גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כל מה שצריך זה איום טוב: בזן רכשה מתקן למניעת זיהום שנה לפני שתיכננה

המשרד להגנת הסביבה החליט לסגור את פעילות מתקן הביטומן של בזן בעוד שלושה חודשים בשל גרימת זיהום ● על אף שבזן טענה כי לא תוכל לרכוש מערכת להפחתת זיהום לפני תום 2020, היום היא הודיעה על רכישת מערכת זמנית שתמנע את הסגירה ● עם זאת, טרם הוגשה למשרד תוכנית להפחתת זיהום

מתחם בזן בחיפה / צילום: פאול אורלייב
מתחם בזן בחיפה / צילום: פאול אורלייב

חברת בזן הודיעה הבוקר שהיא מצליחה לעמוד ביעדים שבעבר טענה כי הם בלתי אפשריים, זאת בצל האיום של המשרד להגנת הסביבה להפסקת ייצור הביטומן שלה.

לפני כשבועיים הודיע המשרד להגנת הסביבה כי בשל גרימת זיהום תופסק פעילות מתקן הביטומן של בזן במפרץ חיפה בעוד שלושה חודשים. בזן ידעה כי עליה להיערך כבר בשנת 2016 עם מערכת להפחחת פליטות מהמתקן עד שנת 2018, אך לא עשתה זאת. היא אף טענה כי לא תוכל לשדרג את מערכת הפחתת הזיהום לפני תום 2020. הבוקר, באופן מפתיע, הודיעה החברה שהיא הצליחה לרכוש מתקן זמני להפחתת הפליטות - כשנה לפני היעד שהציבה לעצמה. בהודעה לבורסה הבוקר, החברה ציינה כי "בהסתמך על התחייבויות ספקי המערכות, המערכת הקבועה והזמנית עתידות להפחית את הפלטות ממתקן הביטומן באופן שיבטיח עמידה בערכי הפליטה להם מחוייבת החברה, כך שלא תידרש הפסקת פעילות מתקן הביטומן. החברה מעריכה כי הצו שהוציא המשרד להגנת הסביבה להפסקת פעילות מתקן הביטומן לא צפוי לפגוע בתוצאותיה העסקיות באופן מהותי". כלומר, לטענתה כעת היא עומדת בדרישות ולא תידרש להפסיק את פעילות מתקן הביטומן שלה.

עם זאת, במשרד למשרד להגנת הסביבה מדגישים כי למרות שבזן דיווחו על הרכש החדש לבורסה, לפי שעה לא הניחה החברה בפני המשרד להגנת הסביבה כל תוכנית חלופית להפחתת זיהום ממערכת ייצור הביטומן של חברת בז"ן לתקופת הביניים. "אם בכוונת החברה לרכוש מערכת מסוג זה, עליה להעביר למשרד בקשה מסודרת הכוללת נתונים טכניים מפורטים, וזאת כדי שהמשרד יוכל לבחון אם המערכת עומדת בכל הדרישות. אנו מצפים מחברת בזן שתעמוד בכל תנאי הצו שניתן להם באופן מלא", אומרים במשרד.

"מפעל שמתעלם משמירה על בריאות הציבור אינו יכול להמשיך ולהתקיים"

המשרד להגנת הסביבה דחה את סגירת מתקן הביטומן בשלושה חודשים לאחר לחץ של משרדי הממשלה השונים, שלדבריהם הפסקת הייצור של המונופול בתחום הביטומן תפגע במשק, ובכך אפשר המשרד לבזן להמשיך לפעול כרגיל למשך שלושה חודשים נוספים. זאת למרות שלחברה ניתן פרק זמן ארוך של 4 שנים לפעול בהתאם להיתר הפליטה שהונפק בשנת 2016. כעת, פעילי הסביבה תמהים כיצד ייתכן שהחברה עמדה לאורך זמן רב על כך שאיננה יכולה לשדרג את מערכת הפחתת הפליטות במהירות, אך בסופו של דבר תרכוש מערכת זמנית בפרק זמן קצר לאחר תקופה ארוכה של סחבת.

בסופו של דבר, מסתמן כי בעוד הייצור יימשך כרגיל, הזיהום בתהליך הייצור לא ייפסק עד להתקנת המערכת, והמזהם לא ישלם שכן על בזן לא הוטל קנס. "מפעל המתעלם מהוראות היתרי הפליטה שניתנו לו ומשמירה על בריאות הציבור אינו יכול להמשיך ולהתקיים, נקודה. בזן זילזלה ומשכה זמן כשהמשרד להגנת הסביבה מאפשר זאת ועל חשבון בריאות התושבים. רק בסוף שנת 2019 הקיצו מעט מהתרדמת בה שרויים במשרד וזימנו אליהם את בזן לשימוע. ההחלטה לסגירה כבר נדחתה לתחילת שנת 2020, כשגם היא מאפשרת עוד שלושה חודשי ייצור ופגיעה בציבור", אומרת היום רוית שטוסל מהקואליציה לבריאות הציבור. "עכשיו בדרך פלא, בזן מציעים פתרונות קסם זריזים ומקווים כי יאפשרו להם את המשך ייצור הביטומן, ולעזאזל הזמן בו חרגו ופגעו בבריאות התושבים. ואנחנו שואלים היכן הם היו עד היום? הכיצד אינם מתביישים להוציא הודעה שכזו לבורסה? החוצפה ועזות המצח זועקים לשמיים. הגיע הזמן שמדינת ישראל תפסיק להישען על מונופולים המצויים בידי חברות מזהמות ומסכנות ותפעל לקידום חלופות ייבוא במקומן, המדינה עדיין חייבת לקדם חלופה לבזן ולהחזיק בהרתעה אמיתית המאפשרת אכיפה רגולטורית תוך שמירה על בריאות הציבור".

