גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

3 ימים לברקזיט: חשש בבריטניה להמשך מעמדה של לונדון כבירה פיננסית עולמית

בריטניה תלויה באישור האיחוד האירופי להמשיך ולאפשר גישה חופשית למוסדות הפיננסים שהפכו את לונדון לבירת ההשקעות העולמית ● בינתיים מאות חברות כבר נטשו ועברו ליבשת בגלל הברקזיט ● כלי התקשורת משרטטים את העסקה העתידית עם האיחוד ומכנים אותה "דגים תמורת פיננסים"

הביג בן בלונדון / צילום: רויטרס
הביג בן בלונדון / צילום: רויטרס

חברת האנרגיה "טוטאל" היא התאגיד הגדול האחרון, נכון לעכשיו, שהודיע על עזיבת לונדון בעקבות ה"ברקזיט". משום שמדובר בחברה צרפתית, ניתן לחשוד כי הצעד הפומבי בתחילת החודש - העברת מאות עובדים בתחום הסחר והגז הנוזלי שלה לפריז - היה חלק מהקמפיין שמקדמת צרפת בשבועות האחרונים, בניסיון של הרגע האחרון למשוך אליה עוד ועוד חברות מתוך המאות שנוטשות את הבירה הבריטית.

■ 4 ימים לקיצן של 47 שנות חברות: הקרב הכלכלי בין בריטניה לאיחוד האירופי כבר החל | אסף אוני

■ 5 ימים לברקזיט ובאיחור של שנה: המרחב הפוליטי והכלכלי באירופה עומד להשתנות | אסף אוני

אבל התאגיד הצרפתי אינו לבד. בנקים, חברות השקעות, תאגידים בינלאומיים וחברות טכנולוגיה הן רק חלק מהאקסודוס העסקי שהתבצע בקצב מוגבר בשנה האחרונה בעקבות ה"ברקזיט", שיהפוך למציאות ביום שישי הקרוב בחצות (שעון בריסל). חלק מהחברות כבר העתיקו את המטות שלהן ליבשת, חלק יעשו זאת השנה במהלך "תקופת ההסתגלות" שתפתח בשבת, וחלק ממתינות לראות מה יהיו תוצאות שיחות הסחר בין בריטניה לאיחוד האירופי.

לפי הנתונים האחרונים מצרפת, 136 חברות כבר "חצו את התעלה" ועברו לפריז. לפי ההערכות, הן הביאו עמן כ-5,500 משרות, מהן 3,600 בתחום השירותים הפיננסיים. עיריית פריז, בשיתוף ממשלת צרפת, הקימה ארגון מיוחד - "Choose Paris" - שתפקידו היה למשוך עוד ועוד עסקים לבירת צרפת. חלק מהרפורמות שביצע בשנה האחרונה נשיא צרפת עמנואל מקרון בתחום העבודה במדינה היו מיועדות בדיוק כדי להפוך אותה לתחרותית יותר, נוחה יותר לעבודה לתאגידים אירופיים. במקביל, חברות רבות אחרות - ביניהן עשרות בנקים ומוסדות פיננסיים - העתיקו את המטות שלהם לערים כמו פרנקפורט, אמסטרדם, לוקסמבורג ודבלין. העתקת ההון המסיבית הזו היא אחד הגורמים המרכזיים ביותר לדאגה בנוגע לעתידה הכלכלי של בריטניה אחרי ה"ברקזיט".

טריליוני דולרים מדי יום

התחום שמדאיג במיוחד את הממשלה בבריטניה הוא המגזר הפיננסי. לונדון נחשבת לבירה פיננסית, השנייה רק לניו יורק ברמה העולמית, ולאחת מזירות העסקים החשובות בעולם. טריליוני דולרים וליש"ט עוברים ידיים מדי יום ב"סיטי" של לונדון ובבנייני המשרדים המצוחצחים של קאנארי וורף. היא המקום אליו אפילו מדינות אירופה באות כדי לגייס כסף, כשצריך. החיבור בין כלכלה ניאו־ליברלית, חוקי עבודה נוחים למעסיקים, חוקים נוחים למיליונרים ומיליארדרים מרחבי העולם (במיוחד מרוסיה ומאסיה), ההיסטוריה האימפריאלית והיותה של בריטניה עד כה חלק מהאיחוד האירופי, הפכו את לונדון למטה האירופי של חברות פיננסים רבות. כעת, התמונה עשויה להשתנות.

