גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה של היבא יזבק; יזבק: "לא התכוונתי להלל את השימוש באלימות"

הפסילה עברה ברוב של עשרים ושמונה בעד ושבעה נגד ● נציגי כחול לבן והעבודה הצביעו בעד וכך גם כל נציגי יהדות התורה ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת דחתה את בקשת מפלגת עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית
ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

ועדת הבחירות המרכזית החליטה לפסול את מועמדותה של חברת הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת, בשל הסתה לטרור ושלילת יסודות המדינה, ברוב גדול של עשרים ושמונה בעד ושבעה נגד. נציגי כחול לבן והעבודה הצביעו בעד וכך גם כל נציגי יהדות התורה, ורק נציגי המשותפת ומרצ התנגדו.

אין מדובר בפסילה סופית, שכן עכשיו העניין יעלה לבית המשפט העליון שידון בפסילה. בדיון שהיה בבקשת הפסילה של מפלגת בל"ד התבטאו שופטי העליון, לרבות הנשיאה אסתר חיות, כי דבריה והפוסטים ששיתפה "חמורים במיוחד" ועשויים לשמש עילה לפסילתה.

הרשימה המשותפת הגיבה: "ההתעלמות המוחלטת של ועדת הפסילות מהדברים שאמרה ח"כ יזבק כמו ההתעלמות הבוטה מהעובדות המשפטיות שקיבלו משנה תוקף מהחלטת היועמ"ש, מוכיחה פעם נוספת שאין בוועדה דבר מלבד ריטואל קבוע של פסילה וקרקס פוליטי. אנחנו נמשיך להיאבק למען חופש הביטוי ודמוקרטיה לכולם על אפם וחמתם של הימין הקיצוני ואלה שנגררים אחריהם".

יו"ר רשימת עוצמה יהודית, עו"ד איתמר בן גביר: "אני שמח שלפחות בוועדת הבחירות הצדק נעשה ותומכת הטרור נפסלה ברוב גדול, כשכל התומכים בפסילה מבינים דבר אחד בסיסי: למעריצה של סמיר קונטאר אין מקום בכנסת. אני מקווה שהצדק ייעשה גם בבית המשפט העליון, ולראשונה מי שבאמת צריך להיפסל ייזרק מכנסת ישראל".

הדיון בפסילה היה וער והופסק כמה פעמים בשל התבטאויות קשות ועימותים בין נציגי המשותפת לבין חברי הועדה שתמכו בפסילה. כך למשל עורך הדין יעקב מצא מנציגי הליכוד אמר "אי אפשר לתת למחבלים האלו להפריע כל הזמן". מה שנתן את האות להתפרעות וצעקות בין ח"כ אוסאמה סעדי לבן גביר וקריאות "מחבל", "רב מחבלים" "טרוריסטים", "פאשיסט" ו"גזען". יושב ראש הועדה, השופט, הנדל אמר כי אי אפשר להשתמש בביטוי הזה כלפי חברי כנסת.

חבר הכנסת אופיר כץ מהליכוד, שהגיש את אחת משלוש הבקשות לפסול את חברת הכנסת, אמר כי "יזבק היא בעלת דפוס קבוע של תמיכה במחבלים ומרגלים. אין פה שום פרשנות אחרת. הפרשנות היחידה היא תמיכה במחבלים והנצחת פועלם". לדבריו, "לשיטתו של מנדלבליט כל מועמד יכול להביע תמיכה במחבלים ואז לעשות סיבוב פרסה כדי לקבל תעודת הכשר מזוהמת לכהן כחבר כנסת. נדרש מבג"ץ להפסיק עם הסלחנות לחברי בל"ד ולקטוע את הרצף ההזוי של חברי כנסת שתומכים בטרוריסטים".