עם זאת, הכוונה של המשרד להגנת הסביבה להפסיק את פעילות בזן, אינה מתקבלת כעניין שבשגרה. "ההחלטה של המשרד להגנת הסביבה לסגור את מפעל הביטומן המזהם של בזן היא מקרה מבחן חשוב ביחסי תעשייה-סביבה בישראל. וההודעה של בזן על רכישת מערכת זמנית שתעמוד בתקני הסביבה בישראל, לצד קיצור הזמנים לשדרוג המערכת הקבועה, ממחישה זו הלכה למעשה", אומר פרופ' עדי וולפסון, מומחה לקיימות מהמכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון. "מעבר לחובה הציבורית, פיקוח יעיל ואכיפה נחרצת מול מפעלים שלא עומדים בדרישות החוק, מזהמים את הסביבה ופוגעים בבריאות הציבור, לרבות סגירת מתקנים מזהמים והליכים פליליים כנגד החברות והמנהלים הבכירים, הם אמצעי חשוב לניהול סביבתי וכלי הכרחי להרתעה.

באשר להצהרה של המשרד להגנת הסביבה כי פעילות המפעל תפסק, מוסיף וולפסון: "כמו כן, אנחנו שוב למדים שההפחדות החוזרות ונשנות של חברות תעשייה ומשרדי ממשלה שונים, שסגירת מפעל מזהם זה או אחר תשתק את כל המשק, לא עומדות במבחן המציאות. עם זאת, נשאלת השאלה מדוע המשרד להגנת הסביבה נמנע מלפעול בתקיפות נגד המפעל המזהם כל כך הרבה זמן, ומדוע החברה מציעה חלופה סביבתית יותר ומוכנה להשקיע בטכנולוגיות נקיות יותר רק כשחרב מונחת על צווארה. וכמובן יש להבטיח שהמתקן החדש יחל לפעול רק לאחר שנבדק וקיבל את כל האישורים, ושהפיקוח הצמוד על המפעל ימשיך".

הפרה מתמשכת של הוראות היתר הפליטה

ב-16 בינואר הוציא המשרד להגנת הסביבה לראשונה צו סגירה להפסקת פעולות הייצור, האחסון וניפוק הביטומן על ידי חברת בזן. לפי עמדת משרד התחבורה, משמעות סגירת המפעל היא הפסקת ייצור האספלט בכל המדינה ו"פגיעה בלתי מתקבלת ברמה הלאומית", ולדברי ממשרד הכלכלה הביטומן, חומר המשמש לייצור אספלט כבישים ולאיטום חיוני למשק. בתי הזיקוק של בזן הם הספק היחיד בישראל (בהיקף של כ-250 אלף טון בשנה). לאור זאת, הוארך הצו כך שלשם היערכות משקית פעילות החברה בתחום תופסק בעוד שלושה חודשים (ה-16 באפריל).

לדברי המשרד להגנת הסביבה, צו מנהלי לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי הופעל בשל הפרה מתמשכת של הוראות היתר הפליטה, ובהן אי-שדרוג המתקן המטפל בפליטות מערך ייצור, ואחסון וניפוק ביטומן במפעל בזן, באופן הגורם לחריגה מערכי הפליטה בארובת המתקן במזהם חומרים אורגניים נדיפים.

בהיתר הפליטה של חברת בתי הזיקוק, נדרשה החברה לשדרג את מתקן הטיפול בפליטות לאוויר ממערך הייצור, האחסון וניפוק הביטומן באופן שיביא לעמידה בערכי הפליטה. על אף זאת, בדיגומים שנערכו לגזים הנפלטים לאוויר מארובת הסקראבר, נמדדו של מאות ואלפי אחוזים מערך הפליטה שנקבע למזהם. לחברה נשלחו מספר התראות על חריגות אלה, כולל הוראה לנקוט בכל האמצעים הנדרשים להפסקת החריגות מערכי הפליטה - גם על-ידי צמצום תפוקת הייצור והפסקת תהליכים. ולמרות זאת, החברה מספקת כעת פתרון לזיהום המוגבר כ-4 שנים לאחר דרישת המשרד להגנת הסביבה, ורק לאחר החלטת המשרד להפסיק את פעילותה בעוד כשלושה חודשים.

עוד כתבות

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"