כ־30 בנקים ו־20 חברות שירותים פיננסיים, למשל, כבר העבירו את הפעילות האירופית שלהם מלונדון לפרנקפורט - בירת הפיננסים הגרמנית - לפי הנתונים האחרונים מהרשות הפיננסית הגרמנית (BaFin). מדובר בתוספת של 1,500 משרות בעיר, והרשויות מעריכות כי בקיץ הקרוב יגיע "גל חדש" ועמו יותר מ־1,000 משרות נוספות. במונחי הון "על הנייר", בערך 750־800 מיליארד אירו עברו בשנה האחרונה מלונדון לפרנקפורט. בין החברות הגדולות בתחום נמצא הסניף האירופי של "גולדמן זאקס".

המאבק על המגזר הפיננסי עומד כעת בראש מעיניה של הממשלה הבריטית. ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שיווק את לונדון בנאום שנשא בשבוע שעבר בנושא השקעות בין בריטניה לאפריקה, ואמר: "במרחק תחנה אחת ב"טיוב" (הרכבת התחתית בלונדון) אתם תהיו בקאנארי וורף, שבו טריליוני ליש"ט מגויסים לכל פרויקט שניתן לחשוב עליו - מתעשייה צרפתית דרך טלקום אפריקאי ועד לפארמה אמריקאית". רק אזור זה בלונדון, ציין ג'ונסון בעקיצה כלפי הגרמנים, "הוא מרכז בנקאות גדול יותר מכל פרנקפורט".

בוריס ג’ונסון/ צילום: רויטרס

וזו הסיבה שהסוגיה עומדת במרכז היחסים העתידיים בין בריטניה לאיחוד. לפי מדד של חברת "ארנסט אנד יאנג", 92 מתוך 222 חברות הפעילות במגזר הפיננסי בלונדון (41%) כבר הודיעו כי יעזבו את הבירה הבריטית או שהן שוקלות לעשות זאת. שמונה חברות הודיעו בחודשים האחרונים כי הן מודאגות מאופי הסכם הסחר שייחתם בין הממשלה הבריטית לאיחוד האירופי אחרי "תקופת ההסתגלות", וכי על הממשלה הבריטית לדאוג לאינטרסים של מגזר זה במסגרת השיחות על הסכמי סחר. לפי "ארנסט אנד יאנג", 7,000 משרות נוספות בתחום הפיננסים יכולות לעבור ליבשת.

המקל של האיחוד האירופי

נושא זה הוא בדיוק ה"מקל" שבו אירופה יכולה לאיים בקלות על בריטניה במסגרת שיחות סחר. בעוד כיום התקנות הפיננסיות הן אחידות ומאפשרות לחברות בלונדון לספק שירותים פיננסיים לאירופה, אישור להמשיך בעסקים כרגיל תלוי בשיקול דעתה של הנציבות האירופית. אם זו תכריע כי בריטניה "שינתה את הכללים" כתוצאה מהפרישה ותחסום את האפשרות הזאת, הצעד יכול לאיים על תעשייה שלמה - בנקים, ביטוחים, שירותים פיננסיים ועוד - המשרתת כרגע את השוק המשותף. שווי מגזר הפיננסים הבריטי, לפי הערכות, עומד על 200 מיליארד ליש"ט בשנה, והוא אחראי ל-11% מכספי המסים בבריטניה.

קברניטי האיחוד רמזו כי לא יהססו להשתמש בנשק זה במסגרת שיחות הסחר העתידיות. "לא הייתי רוצה להתייחס לזה במונחים של כלי נשק", אמר ראש ממשלת קרואטיה, שעומדת החל מתחילת החודש בראשות האיחוד לחצי השנה הקרובה ותהיה מעורבת במגעים, "אבל למדתי שבמשא ומתן אירופי - כל השיקולים והטענות הן חלק מהפוליטיקה". ב"גרדיאן" הבריטי, המתנגד ל"ברקזיט", זה הספיק לכותרת: "האיחוד האירופי עשוי לחסום גישת ה'סיטי' לשווקים".

