקורקעים וחרף ביטולים של אלפי טיסות. שנת 2019 אף הייתה שנת שיא: דלתא איירליינס סיכמה את השנה הטובה בתולדותיה במונחים כספיים ובהיקף פעילותה; החברה צמחה ב-7.5% למחזור בהיקף של 47 מיליארד דולר ולרווח של 4.7 מיליארד דולר. דלתא הצליחה להגדיל את הרווח לכל נוסע ולצמצם אירועים של ביטולי טיסות, החברה צמחה לשיעור תפוסה ממוצע של 86.3%. גם 90 אלף עובדי החברה ייצאו נשכרים מהגידול ברווחים כשיקבלו בונוסים בהיקף כולל של 1.6 מיליארד דולר. דלתא חוותה גידול של 6% במספר הנוסעים ב-2019 ביחס ל-2018 כשהיא הטיסה 204 מיליון נוסעים. את הגידול הזה היא זוקפת לביקוש אבל גם לשדרוג בטרמינלים בנמלי הבית שלה ובבחירת היעדים.

מקור הכנסה נוסף שתרם לגידול בהכנסות של דלתא הן מחלקות הפרימיום שמניבות צמיחה בהכנסות עבור חברות התעופה בארה"ב ובכלל. ואכן, מושבי הפרימיום - נושא שסקרנו במדור זה רק לאחרונה, הם יצור כלאיים בין מחלקת התיירים ובין מחלקת העסקים. הם מציעים נוחות ושירות מועדף בתוספת מחיר נמוכה משמעותית לעומת מושבי מחלקת העסקים. מחלקה זו מהווה פתרון טוב גם לנוסעים העסקיים והביקוש אליה עולה ככל שמשך הטיסה מתארך. לפי דיווחי דלתא היא הכניסה כ-15 מיליארד דולר ממוצרי הפרימיום שלה, מספר שמשקף עלייה של 9% לעומת שנה קודמת. דלתא בדומה לחברות תעופה אחרות בהן גם אל על תמשיך להגדיל את היצע מושבי הפרימיום שלה במטוסים חדשים וקיימים. לאחרונה השקיעה דלתא כ-2 מיליארד דולר בשיתוף פעולה עם חברת התעופה הדרום אמריקאית LATAM כשדרך רכישת 20% ממנה היא מתכוונת להעמיק את פעילותה בשוק המדינות האזור.

הישראלים מובילים בטיסות קונקשן

2019 היא שנת שיא גם עבור יונייטד איירלינס. החברה הציגה גידול של 41.8% בהכנסות (נטו) להיקף של 3 מיליארד דולר ו-162 מיליון נוסעים שהיא הטיסה. החברה גם פרסמה כי הצליחה להוריד את העלות שלה לכל מושב (CASM) מ-13.83 דולר ל-13.67 דולר. ובענף התעופה - כל סנט נחשב. יונייטד איירליינס הציעה ב-2019 כ-38.3 מיליון מושבים בטיסות בינלאומיות - והיא שנייה אחרי אמריקן איירליינס שהיצע המושבים שלה בקווים הבינלאומיים היה 41.8 מיליון ולפני דלתא שהציעה 34.4 מיליון מושבים בקווים הבינלאומיים. היצע המושבים הבינלאומיים של יונייטד תפס נפח של 19.4% מפעילותה - יותר מחצי מהמושבים חיברו בין ארה"ב ליעדים במערב אירופה. ויש גם קשר ישראלי למספרי השיא של יונייטד: כחצי מיליון נוסעים שטסו דרך יונייטד איירליינס עשו זאת בטיסות קונקשן, כלומר עם עצירה ביעד ביניים בדרך ליעד הסופי.

וכאן נכנסת ישראל לתמונה: מתל-אביב מפעילה יונייטד טיסות ישירות לניוארק, לסן פרנסיסקו ולוושינגטון. את רשימת 20 יעדי הקונקשן החזקים של דלתא מובילים הנוסעים מנתב"ג. לפי דירוג שפורסם ב-aero.Anna טיסות יונייטד מתל-אביב ללוס אנג'לס (עם עצירת ביניים באחד מנמלי הבית של יונייטד, בעיקר בסן פרנסיסקו) היה הקו החזק בטיסות הקונקשן שלה עם 36 אלף נוסעים ב-2019. לוס אנג'לס הוא אחד היעדים המבוקשים על ידי הנוסעים הישראלים ויונייטד מתחרה באל על שמציעה טיסות ישירות מתל-אביב.

"חברות התעופה בארצות מתייעלות כל הזמן כשבמקביל הן הגדילו את תדירויות טיסות הפנים בתוך ארה"ב", אומר אבי פרידמן, מנכ"ל יונייטד איירליינס בישראל, "המטוסים עובדים יותר. אם בעבר היו שלוש טיסות ביום מסן פרנסיסקו לאורלנדו היום יש טיסה בכל שעה. ההתייעלות כוללת גם שירותים בתשלום שהגדילו את ההכנסות. ההכנסות גדלו גם בעקבות מאמץ ענקי של עובדי החברה לתת שירות יותר טוב יותר, וזה אומר גם לשכלל את מוצרי פרימיום שמכוונים בעיקר לנוסעים העסקיים. גם ממוצרים אלה ההכנסות של החברה גדלות". פרידמן התייחס לקרקוע מטוסי הבואינג 737-8 מקס: "בואינג קיבלה מכה חזקה מאוד מהסיפור הזה, אבל גם החברות שמחזיקות במטוסים הללו נפגעו. בוטלו וצומצמו טיסות, כשבחלק מהמקרים האריכו את השימוש במטוסים ישנים יותר שצורכים יותר דלק. ולמרות זאת הדוחות שיקפו את המאמצים של כל העובדים".

בקרוב תיכנס ליונייטד מתחרה מסקרנת - אמריקן איירליינס שמחודש ספטמבר תפעיל טיסות בקו תל-אביב-דאלאס ותשים דגש על טיסות המשך בתוך ארה"ב. איך אתם נערכים לזה?

"יונייטד אוהבת תחרות. זה מגדיל את מספר הנוסעים ומכריח אותנו להיות עוד יותר טובים. יותר ממחצית הנוסעים שטסים עם יונייטד מתל-אביב ממשיכים לטיסות קונקשן ברחבי ארה"ב עם המתנה של פחות משעה בין טיסה לטיסה, לאור העובדה שיונייטד מחזיקה ב-7 נמלי בית. אני מאמין שנדע להתחרות שבמה שאמריקן תציע לקהל הישראלי".

גם אמריקן איירליינס, החברה הגדולה בארה"ב, חגגה את הדוחות האחרונים - החברה התמודדה לא רק עם גריעת מטוסי המקס 737-8 מהצי שלה, אלא גם עם ביטולים של אלפי טיסות בעקבות מחאות עובדים, ולמרות זאת היא הצליחה להגדיל את היקף ההכנסות שלה ב-19.4% ואת הרווח הנקי שלה מ-1.4 מיליארד דולר ב-2018 ל-1.6 מיליארד דולר. לאחרונה חתמה אמריקן איירליינס על הסכם פיצוי עם חברת בואינג. במסגרת ההסכם, שהיקפו לא פורסם, תוכל אמריקן איירליינס לחלק לעובדיה יותר מ-30 מיליון דולר כנתח מהפיצוי.

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"