יזבק: "מעולם לא הטפתי לאלימות"

נציג היועמ"ש, עו"ד ענר הלמן, הציג את עמדת מנדלבליט נגד הפסילה, שזכתה לביקורת רבה ולטענות של איפה ואיפה לעומת עמדתו על מועמדי עוצמה יהודית שנפסלו בבחירות הקודמות: "דברים חמורים כתבה ח"כ יזבק. דברים קשים ומחפירים". אבל הוסיף כי עמדת היועמ"ש היא שח"כ יזבק התקרבה מאוד לקו האסור אך לא חצתה אותו וכי בראיון בחדשות 13 לא היה ברור אם היא תומכת או מתנגדת לפגיעה בחיילי צה"ל ובחפים מפשע, ותצהירה שהוגש בתחילת השבוע מבהיר שהיא מתנגדת ומתחרטת על הפוסטים שכתבה. עם זאת, ענר התקשה להצביע היכן בתצהיר מושמעת חרטה של יזבק על הדברים.

עורך הדין איתמר בן גביר מעוצמה יהודית השתמש בפרפרזה לגדעון האוזנר במשפט אייכמן: "במקום בו אני עומד לפניכם אני לא עומד לבד, יחד איתי עומדים עוד מליוני אזרחי מדינת ישראל, אלפים שנרצחו ונטבחו ונשרפו. דמם זועק, אך קולם לא יישמע. אהיה אני להם לפה. היא לא צריכה להיות בכנסת ישראל, היא לא יכולה להיות בכנסת ישראל". הוא הזכיר את בני משפחת הרן שנרצחו בידי סמיר קונטאר, המחבל הלבנוני שיזבק שיתפה פוסט ובו כינתה אותו שאהיד.

איתמר בן גביר / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

יזבק עצמה הייתה נרגשת בהופעתה ובין השאר אמרה: "מי שהגיש נגדי פסילה הוא אנטי דמוקרטי. מעולם לא הטפתי לאלימות. כל חיי אני פועלת למען החיים ולמען הדמוקרטיה. הרשימה המשותפת מאתגרת את החשיבה של הימין וקשה לכם להתמודד עם זה. לא התכוונתי לפגוע במישהו או להלל מישהו או את מעשיהם. זה היה בהקשר מסוים. הניסיון כאן הוא להסתיר את הכיבוש ואת דיכוי העם הפלשתיני. מדינת ישראל מדכאת את העם הפלשתיני ובקשת הפסילה לא תשנה זאת. זה ניסיון למנוע מח"כ ערבי את הזכות הבסיסית לבחור ולהיבחר - חלק מהריטואל הקבוע בכל מערכת בחירות. לא התכוונתי להלל את השימוש באלימות".

הועדה, כאמור, לא התרשמה ופסלה אותה. כעת הכדור בידי שופטי בית המשפט העליון וההערכה היא כי עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה נגד הפסילה, עשויה לשנות את הרוח שנשבה מהתבטאויותיהם נגד יזבק ולהביא לביטול הפסילה.

נדחתה הבקשה לפסול את הרשימה המשותפת

ועדת הבחירות המרכזית לכנסת דחתה את בקשת מפלגת עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת כולה מהתמודדות בבחירות לכנסת. 13 נציגי כחול לבן, העבודה מרצ גשר והמשותפת עצמה התנגדו וארבעה, שניים מהליכוד ושניים מישראל ביתנו תמכו בפסילה. נציגי ימינה נעדרו מההצבעה וכך גם נציגי יהדות התורה וחלק מחברי הליכוד.

בדיון, הציגו נציגי עוצמה יהודית, עו"ד איתמר בן גביר ועו"ד חנמאל דורפמן, את מה שהגדירו ראיות המעידות על תמיכת חברי הרשימה המשותפת בטרור, ובהן הודעה רשמית של בל"ד לאחר חיסול המחבל סמיר קונטאר, שבה נכתב כי הוא "לוחם חופש".

בדיון פרץ עימות בין בן גביר ליו"ר המשותפת ח"כ איימן עודה, שאמר בנאומו כי הוא "ערבי פלסטיני, בן הארץ". בן גביר קרא לעברו "אתה מחבל, מקומך בסוריה. רצח של חיילים אתה לא מוכן לגנות".

בתום הדיון וההצבעה תקף בן גביר את ח"כ נפתלי בנט יו"ר ימינה: "אחרי שבנט פסל אותי מהצטרפות לרשימה אחת, הוא הכשיר בידיו את תומכי הטרור מהרשימה המשותפת. כנראה שהנסיון לקרוץ לשמאל ולחבור ללפיד וגנץ מכשיר הכל - כולל הלבנת כניסתם של טיבי ועודה לכנסת".

עוד כתבות

התחדשות נהריה  / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

הוועדה המחוזית צפון אישרה היום תוכנית לפיתוח העיר נהריה ב-20 השנים הקרובות

מסמך מדיניות פיתוח העיר שאומץ על ידי הוועדה המחוזית גילה שלמרקם הקיים בעיר נהריה יש כושר נשיאה מפתיע ● על פיו, ניתן להגיע בנהריה ליעד של 200,000 תושבים במסגרת התחדשות עירונית ואינפילים

הראל ויזל / צילום: איל יצהר

קבוצת פוקס: אם צריך נעבור לייצר בטורקיה, הודו או בנגלדש

כך מסרה הערב ענקית האופנה הישראלית ● למרות זאת, פוקס ציינה כי אופי פעילות הקבוצה הינו במרביתו עונתי, כאשר הזמנות הקבוצה לעונת הקיץ הקרובה כבר סופקו, ולפיכך החברה אינה רואה פגיעה בטווח הקצר בפעילות הקבוצה

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

נפתלי בנט / איל יצהר

האם נפתלי בנט באמת הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

גיל שרון, אבי גבאי, איציק בנבנישתי, רן גוראון וטל גרנות־‏גולדשטיין / צילום: ליאור מזרחי, תמר מצפי, רמי זרנגר ושלומי יוסף. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בלי תשתיות ובלי טלוויזיה: למה כולם מתעניינים פתאום דווקא בגולן טלקום?

סלקום, פרטנר ופלאפון מנהלות מגעים לרכישת המפעילה הקטנה והרווחית שהנכס העיקרי שלה הוא הלקוחות • המיזוג ההגיוני ביותר, עסקית ורגולטורית, הוא בין סלקום לגולן טלקום - מה שלא מפריע למתחרות לקפוץ לזירה ולהעלות את מחיר העסקה

יוסי פתאל / צילום: יחצ

פתאל נגד מנכ"ל משרד הבריאות: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות"

מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת עונה למשה בר סימן טוב: "אמירות חסרות אחריות ולא מקצועיות" ● ושר החקלאות מבקש לא לאשר כניסת עובדים חדשים מתאילנד

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

לקראת המעבר לאולפנים החדשים: חשש בחדשות 13 מפני גל פיטורים

בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש"

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

הפגנה של פעילים לאומניים במדינת ג'ורגיה שבארה"ב / צילום: רויטרס

בשנה החולפת: הוכפלה התעמולה נגד מיעוטים בארה"ב

לפי דו"ח חדש של הליגה למניעת השמצה, תועדו 2,713 מקרי תעמולה גזענית של תומכי "העליונות הלבנה" באמריקה בצורה של עלונים ומדבקות ב־2019 – יותר מפי 2 מאשר ב-2018

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: יזם שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

חברת מישורים מוכרת נכס בפתח תקווה ב-43 מיליון שקל

מדובר ב"בית מישורים" - מבנה בן 6 קומות שממוקם ברחוב השילוח בקריית מטלון עם שיעור תפוסה בהיקף 83% ● המבנה נרכש ע"י מישורים לפני 12 שנה בתמורה ל-19 מיליון שקל

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

רוחאני: "איראן לעולם לא תנהל מו"מ תחת לחץ"

את הדברים הללו אמר חסאן רוחאני במסיבת עיתונאים לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני שיתקיימו בשישי הקרוב