למרות הכול, תלות באירופה

התלות הזאת באיחוד האירופי, במיוחד בתחום הפיננסי, היא שגרמה לביקורת נגד ההכרזה של ג'ונסון כי יצליח להגיע להסכם סחר מגובש בתוך 11 חודשים. אפילו לפי תומכי "ברקזיט" מושבעים כמו הפוליטיקאי הבריטי נייג'ל פאראג', יו"ר מפלגת "ברקזיט", הסיכוי היחיד להגיע להסכמה בתוך תקופה כה קצרה הוא אם בריטניה פשוט תמשיך לאמץ את כללי האיחוד, בכמה התאמות קוסמטיות. "במצב כזה, זה לא יהיה ברקזיט - זאת תהיה בגידה", אמר פאראג'. כלי התקשורת בבריטניה כבר מצאו כותרת קליטה לקרב שיתנהל בין בריטניה לאיחוד בשנה הקרובה - דגים תמורת פיננסים (Fish for Finance) - זכויות דיג מפליגות תמורת המשך הגישה החופשית של ה"סיטי" של לונדון לשוק הכלכלי האירופי המשותף.

למרות הכול, קיים גם זרם נגדי

ובינתיים, יציאת לונדון נמשכת. בנק "ג'יי.פי מורגן" הודיע בשבוע שעבר כי רכש בניין נוסף בפריז, שמיועד לאכלס קרוב ל־500 מעובדיו שיעברו מלונדון. הבנק שיבח את הרפורמות של מקרון ואמר כי "זה הזמן האידיאלי להשקיע כאן ולהעביר חלק גדול יותר מהצוות שלנו לכאן". "בנק אוף אמריקה" עשה צעד דומה כבר בפברואר, והעביר מאות עובדים מלונדון לפריז. בעוד פריז נהנית מהעובדה שרשות הבנקאות האירופית (EBA) תעתיק את פעילותה אליה מלונדון בה היא ממוקמת כעת, פרנקפורט נחשבת לעיר זולה יותר למגורים. הקרב בין הערים על מי תוגדר כמנצחת הגדולה של אפקט הברקזיט עדיין מתנהל.

אבל יש גם זרם נגדי. לפי מידע מהרשויות הפיננסיות בבריטניה, גל של חברות אירופיות בתחום הפיננסים כבר ביקשו לפתוח סניפים בבריטניה אחרי הפרישה, כדי להמשיך ולנהל את עסקיהם עם עסקים במדינה. קרוב לאלף חברות ניהול כספים, חברות ביטוח, בנקים, חברות ניהול נכסים ועוד הגישו בקשה רשמית להמשיך או להרחיב את הפעילות שלהם בבריטניה גם אחר ה"ברקזיט", כדי לשרת לקוחות בריטיים עסקיים ואחרים. ביניהן היו 228 חברות מאירלנד, 170 מצרפת ו-149 מגרמניה.

גם אם סקר אחרון מצא שלונדון כבר אינה היעד הפופולרי ביותר להשקעות בקרב מנהלי כספים (ניו יורק עקפה אותה), המגזר הפיננסי בלונדון עדיין מעסיק כ־380 אלף בני אדם. כפי שסיכמה זאת סוכנות "ארנסט אנד יאנג": "לכולם יש מצנח מוכן (לקראת הברקזיט), אבל המגזר הפיננסי עדיין מחפשת את הנחיתה הרכה ביותר האפשרית".

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

חברת מישורים מוכרת נכס בפתח תקווה ב-43 מיליון שקל

מדובר ב"בית מישורים" - מבנה בן 6 קומות שממוקם ברחוב השילוח בקריית מטלון עם שיעור תפוסה בהיקף 83% ● המבנה נרכש ע"י מישורים לפני 12 שנה בתמורה ל-19 מיליון שקל

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם פתאל בפנים: יותר מ-20 חברות בבורסת ת"א כבר "נדבקו" בווירוס הקורונה וספגו ירידות חדות

בין הנפגעות הבולטות: אוריין, אל על וכנפיים ● היום הצטרפה אליהן פתאל החזקות, לאחר שדיווחה על צפי לביטול הזמנות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

רוחאני: "איראן לעולם לא תנהל מו"מ תחת לחץ"

את הדברים הללו אמר חסאן רוחאני במסיבת עיתונאים לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני שיתקיימו בשישי הקרוב

מנכ"ל אלפאבית סונדר פיצ'אי ליד מחשב קוונטי של החברה/  צילום: רויטרס

אחסון מידע על דנ"א וחיקוי מערכת העצבים: כך נראים פיתוחי המחשוב החדשים

סטארט-אפים וחברות כמו גוגל ו-IBM עושות מאמצים לפתח יכולות מחשוב קוונטיות ● המטרה: לאפשר לעולם המחשוב להתקדם, כפי שהתקדם גם ב-50 השנה האחרונות

שאול אלוביץ’, סטלה הנדלר, עמיקם שורר / צילום: שלומי יוסף

החלו הליכי השימוע לנאשמים בפרשת בזק

ל"גלובס" נודע כי השימוע למנכ"לית הנדלר התקיים ביום ראשון והשבוע צפוי השימוע לעמיקם שורר ● גם אלוביץ' צפוי לעבור שימוע, ואם יואשם גם בתיק בזק, בנוסף לתיק 4000, ינוהלו נגדו שני משפטים פליליים במקביל ● בימים ובשבועות הקרובים יתקיימו הליכי השימוע גם של יתר החשודים: אור אלוביץ', אלי קמיר, רון איילון ולינור יוכלמן

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "ימים קשים לפנינו, ייתכן שיידרשו צעדים דרמטיים והחלטות כואבות"

גונן אוסישקין שלח מייל לעובדי אל על ובו התייחס להשלכות נגיף הקורונה ● אל על הוציאה דיווח נוסף לבורסה בדבר "השלכות נגיף הקורונה על פעילות החברה"

נפתלי בנט / איל יצהר

האם נפתלי בנט באמת הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

סגירה חיובית באירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס, יח"צ

כמה תמלוגים הרוויחה המדינה ממאגר תמר עד היום?

משרד האנרגיה דיווח כי התמלוגים מגז טבעי עמדו על 842 מיליון שקל ב-2019 - הרוב ממאגר תמר ● השנה התמורה הנמוכה ביותר הגיעה מלוויתן, אך בשנה הבאה המאגר צפוי להכפיל את היקף התמלוגים

בנו של עופר דקל / צילום: תמונה פרטית

"לפני משבר הקורונה תכננו להעביר את המפעל למקום גדול יותר. מה יהיה אחריו?"

איך ייראה שיקום של מפעל מושבת שהעסיק עד לפני חודש עשרות עובדים וסיפק סחורה לכל העולם? עופר דקל נערך לבקרת נזקים במפעל הטקסטיל שאותו הוא מנהל יחד עם אשתו ננה ● יומן ווהאן, פרק שני

חומר פעיל חדש בקנאביס? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

בתי המשפט פוסקים לנפגעי תאונות מאות אלפי שקלים לרכישת קנאביס

כמה פסקי דין שניתנו לאחרונה בתביעות של נפגעי תאונות דרכים מלמדים כי בתי המשפט הכירו בצורך של תובעים הסובלים מכאבים לקבל מחברות הביטוח מאות אלפי שקלים לצורך רכישת קנאביס רפואי

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס

הנזק מביטול כנס המובייל בברצלונה בגלל הקורונה גדול משנדמה: "שליש מהמכירות בסכנה"

ביטול כנס המובייל בברצלונה הסב נזק כלכלי ישיר לחברות שנערכו לקיומו, אך הנזק המשמעותי הוא אובדן התועלת העקיפה - הקשרים שלא נוצרו וההסכמים שלא נחתמו ● יהודית ימפולסקי מאמדוקס: "היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות" ● רפי סווירי מ-Walkme: "תעשייה שלמה פינתה זמן, יהיה קשה לשחזר את זה"

גיל שרון, אבי גבאי, איציק בנבנישתי, רן גוראון וטל גרנות־‏גולדשטיין / צילום: ליאור מזרחי, תמר מצפי, רמי זרנגר ושלומי יוסף. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בלי תשתיות ובלי טלוויזיה: למה כולם מתעניינים פתאום דווקא בגולן טלקום?

סלקום, פרטנר ופלאפון מנהלות מגעים לרכישת המפעילה הקטנה והרווחית שהנכס העיקרי שלה הוא הלקוחות • המיזוג ההגיוני ביותר, עסקית ורגולטורית, הוא בין סלקום לגולן טלקום - מה שלא מפריע למתחרות לקפוץ לזירה ולהעלות את מחיר העסקה

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה