גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דיווחים בארה"ב: מדינה פלסטינית "על תנאי" ושרטוט גבולות מחדש. תוכנית המאה של טראמפ נחשפת

לפי דיווח של "וושינגטון פוסט": טראמפ יחשוף הערב את פרטי תוכנית השלום ● לפלסטינים תינתן אוטונומיה מוגבלת, אך שיעורה ילך ויגדל בתנאים מסוימים ● בסופו של דבר ישלטו הפלסטינים על 70%-80% משטח הגדה ● "אף פלסטיני או ישראלי לא יידרש לנטוש את ביתו"

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הערב (ג') עומד ממשל טראמפ לחשוף את פרטי תוכנית השלום בין ישראל לפלסטינים במסיבת עיתונאים בבית הלבן, בהשתתפות רה"מ בנימין נתניהו, אך כמה עיתונים אמריקאים מפרסמים הבוקר הדלפות של קטעים משמעותיים במסמך.

לדברי "וושינגטון פוסט", התוכנית קוראת לשינויים דרמטיים במתווה האזורים הישראליים והפלסטיניים בגדה המערבית, ומציעה לפלסטינים מסלול מדורג למדינה משלהם בכפוף למילוי תנאים מסוימים.

על פי הידיעה, מציעה "עסקת המאה" לפלסטינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים אוטונומיה מוגבלת. שיעור האוטונמיה הזו יגדל בהדרגה לאורך תקופה בת שלוש שנים אם ההנהגה הפלסטינית תנקוט צעדים פוליטיים חדשים, תתנער מאלימות ותנקוט צעדים נוספים במו"מ עם ישראל.

על פי התוכנית, "לפלסטינים יש מדינה בהישג יד", אם הם ימלאו תנאים ביטחוניים ומדיניים מסוימים לאורך זמן, אמר ל"פוסט" מקור שקרא את התוכנית. "יש בתוכנית הרבה ממתקים לפלסטינים - הרבה - אך מה שמוצע להם עדיין רחוק מאוד ממה שהם ביקשו במרוצת השנים שחלפו".

לדברי המקור, הריבונות המוגבלת שמוצעת לפלסטינים רחוקה מאוד מהמטרה של מדינה פלסטינית עצמאית לחלוטין ומופרדת מישראל. אך התוכנית "מכירה במציאות בשטח" כפי שהיא - כלומר התנחלויות ישראליות במגמת התרחבות, כלכלה פלסטינית על עברי פי פחת ואופק פוליטי שהולך ומתרחק מהפלסטינים הצעירים.

"עסקת המאה" נשענת למעשה על הערכה שעמדת המיקוח של הפלסטינים גרועה למדי והיא תיעשה גרועה יותר בחלוף הזמן, אמרו מקורות שמודעים לחשיבתו של ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא, יועצו הבכיר ואחד מאבות התוכנית. על סמך הערכה זו, התוכנית מציעה לפלסטינים לנהל מו"מ על חלק מהעוגה. החלופה היא לצפות כיצד העוגה כולה נעלמת נגד עיניהם.

לדברי ה"פוסט", מציעה התוכנית לשרטט מחדש את הגבול בין ישראל לגדה המערבית באופן שיביא להכללת התנחלויות גדולות בתחום ישראל. בה בעת, תוסיף ישראל לקיים פיקוח ביטחוני בצורות מסוימות על השטחים שכבשה ב-1967.

דונלד טראמפ אמר, כי "בסופו של דבר תזכה התוכנית בתמיכת הפלסטינים", אך הודה שהיא מגלה נדיבות רבה כלפי ישראל. "זו תוכנית שביבי ויריבו (בני גנץ) צריכים לאהוב מאוד", הוא אמר.

"וול סטריט ג'ורנל" מגלה הבוקר, כי התוכנית קוראת לריבונות ישראלית על ירושלים, לרבות אזורים שלדברי הפלסטינים ישמשו להקמת בירתם העתידית. יהיו חילופי שטחים בין אזורים שבשליטת הישראלים לבין אלה שבשליטת הפלסטינים. בסופו של התהליך, יוכלו הפלסטינים לשלוט על 70% עד 80% מהגדה המערבית.

הצעה כזו רחוקה מהדרישות הפלסטיניות עד עתה, אך, בה בעת, התוכנית אינה מצופה להוציא מכלל אפשרות, באופן פורמלי, הקמת מדינה פלסטינית.

פקידי ממשל אמרו לג'ורנל, כי ישראלים ופלסטינים לא יידרשו לנטוש את בתיהם, גם לאחר הרחבת גבולות ישראל. בניגוד ליזמות שלום קודמות, ממשל טראמפ אינו מחפש פשרות, שלפיהן יותר למספר מסוים של פלסטינים לחזור לחלקות אדמה שמשפחותיהם נטשו לאחר קום המדינה, או לקבל פיצויים על הרכוש.

הבית הלבן הזמין דיפלומטים אירופיים וערביים למעמד חשיפת התוכנית הערב. לדברי כמה מקורות, הצליח ממשל טראמפ לגייס "תמיכה ראשונית" מכמה מדינות ערביות.

האנליסט ארון דייוויד מילר, שהיה מעורב במגעים בין ישראל לפלסטינים בממשלים קודמים, ניבא כי התוכנית תעניק לישראל כמעט כל מה שהיא רוצה וכי בעלות הברית הערביות של ממשל טראמפ יחששו להתנגד לה כדי לא לפגוע בקמפיין של טראמפ נגד איראן.

"הישראלים יאמרו 'כן', או 'כן, אבל'", אמר מילר. "מדינות ערביות מרכזיות יאמרו קרוב לוודאי 'אולי' כדי לא להרגיז את טראמפ".

עוד כתבות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע